Pål Golberg inn i utvalg som skal revurdere landslagsavtalen

av Ingeborg Scheve • 09.02.2024
Skiforbundet har satt ned et utvalg som skal vurdere endringer i landslagsavtalen som har skapt konflikt i med utøvere i flere år. I det utvalget sitter Pål Golberg.

Skiforbundet har satt ned et utvalg som skal vurdere endringer i landslagsavtalen som har skapt konflikt i med utøvere i flere år. I det utvalget sitter Pål Golberg.

Landslagsveteranen Pål Golberg er en av 12 medlemmer i det nyutnevnte utvalget som skal revurdere dagens landslagsavtale. 

Det er Skistyret som har besluttet at et bredt sammensatt utvalg skal vurdere endringer og en modernisering av dagens landslagsavtale. En ny landslagsavtale skal være klar til sesongen 2024/25, og endelig godkjennes av styret.

Dagens landslagsavtale har blant annet gjort at Lucas Braathen la opp skikarrieren, og at Johannes Høsflot Klæbo velger å stå utenfor landslaget. I høst fikk utøverne medhold for sine argumenter fra Norges idrettsforbund. 

Les også: Idrettsforbundet støtter utøverne i striden med Skiforbundet

I skistyremøtet sist onsdag, orienterte utvalget leder, generalsekretær Arne Baumann om det videre arbeidet og han offentliggjorde også navnene på de øvrige medlemmene i utvalget:

Johann Forfang, hopp
Pål Golberg, langrenn
Indira Liseth, Para-langrenn
Einar Lurås Oftebro, kombinert
Petter Svendsen, Sponsorsjef Telenor
Stein Bugge, Sponsorsjef Sparebank 1
Thomas E. Darrell, Leder Finnmark Skikrets
Erik Brun, skistyremedlem
Claus Johan Ryste, sportssjef alpint
Ivar Stuan, sportssjef kombinert
Clas Brede Bråthen, sportssjef hopp
Cathrine Instebø, daglig leder langrenn/Espen Bjervig, tidligere langrennssjef

Aleksander Aamodt Kilde er utøverrepresentant i alpint og sterkt ønsket som medlem i utvalget, men dette er så langt ikke avklart.

– Jeg er takknemlig for at alle som er spurt har takket ja til å være med, spesielt utøverne som nå er midt i sesongen. Med disse utvalgs-medlemmene er jeg trygg på at vi sammen skal diskutere oss frem til gode forslag som Skistyret til slutt skal ta stilling til, sier generalsekretær Arne Baumann i en pressemelding fredag ettermiddag.

– I utvalget skal det være takhøyde slik at alle kan snakke åpent om problemstillingene. Alt må på bordet slik at utvalget kan levere en best mulig innstilling til Skistyret, sier Baumann.

Utvalget skal selv beslutte endelig mandat. Det er ulike oppfatninger om innholdet i landslagsavtalen og hvordan dette fungerer i dag. Målsettingen er derfor blant annet å sikre best mulig forutsigbarhet for utøvere, sponsorer og forbund. Dette omfatter også utøvernes posisjon, handlingsrommet til alle involverte og fokuset på solidaritet og fellesskap. Utvalget skal utarbeide en felles uttalelse i forbindelse med oppstart, og vil også med jevne mellomrom orientere om arbeidet underveis, før innstillingen sendes til Skistyret.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Heidi Weng (NOR), Jasmi Joensuu (FIN), (l-r) - FIS world cup cross-country, tour de ski, individual sprint, Val di Fiemme (ITA).
    1

    Sjokkbeskjed: Verdenscuplederen vurderer å legge opp

    by Ingeborg Scheve
    09.02.2025
  • 1

    Enda en norsk verdensmester velger bort langrenn

    by Kjell-Erik Kristiansen
    08.07.2025
  • Alexander Bolshunov (RUS) - FIS world cup cross-country, individual sprint, Lillehammer 2021
    1

    Nå gjør Bolshunov internasjonalt comeback, konkurrentene er rasende

    by Ingeborg Scheve
    10.02.2025
  • Therese Johaug Lofoten Skyrace 2025 Kjell-Erik Kristiansen
    1

    Johaug fikk juling i Lofoten Skyrace

    by Ingeborg Scheve
    05.07.2025
  • Anni Lindroos (FIN) - FIS world cup cross-country, 20km, Davos (SUI).
    1

    23-åringen har levet et dobbeltliv i årevis: – Nå er jeg fri

    by Ingeborg Scheve
    22.06.2025

FlerE artikler

  • Sa nei til Northug – men tør han velge?

    23-åringen fra Inderøy har takket nei til Northug – men karrierevalget er langt fra avgjort. Nå står supertalentet med et luksusproblem få andre kan drømme om.
    av Ingeborg Scheve
    13.07.2025
  • Belgisk seier, ny råsterk plassering for Uno-X debutanten

    av Ingeborg Scheve
    13.07.2025
  • Klæbo omsatte 10,2 millioner – tok ut 8 mill.

    av Kjell-Erik Kristiansen
    13.07.2025
  • Hvilken VM-avslutning: Gull og sølv i stafettene!

    av Kjell-Erik Kristiansen
    12.07.2025
  • La om treninga – plutselig sto døra til topplaget vidåpen

    av Ingeborg Scheve
    12.07.2025