Resultater Bohuslunken 2016



Resultater Bohuslunken
Sverige - 27. mars 2016

Arrangementstype: Orientering

D21 Elit

4 880 m, 59 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Tove Alexandersson Stora Tuna OK 34:40   7:06  
2 Karoliina Sundberg Lynx 35:10 +0:30 7:12  
3 Anne M Hausken Nordberg Nydalens SK 35:17 +0:37 7:13  
4 Nadiya Volynska OK Orion 35:54 +1:14 7:21  
5 Lisa Risby OK Kåre 36:31 +1:51 7:28  
6 Emily Kemp Angelniemen Ankkuri 37:33 +2:53 7:41  
7 Anni-Maija Fincke Halden SK 37:50 +3:10 7:45  
8 Vendula Horčičková Södertälje-Nykvarn OF 37:53 +3:13 7:45  
9 Miri Thrane Ødum IFK Göteborg 37:54 +3:14 7:45  
10 Sarina Jenzer IFK Lidingö SOK 38:03 +3:23 7:47  
11 Anastasia Denisova Sävedalens AIK 38:05 +3:25 7:48  
12 Emma Johansson Fredrikstad SK 38:15 +3:35 7:50  
13 Johanna Sanderi IFK Lidingö SOK 38:55 +4:15 7:58  
14 Aino Mänkärlä Lynx 39:12 +4:32 8:01  
15 Jana Knapová Södertälje-Nykvarn OF 39:27 +4:47 8:05  
16 Julia Gross Stora Tuna OK 39:31 +4:51 8:05  
17 Adela Indrakova IFK Lidingö SOK 39:52 +5:12 8:10  
18 Marie Olaussen Fredrikstad SK 39:56 +5:16 8:10  
18 Hanna Raitanen Rajamäen Rykmentti 39:56 +5:16 8:10  
20 Amilia Björklund Sävedalens AIK 40:14 +5:34 8:14  
21 Heidi Østlid Bagstevold Fredrikstad SK 40:15 +5:35 8:14  
22 Annika Björk OK Linné 40:19 +5:39 8:15  
23 Johanna Öberg Ryda SK 41:09 +6:29 8:25  
24 Rahel Friederich Leksands OK 41:22 +6:42 8:28  
25 Ulrika Uotila Koovee 42:07 +7:27 8:37  
26 Olga Panchenko IFK Mora OK 42:30 +7:50 8:42  
27 Elena Roos Halden SK 42:32 +7:52 8:42  
28 Anne-Mari Leskinen Lynx 42:33 +7:53 8:43  
29 Susen Lösch Ärla IF 43:04 +8:24 8:49  
30 Evgeniya Ryapolova IFK Mora OK 43:18 +8:38 8:52  
31 Tone Lye Nydalens SK 43:39 +8:59 8:56  
32 Sanna Skoog Kils OK 43:43 +9:03 8:57  
33 Maria Brodin Fossum IF 43:53 +9:13 8:59  
34 Anna Moilanen Kuopion Suunnistajat 44:34 +9:54 9:07  
35 Sabine Hauswirth Halden SK 44:35 +9:55 9:08  
36 Lauriane Beauvisage OK Hällen 44:45 +10:05 9:10  
37 Julie Størmer NTNUI 45:15 +10:35 9:16  
38 Camilla Engstrand Sävedalens AIK 45:42 +11:02 9:21  
39 Annika Rihma Hiidenkiertäjät 45:46 +11:06 9:22  
40 Sofia Salomonsson Linköpings OK 45:47 +11:07 9:22  
41 Aina Edgren Trollhättans SOK 45:50 +11:10 9:23  
42 Erika Uotila Koovee 47:16 +12:36 9:41  
43 Kaisa Lylynperä Turun Suunnistajat 47:30 +12:50 9:44  
44 Jennie Berglund Sävedalens AIK 48:10 +13:30 9:52  
45 Andrine Benjaminsen Lillomarka OL 49:10 +14:30 10:04  
46 Filippa Johansson Jönköpings OK 51:15 +16:35 10:30  
47 Anna Brodin Falkenbergs OK 52:42 +18:02 10:47  
48 Frida Nero Göteborg-Majorna OK 54:40 +20:00 11:12  
49 Sofia Sjögren OK Kullingshof 56:23 +21:43 11:33  
50 Indre Valaite IFK Mora OK 57:07 +22:27 11:42  
51 Marit Wenseth Kure Nydalens SK 1:02:11 +27:31 12:44  
52 Emilia Rantanen MS Parma 1:09:59 +35:19 14:20  
53 Sara Karvonen Lynx 1:15:40 +41:00 15:30  
  Isia Basset IFK Göteborg ej godkänd      
  Moa Enmark Göteborg-Majorna OK ej godkänd      
  Katri Lindeqvist Paimion Rasti ej godkänd      
  Mari Fasting Halden SK ej godkänd      
  Cristina Luis Nydalens SK ej godkänd      
  Susanna Tervo MS Parma ej godkänd      
  Ingrid Gulbrandsen NTNUI ej start      
  Anette Juveli Konnerud IL ej start      
  Lydia Martinsson OK Tyr ej start      
  Vendula Haldin Halden SK ej start      
  Linn Grälls OK Kåre ej start      

