Resultater Birken - Birkebeinerrennet 2019 - Menn Elite



Resultater Birken - Birkebeinerrennet - 54 km, klassisk
Rena til Lillehammer, Hedmark/Oppland - 16. mars 2019

Arrangementstype: Langrenn

Resultatliste Klasse Menn Elite - Uoffisielle resultater
NB! Grunnet puljestart kan plassiffer endres utover dagen.

Plass Startnr Navn Klubb Tid Diff
1 11 Petter Eliassen Team BN Bank 2:23:47,7 +0:00
2 2 Andreas Nygaard Team Ragde Eiendom 2:25:51,5 +2:04
3 9 Simen Østensen Team BN Bank 2:25:53,5 +2:06
4 8 Tore Bjørset Berdal Team Koteng 2:25:53,6 +2:06
5 3 Morten Eide Pedersen Team BN Bank /Lillehammer Skiklub 2:25:54,3 +2:07
6 18 Alexis Jeannerod eD system Bauer Team 2:25:54,9 +2:07
7 20 Oscar Persson Team Serneke 2:28:34,5 +4:47
8 6 Stian Hoelgaard Team Koteng 2:28:34,7 +4:47
9 36 John Kristian Dahl Team Koteng 2:28:35,3 +4:48
10 7 Øyvind Moen Fjeld Team Ragde Eiendom 2:28:35,5 +4:48
11 40 Stian Berg Team Kaffebryggeriet 2:28:36,7 +4:49
12 22 Magnus Vesterheim Team Kaffebryggeriet 2:28:40,1 +4:52
13 13 Øystein Pettersen Team BN Bank / Lillehammer Skiklub 2:28:48,0 +5:00
14 19 Chris Andre Jespersen Team Koteng 2:29:19,9 +5:32
15 1 Tord Asle Gjerdalen Team Ragde Eiendom 2:30:09,8 +6:22
16 50 Aleksandr Grebenko Russian Marathon Team 2:30:16,6 +6:29
17 15 Anders Mølmen Høst Team Serneke 2:30:17,7 +6:30
18 54 Runar Skaug Mathisen Team Telemark 2:30:17,8 +6:30
19 5 Oskar Kardin Team Ragde Eiendom 2:30:18,6 +6:31
20 4 Anders Aukland Team Ragde Eiendom 2:30:20,2 +6:32
21 24 Marcus Johansson Lager 157 Ski Team 2:31:39,9 +7:52
22 21 Stanislav Rezac Slavia Pojistovna Team 2:31:40,0 +7:52
23 12 Torleif Syrstad Team Koteng 2:31:40,5 +7:53
24 30 Anton Karlsson Lager 157 Ski Team 2:31:40,6 +7:53
25 46 Pontus Nordström Team Serneke 2:31:47,4 +8:00
26 34 Vinjar Skogsholm Team Parkettpartner 2:32:08,1 +8:20
27 196 Max Novak Offerdals SK / Team Ramudden 2:32:40,9 +8:53
28 23 Ermil Vokuev Russian Marathon Team 2:32:57,9 +9:10
29 29 Simen Engebretsen Nordli Team Parkettpartner 2:33:38,9 +9:51
30 48 Magnus Bleken Team Parkettpartner 2:34:00,4 +10:13
31 32 Emil Persson Lager 157 Ski Team 2:35:04,6 +11:17
32 25 Bob Niemi Impola Team Serneke 2:35:13,1 +11:25
33 27 Klas Nilsson Team igne 2:35:13,2 +11:25
34 31 Jens Eriksson Team Tynell 2:35:14,4 +11:27
35 35 Thomas Gifstad Team Oslo Sportslager / Rustad IL 2:35:16,4 +11:29
36 167 Andreas Kirkeng Il Ros / Team Drammen 2:35:35,7 +11:48
37 38 Joar Andreas Thele Team Ragde Eiendom 2:35:55,7 +12:08
38 33 Jörgen Brink JBrink Ski Team 2:35:55,9 +12:08
39 80 Lars Sørensen Team Oslo Sportslager / Rustad IL 2:37:06,8 +13:19
40 17 Andreas Holmberg Lager 157 Ski Team 2:38:11,1 +14:23
41 71 Sondre Grønvold LYN SKI Moseteråsen 2:38:11,4 +14:24
