Privatlaget som sjokkerer langrennseliten: – Nå er alt mulig
På Beitostølen slo Team Anlegg Øst Entreprenør knockout på landslagsløperne. Nå jakter privatlaget både verdenscupplasser – og en mulig OL-bombe.
I sesongåpningen på Beitostølen fikk landslagsløperne tøff motstand fra flere private lag – og ett av dem var Team Anlegg Øst Entreprenør. Det Lillehammer-baserte laget, med trener Emil Hosøy og seks løpere, er inne i sin femte sesong og har tatt et tydelig byks denne høsten.
Allerede i sommer varslet Karoline Grøtting formen med pallplass foran verdenscupeliten på Blink-festivalen. Nå har utviklingen eksplodert.
Nysigneringen Einar Hedegart sto for helgas største superskrell med seier på skøyterennet – en øvelse som også står på OL-programmet i februar. Karoline Simpson-Larsen fulgte opp med andreplass i skøyting og fjerdeplass i klassisk. Nå er begge klare for verdenscupåpningen i Ruka.
Kasper Herland gikk inn til sjetteplass og karrierens klart beste plassering, bare ett tidel bak Martin Løwstrøm Nyenget og fem sekunder bak Simen Hegstad Krüger. Og 21 år gamle Oline Vestad ble nummer ni på samme distanse, mens Maren Wangensteen ble nummer ni på 10 kilometer klassisk.
Trener Emil Hosøy har definitivt grunn til å være stolt av helgas meritter, men er først og fremst glad på utøvernes vegne.
– Det er løpere på laget som har hatt som mål å komme seg tidlig ut i verdenscupen denne vinteren, og da visste vi at Beitostølen kom til å bli viktig. Derfor er det fantastisk at flere lykkes og kvalifiserer seg til Ruka, sier han til Langrenn.com.
Saken fortsetter under

Hvorfor skjer dette nå?
– Det har blitt trent veldig bra over flere år, men i år har vi gjort noen justeringer og vært enda mer framme i skoa på trening. Vi fikk også inn nye, sultne og svært gode skiløpere som har gjort gruppa enda sterkere. Vi bestemte oss for å «låse» oss inne og gjøre en skikkelig god treningsjobb og det har utøverne virkelig levert på. Nå blir det veldig spennende å se hvordan det kommer til å se ut de neste ukene.
Blant de tre nye løperne er supertalentet Einar Hedegart.
24-åringen fra Inderøy har til nå satset hovedsakelig på skiskyting. Men i april signerte han med Team Anlegg Øst Entreprenør – etter en vinter der han har vært på pallen i verdenscupen i langrenn og vunnet flere Norgescuprenn. Nå er 10-kilometeren i langrenn under OL i Italia er et naturlig mål.
Se også: Privatsatsende skiskytter kupper 10-kilometeren i verdenscupen i Holmenkollen
Hva har Hedegart tilført laget?
– Å få inn en så god løper som Einar Hedegart er først og fremst et veldig stort kompliment til hele laget og opplegget vi har på plass. Einar var en god match for gruppa, og han bidrar til å heve kvaliteten på trening. Den offensiviteten og dedikasjonen han legger ned i satsingen på å bli bedre, smitter over på alle, sier Hosøy.
Og hva har dere gjort med han?
– Vi har satt sammen et solid opplegg med høydesamlinger, mølleøkter og tett oppfølging i hverdagen. I tillegg har vi et smøreteam som virkelig står på for at vi skal stille til start med best mulig ski på beina.
Hva har vært de viktigste oppgavene du har gitt han/jobbet med sammen med han?
– På treningsfeltet er det gjort noen små justeringer: litt på intensitet, mer høydetrening og et mål om å utvikle den allerede gode skøyteteknikken til å bli enda mer effektiv.
Når bestemte dere at han skulle gå all in for langrenn?
– Han er på et langrennslag, og treningen har vært ekstra fokusert mot langrenn. Men vi har hele tiden hatt en plan om å gå sesongåpningen i skiskyting og sesongåpningen i langrenn, og ta en opptelling etter det, sier Hosøy.
Han forteller at opptellinga var fort gjort.
– Nå blir det langrenn. Og med den åpningen han hadde i helga, er alt mulig i ukene som kommer.
Se også: Eksperten med klar melding til supertalentet
Saken fortsetter under

Hva er din treningsfilosofi og treningstilnærming?
– Kort oppsummert handler det om volum, spesifisitet, gjennomføring og ernæring i skjønn forening. Det er individuelle tilpasninger, men filosofien min er helt klart stort volum på rolig trening og størst mulig volum på terskel, på en belastning som gjør at vi får kontinuitet i treningen, sier Hosøy.
– Årets lag er sultent og offensivt, og det er med på å forme treningen. Vi har tatt med oss de samme prinsippene som vi alltid har hatt: at den viktigste dagen er hverdagen, og at vi skal ha mye fellestrening. Når målet er å bli bedre hver eneste dag, har vi turt å ta med oss den samme treningen vi gjennomfører hjemme opp i høyden, med små tilpasninger.
Se også: Sjokkerte verdenseliten: – Har lært meg hva det vil si å satse
Saken fortsetter under

Solid aktør i ryggen
Lagets hovedsponsor Anlegg Øst Entreprenør er en anleggs-entreprenør fra Lillehammer som driver med grunnarbeid innenfor vei, VA, jernbane, flomsikring, transformatorstasjoner og fjell. Bedriften har i dag 390 ansatte og budsjettert omsetning i 2025 på cirka 1.9 milliarder.
Gründeren bak selskapet, Trond Musdalslien, er daglig leder og brennende engasjert i både idrett og lokalmiljøet. Bedriften har nå flere sponsorprosjekter innenfor idrett og kultur, både bredde og topp.
Anlegg Øst Entreprenør gikk inn og reddet satsingslaget våren 2023, da kontrakten med den foregående sponsoren Bauhaus var over. For Musdalslien var investeringen en no brainer, forteller Hosøy.
– Hovedgrunnen til at Anlegg Øst Entreprenør ble med på prosjektet, var fordi de så en mulighet til å være med den hardt satsende gjengen på veien mot sine mål. Samtidig som at dette kunne gi synergieffekter i form av trening og fysisk aktivitet inn i bedriften med fellestreninger og tur til Skarverennet, sier Emil Hosøy til Langrenn.com, og legger til.
– Anleggsbransjen og toppidrett er ikke akkurat synonymt, så hvis ett slikt engasjement kunne bidra til at ansatte ble mer aktive i sin hverdag så var det et stort pluss.