H21 Elit1

5 260 m, 59 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Matthias Kyburz OK Tisaren 28:42   5:27  
2 Jonas Leandersson Södertälje-Nykvarn OF 29:21 +0:39 5:34  
3 Eskil Kinneberg IFK Göteborg 29:36 +0:54 5:37  
4 Albin Ridefelt OK Linné 30:36 +1:54 5:49  
5 Andreas Kyburz Tullinge SK 30:50 +2:08 5:51  
6 Bjørn Ekeberg IL Tyrving 30:54 +2:12 5:52  
7 Torgeir Nørbech IL Tyrving 31:25 +2:43 5:58  
7 Borger Melsom Fossum IF 31:25 +2:43 5:58  
9 Jens Wängdahl Nyköpings OK 31:39 +2:57 6:01  
10 Oleksandr Kratov Koovee 32:17 +3:35 6:08  
11 Mikko Siren Angelniemen Ankkuri 32:29 +3:47 6:10  
12 Kent Ohlsson Södertälje-Nykvarn OF 32:34 +3:52 6:11  
13 Andrey Salin Sävedalens AIK 32:40 +3:58 6:12  
14 Emil Ahlbäck Fossum IF 32:44 +4:02 6:13  
15 Ivar Lundanes Södertälje-Nykvarn OF 32:48 +4:06 6:14  
16 Jakob Enmark Södertälje-Nykvarn OF 32:50 +4:08 6:14  
17 Joni Hirvikallio Koovee 32:53 +4:11 6:15  
18 Mattias Karlsson Fredrikstad SK 32:57 +4:15 6:15  
19 Julian Dent IFK Lidingö SOK 32:58 +4:16 6:16  
20 Sergej Fedatsenka Sävedalens AIK 33:00 +4:18 6:16  
21 Aapo Leskinen Lynx 33:03 +4:21 6:16  
22 Andreas Rüedlinger Halden SK 33:16 +4:34 6:19  
23 Markus Räsänen Kuopion Suunnistajat 33:31 +4:49 6:22  
24 Jere Pajunen Kalevan Rasti 33:49 +5:07 6:25  
25 Sindre Østhagen Fredrikstad SK 33:50 +5:08 6:25  
26 Eric Börjeskog Södertälje-Nykvarn OF 33:51 +5:09 6:26  
27 Roman Ryapolov IFK Mora OK 33:56 +5:14 6:27  
28 Andreas Hall Hiidenkiertäjät 33:58 +5:16 6:27  
29 Hans Petter Mathisen Fredrikstad SK 34:03 +5:21 6:28  
30 Vili Niemi Rajamäen Rykmentti 34:11 +5:29 6:29  
31 Nicolas Simonin IFK Lidingö SOK 34:22 +5:40 6:32  
32 Sami-Petteri Juopperi Pellon Ponsi 34:40 +5:58 6:35  
33 Sindre Sandven Fossum IF 34:47 +6:05 6:36  
34 Ludvig Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 34:49 +6:07 6:37  
35 Linus Rapp IFK Mora OK 34:50 +6:08 6:37  
36 Jarkko Huovila Halden SK 34:56 +6:14 6:38  
37 Bartosz Pawlak Södertälje-Nykvarn OF 35:03 +6:21 6:39  
37 Vegard Brun Saga IL Tyrving 35:03 +6:21 6:39  
39 Santeri Silvennoinen Kalevan Rasti 35:10 +6:28 6:41  
40 Tõnis Laugesaar Hiidenkiertäjät 35:22 +6:40 6:43  
41 Tomi Närvä Hiidenkiertäjät 35:27 +6:45 6:44  
42 Jonas Sommerstad Juveli Konnerud IL 35:28 +6:46 6:44  
43 Remi Dubois IFK Göteborg 35:33 +6:51 6:45  
44 Simon Hodler IFK Mora OK 35:38 +6:56 6:46  
45 Artem Panchenko IFK Mora OK 36:11 +7:29 6:52  
46 Juho Westerlund Koovee 36:12 +7:30 6:52  
47 Ondrej Semik Rajamäen Rykmentti 36:17 +7:35 6:53  
48 Tomi Mattila Angelniemen Ankkuri 37:39 +8:57 7:09  
49 Antti-Pekka Leskinen Lynx 37:54 +9:12 7:12  
50 Ross Morrison Rajamäen Rykmentti 37:55 +9:13 7:12  
51 Victor Flingmark OK Kåre 37:56 +9:14 7:12  
52 Hector Haines IFK Lidingö SOK 38:34 +9:52 7:19  
53 Bryan Russel-Keely IFK Lidingö SOK 38:54 +10:12 7:23  
54 Martin Hoset Nydalens SK 40:30 +11:48 7:41  
55 Sander Vaher Rajamäen Rykmentti 42:34 +13:52 8:05  
56 Michal Hubáček Koovee 42:38 +13:56 8:06  
  Olli-Markus Taivainen Pellon Ponsi ej godkänd      
  Perttu Sorsa Hiidenkiertäjät ej godkänd      
  Johan Wikström Sävedalens AIK ej godkänd      
  Janne Mänkärlä Lynx ej start      
  Oskari Liukkonen Hiidenkiertäjät ej start      
  Jim Øystein Nybråten IL Tyrving återbud      

H21 Elit 2

5 400 m, 49 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Aleksei Alekseyonok IK Hakarpspojkarna 32:05   5:56  
2 Niclas Jonasson IFK Göteborg 33:35 +1:30 6:13  
3 Elias Thorsdal Mølnvik Fossum IF 34:21 +2:16 6:21  
4 Sami Vähänen Rajamäen Rykmentti 34:36 +2:31 6:24  
5 Marius Thrane Ødum IFK Göteborg 35:18 +3:13 6:32  
6 Mats Haldin Halden SK 35:23 +3:18 6:33  
7 Magnus Carlstedt Sävedalens AIK 35:36 +3:31 6:35  
8 Pekka Hyvönen Angelniemen Ankkuri 35:41 +3:36 6:36  
9 Simo Martomaa Kalevan Rasti 35:59 +3:54 6:39  
10 Matti Kivelä Hiidenkiertäjät 36:01 +3:56 6:40  
11 John Persson IFK Göteborg 36:36 +4:31 6:46  
12 Ville Keskisaari IFK Lidingö SOK 36:37 +4:32 6:46  
13 Janne Salmi Turun Suunnistajat 36:57 +4:52 6:50  
14 Henrik Lundgren Sävedalens AIK 37:13 +5:08 6:53  
15 Mikael Andersson Göteborg-Majorna OK 37:25 +5:20 6:55  
16 Tore Sandvik Halden SK 37:31 +5:26 6:56  
17 Mathias Drage Kongsberg OL 37:40 +5:35 6:58  
18 Oscar Vångell Ärla IF 38:03 +5:58 7:02  
18 Sigve Vågsnes Oppsal Orientering 38:03 +5:58 7:02  
20 Tuomas Kari Angelniemen Ankkuri 38:47 +6:42 7:10  
21 Jyri Uusitalo Pellon Ponsi 38:52 +6:47 7:11  
22 Henrik Håkansson Göteborg-Majorna OK 39:02 +6:57 7:13  
23 Olli Huhtinen Turun Suunnistajat 39:17 +7:12 7:16  
24 Håvard Haga Nydalens SK 39:26 +7:21 7:18  
25 Eemeli Suominen Hiidenkiertäjät 39:57 +7:52 7:23  
26 Miika Arvola Koovee 40:19 +8:14 7:27  
27 Lauri Sorsa Hiidenkiertäjät 40:27 +8:22 7:29  
28 Torben Wendler Fredrikstad SK 40:45 +8:40 7:32  
29 Kristian Dahlström IFK Mora OK 40:54 +8:49 7:34  
30 Mathias Benjaminsen Lillomarka OL 41:01 +8:56 7:35  
31 Erik Engstrand IFK Göteborg 41:15 +9:10 7:38  
32 Espen Jakobsen IL Tyrving 42:12 +10:07 7:48  
33 Marius Wikstrøm Ringsaker OK 42:25 +10:20 7:51  
34 Per Olaussen Fredrikstad SK 42:32 +10:27 7:52  
35 Oskari Heiskanen Lynx 43:53 +11:48 8:07  
36 Arvid Våg IFK Göteborg 44:07 +12:02 8:10  
37 Edvin Karlsson OK Denseln 45:21 +13:16 8:23  
38 Håvard Berget Fredrikstad SK 45:24 +13:19 8:24  
39 Sondre Ruud Bråten Nydalens SK 47:16 +15:11 8:45  
40 Pyry Niemi Rajamäen Rykmentti 47:41 +15:36 8:49  
41 Stian Alexander Grann Fossum IF 48:15 +16:10 8:56  
42 Jani Tamminen Turun Suunnistajat 49:48 +17:43 9:13  
43 Joakim Berglund Sävedalens AIK 49:58 +17:53 9:15  
44 Eivind Høydal NTNUI 51:20 +19:15 9:30  
45 Antti Paasikoski Rajamäen Rykmentti 51:27 +19:22 9:31  
46 Joona Ojapalo Lynx 51:40 +19:35 9:34  
47 Harald Henriksson Järla Orientering 52:04 +19:59 9:38  
48 KyongSa Ri Nydalens SK 57:43 +25:38 10:41  
  Håvard Myhre NTNUI ej godkänd      
  Tapio Perä Rajamäen Rykmentti ej start      
  Vetle Ruud Bråten IFK Göteborg återbud      

