VC DAVOS: FEDERICO PELLEGRINO I SÆRKLASSE
Verdenscupsprinten i Davos lørdag endte med italiensk storjubel.
Verdenscupsprinten i Davos lørdag endte med italiensk storjubel.
Verdenscupsprinten i Davos lørdag endte med italiensk storjubel. Federico Pellegrino var sterk gjennom hele dagen, åpnet med andreplass i prologen, vant sin kvartfinale, deretter best i semifinalen uten å være truet og til slutt suverent best også i finalen, over to sekunder foran Alexander Bolshunov.
Med seg opp på pallen fikk Federico nevnte Alexander fra Russland og et hyggelig britisk følge i Andrew Young. Andrew har opp gjennom flere år både hatt norsk klubbtilhørighet og norsk landslagstrener, i tillegg er jo hans flagg rødt, hvitt og blått, så da ble det litt norsk innslag i resultatlistas øvre deler på en World Cup-sprint hvor koronapandemien gjør at Finland, Sverige og Norge valgte å ikke delta.
Det er også på sin plass å nevne Lucas Chanavat. Franskmannen som har tilhold i Norge gikk aller raskest i prologen, men i første kvartfinale måtte han ned på knærne etter at det var et par løpere, inkludert ham selv, som gikk litt for trangt i en sving.
Lucas gikk hva kropp og utstyr maktet derifra og inn, men det ble ikke mere enn fjerdeplass i hans heat nr. 1 og nesten fire sekunder opp til såkalt lucky looser-plasser som gikk til et par mann i heat 4.
Søndag venter 15 kilometer fri for herrene i Davos.
Se også: Slik gikk det med damene (USA til topps)
Verdenscup Davos
12. desember 2020
Davos – Sveits
—
MENN – SPRINT – FINALE – FRI
1. Federico Pellegrino, Italia 02:17.68
2. Alexander Bolshunov, Russland 02:19.81
3. Andrew Young, Storbritannia 02:21.31