42 58 Damien Tarantola E-Liberty Ski Team 2:38:11,5 +14:24
43 141 Marius Harv Oddersjaa Ssk 2:38:12,7 +14:25
44 43 Anders Gløersen Team Oslo Sportslager - Rustad IL 2:38:15,8 +14:28
45 227 Petter Stokkeland Tistedalen Fl 2:38:34,7 +14:47
46 16 Vetle Thyli Team Kaffebryggeriet 2:38:52,1 +15:04
47 184 Lauri Lepistö VLTAVA FUND SKI TEAM 2:40:54,8 +17:07
48 268 Ludwig Tärning Team Serneke 2:41:01,6 +17:14
49 95 Eirik Asdøl Asker skiklubb / Team Norconsult / Aktiv mot kreft 2:41:02,8 +17:15
50 44 Runar Hermo Team Oslo Sportslager / Rustad IL 2:41:22,0 +17:34
51 37 Jiri Pliska Silvini Madshus Team 2:41:30,1 +17:42
52 259 Eivind Bakkene Team Oslo Sportslager - Rustad IL 2:41:32,0 +17:44
53 47 Vegard Vinje LYN SKI Moseteråsen 2:42:27,6 +18:40
54 39 Rikard Tynell Team Tynell 2:42:41,7 +18:54
55 106 Anders Engene Bjåland Team Milslukern - Driv Trening 2:42:50,2 +19:02
56 98 Ulrik Baksjøberget Vang Skiløperforening Long Distance XC Team 2:42:52,8 +19:05
57 229 Martin Sutter Skimarathon Team Austria 2:42:57,1 +19:09
58 79 Petter Kaarby LYN SKI Moseteråsen 2:43:11,8 +19:24
59 114 Even Brøndbo Dahl Team Milslukern - Driv Trening 2:43:18,9 +19:31
60 208 Amund Riege Rustad IL 2:43:31,6 +19:44
61 64 Mart Kevin Polluste Team Synnfjell 2:43:39,9 +19:52
62 303 Patrick Fossum Kristoffersen Gjerdrum IL/Zen Products/Intersport Kløfta 2:44:24,1 +20:36
63 197 Erlend Moian Nydal Team NTNUI Sweco 2:44:29,0 +20:41
64 143 André Haugsbø Gaular IL 2:45:28,2 +21:40
65 49 Ståle Fenstad Team Oslo Sportslager - Rustad IL 2:45:28,6 +21:41
66 75 Halvor Korbøl Thoner Team Synnfjell 2:45:30,8 +21:43
67 53 Kristoffer Nielsen Team XPND 2:45:31,3 +21:44
68 59 Sigurd Sollien Hulbak Team Synnfjell 2:45:37,6 +21:50
69 201 Oddvin Halvorsen Offigstad Øyer-Tretten IF 2:45:38,1 +21:50
70 117 Petter Engdahl Östersunds Sk 2:45:39,4 +21:52
71 305 Audun Formo Hay Lyn Ski / Braasport 2:45:47,7 +22:00
72 73 Ole Eirik Fuglehaug Ekrem Team Synnfjell 2:45:51,5 +22:04
73 249 Olav Vestøl Team NTNUI Sweco 2:45:52,3 +22:05
74 294 Kjetil Hagtvedt Dammen Team Oslo Sportslager - Rustad IL 2:46:05,4 +22:18
75 113 Vetle Christiansen Storebrand Sport 2:46:06,0 +22:18
76 264 Eirik Andreas Mortensbakke Asker Skiklubb 2:46:06,1 +22:18
77 69 Theo Deswaziere E-Liberty Ski Team 2:46:14,0 +22:26
78 45 Michael Kuisle Team Forever Nordic 2:46:20,9 +22:33
79 136 Martin Hallberg Fossum IF/Norconsult BIL 2:46:23,4 +22:36
80 171 Vegard Kjølhamar Milslukern Sport - Driv Trening 2:46:24,6 +22:37
81 78 Pavel Janecek Silvini Madshus Team 2:46:27,9 +22:40
82 62 Atle Smenes Team Oslo Sportslager - Rustad IL 2:46:41,2 +22:53
83 66 Jan Antolec eD system Bauer Team 2:46:49,0 +23:01
84 63 Antoine Auger E-Liberty Ski Team 2:47:22,5 +23:35