D20 Elit

4 100 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Annabella Tolonen Rajamäen Rykmentti 34:35   8:26  
2 Anna Kindlundh Södertälje-Nykvarn OF 35:36 +1:01 8:40  
3 Ragnhild Hjermstad Fossum IF 36:25 +1:50 8:52  
4 Isabel Salén IFK Mora OK 36:34 +1:59 8:55  
5 Ingvild Ramtvedt Næsset Sarpsborg OL 37:51 +3:16 9:13  
6 Elvira Björklund Trollhättans SOK 38:16 +3:41 9:20  
7 Tonje Vassend Fossum IF 40:12 +5:37 9:48  
8 Agnes Westerberg Trollhättans SOK 43:48 +9:13 10:40  
9 Kajsa Johansson Jönköpings OK 45:18 +10:43 11:02  
10 Arianna Taufer Nydalens SK 46:25 +11:50 11:19  
  Selja Kaartinen Angelniemen Ankkuri ej start      

H20 Elit

4 690 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Audun Heimdal Konnerud IL 29:57   6:23  
2 Olai Stensland Lillevold Fossum IF 31:25 +1:28 6:41  
3 HÃ¥vard Wedege Irgens Fossum IF 31:49 +1:52 6:47  
4 Knut Aasheim Oppsal Orientering 32:33 +2:36 6:56  
5 Henrik Eijsink Nydalens SK 32:41 +2:44 6:58  
6 Oskar Lindqvist Sävedalens AIK 33:18 +3:21 7:06  
7 Steinar Kollerud Lillomarka OL 35:46 +5:49 7:37  
8 Daniel Duhlbo IFK Mora OK 35:55 +5:58 7:39  
9 Sampo Hyppölä Pellon Ponsi 35:59 +6:02 7:40  
10 Nils Alexandersson Stora Tuna OK 36:10 +6:13 7:42  
11 Johan Gustafsson OK Tyr 38:08 +8:11 8:07  
12 Rasmus Arfwedson Frölunda OL 39:51 +9:54 8:29  
13 Magnus Wølneberg IL Tyrving 42:34 +12:37 9:04  
14 Adrian Dahlström IFK Mora OK 43:01 +13:04 9:10  
15 John Gabrielsson Sävedalens AIK 46:11 +16:14 9:50  
16 Marcus Beckius OK Tyr 49:05 +19:08 10:27  
  Sigurd Melsom Fossum IF ej godkänd      
  Oskar Størmer Fossum IF ej start      

D18 Elit

3 510 m, 23 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Synne Strand Asker SK 28:44   8:11  
2 Ane Dyrkorn Eiker OL 30:32 +1:48 8:41  
3 Alli Haavisto Turun Suunnistajat 32:01 +3:17 9:07  
4 Tuuli Heikkilä Lynx 32:40 +3:56 9:18  
5 Thea Dyrkorn Eiker OL 35:10 +6:26 10:01  
6 Ilona Haapasaari Turun Suunnistajat 35:39 +6:55 10:09  
7 Lovisa Martinsson OK Tyr 36:18 +7:34 10:20  
8 Maria Eriksson Eds SK 36:24 +7:40 10:22  
9 Julia Himilä Rajamäen Rykmentti 37:43 +8:59 10:44  
10 Erika Duhlbo IFK Mora OK 37:45 +9:01 10:45  
11 Sara Lysemose Poulsen Silkeborg OK 37:55 +9:11 10:48  
12 Maiken Hågård Konnerud IL 38:08 +9:24 10:51  
13 Mia Bekhus Fredrikstad SK 38:20 +9:36 10:55  
14 Jonna Juva Angelniemen Ankkuri 39:14 +10:30 11:10  
15 Nella Rontu Angelniemen Ankkuri 43:19 +14:35 12:20  
16 Idunn Haavengen Kongsberg OL 43:39 +14:55 12:26  
17 Julie Bakke Fossum IF 43:43 +14:59 12:27  
18 Jenna Tulonen Hiidenkiertäjät 44:30 +15:46 12:40  
19 Emma Renberg Sävedalens AIK 46:19 +17:35 13:11  
20 Aurora Moholth Kongsberg OL 50:44 +22:00 14:27  
  Saga Backteman Lerums SOK ej godkänd      
  Wilma Jansson Vänersborgs SK ej godkänd      
  Emilia Vuori Angelniemen Ankkuri ej godkänd      
  Nora Torgersen Halden SK ej start      
  Anne W. Eiken Kongsberg OL ej start      

