Resultater Bohuslunken 2018



Resultater Bohuslunken
Sverige - 1. april 2018

Arrangementstype: Orientering

D21 Elit

4 500 m, 27 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Silje Ekroll Jahren Sävedalens AIK 37:03   8:14
2 Maren Jansson Haverstad NTNUI 37:15 +0:12 8:16
3 Anne M Hausken Nordberg Nydalens Skiklub 37:36 +0:33 8:21
4 Johanna Öberg OK Linné 37:54 +0:51 8:25
5 Rebecka Heinrup Tullinge SK 38:15 +1:12 8:30
6 Ingeborg Eide Byåsen IL 38:50 +1:47 8:37
7 Stina Haraldsson Järla Orientering 40:13 +3:10 8:56
8 Linnea Claesdotter IFK Lidingö SOK 40:19 +3:16 8:57
9 Karen Oline Kolstad NTNUI 40:23 +3:20 8:58
10 Josefine Kristiansson Trollhättans SOK 42:23 +5:20 9:25
11 Marte Narum Nydalens Skiklub 43:08 +6:05 9:35
12 Fredrika Vångell Linköpings OK 43:46 +6:43 9:43
13 Kateřina Chromá NTNUI 45:02 +7:59 10:00
13 Inga Kazlauskaité OK Roslagen 45:02 +7:59 10:00
15 Ane Sofie Bjørgul Halden SK 46:55 +9:52 10:25
16 Åsne Skram Trømborg NTNUI 49:03 +12:00 10:54
17 Karin Stenback Kvarnsvedens GOIF OK 50:09 +13:06 11:08
18 Agnes Westerberg OK Roxen 51:17 +14:14 11:23
19 Louise Borg Trollhättans SOK 52:50 +15:47 11:44
20 Marit Wenseth Kure Bodø & Omegn IF Orientering 1:05:33 +28:30 14:34
21 Kristin Brekke NTNUI 1:07:34 +30:31 15:00
  Ingrid Lundanes NTNUI ej godkänd    
  Tonje Vassend NTNUI ej godkänd    
  Elsa Jansson Järla Orientering ej godkänd    
  Siri Ulvestad Nydalens Skiklub ej godkänd    
  Moa Enmark Göteborg-Majorna OK ej godkänd    
  Tone Lye Nydalens Skiklub ej godkänd    
  Kristine Fjeldbo IL Tyrving ej start    
  Malin Leijon Lind OK Kolmården ej start    

H21 Elit

5 000 m, 39 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Jon Aukrust Osmoen Nydalens Skiklub 30:27   6:05
2 Vetle Ruud Bråten IFK Göteborg Orientering 30:39 +0:12 6:07
3 Bjørn Ekeberg IL Tyrving 31:45 +1:18 6:21
4 Håkon Raadal Bjørlo NTNUI 31:46 +1:19 6:21
5 Vegard Jarvis Westergård NTNUI 32:09 +1:42 6:25
6 Anders Nordberg Nydalens Skiklub 32:14 +1:47 6:26
7 Eirik Kamstrup Hovind Nydalens Skiklub 32:29 +2:02 6:29
8 Marius Thrane Ødum IFK Göteborg Orientering 33:25 +2:58 6:41
9 Isak Bergset Frol IL 33:51 +3:24 6:46
10 Olai Stensland Lillevold NTNUI 34:01 +3:34 6:48
11 Jakob Enmark Södertälje-Nykvarn OF 34:25 +3:58 6:53
12 Emil Wingstedt Halden SK 34:29 +4:02 6:53
13 Axel Wrådhe Attunda OK 34:33 +4:06 6:54
14 Elias Jonsson Nydalens Skiklub 34:53 +4:26 6:58
15 David Lingfors OK Linné 35:25 +4:58 7:05
16 Rasmus Rørholt Theisen NTNUI 36:04 +5:37 7:12
17 Vegard Blomseth Johnsen NTNUI 36:24 +5:57 7:16
18 Oskar Eklöf Hagaby GoIF Örebro 37:58 +7:31 7:35
19 Henrik Eijsink Nydalens Skiklub 38:30 +8:03 7:42
20 Jonas Klausen Espedal NTNUI 38:54 +8:27 7:46
21 Erik Ivarsson Sandberg IFK Lidingö SOK 39:05 +8:38 7:49
22 Erik Malmberg Linköpings OK 39:55 +9:28 7:59
23 Oscar Vångell Ärla IF 40:26 +9:59 8:05
24 Torbjørn Sagberg IL Tyrving 40:32 +10:05 8:06
25 Gustaf Wennerberg OK Pan-Kristianstad 40:34 +10:07 8:06
26 Jonas Lundgren Linköpings OK 40:39 +10:12 8:07
27 Thomas Natvig Årstad Halden SK 42:39 +12:12 8:31
28 Johan Wikström Sävedalens AIK 44:05 +13:38 8:49
29 Liutauras Bilevicius OK Roslagen 44:30 +14:03 8:54
30 Christian Karldén Kvillebyns SK 46:23 +15:56 9:16
31 Adrian Dahlström IFK Mora OK 46:26 +15:59 9:17
32 Fredrik Weihard Sävedalens AIK 46:30 +16:03 9:18
33 Halvor Saunes Nydalens Skiklub 49:32 +19:05 9:54
34 Mikael Nilsson Snättringe SK 50:48 +20:21 10:09
35 Aleksandr Manoilov Järfälla OK 57:54 +27:27 11:34
  Elias Thorsdal Mølnvik NTNUI ej godkänd    
  Håvard Haga Nydalens Skiklub ej godkänd    
  Martin Hoset Nydalens Skiklub ej godkänd    
  Fredrik Mattsson OK Kåre ej godkänd    
  Audun Heimdal NTNUI ej start    