85 96 Audun Bakk Melhus IL 2:47:24,7 +23:37
86 82 Jakob Mestvedthagen Team NTNUI-Sweco 2:47:44,8 +23:57
87 224 Gjermund Steinsland Team Steinsland / Otra IL 2:47:46,2 +23:58
88 297 Ola Erling Korbøl Kjellmyra IL 2:47:49,2 +24:01
89 161 Taavi Kaiv Sporttravel 2:48:05,4 +24:18
90 153 Gabriel Höjlind IFK Mora 2:48:05,5 +24:18
91 55 Kjetil Tyrom Team Parkettpartner 2:48:09,5 +24:22
92 108 Michael Boberg Älvdalens IF SK 2:48:12,4 +24:25
93 170 Henrik Kjærnsli Lillehammer Skiklub 2:48:27,7 +24:40
94 91 Iver Tildheim Andersen Rustad IL 2:48:41,6 +24:54
95 298 Jonas Barlund   2:48:46,7 +24:59
96 76 Ole Sollien Hulbak Team NTNUI Sweco 2:48:47,6 +25:00
97 262 Espen Aleksander Sørlie Team Sentrum Sport Trysil 2:48:51,4 +25:04
98 287 Nils-Ingar Aadne Team BN Bank/Andebu IL 2:49:38,7 +25:51
99 152 Tor Olav Nesheim Hægeland Team Oslo Sportslager / Rustad IL 2:49:41,5 +25:54
100 77 Erling Viljugrein Stølen Team Parkettpartner 2:49:42,2 +25:54
101 242 Sebastian Torgersen NTNUI 2:49:56,4 +26:09
102 232 Stian Svendby Lyn Ski 2:50:03,4 +26:16
103 300 Christian Berge Foyn NTNUI 2:50:09,4 +26:22
104 241 Henrik Vik Tolo Asker Skiklubb 2:50:10,2 +26:22
105 214 Øyvind Røgenes Suldal il 2:50:10,8 +26:23
106 288 Toralf Heimdal Reistadløpet 2:50:16,0 +26:28
107 74 Isac Holmstrom Team Mäenpää 2:50:23,2 +26:35
108 191 Christian Melsom Myhre Team Milslukern - Driv Trening 2:50:38,9 +26:51
109 87 Lars Engseth Team Mosetertoppen SKILINE / Lillehammer skiklubb 2:50:58,4 +27:11
110 139 John Christian Deighan Hanssen Advokatfirmaet Haavind BIL 2:51:10,2 +27:22
111 134 Anders Gullhav Team Oslo Sportslager 2:51:14,4 +27:27
112 154 Martin Haarstad Asker Skiklubb 2:51:17,7 +27:30
113 203 Matias Oppedal Fana IL 2:51:29,8 +27:42
114 180 Kristian Larsen MjøsSki 2:51:33,7 +27:46
115 175 Espen Hegstad Krüger Lyn Ski 2:51:41,0 +27:53
116 277 Arne Christoffer Sand Milslukern Sport 2:51:50,4 +28:03
117 52 Didrik Fjeld Elset Team NTNUI Sweco 2:52:02,7 +28:15
118 231 Tor Olav Svaland Birkenes Il 2:52:03,4 +28:16
119 81 Jakob Meløy Team NTNUI Sweco 2:52:08,7 +28:21
120 278 Stian Karsrud   2:52:11,2 +28:23
121 283 Anders Fjell Bjørn Myhre Sport 2:52:16,0 +28:28
122 222 Fred Anders Solbakken Bjørn Myrhe Sport / Team 6847 2:52:16,8 +28:29
123 299 Callum Smith Vind IL 2:52:20,5 +28:33
124 246 Truls Valmestad Skattedirektoratet BIL/GIF 2:52:24,5 +28:37
125 194 Jonas Nermoen Etnedal Skilag 2:52:31,5 +28:44
126 166 Øyvind Kinneberg IL Jardar 2:52:37,4 +28:50
127 122 Jörgen Fherm IK Högaborgs Atleter 2:52:39,5 +28:52
128 129 Herman Gløersen Fredrikstad Skiklubb 2:52:45,9 +28:58
129 261 Tore Stengrundet Team Sentrum Sport Trysil 2:52:49,0 +29:01
130 149 Sindre Hoff Førde il 2:52:49,7 +29:02