H18 Elit

4 170 m, 28 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Herman Ryen Martinsen Fredrikstad SK 26:46   6:25  
2 Viktor Wassén Vänersborgs SK 28:31 +1:45 6:50  
3 Jørgen Baklid Konnerud IL 29:35 +2:49 7:05  
4 Martin Borge Heir Fossum IF 30:00 +3:14 7:11  
5 Einar Melsom Fossum IF 30:03 +3:17 7:12  
6 Oskari Nummelin Turun Suunnistajat 30:11 +3:25 7:14  
7 Simon Schuster IFK Lidingö SOK 30:29 +3:43 7:18  
8 Erling Hjermstad Fossum IF 30:37 +3:51 7:20  
9 Hampus Nyström IF Hagen 30:59 +4:13 7:25  
10 Saku Valkila Turun Suunnistajat 31:52 +5:06 7:38  
11 Albin Alsiö IF Hagen 32:16 +5:30 7:44  
12 Vesa Lahtinen Hiidenkiertäjät 33:07 +6:21 7:56  
13 Elias Ekvall Trollhättans SOK 33:19 +6:33 7:59  
14 Tim Olsson Brattås CK 34:02 +7:16 8:09  
15 Gjermund Tørnqvist Halden Nydalens SK 34:10 +7:24 8:11  
16 Olle Sörqvist Markbygdens OK 34:14 +7:28 8:12  
17 Lukas Liland Nydalens SK 34:22 +7:36 8:14  
18 Elias Jonsson Nydalens SK 34:40 +7:54 8:18  
19 Ville Kinnala Turun Suunnistajat 34:46 +8:00 8:20  
20 Martin Jellvert Börjeson Göteborg-Majorna OK 35:58 +9:12 8:37  
21 Axel Halvarsson Karlskrona SOK 36:58 +10:12 8:51  
22 Oscar Stomberg IF Hagen 38:20 +11:34 9:11  
23 Jørgen Wulfsberg Nydalens SK 38:34 +11:48 9:14  
24 Styrk Hundseid Kamsvåg Fossum IF 46:12 +19:26 11:04  
25 Ludvig Waktel Svaide Roma SOK 48:46 +22:00 11:41  
26 Alexander Skaug Ytterbøl Halden SK 58:50 +32:04 14:06  
27 Olle Hedman IF Hagen 1:07:46 +41:00 16:15  
  Jørgen Vister Halden SK ej godkänd      
  Arttu Laaksonen Angelniemen Ankkuri ej start      
  Carl Holmberg IF Hagen ej start      
  Tord Strand Kongsberg OL ej start      
  Iiro Seppä Turun Suunnistajat ej start      
  Tarjei Holo Fossum IF ej start      

D21

3 790 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ida Willén Falköpings AIK OK 37:38   9:55  
2 Anna Ojapalo Lynx 38:14 +0:36 10:05  
3 Maria Jonsson Nydalens SK 38:18 +0:40 10:06  
4 Malin Eijsink Ås-NMBU Orientering 41:46 +4:08 11:01  
5 Jenny Gullqvist Västvärmlands OK 41:55 +4:17 11:03  
6 Charlotte Thrane CopenhagenO 43:12 +5:34 11:23  
7 Lisa Näsholm Nydalens SK 43:59 +6:21 11:36  
8 Gro Dahlbom Centrum OK 44:50 +7:12 11:49  
9 Åsa Franzén IL Tyrving 44:52 +7:14 11:50  
10 Linda Martinsson IF Marin Väst 45:57 +8:19 12:07  
11 Hanna Karlsson Stenungsunds OK 49:54 +12:16 13:09  
12 Linda Westerberg Trollhättans SOK 53:01 +15:23 13:59  
13 Therese Alfredsson Sävedalens AIK 54:26 +16:48 14:21  
14 Linda Järvinen Lynx 1:01:33 +23:55 16:14  
15 Sara Jonasson Centrum OK 1:10:46 +33:08 18:40  
  Taru Ikäheimonen Lynx ej start      
  Felicity Brown IFK Lidingö SOK ej start      

H21

4 610 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Jarkko Saarinen Hiidenkiertäjät 34:25   7:27  
2 Ville Luoma Hiidenkiertäjät 37:06 +2:41 8:02  
3 Tobias Eliasson Sundsvalls OK 39:06 +4:41 8:28  
4 Erik Skärberg Vänersborgs SK 39:58 +5:33 8:40  
5 Geir Myhr Øien Ringsaker OK 41:15 +6:50 8:56  
6 Mattihas Kjell Främmestads IK 42:01 +7:36 9:06  
7 Andreas Axelsson Linköpings OK 45:37 +11:12 9:53  
8 Torbjörn Almegius Stenungsunds OK 47:42 +13:17 10:20  
9 Marcus Hansson Linköpings OK 48:43 +14:18 10:34  
10 Oscar Gustafsson Idefjordens SK 50:45 +16:20 11:00  
11 Carl Börnstedt Kungälvs OK 55:13 +20:48 11:58  
12 Patrik Lilleeng Herrestads AIF 59:35 +25:10 12:55  
13 Tobias Beckius OK Tyr 1:04:50 +30:25 14:03  
  Olof Carlson Tolered-Utby Ol-klubb ej start      

D20

3 690 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Karoliina Karhilahti Turun Suunnistajat 49:09   13:19  
  Ingvild Torgersen NTNUI ej start      

H20

3 790 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Anton Berneving OK Gipen 37:33   9:54  
2 Linus Olsson OK Gipen 48:49 +11:16 12:52  
3 Arvid Jernstig Vänersborgs SK 1:18:58 +41:25 20:50  
  Ville Grahn IK Uven ej start      

D18

3 690 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Linda Gustafsson OK Tyr 43:59   11:55  
2 Elin Hermansson Kungälvs OK 1:01:00 +17:01 16:31  