D20 Elit

4 130 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Emma Hagrot Täby OK 37:38   9:06
2 Hanna Hänström OK Ravinen 38:35 +0:57 9:20
3 Maria Eriksson Eds SK 42:58 +5:20 10:24
4 Wilma Jansson Vänersborgs SK 1:18:02 +40:24 18:53
  Maiken Sandberg Nydalens Skiklub ej godkänd    
  Marit Melby Jacobsen NTNUI ej start    
  Emma Djerf Lerums SOK ej start    
  Sofie Skyttersæter Iversen Heming Orientering ej start    
  Klara Djerf Lerums SOK ej start    

H20 Elit

4 400 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Gustav Öhgren OK Kåre 38:02   8:38
2 Erik Olsson Gävle OK 38:10 +0:08 8:40
3 Axel Halvarsson Karlskrona SOK 41:23 +3:21 9:24
4 Mårten Olsson Gävle OK 42:10 +4:08 9:35
5 Henrik Hamrefors Västerås SOK 47:21 +9:19 10:45

D18 Elit

3 820 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Alva Sonesson Falköpings AIK OK 33:29   8:45
2 Aurora Gjølsjø OK Moss 37:51 +4:22 9:54
3 Johanna Nilsson Kungälvs OK 39:30 +6:01 10:20
4 Sofia Johansson OK Skärmen 40:26 +6:57 10:35
5 Tilda Östberg Stora Tuna OK 42:35 +9:06 11:08
6 Karoline Bjørnerød OK Moss 45:57 +12:28 12:01
7 Ane Sofie Krogh Oppsal Orientering 48:45 +15:16 12:45
8 Frida Johansson OK Djerf 52:26 +18:57 13:43
9 Linda Gammelsäter Kolbotn o Skimt OL 1:01:52 +28:23 16:11
10 Tindra Hjort Falköpings AIK OK 1:07:09 +33:40 17:34
  Frida Bakken Ulseth Nydalens Skiklub ej godkänd    
  Elsa Aderstedt Althoff Kungälvs OK ej start    

H18 Elit

4 030 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Halvor Tørnqvist Halden Nydalens Skiklub 29:31   7:19
2 Fredrik Hamrefors Västerås SOK 30:53 +1:22 7:39
3 Lukas Katvala Karlskrona SOK 31:43 +2:12 7:52
4 Marcus Carlsson IF Hagen 33:20 +3:49 8:16
5 Johannes Öhgren OK Kåre 33:31 +4:00 8:19
6 Lars Young Vik Nydalens Skiklub 35:46 +6:15 8:52
7 Isak Jonsson Nydalens Skiklub 35:53 +6:22 8:54
8 Eskil Fröisland Vang OL 37:33 +8:02 9:19
9 Hugo Håkansson IK Ymer 40:16 +10:45 9:59
10 Elias Öhman Gjø-Vard OL 40:52 +11:21 10:08
10 Erik Eriksson OK Älgen 40:52 +11:21 10:08
12 Elias Bergenfur IK Vikings OK 42:37 +13:06 10:34
13 Njaal Ellegaard Melby Vang OL 47:44 +18:13 11:50
14 Erik Lund Stenungsunds OK 1:05:26 +35:55 16:14
  Jens Johan Brekke Lillomarka OL ej start    

