UTTAK: Verdenscup Ruka 2020 – Da er hele troppen klar

av rejlers • 17.11.2020

Skiforbundet langrenn har tatt ut ni kvinner og åtte menn til den planlagte verdenscupåpningen i finske Ruka.

Skiforbundet langrenn har tatt ut ni kvinner og åtte menn til den planlagte verdenscupåpningen i finske Ruka.

Uttak langrenn – WC Ruka

Skiforbundet langrenn har tatt ut fem nye løpere til den planlagte verdenscupåpningen i finske Ruka 27.-29. november 2020.

I Ruka skal løperne gå en «mini-tour» med klassisk sprint fredag, 10/15 km klassisk lørdag og 10/15 km jaktstart fri teknikk søndag. Det er totalt ti plasser for henholdsvis kvinner og menn og det var i utgangspunktet en ledig plass på kvinneuttaket og to for menn.

På kvinnesiden er, i tillegg til de syv allerede bekreftede, tre nye løpere uttatt. Ragnhild Haga har i samråd med trenerteamet besluttet å ikke reise til Ruka, men forberede seg til videre konkurranser hjemme. Maiken Caspersen Falla reiser dessverre heller ikke til Ruka da hun fortsatt har litt rufsete luftveier og tenker langsiktig.

Tre løpere kompletterer dermed kvinnetroppen til Ruka.

Etter en helhetsvurdering fra Beito har Anne Kjersti Kalvå bekreftet god form med tre gode løp. Det samme gjelder Hedda Østberg Amundsen og Mathilde Myhrvold har fulgt opp med tilsvarende gode resultater.

Troppen for de mannlige løperne er komplettert med to plasser. Den ene er Mikael Gunnulfsen fra IF Ørn, Team Telemark som imponerte på Beito, spesielt på lørdag hvor han viste internasjonal klasse.

Gunnulfsen er en god klassiskløper og starter i Ruka med to klassisketapper og dermed gode muligheter for å gjøre en bra minitour.

Sindre Bjørnestad Skar, Menn Elite Sprint, gjorde en bra sprint og en ok 15 km på Beito i tillegg til at han i fjor viste at tourer passer ham bra.

Norge reiser til Ruka med en sterk tropp. Målet for sesongen er fortsatt å være verdens beste langrennsnasjon ved å vinne verdenscupen sammenlagt for både kvinner og menn. 

— —

UTTAK RUKA TRIPLE – MINITOUR I WORLD CUP

KVINNER

Amundsen, Hedda Østberg – Asker Skiklubb, Equinor Rekruttlandslag

Fossesholm, Helene Marie – Eiker Skiklubb

Johaug, Therese – IL Nansen

Kalvå, Anne Kjersti – Lundamo IL, Team Elon Midt-Norge

Myhrvold, Mathilde – Vind IL, Equinor Rekruttlandslag

Stenseth, Ane Appelkvist – Grong IL

Svendsen, Anna – Tromsø Skiklubb

Weng, Heidi – IL BUL

Weng, Lotta Udnes – Nes Ski

Weng, Tiril Udnes – Nes Ski 

— —

MENN

Golberg, Pål – Gol IL

Gunnulfsen, Mikael – IF Ørn, Team Telemark (forfall, ersatter satt inn)

Holund, Hans Christer – Lyn Ski

Iversen, Emil – IL Varden Meråker

Klæbo, Johannes Høsflot – Byåsen IL

Krüger, Simen Hegstad – Lyn Ski

Røthe, Sjur – Voss IL

Skar, Sindre Bjørnestad – Bærums Verk og Hauger IF

Taugbøl, Håvard – Lillehammer Skiklubb

Valnes, Erik – Bardufoss og Omegn IF

Didrik Tønseth – Byåsen IL (inn som ersatter)

SE OGSÅ: Program World Cup Ruka – MiniTour

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Riitta-Liisa of Finland competes in the Women's Cross Country Skiing 10 km Free Technique during the FIS Cross-Country World Cup on January 29, 2021 in Falun.
    1

    Skilles etter årevis med sjalusi og kjekling

    by Ingeborg Scheve
    07.04.2025
  • ebba Andersson 10K CL SM 2025
    1

    Ekspertene måper: – Aldri sett en så overlegen seier i moderne tid

    by Ingeborg Scheve
    03.04.2025
  • Magnus Øyaas Håbrekke of Norway competes in the men’s 10 km free technique interval start during Beitosprinten 2024 on November 24, 2024 in Beitostølen.
    1

    Legger opp: Har ikke råd til å satse lenger

    by Ingeborg Scheve
    01.05.2025
  • Jasmi Joensuu (FIN) - FIS world cup cross-country, cups, Lahti (2025). Foto: Thibaut/NordicFocus
    1

    Skilt i desember, nå er hun nyforelsket

    by Ingeborg Scheve
    11.04.2025
  • Lage Sofienlund - Kristine Stavås Skistad 2023
    1

    Har bestemt seg

    by Ingeborg Scheve
    19.04.2025

FlerE artikler

  • Vraker ni løpere fra landslaget

    Reduserer herrelandslaget brutalt i forkant av OL-sesongen, kutter en løper fra elitelandslaget for kvinne. Dette er USAs landslag 2025-26.
    av Ingeborg Scheve
    15.05.2025
  • Sikkerhetsutstyr for rulleski – dette må du ha

    av Langrenn.com
    15.05.2025
  • Rulleskiguiden 2025

    av Langrenn.com
    15.05.2025
  • Langrennsstjernen måtte operere: – Har saget av en del av et bein

    av Ingeborg Scheve
    15.05.2025
  • Dobbeltdans – nøkkelen til flyt og fart i skøyting

    av Langrenn.com
    15.05.2025