D16

3 320 m, 38 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ragne Wiklund Nydalens SK 28:52   8:41  
2 Erika Källvik Leufvén Åmåls OK 28:58 +0:06 8:43  
3 Jenny Baklid Konnerud IL 29:54 +1:02 9:00  
4 Åsne Holo Fossum IF 31:05 +2:13 9:21  
5 Birka Øhlenschlæger Nielsen Silkeborg OK 31:09 +2:17 9:22  
6 Johanna Nilsson Kungälvs OK 31:10 +2:18 9:23  
7 Frida Johansson OK Djerf 31:17 +2:25 9:25  
8 Kjersti Tønnesen Bergstøl Kongsberg OL 31:20 +2:28 9:26  
9 Ebba Hjertberg Hestra IF 31:40 +2:48 9:32  
10 Tuva Nikolausson Svaide Roma SOK 33:08 +4:16 9:58  
11 Moa Alsiö Falköpings AIK OK 33:38 +4:46 10:07  
12 Elsa Lindeblom Hestra IF 33:41 +4:49 10:08  
13 Helene Eger Kongsberg OL 33:59 +5:07 10:14  
14 Ella Palm IK Hakarpspojkarna 34:27 +5:35 10:22  
15 Malin Kristiansson Trollhättans SOK 34:57 +6:05 10:31  
16 Marlin Haavengen Kongsberg OL 35:37 +6:45 10:43  
17 Tale Strand Kongsberg OL 35:54 +7:02 10:48  
18 Johanna Källvik Leufvén Åmåls OK 36:33 +7:41 11:00  
19 Ellen Blennow Falköpings AIK OK 36:51 +7:59 11:05  
20 Elsa Aderstedt Althoff Kungälvs OK 37:46 +8:54 11:22  
21 Ada Wulfsberg Nydalens SK 38:22 +9:30 11:33  
22 Alma Vilhelmsson Falköpings AIK OK 38:53 +10:01 11:42  
23 Isabella Aumo Kungälvs OK 39:32 +10:40 11:54  
24 Natalja Niggli O Jura 39:36 +10:44 11:55  
25 Sofia Johansson OK Skärmen 39:50 +10:58 11:59  
26 Karoline Bjørnerød OK Moss 40:09 +11:17 12:05  
27 Kajsa Rask Kungälvs OK 40:57 +12:05 12:20  
28 Ida Helgesson Hestra IF 40:59 +12:07 12:20  
29 Tindra Hjort Falköpings AIK OK 41:17 +12:25 12:26  
30 Frida Bakken Ulseth Nydalens SK 44:18 +15:26 13:20  
31 Ane Sofie Krogh Oppsal Orientering 45:01 +16:09 13:33  
32 Tove Eriksson Ryda SK 46:21 +17:29 13:57  
33 Ellika Groth Kungälvs OK 1:00:59 +32:07 18:22  
34 Ingrid Hasaas Fossum IF 1:01:40 +32:48 18:34  
35 Elin Johansson Främmestads IK 1:08:39 +39:47 20:40  
  Anna Cecilie Linløkken Østmarka OK ej godkänd      
  Marie Liland Nydalens SK ej godkänd      
  Jorid Nandrup Nielsen Indre Østfold OK ej godkänd      
  Alva Sonesson Falköpings AIK OK ej start      
  Lisa Börnstedt Kungälvs OK ej start      
  Emelie Brudin IFK Mora OK ej start      
  Maja Willén Östersunds OK ej start      

H16

3 270 m, 30 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Juuso Viskari Hiidenkiertäjät 21:01   6:25  
2 Mikkel Holm Nielsen OK Pan Århus 24:04 +3:03 7:21  
3 Marcus Carlsson IF Hagen 24:17 +3:16 7:25  
4 Soeren Thrane Oedum CopenhagenO 24:40 +3:39 7:32  
5 Alfred Pettersson Falköpings AIK OK 25:01 +4:00 7:39  
6 Isak Jonsson Nydalens SK 25:09 +4:08 7:41  
7 Bendik Eliassen Fredrikstad SK 25:14 +4:13 7:42  
8 Daniel Bogren IF Hagen 25:15 +4:14 7:43  
9 Hugo Ström Ulricehamns OK 26:12 +5:11 8:00  
10 Anders Björklund Trollhättans SOK 26:35 +5:34 8:07  
11 Lars Young Vik Nydalens SK 26:37 +5:36 8:08  
12 Halvor Tørnqvist Halden Nydalens SK 26:56 +5:55 8:14  
13 Touko Seppä Turun Suunnistajat 28:27 +7:26 8:42  
14 William Lundstedt Mullsjö SOK 28:39 +7:38 8:45  
15 Thorsten Svensson Finspångs SOK 30:12 +9:11 9:14  
16 Peter Gisholt Fossum IF 30:35 +9:34 9:21  
17 Axel Olsson OK Skogsstjärnan 30:49 +9:48 9:25  
18 Duncan Robertson Svaide Roma SOK 31:24 +10:23 9:36  
19 Sølve Drage Kongsberg OL 31:58 +10:57 9:46  
20 Eirik Blågestad Indre Østfold OK 32:46 +11:45 10:01  
21 Aslak Heimdal Konnerud IL 33:22 +12:21 10:12  
22 Anton Wöhrer Stigsökarna 34:21 +13:20 10:30  
23 Joar Tryggö Trollhättans SOK 35:10 +14:09 10:45  
24 Hugo Håkansson IK Ymer 35:55 +14:54 10:59  
25 Erik Hogedal Göteborg-Majorna OK 36:30 +15:29 11:09  
26 Oscar Karlsson Trollhättans SOK 37:10 +16:09 11:21  
27 Onni Sinervä Turun Suunnistajat 37:40 +16:39 11:31  
28 Emil Størmer Fossum IF 40:49 +19:48 12:28  
29 Kalle Kinnala Turun Suunnistajat 54:00 +32:59 16:30  
  Linus Kristiansson Trollhättans SOK ej godkänd      
  Tobias Erixon OK Kullingshof ej start      

D16 Kort

2 860 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Hanna Olsson Brattås CK 53:25   18:40  