D21

3 550 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Lovisa Larsson OK Linné 38:08   10:44
2 Sofie Aarnes Nydalens Skiklub 39:15 +1:07 11:03
3 Kajsa Mattsson OK Kåre 46:42 +8:34 13:09
4 Marianne Dæhli Nydalens Skiklub 57:40 +19:32 16:14
5 Emma Ekberg Tolered-Utby Ol-klubb 59:37 +21:29 16:47
6 Malin Reichenberg Idefjordens SK 1:16:39 +38:31 21:35

H21

4 500 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Stian Bergersen IL Tyrving 38:13   8:29
2 Patrik Ottosson Gävle OK 40:15 +2:02 8:56
3 Anton Karlsson OK Kullingshof 40:24 +2:11 8:58
4 Mattihas Kjell Främmestads IK 40:32 +2:19 9:00
5 Mads Juhl Nydalens Skiklub 43:36 +5:23 9:41
6 Mattias Kuosku Tolered-Utby Ol-klubb 50:49 +12:36 11:17
7 Erik Skärberg Vänersborgs SK 52:37 +14:24 11:41
8 Oscar Gustafsson Idefjordens SK 54:31 +16:18 12:06
9 Tobias Govik Stångenäs AIS 56:39 +18:26 12:35
10 Frode Konst IL Tyrving 1:14:21 +36:08 16:31
11 Alfred Steindahl Stenungsunds OK 1:18:03 +39:50 17:20
  Oskar Eriksson OK Älgen ej godkänd    

D16

3 290 m, 37 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Pia Young Vik Nydalens Skiklub 27:57   8:29
2 Emma Ling IK Hakarpspojkarna 28:52 +0:55 8:46
3 Sabina Aumo Kungälvs OK 29:40 +1:43 9:01
4 Alina Niggli O Jura 32:09 +4:12 9:46
5 Oda Scheele Nydalens Skiklub 33:06 +5:09 10:03
6 Inès Berger ANCO 33:45 +5:48 10:15
7 Kristine Kravdal Gjø-Vard OL 34:29 +6:32 10:28
8 Mille Jægtvik Konnerud IL 35:49 +7:52 10:53
9 Vendela Söderqvist OK Kåre 36:21 +8:24 11:02
10 Amanda Karmetun OK Njudung 36:29 +8:32 11:05
11 Vera Pettersson Falköpings AIK OK 37:59 +10:02 11:32
12 Moa Eriksson Trollhättans SOK 38:23 +10:26 11:40
13 Elsa Sonesson Falköpings AIK OK 39:01 +11:04 11:51
14 Ebba Lind OK Skärmen 39:49 +11:52 12:06
15 Lovisa Hambäck Långhundra IF 42:17 +14:20 12:51
16 Moa Skoog Falköpings AIK OK 42:35 +14:38 12:56
17 Tina Kalleson Oppsal Orientering 42:54 +14:57 13:02
18 Irma Svensson OK Klyftamo 44:26 +16:29 13:30
19 Ronja Andersson Trollhättans SOK 46:17 +18:20 14:04
20 Clara Johansson OK Skärmen 46:44 +18:47 14:12
21 Ylva Johansson OK Djerf 50:06 +22:09 15:13
22 Sara Wänström Finspångs SOK 51:31 +23:34 15:39
23 Nicolina Moberg OK Tyr 51:37 +23:40 15:41
24 Alma Appelgren Trollhättans SOK 52:55 +24:58 16:05
25 Tova Jansson Vänersborgs SK 56:17 +28:20 17:06
26 Ida Südhoff Brattås CK 56:19 +28:22 17:07
27 Frida Johansson OK Skärmen 57:44 +29:47 17:32
28 Karin Wedman Västerbergslagens OL 58:28 +30:31 17:46
29 Maja Bergqvist Korsnäs IF OK 59:27 +31:30 18:04
30 Ingrid Lamark Ganddal IL 1:00:20 +32:23 18:20
31 Disa Rangert Kungälvs OK 1:00:38 +32:41 18:25
32 Emma Ivarsson OK Kullingshof 1:01:35 +33:38 18:43
33 Sanna Hedberg OK Södertörn 1:03:46 +35:49 19:22
  Erica Bogren IF Hagen ej godkänd    
  Hanna Lundgren Linköpings OK ej godkänd    
  Alma Hjertberg Hestra IF ej godkänd    
  Hilda Martander Trollhättans SOK ej godkänd    
  Kristin Melby Jacobsen Lardal OL ej start    