131 99 Jan Olav Beitmyren Gjøvik Skiklubb/ Team Parkettpartner 2:52:51,2 +29:04
132 200 Henning Halvorsen Offigstad Øyer-Tretten IF 2:52:51,3 +29:04
133 157 Kristian Jakobsen Gjøvik skiklubb 2:52:52,1 +29:04
134 233 Magnus Svingheim Team Splitkon 2:52:52,9 +29:05
135 125 Lars-Martin Fossgard Asker Skiklubb 2:52:53,6 +29:06
136 192 Jørgen Christoffer Myking Team Milslukern - Driv Trening 2:52:55,8 +29:08
137 248 Marius Vesterås Varde IL/Gjøvik/Toten Langrenn 2:52:58,8 +29:11
138 204 Mathias Oppegaard Milslukern - Driv Trening/Mangenfjellet Turlag 2:53:11,6 +29:24
139 188 Ronnie Löf Högbo GIF 2:53:15,1 +29:27
140 230 Stefan Sutter Skimarathon Team Austria 2:53:15,9 +29:28
141 228 Geir Strandbakke Lillehammer Skiklub 2:53:17,7 +29:30
142 92 Jens Andersen Gjerdrum IL Ski/Intersport Kløfta 2:53:18,1 +29:30
143 178 Johan Landrø Vestbyen IL 2:53:22,4 +29:35
144 210 Bjørn Robstad Milslukern Sport/ Moelven IL 2:53:30,4 +29:43
145 207 Marcos Puigdefabregas Lillehammer Skiklub 2:53:44,9 +29:57
146 90 Eirik Abrahamsen Stokke 2:53:49,3 +30:02
147 221 Ola Nygård Snellingen Svea skilag 2:53:57,5 +30:10
148 70 Jan Cech Silvini Madshus Team 2:54:28,3 +30:41
149 126 Michal Francke Žižkovský tygri 2:54:37,2 +30:50
150 51 Robin Frost Team Forever Nordic 2:54:43,4 +30:56
151 290 Stian Stærkeby Jelstad Rustad IL 2:55:22,3 +31:35
152 100 Yan Belorgey Team Grenoble Isére Nordique 2:55:23,5 +31:36
153 235 Petter Hjelvik Søberg Team Milslukern - Driv Trening 2:55:27,8 +31:40
154 291 Tor Einar Hulløen Eggedal IL 2:55:28,7 +31:41
155 275 Torbjørn Vala Rustad IL 2:55:40,5 +31:53
156 164 Johan Kanto Göteborgs SK 2:55:48,1 +32:00
157 225 Eirik Stene Jutul IL / Team Vestmarka 2:55:51,9 +32:04
158 56 Florian Goebel   2:55:52,1 +32:04
159 267 Martin Flismyren Kjellmyra IL 2:55:53,0 +32:05
160 121 Stig Morten Fakstad Vest-Torpa UL/Team Mosetertoppen SKILINE 2:55:54,3 +32:07
161 206 Sjur Prestsæter Lyn ski/Team Mosetertoppen Skiline 2:55:58,9 +32:11
162 102 Nils Ø. Berg Bjørn Myhre Sport/Rustad IL 2:56:01,1 +32:13
163 109 Ole Andreas Brækken Byåsen IL 2:56:05,9 +32:18
164 256 Eirik Bergene Aabrekk Runar Ski 2:56:18,6 +32:31
165 258 Reinar Aaland Hornindal IL 2:56:21,7 +32:34
166 292 Lars Steinar Hefre Høydalsmo IL 2:56:35,5 +32:48
167 142 Knut Anders Hatlen Stranda IL 2:56:36,3 +32:49
168 307 Matthias Remund   2:56:37,5 +32:50
169 177 Thor Emil Kvernevik Vang Skiløperforening Long Distance XC 2:56:43,2 +32:55
170 198 Morten Nævestad LYN SKI Moseteråsen 2:56:46,4 +32:59
171 110 Birger Andreas Bråthen Magnor UL 2:56:51,7 +33:04
172 118 Knut Beck Engebretsen Overtoppen / Bull Ski & Kajakk 2:56:56,3 +33:09
173 85 Matias Sølvsberg Noren Team NTNUI Sweco 2:57:01,6 +33:14