D14

2 860 m, 28 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Kristine Kravdal Gjø-Vard OL 25:29   8:54  
2 Ida Eskilsson IK Hakarpspojkarna 25:43 +0:14 8:59  
3 Nanna Lysemose Poulsen Silkeborg OK 26:06 +0:37 9:07  
4 Oda Scheele Nydalens SK 26:59 +1:30 9:26  
5 Alma Hjertberg Hestra IF 27:39 +2:10 9:40  
6 Suvi Heikkilä Lynx 28:44 +3:15 10:02  
7 Clara Johansson OK Skärmen 28:49 +3:20 10:04  
8 Marte Madslien Bakken Nydalens SK 28:53 +3:24 10:05  
9 Sabina Aumo Kungälvs OK 29:02 +3:33 10:09  
10 Emma Ling Jönköpings OK 29:24 +3:55 10:16  
11 Tilda Palm IK Hakarpspojkarna 29:36 +4:07 10:20  
12 Pia Young Vik Nydalens SK 34:37 +9:08 12:06  
13 Erica Bogren IF Hagen 34:48 +9:19 12:10  
14 Sara Wänström Finspångs SOK 34:49 +9:20 12:10  
15 Alina Niggli O Jura 36:44 +11:15 12:50  
16 Ylva Johansson OK Djerf 36:51 +11:22 12:53  
17 Karin Ingeborg Wedman Västerbergslagens OL 37:34 +12:05 13:08  
18 Nicolina Moberg OK Tyr 37:40 +12:11 13:10  
19 Moa Skoog IF Hagen 39:22 +13:53 13:45  
20 Vera Peterson Falköpings AIK OK 39:43 +14:14 13:53  
21 Ida Südhoff Brattås CK 40:03 +14:34 14:00  
22 Ebba Lind OK Skärmen 41:36 +16:07 14:32  
23 Frida Johansson OK Skärmen 41:56 +16:27 14:39  
24 Sofia Rask Kungälvs OK 42:07 +16:38 14:43  
25 Irma Svensson OK Klyftamo 44:10 +18:41 15:26  
26 Laura Holm Nielsen Horsens OK 44:39 +19:10 15:36  
  Tova Jansson Vänersborgs SK ej godkänd      
  Moa Eriksson Trollhättans SOK ej godkänd      
  Elsa Sonesson Falköpings AIK OK ej start      
  Matilda Wöhrer Stigsökarna ej start      

H14

2 990 m, 39 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Axel Elmblad Bredaryds SOK 23:35   7:53  
2 Kornelius Kriszat-Løvfald Nydalens SK 24:21 +0:46 8:08  
3 Karl Petersén OK Njudung 24:41 +1:06 8:15  
4 Wille Laitamäki Hiidenkiertäjät 27:10 +3:35 9:05  
5 Anton Carlsson IF Hagen 27:46 +4:11 9:17  
6 Isak Olsson Stigsökarna 28:08 +4:33 9:24  
7 Viktor Jellvert Börjeson Göteborg-Majorna OK 29:32 +5:57 9:52  
8 Hugo Mandinger Trollhättans SOK 29:44 +6:09 9:56  
9 Matias Koponen Lynx 30:36 +7:01 10:14  
10 Vetle Drage Kongsberg OL 30:45 +7:10 10:17  
11 Arvid Backteman Lerums SOK 31:44 +8:09 10:36  
12 Willy Fjällborg Stenungsunds OK 31:49 +8:14 10:38  
13 Jacob Mikkelsen Horsens OK 32:27 +8:52 10:51  
14 Lukas Larsson OK Skogshjortarna 32:52 +9:17 10:59  
15 Arvid Aronsson OK Kroppefjäll 33:13 +9:38 11:06  
16 Tobias Sjöstedt OK Måsen 33:15 +9:40 11:07  
17 Linus Boström OK Alehof 33:36 +10:01 11:14  
18 Jakob Gunnarsson Lerums SOK 34:03 +10:28 11:23  
19 Erik Ling Jönköpings OK 36:32 +12:57 12:13  
20 Fritjof Aderstedt Althoff Kungälvs OK 37:50 +14:15 12:39  
21 Albin Gezelius IFK Mora OK 38:59 +15:24 13:02  
22 Simon Karlsson Holmer IFK Mora OK 39:44 +16:09 13:17  
23 Jakob Torgersen Halden SK 41:44 +18:09 13:57  
24 Zebastian Arfwedson Frölunda OL 47:31 +23:56 15:53  
25 Edvin Borne Frölunda OL 48:40 +25:05 16:16  
26 David Almén Trollhättans SOK 48:58 +25:23 16:22  
27 Simon Gårdsby Tolered-Utby Ol-klubb 49:06 +25:31 16:25  
28 Felix Pernefalk Uddevalla OK 51:21 +27:46 17:10  
29 Leevi Röntynen Turun Suunnistajat 51:28 +27:53 17:12  
30 William Wassenius Uddevalla OK 54:47 +31:12 18:19  
31 Arvid Ekström Stenungsunds OK 55:49 +32:14 18:40  
32 Thobias Brodin IFK Mora OK 1:11:03 +47:28 23:45  
  Philip Larsson Eds SK ej godkänd      
  Marius Bakke Fossum IF ej godkänd      
  Arvid Björk Trollhättans SOK ej godkänd      
  Simon Veltman OK Skogshjortarna ej godkänd      
  Erik Östling Kungälvs OK ej godkänd      
  Johan Hedman IF Hagen ej godkänd      
  Fredrik Eriksson Eds SK ej godkänd      
  Sigurd Saxe Sandvik Halden SK ej start      

H14 Kort

2 320 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Axel Nalbin Mullsjö SOK 30:52   13:18  
  Edvin Karlsson Kungälvs OK ej godkänd      

D12

2 340 m, 20 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Hanna Alsiö Falköpings AIK OK 27:08   11:35  
2 Evelina Gårdsby Tolered-Utby Ol-klubb 27:34 +0:26 11:46  
3 Salla Isoherranen Lynx 27:45 +0:37 11:51  
4 Amalie Ertmann Allerød OK 28:43 +1:35 12:16  
5 Inga Skaarer Wiklund Nydalens SK 31:39 +4:31 13:31  
6 Lovis Bergstrand Brattås CK 32:19 +5:11 13:48  
7 Marie Kravdal Gjø-Vard OL 34:43 +7:35 14:50  
8 Molly Granäng Kungälvs OK 37:35 +10:27 16:03  
9 Sandra Ling Jönköpings OK 37:37 +10:29 16:04  
10 Marie Scheele Nydalens SK 39:11 +12:03 16:44  
11 Emilia Sandin OK Skärmen 41:06 +13:58 17:33  
12 Marie Lien Backstrøm Halden SK 42:31 +15:23 18:10  
13 Emia Hjort Falköpings AIK OK 43:25 +16:17 18:33  
14 Filippa Glue OK Skärmen 47:02 +19:54 20:05  
15 Julia Meijer IFK Mora OK 51:56 +24:48 22:11  
16 Emelie Forslund Kristinehamns OK 56:35 +29:27 24:10  
17 Felicia Sandin OK Skärmen 1:04:50 +37:42 27:42  
18 Elsa Drottz OK Skärmen 1:06:43 +39:35 28:30  
  Alva Björk Trollhättans SOK ej godkänd      
  Maren Henriksen Halden SK ej godkänd      
  Alva Ersson IFK Mora OK ej start      
  Lova Eriksson Trollhättans SOK ej start      