H16

3 320 m, 27 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Axel Elmblad Bredaryds SOK 25:24   7:39
2 Kornelius Kriszat-Løvfald Nydalens Skiklub 26:05 +0:41 7:51
3 Arvid Aronsson Göteborg-Majorna OK 27:04 +1:40 8:09
4 Rasmus Pettersson OK Djerf 28:42 +3:18 8:38
5 Mattias Östberg Stora Tuna OK 29:21 +3:57 8:50
6 Johan Mårtensson IF Hagen 29:26 +4:02 8:51
7 Teodor Mo Hjelseth Nydalens Skiklub 29:29 +4:05 8:52
8 Felix Drejmo OK Landehof 30:41 +5:17 9:14
9 Willy Fjällborg Stenungsunds OK 31:40 +6:16 9:32
10 Grunde Isaksætre Grue IL 32:37 +7:13 9:49
11 Kasper Bakken Ulseth Nydalens Skiklub 33:13 +7:49 10:00
12 Anton Carlsson IF Hagen 34:32 +9:08 10:24
13 Christopher Ladim OK Moss 36:06 +10:42 10:52
14 Arvid Ekström Stenungsunds OK 42:16 +16:52 12:43
15 Erik Ling IK Hakarpspojkarna 43:25 +18:01 13:04
16 Fritjof Aderstedt Althoff Kungälvs OK 44:16 +18:52 13:20
17 Lukas Larsson OK Skogshjortarna 46:42 +21:18 14:03
18 Tobias Janzon Sjöstedt OK Måsen 49:10 +23:46 14:48
19 Isak Berggren Gävle OK 51:29 +26:05 15:30
20 Elmer Öhgren Karlsbyhedens OK 54:44 +29:20 16:29
21 David Almén Trollhättans SOK 58:33 +33:09 17:38
22 Johan Lund Stenungsunds OK 1:00:01 +34:37 18:04
23 Oscar Lundborg Kungälvs OK 1:06:10 +40:46 19:55
24 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 1:27:33 +1:02:09 26:22
  Viktor Jellvert Börjeson Göteborg-Majorna OK ej godkänd    
  Simon Nordberg Göteborg-Majorna OK ej godkänd    
  Samuel Böke OK Kullingshof ej godkänd    
  Arvid Björk Trollhättans SOK ej start    
  Karl Petersén OK Njudung ej start    
  Hugo Mandinger Trollhättans SOK ej start    
  Isak Olsson Stigsökarna ej start    

D14

3 000 m, 20 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Inga Skaarer Wiklund Nydalens Skiklub 28:19   9:26
2 Maja Mo Hjelseth Nydalens Skiklub 30:37 +2:18 10:12
2 Tuva Nylund Bredaryds SOK 30:37 +2:18 10:12
4 Sandra Ling IK Hakarpspojkarna 32:25 +4:06 10:48
5 Agnes Kamfors OK Kullingshof 33:18 +4:59 11:06
6 Alva Björk Trollhättans SOK 34:09 +5:50 11:23
7 Marie Kravdal Gjø-Vard OL 34:26 +6:07 11:28
8 Moa Bergqvist Korsnäs IF OK 35:35 +7:16 11:51
9 Elsa Martander Trollhättans SOK 38:14 +9:55 12:44
10 Marie Scheele Nydalens Skiklub 38:29 +10:10 12:49
11 Lovis Bergstrand Brattås CK 38:37 +10:18 12:52
12 Wilma Pettersson OK Kullingshof 38:56 +10:37 12:58
13 Linnea Solvang Stagg OK Skogsvargarna 39:00 +10:41 13:00
14 Emia Hjort Falköpings AIK OK 40:59 +12:40 13:39
15 Ebba Näsman Lerums SOK 41:22 +13:03 13:47
16 Elsa Södervall IK Gandvik 41:38 +13:19 13:52
17 Anna Backman Lidköpings VSK 45:32 +17:13 15:10
18 Emelie Forslund Kristinehamns OK 46:36 +18:17 15:32
19 Signe Öhgren Karlsbyhedens OK 52:16 +23:57 17:25
20 Agnes Ivarsson OK Skogshjortarna 54:30 +26:11 18:10

