PARA-VM I NORGE UTSETTES NÆRMERE ETT HELT ÅR

av rejlers • 26.11.2020

– Vi vet hvor mye arrangementet betyr for mange og forstår godt skuffelsen over å måtte vente et helt år.

– Vi vet hvor mye arrangementet betyr for mange og forstår godt skuffelsen over å måtte vente et helt år.

VM i snøsport for parautøvere utsettes til 2022

Historiens første felles verdensmesterskap for snøsportene langrenn, skiskyting, alpint og snowboard, utsettes til starten av januar 2022. VM skulle etter planen arrangeres på Lillehammer i februar neste år.

Årsaken til utsettelsen er usikkerheten og utfordringene knyttet til Covid-19. 

Beslutningen er fattet av styret i Skiforbundet, i samråd med Den internasjonale paralympiske komiteen (IPC), Norges Idrettsforbund, Skiskytterforbundet og Brettforbundet. Skiforbundet er i jevnlig kontakt med helsemyndighetene om kommende arrangementer.  

– Vi vet hvor mye arrangementet betyr for mange og forstår godt skuffelsen over å måtte vente et helt år, men mesterskapets omfang, varighet og kompleksitet lar seg ikke forene med smittesituasjonen nasjonalt og internasjonalt. Risikoen for smittespredning hos frivillige, utøvere og i lokalsamfunnet gjør det ikke forsvarlig å gjennomføre som planlagt, sier skipresident Erik Røste. 

Mesterskapet, som er det største arrangementet i Norge for parautøvere siden De paralympiske leker på Lillehammer i 1994, skulle opprinnelig startet 6. februar 2021 og pågått i 14 dager, med 750 deltakere fra over 30 nasjoner og 700 frivillige. 

Å flytte et stort, internasjonalt mesterskap er en krevende øvelse, og det har vært jobbet iherdig for å muliggjøre utsettelsen. Det er god dialog mellom Kulturdepartementet, som er mesterskapets største bidragsyter, og Skiforbundet om gjennomføringen i 2022. 

– Vi takker kulturministeren og regjeringen for at de viser forståelse for den krevende situasjonen idretten er i på grunn av korona, og ser frem til å fortsette dialogen med departementet om å få til et utsatt, men likevel fullverdig VM i 2022, sier Røste. 

Mesterskapets samarbeidspartnere er alle forespurt om å bli med på laget til 2022. Blant annet forlenger NRK, som skal produsere og vise mesterskapet sammen med TV2, sitt engasjement til 2022. Gledelig er det også at Stiftelsen VI ønsker å være med videre med sin støtte og viktige kompetanse. Også de lokale arrangørene på Lillehammer og Hafjell har vist stor forståelse og velvilje. 

– Målet har vært å fatte en beslutning til det beste også for mesterskapets støttespillere, som vi er helt avhengige av. Jeg vil takke alle som stiller opp og gjør det mulig for oss som arrangør å invitere verden til Lillehammer i 2022, sier generalsekretær i Skiforbundet, Ingvild Bretten Berg.

Med beslutningen om utsettelse gikk mesterskapets organisasjonskomite fra en planleggingshorisont på 80 dager til 411 dager. 

– Selv om idrettsprestasjonene parautøverne står for er enestående, har ikke alltid paraidretten blitt viet den store oppmerksomheten som utøverne virkelig fortjener.  Den entusiasmen vi nå opplever rundt utøverne og mesterskapet skal vi bygge videre på hver dag frem til 2022 – og i mange år fremover, sier leder for Lillehammer 2021, Ola Keul.

Mesterskapet vil fortsatt hete Lillehammer 2021 – selv om det nå skal gjennomføres i 2022. 

Endelig dato for det utsatte arrangementet besluttes snarlig av Skiforbundet og IPC. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Riitta-Liisa of Finland competes in the Women's Cross Country Skiing 10 km Free Technique during the FIS Cross-Country World Cup on January 29, 2021 in Falun.
    1

    Skilles etter årevis med sjalusi og kjekling

    by Ingeborg Scheve
    07.04.2025
  • ebba Andersson 10K CL SM 2025
    1

    Ekspertene måper: – Aldri sett en så overlegen seier i moderne tid

    by Ingeborg Scheve
    03.04.2025
  • Magnus Øyaas Håbrekke of Norway competes in the men’s 10 km free technique interval start during Beitosprinten 2024 on November 24, 2024 in Beitostølen.
    1

    Legger opp: Har ikke råd til å satse lenger

    by Ingeborg Scheve
    01.05.2025
  • Jasmi Joensuu (FIN) - FIS world cup cross-country, cups, Lahti (2025). Foto: Thibaut/NordicFocus
    1

    Skilt i desember, nå er hun nyforelsket

    by Ingeborg Scheve
    11.04.2025
  • Lage Sofienlund - Kristine Stavås Skistad 2023
    1

    Har bestemt seg

    by Ingeborg Scheve
    19.04.2025

FlerE artikler

  • Ei bru, en VM-vinner og Norges største rulleskiprodusent

    Trøsken. Du har kanskje hørt navnet. Ei bru over Glomma nord for Sarpsborg. Her finnes ikke mye. Men de har både en verdensmester på ski og Norges største produsent av rulleski!
    av Kjell-Erik Kristiansen
    22.05.2025
  • Er ikke i tvil: – Therese Johaug sier JA til OL

    av Ingeborg Scheve
    21.05.2025
  • Nyforelsket, feriebrun og revansjesugen på OL-comeback

    av Ingeborg Scheve
    21.05.2025
  • Jonas og Sara skal fikse VM-festen i Falun

    av Kjell-Erik Kristiansen
    21.05.2025
  • Rulleski: Hold deg skadefri med Petter Eliassen

    av Andre Santos og Ingeborg Scheve
    21.05.2025