H12

2 320 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Alfred Bjørnerød OK Moss 21:38   9:19  
2 Karl Aderstedt Althoff Kungälvs OK 24:59 +3:21 10:46  
3 Isak Eskilsson IK Hakarpspojkarna 28:02 +6:24 12:05  
4 Adrian Sjödin IK Hakarpspojkarna 28:42 +7:04 12:22  
5 Elis Forsberg Rundström IFK Enskede 29:25 +7:47 12:40  
6 Herman Lien Backstrøm Halden SK 32:08 +10:30 13:51  
7 Lukas Groth Kungälvs OK 32:12 +10:34 13:52  
8 Tim Martner Frölunda OL 32:49 +11:11 14:08  
9 Jonas Krogh Oppsal Orientering 34:51 +13:13 15:01  
10 Simon Karlsson Kungälvs OK 37:16 +15:38 16:03  
11 Otto Larsson OK Tranan 40:49 +19:11 17:35  
12 Albert Brohede OK Tyr 47:55 +26:17 20:39  
13 Ludvig Karlsson Trollhättans SOK 51:41 +30:03 22:16  
14 Niclas Ekwik Lynx 52:57 +31:19 22:49  
15 Arvid Johansson OK Djerf 55:47 +34:09 24:02  
16 Erik Südhoff Brattås CK 1:11:06 +49:28 30:38  
  Olle Petersén OK Njudung ej godkänd      
  Johan Östling Kungälvs OK ej godkänd      

D12 Kort

2 020 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Alice Einarsson Brattås CK 41:02   20:18  

H12 Kort

1 940 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Trond Forssten Kungälvs OK 33:48   17:25  
2 Jakob A. Gjedebo Oppsal Orientering 55:42 +21:54 28:42  
3 Oscar Nyman OK Gipen 58:54 +25:06 30:21  
4 Eric Karlsson Stigsökarna 1:19:16 +45:28 40:51  
  Hjalmar Olsson Uddevalla OK ej start      

D10

2 020 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Alva Eliasson Sundsvalls OK 28:30   14:06  
2 Minna Palm IK Hakarpspojkarna 31:50 +3:20 15:45  
3 Emma Christiansson Uddevalla OK 33:51 +5:21 16:45  
4 Molly Bergstrand Brattås CK 36:03 +7:33 17:50  
5 Eira Skaarer Wiklund Nydalens SK 38:02 +9:32 18:49  
6 Saga Källstrand Åmåls OK 44:02 +15:32 21:47  
7 Ella Mikkelsen Horsens OK 48:13 +19:43 23:52  
8 Viliina Sundberg Lynx 57:59 +29:29 28:42  

H10

1 940 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Anton Jonsson OK Tyr 19:40   10:08  
2 Rasmus Granäng Kungälvs OK 28:03 +8:23 14:27  
3 Albin Skott Åmåls OK 31:37 +11:57 16:17  
4 Emil Ling Jönköpings OK 31:45 +12:05 16:21  
5 Liam Hogedal Vänersborgs SK 32:56 +13:16 16:58  
6 Danilo Moberg OK Tyr 33:48 +14:08 17:25  
7 Ivar Kahra Åmåls OK 39:52 +20:12 20:32  
8 Alfred Drottz OK Skärmen 42:04 +22:24 21:41  
9 Eemeli Leskinen Lynx 58:52 +39:12 30:20  
  Erlend Bakke Fossum IF ej godkänd      
  Elias Forssten Kungälvs OK ej godkänd      
  Anton Rask Kungälvs OK ej godkänd      
  Sverre Karenus Sandvik Halden SK ej start      

D35

3 780 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Malin Jonsson OK Tyr 38:30   10:11  
2 Anna Martner Frölunda OL 40:29 +1:59 10:42  
3 Hana Tichovska SK Praga 41:08 +2:38 10:52  
4 Johanna Karlsson OK Pan-Kristianstad 42:13 +3:43 11:10  
5 Maria Forssten Kungälvs OK 42:47 +4:17 11:19  
6 Lisa Höök OK Tyr 43:05 +4:35 11:23  
7 Daria Niggli O Jura 54:56 +16:26 14:31  
8 Jenny Ekström Stenungsunds OK 58:21 +19:51 15:26  
9 Inger-Lise Eriksen Eds SK 1:15:58 +37:28 20:05  
  Sofia Hjort Falköpings AIK OK ej godkänd      
  Emelie Svalin Vänersborgs SK ej start      

H35

4 610 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Martin Hogedal OK Alehof 36:14   7:51  
2 Matti Janlöv IF Åland 37:02 +0:48 8:01  
3 Björn Wrahme IFK Mora OK 38:41 +2:27 8:23  
4 Per Holm IFK Mora OK 42:55 +6:41 9:18  
5 Thomas Börstell Sävedalens AIK 43:03 +6:49 9:20  
6 Erik Råberg OK Tyr 48:58 +12:44 10:37  
7 Martin Tichovsky SK Praga 49:26 +13:12 10:43  
8 Ville Koponen Lynx 51:59 +15:45 11:16  
9 Ole Underthun Johansen IL Tyrving 59:15 +23:01 12:51  
10 Michael Forslund Kristinehamns OK 1:11:55 +35:41 15:36  

D40

3 690 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lena Karlsson Holmer IFK Mora OK 33:55   9:11  
2 Linda Take OK Tyr 35:54 +1:59 9:43  
3 Hanna Palm IK Hakarpspojkarna 37:03 +3:08 10:02  
4 Anna Nordelöf Mölndal Outdoor IF 37:51 +3:56 10:15  
5 Jeannette Aumo Kungälvs OK 38:12 +4:17 10:21  
6 Sara Timner Sundsvalls OK 43:28 +9:33 11:46  
7 Kari Strand Lierbygda O-lag 47:59 +14:04 13:00  
8 Irene Mikkelsen Horsens OK 51:55 +18:00 14:04  
9 Kari Strand Kongsberg OL 55:26 +21:31 15:01  
10 Cecilia Groth Kungälvs OK 58:37 +24:42 15:53  
11 Ann-Sofi Hermansson Kungälvs OK 59:29 +25:34 16:07  
  Line Nybakken Ås-NMBU Orientering ej godkänd      
  Karin Althoff Kungälvs OK ej godkänd      
  Erika Rask Kungälvs OK ej godkänd      
  Fredrika Eriksson Ryda SK ej godkänd      

