Tilbyr tjuvtrening i Norgescupløypene, god matching og «sinnssykt fine premier»
Søndag 17. desember går andre utgave av Atomicrennet på Lygna, med konkurransetilbud for alle aldersklasser fra åtte år og eldre, også i år med FIS-status for junior og senior i Norgescupløypene.
I år fungerer Atomicrennet også som «tjuvtrening» i løypene som skal brukes under Norgescupen på samme sted i januar.
– Det som er verdt å merke seg, er at vi kjører rennet i de samme løypene som skal brukes til Norgescupen på Lygna i januar. Da arrangerer vi Norgescuprenn for junior og senior. Så dette vil være en unik mulighet for deltagerne å teste Norgescupløypene, sier rennleder Trude Jåvoll Hagen til Langrenn.com.
Rennlederen opplever at det er et behov for flere konkurranser med FIS-status i regionen, men noterer seg også at rennet trekker utøvere langt utenfor Østlandet.
– Det kommer til å bli god matching i alle klasser. Vi har mange og gode utøvere påmeldt allerede, både regionalt men også løpere som kommer fra steder langt unna også Lygna, blant annet Molde og Sauda, sier Hagen.
Atomicrennet går i fristil med individuell start og distanser fra 1 kilometer for de yngste. Kvinner junior og senior går 7.5 kilometer mens menn junior og senior går 10 kilometer i Norgescupløypene.
Saken fortsetter under
«Sinnssyke premier»
Hagen frister dessuten med et bugnende premiebord, i år som i fjor.
– Vi har deltagerpremie til alle, og vi har i år igjen samlet sinnssyke premier og fått like mange uttrekkspremier. Et grep vi har tatt i år, er at vi trekker ut to par ski i premier i klassene 11-14 år. I fjor var det vinneren i klassen som vant skiene, i år blir det uttrekk, sier Hagen, og forklarer:
– Vi tenker at det er en fin ting med uttrekk også på de gjeveste premiene, da det erfaringsmessig ofte er de samme som «vinner» hver gang.
Inkluderende
Rennleder Hagen er klar på at Atomicrennet ikke er et renn bare for eliten, men et samlende arrangement der både bredde og elite kan konkurrere side om side på samme arena. Derfor har arrangementskomitéen også lagt mye arbeid i rammene rundt rennet.
– På dette rennet vil det være stort fokus på å gjøre renndagen spesiell, fin og artig for alle. Vi steker sveler og serverer gløgg fra «Hemlaga på Næs» ute. Vi har også åpen kiosk inne på skistua. Her er det fyr i peisen, og det er der premieutdelingen vil foregå, sier Hagen.
I fjor trakk rennet over 500 deltakere.
Les også:
Trakk over 500 til nytt FIS-renn på Lygna: – Vi har klart å skape et annerledes skirenn
Anlegg med internasjonal standard
Siden Lygna skisenter ble fullt utbygget i forbindelse med NM på ski i 2017 har det vært arrangert en rekke større og mindre renn og mesterskap i anlegget.
Løypene er også godkjent av Skiforbundet til internasjonale renn, og i vinter var det både U23-VM og junior-VM på Lygna Skisenter. De mesterskapene overtok Lygna på kort varsel etter at Polen måtte frasi seg langrennsøvelsene i disse VM’ene.
Påmelding gjøres via Skiforbundets system.
Leter du etter terminlister og resultater fra renn og konkurranser i inn- og utland? Alt av detaljer, startlister og resultater finner du i vår seksjon for terminlister og resultater.