Svensk profil med krass kritikk mot Iversen
– Det er synd at man legitimerer den slags lederskap, sier den svenske profilen.
– Det er synd at man legitimerer den slags lederskap, sier den svenske profilen.
Den svenske langrennsløperen Maria Rydqvist rettet krass kritikk mot sin norske sjef Ole Morten Iversen etter VM i Lahti. Den står hun fast ved.
Tirsdag ettermiddag presenterer Det svenske skiforbundet neste sesongs landslagsløpere og trenerapparat på en pressekonferanse.
Alt tyder på at Ole Morten Iversen fortsetter som landslagstrener, melder Expressen.
Den svenske storavisen mener samtidig å vite at veteranen Maria Rydqvist er ute av laget foran den kommende OL-sesongen.
34-åringen måtte nøye seg med reservestatus under VM i Lahti, og rettet etterpå flengende kritikk mot landslagstrener Iversen.
Sølvvinneren fra VM i Falun i 2015 går langt i å bekrefte at hun ikke er med i landslagsplanene for neste sesong.
– Det er ikke overraskende for meg. Jeg kom jo ikke med til VM, og var reserve. Og etter VM hadde jeg overhodet ingen samtaler med trenerne, så jeg har vel forstått at jeg har vært ganske avskrevet, sier hun.
På spørsmål fra Expressen om kritikken hun rettet mot Iversen kan ha vært en medvirkende årsak til uttaket, svarer hun:
– Ja, det er et interessant spørsmål.
Rydqvist holder samtidig fast ved det hun har sagt.
– Jeg står absolutt fast ved at Ole Morten ikke er egnet som landslagstrener. Det er synd at man legitimerer den slags lederskap, sier hun.
– Men det er vel ofte sånn at resultater går foran lederskap. Og det har jo gått bra for kvinnene. Om det er hans fortjeneste, er en annen sak, tilføyer 34-åringen.
Landslagssjef Rikard Grip vil overfor Expressen ikke uttale seg om saken, men har tidligere tatt Iversen kraftig i forsvar.