H40

3 860 m, 22 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Jonas Martner Frölunda OL 25:54   6:42  
2 Peter Fredricson IFK Mora OK 28:47 +2:53 7:27  
3 Kristoffer Sideby Göteborg-Majorna OK 30:08 +4:14 7:48  
4 Johan Forssten Kungälvs OK 32:04 +6:10 8:18  
5 Björn Groth Kungälvs OK 32:58 +7:04 8:32  
6 Rune Blågestad Indre Østfold OK 35:06 +9:12 9:05  
7 Sami Isoherranen Lynx 36:08 +10:14 9:21  
8 Daniel Brohede OK Tyr 37:09 +11:15 9:37  
9 Marcus Hansson Frölunda OL 40:22 +14:28 10:27  
10 Nicolaj Nielsen Horsens OK 41:10 +15:16 10:39  
11 Pär Svensson I 15 IF 41:42 +15:48 10:48  
12 Peter Sinding Poulsen Silkeborg OK 42:42 +16:48 11:03  
13 Lars-Ola Westerlund Lustens OK 43:39 +17:45 11:18  
14 Max Larsson OK Tranan 45:20 +19:26 11:44  
15 Torbjørn Kravdal Gjø-Vard OL 46:07 +20:13 11:56  
16 Jonas Lundberg Göteborg-Majorna OK 48:49 +22:55 12:38  
17 Hans Larsson Eds SK 52:38 +26:44 13:38  
18 Espen Bekhus Fredrikstad SK 56:26 +30:32 14:37  
19 Jakob Wedman Västerbergslagens OL 56:36 +30:42 14:39  
20 Mads Mikkelsen Horsens OK 1:05:17 +39:23 16:54  
21 Jan Hjort Falköpings AIK OK 1:18:27 +52:33 20:19  
  Gary Larsson OK Skogshjortarna ej godkänd      
  Jan Grahn IK Uven ej start      

D45

2 840 m, 26 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Berit Sofie Wiklund Nydalens SK 25:11   8:52  
2 Runa Lien Backstrøm Halden SK 26:18 +1:07 9:15  
3 Arnhild Krogh Oppsal Orientering 28:55 +3:44 10:10  
4 Isa Anette Baklid Heggedal Konnerud IL 30:20 +5:09 10:40  
5 Kirsti Kringhaug Ringerike OL 30:44 +5:33 10:49  
6 Åsa Jellvert Göteborg-Majorna OK 30:51 +5:40 10:51  
7 Else Kari Scheele Nydalens SK 30:58 +5:47 10:54  
8 Karin Andersson IF Hagen 32:27 +7:16 11:25  
9 Izabell Birklin OK Kåre 32:34 +7:23 11:28  
10 Monica Tørnqvist Halden Nydalens SK 32:59 +7:48 11:36  
11 Christina Südhoff Brattås CK 33:17 +8:06 11:43  
12 Maria Bogren IF Hagen 35:11 +10:00 12:23  
13 Anna Stomberg IF Hagen 36:52 +11:41 12:58  
14 Kristina Lind OK Skärmen 36:58 +11:47 13:00  
15 Katarina Rundström IFK Enskede 37:55 +12:44 13:21  
16 Helena Havia-Kinnala Angelniemen Ankkuri 38:47 +13:36 13:39  
17 Torill Vister Indre Østfold OK 40:00 +14:49 14:05  
18 Katrine Bakke Fossum IF 40:11 +15:00 14:08  
19 Eva Martinsson OK Tyr 42:43 +17:32 15:02  
20 Ulrika Nikolausson Svaide Roma SOK 44:55 +19:44 15:48  
21 Katarina Borne Frölunda OL 48:31 +23:20 17:05  
22 Annamari Tiitola Lynx 48:53 +23:42 17:12  
23 Eva Nilsson Kungälvs OK 49:06 +23:55 17:17  
24 Ulrika Willén Östersunds OK 49:26 +24:15 17:24  
25 Annelie Johansson OK Skärmen 55:33 +30:22 19:33  
  Rikke Holm Jensen Horsens OK ej godkänd      
  Madeleine Johansson OK Skogshjortarna ej start      

H45

3 860 m, 30 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Leif Størmer Fossum IF 27:00   6:59  
2 Kristian Palm IK Hakarpspojkarna 28:34 +1:34 7:24  
3 Pelle Forsberg IFK Enskede 29:25 +2:25 7:37  
4 Fridolf Eskilsson IK Hakarpspojkarna 29:41 +2:41 7:41  
5 Jimmy Birklin Malungs OK Skogsmårdarna 30:24 +3:24 7:52  
6 Henric Brohede OK Tyr 31:19 +4:19 8:06  
7 Harald Bakke Fossum IF 31:54 +4:54 8:15  
8 Odd Strand Kongsberg OL 32:32 +5:32 8:25  
9 Jari Laitamäki Hiidenkiertäjät 33:42 +6:42 8:43  
10 Svein Nygård Lillomarka OL 34:50 +7:50 9:01  
11 Martin Svensson Markbygdens OK 36:15 +9:15 9:23  
12 Geir Nilsen Viul OK 36:49 +9:49 9:32  
13 Jurg Niggli O Jura 37:47 +10:47 9:47  
14 Jussi Aumo Kungälvs OK 38:49 +11:49 10:03  
15 Anders Arfwedson Frölunda OL 39:20 +12:20 10:11  
16 Pål Backstrøm Halden SK 39:23 +12:23 10:12  
17 Anders Ling Jönköpings OK 40:04 +13:04 10:22  
18 Gunnar Engen Vik Nydalens SK 40:15 +13:15 10:25  
19 Olav Hasaas Fossum IF 40:17 +13:17 10:26  
20 Michael Ertmann Allerød OK 43:45 +16:45 11:20  
21 Thomas Borne Frölunda OL 45:45 +18:45 11:51  
22 Jonas Höijer Sävedalens AIK 48:29 +21:29 12:33  
23 Örjan Beckius OK Tyr 49:54 +22:54 12:55  
24 Per Olav Andersen Halden SK 51:56 +24:56 13:27  
25 Fredrik Jönsson Motala AIF OL 57:11 +30:11 14:48  
26 Roger Lundin FK Herkules 1:06:48 +39:48 17:18  
27 Lars Östling Kungälvs OK 1:07:02 +40:02 17:21  
  Geir Torgersen Halden SK ej godkänd      
  Mats Hermansson Kungälvs OK ej godkänd      
  Johan Wänström Finspångs SOK ej godkänd      
  Conny Erixon OK Kullingshof