174 217 Nicolay Sevang Lyn Ski 2:57:05,6 +33:18
175 189 Tryg-Arne Alnes Løkkeborg Emblem IL 2:57:23,9 +33:36
176 234 Gøran Syversen Harestua IL 2:57:29,1 +33:41
177 295 Ragnar Crona   2:57:29,7 +33:42
178 269 Knut Halvor Erikstein Vinje IL 2:57:30,6 +33:43
179 239 Eirik Thorsrud Team Milslukern - Driv Trening 2:57:38,9 +33:51
180 155 Erik Haavardsholm Glipptak IL 2:57:41,9 +33:54
181 67 Erlend Widerøe Hennig Team XPND 2:57:54,3 +34:07
182 93 Joakim Hald Andersen Arctic BIL 2:57:54,4 +34:07
183 306 Stein Joks I.L.Forsøk 2:58:00,9 +34:13
184 212 Anders Johan Rogne Hakadal 2:58:05,8 +34:18
185 148 Anders Hevrøy Team Milslukern - DrivTrening - Ringkollen Skiklubb 2:58:15,5 +34:28
186 211 Øystein Rodem Team Milslukern - Driv Trening 2:58:21,0 +34:33
187 146 Jørn Hemma Team Parkettpartner 2:58:23,7 +34:36
188 128 Christian Gjertveit Team Milslukern - Driv Trening / Fet SK 2:58:24,6 +34:37
189 285 Eivind Bjørhei Oppegård IL/Norconsult BIL 2:58:26,9 +34:39
190 250 Øyvind Viken Team Parkettpartner Åsmarka il 2:58:29,2 +34:42
191 124 Ulf Erik Forsbakk Driv IL / Team Milslukern - Driv Trening 2:58:44,8 +34:57
192 218 Martin Skaugen Lier Skiløberforening 2:58:51,3 +35:04
193 245 Jørund Vala NTNUI 2:59:00,8 +35:13
194 281 Eivind Haakenstad Godli Svea Skilag/Team Milslukern-Driv Trening 2:59:05,9 +35:18
195 289 Valerii Petrov Jr   2:59:11,0 +35:23
196 132 Lars Grønlund Ringkollen Skiklubb 2:59:15,6 +35:28
197 185 Ole-Henrik Lervik Molde og omegn IF 2:59:21,6 +35:34
198 147 Rolf Christian Hermanrud Njård 2:59:29,1 +35:41
199 293 Thomas Fenne Voss IL 2:59:32,4 +35:45
200 216 Fredrik Schwencke LYN SKI Moseteråsen 2:59:34,2 +35:46
201 103 Trond Olav Berg Rustad IL 2:59:42,8 +35:55
202 302 Rudi Kristiansen OSI langrenn 2:59:47,3 +36:00
203 174 Ola Myklatun Krosness   2:59:50,1 +36:02
204 286 Thomas Berge Foyn Jardar IL / Team Høvikklinikken 3:00:08,0 +36:20
205 279 Sindre Johansen Sport 1 Gruppen 3:00:46,7 +36:59
206 112 Martin Stuge Bånerud Team Baker Hansen/ Varden Entreprenør 3:01:13,8 +37:26
207 104 Ole Tobias Utne Bjerke Sørum IL 3:01:22,6 +37:35
208 105 Eirik Bjerregaard Krødsherad IL 3:01:45,4 +37:58
209 195 Gustaf Niord Vreta somk 3:01:46,8 +37:59
210 107 Andreas Blohm Filipstads SF 3:01:47,2 +37:59
211 296 Helge Brandsdal Osterøy IL 3:01:52,5 +38:05
212 176 Håvard Kvam NTG-L/Kolbukam, IL 3:02:04,4 +38:17
213 199 Svein Odland Bjerkreim IL 3:02:06,2 +38:18
214 215 Vegard Fluge Samuelsen Try/Milslukern 3:02:27,4 +38:40
215 282 Jon Gunnar Fjell Bjørn Myhre Sport 3:02:38,9 +38:51
216 162 Per Einar Kalnæs Team Milslukern - Driv Trening 3:02:48,3 +39:01
217 130 Simen Granvold Gjøvik skiklubb 3:02:55,2 +39:07
218 276 Joakim Skaanes Klæbu IL 3:02:58,5 +39:11
219 165 Anders Karlsen Nesodden 3:02:58,6 +39:11
220 168 Ole Petter Kjerkreit   3:02:59,5 +39:12
221 270 Geir Olav Larsen Ringkollen Skiklubb / Spenncon Rail 3:03:06,3 +39:19
222 144 Torger Haukåen Ringebu Fåvang Skiklubb 3:03:16,4 +39:29
223 253 Björn Wennblom XC STHLM 3:03:55,0 +40:07
224 226 Jørgen Stigen Hamar Skiklubb 3:03:58,0 +40:10
225 263 Klaus Øiseth Team Milslukern-Driv Trening 3:04:14,9 +40:27
226 209 Håvar Rimfeldt-Kvale Glipptak IL 3:04:26,0 +40:38
227 257 Olav Erling Aaland Sunnylven IL 3:04:26,4 +40:39
228 159 Eirik Johannessen Olympia Sport 3:04:32,5 +40:45
229 251 Matti Waldner 1.SVG Hohe Wand 3:05:02,1 +41:14
230 252 Fridtjof  Wedum Follebu Skiklubb 3:05:06,6 +41:19
231 202 Jacob Grønseth Olsson Rustad IL 3:05:57,9 +42:10
232 138 Jakob Hanserud NTNUI 3:06:00,2 +42:12
233 238 Hans Kristian Sørum Brumund IF 3:06:23,9 +42:36
234 284 Kristian Braathen Høybråten og Stovner IL 3:06:26,7 +42:39
235 213 Hans Petter Rolke NTNUI 3:06:26,8 +42:39
236 160 Klas Johansson Älvdalens IF SK 3:06:47,0 +42:59
237 123 Trond Finjord Alta if 3:06:53,2 +43:05
238 172 Milan Kohout Silvini Madshus Team 3:06:57,5 +43:10
239 97 Tarjei Bakken Knowit Insight Elite 3:07:17,6 +43:30
240 271 Vegard Lans Pedersen Team Sentrum Sport Trysil 3:07:32,3 +43:45
241 145 Tor-Håkon Hellebostad Globus.ai / Nesodden IF 3:08:09,1 +44:21
242 304 Kristian Skogsrud Team Ragde Eiendom 3:08:40,8 +44:53
243 236 Klas Söderqvist Älvdalens IF SK 3:08:55,7 +45:08
244 101 Tore Berdal Kyrksæterøra IL 3:08:58,3 +45:11
245 151 Thomas Christian Holter Overtoppen 3:09:34,9 +45:47
246 301 Ronny Wedin Team Pumpen SK 3:09:47,7 +46:00
247 111 Marcus Braathen NTNUI Langrenn 3:10:07,5 +46:20
248 187 Simen Løbak Asker Skiklubb 3:10:20,7 +46:33
249 156 Ivar Indby Rustad IL / Grindereng Gard 3:10:59,0 +47:11
250 182 Børge Leiren Byåsen IL 3:11:10,2 +47:22
251 219 Jo Simen Skog Stovnerkameratene / Team Anthon 3:11:14,3 +47:27
252 193 Knut Sindre Mølmen Konnerud IL Ski / Northern Eel 3:11:51,0 +48:03
253 240 Lars Amund Toftegaard Røa IL/Skiforeningen 3:12:56,4 +49:09
254 243 Geir Ove Lohne Tronsmoen   3:14:03,2 +50:15
255 265 Henrik Tallakstad Svarstad SKI/Team Bjørn Myhre Sport 3:14:24,2 +50:36
256 150 Preben Hofstedt-Moe Sandefjord 3:14:29,0 +50:41
257 140 Björn Haring XC STHLM 3:14:45,4 +50:58
258 272 Måns Larsson Herrljunga Skid o OL 3:15:48,0 +52:00
259 116 Olav Stubhaug Drangsland Gulset IF 3:15:53,7 +52:06
260 280 Gustav Heldal Drangedal IL 3:16:16,8 +52:29
261 260 Amund Owren Vingrom IL 3:16:53,1 +53:05
262 94 Mathias Øivind Andresen Kjelsås IL 3:19:44,7 +55:57
263 273 Henrik Holstad OSI langrenn 3:19:51,3 +56:04
264 181 Lars Laulo HEMING IL 3:22:27,1 +58:39


* Langrenn Pluss (+): Trening, teknikk, utstyr + +