H14

3 030 m, 26 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Elias Westerbergh Rasbo IK 25:37   8:27
2 Viktor Jemth IF Thor 26:19 +0:42 8:41
3 Sondre Ladim OK Moss 26:54 +1:17 8:52
4 Adrian Sjödin IK Hakarpspojkarna 27:33 +1:56 9:05
5 Karl Aderstedt Althoff Kungälvs OK 27:42 +2:05 9:08
6 Alfred Bjørnerød OK Moss 27:45 +2:08 9:09
7 Wille Söderqvist OK Kåre 28:28 +2:51 9:23
8 Elias Nordberg Göteborg-Majorna OK 29:02 +3:25 9:34
9 Øyvind Lamark Ganddal IL 29:50 +4:13 9:50
10 Johan Eriksson OK Skogsvargarna 31:36 +5:59 10:25
11 Elis Forsberg Rundström IFK Enskede 31:50 +6:13 10:30
12 Axel Brönnestam OK Gipen 34:22 +8:45 11:20
13 Arvid Johansson OK Djerf 35:14 +9:37 11:37
14 Jakob A. Gjedebo Oppsal Orientering 35:40 +10:03 11:46
15 Jonas Krogh Oppsal Orientering 36:47 +11:10 12:08
16 Hjalmar Olsson Uddevalla OK 37:04 +11:27 12:13
17 David Hermansson Åmåls OK 37:11 +11:34 12:16
18 Max Nyman OK Gipen 39:54 +14:17 13:10
19 Otto Larsson OK Tranan 40:11 +14:34 13:15
20 Edvin Ockborn Trollhättans SOK 40:25 +14:48 13:20
21 Nils Arvid Wedman Västerbergslagens OL 44:09 +18:32 14:34
22 Erik Südhoff Brattås CK 48:04 +22:27 15:51
23 Hannes Dahlberg Skåneslättens OL 53:42 +28:05 17:43
24 Tim Martner Frölunda OL 54:17 +28:40 17:54
25 Lucas Boström OK Alehof 55:35 +29:58 18:20
  Olle Petersén OK Njudung ej godkänd    

D14 Kort

2 480 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ella Pellmé Stenungsunds OK 1:08:41   27:41

H14 Kort

2 550 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Liam Wingstedt Halden SK 33:05   12:58
2 Hugo Bergenfur IK Vikings OK 42:47 +9:42 16:46
  Valter Drejmo OK Landehof ej godkänd    
  Oscar Nyman OK Gipen ej start    

D12

2 480 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Molly Bergstrand Brattås CK 24:19   9:48
2 Eira Skaarer Wiklund Nydalens Skiklub 24:46 +0:27 9:59
3 Tilia Olsson Uddevalla OK 29:49 +5:30 12:01
4 Minna Wingstedt Halden SK 30:21 +6:02 12:14
5 Felicia Rööhs Skattkärrs SOK 42:33 +18:14 17:09
6 Ella Pettersson OK Kullingshof 54:52 +30:33 22:07
7 Hilma Ekström Stenungsunds OK 59:01 +34:42 23:47
  Stella Modén Frölunda OL ej godkänd    
  Emma Aune Jakobsen OK Moss ej godkänd    
  Maja Nordelöf Mölndal Outdoor IF ej godkänd    
  Malva Arvidsson Brattås CK ej start    
  Emma Christiansson Uddevalla OK ej start    

H12

2 550 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Anton Jonsson OK Tyr 19:58   7:49
2 Liam Hogedal Vänersborgs SK 22:26 +2:28 8:47
3 Viktor Fischer OK Linné 28:05 +8:07 11:00
4 Emil Ling IK Hakarpspojkarna 34:42 +14:44 13:36
5 Viggo Andersson Trollhättans SOK 35:16 +15:18 13:49
6 Joel Ahlberg OK Linné 37:59 +18:01 14:53
7 Pontus Nilsson Åmåls OK 38:05 +18:07 14:56
8 Ivar Wikström OK Tyr 38:47 +18:49 15:12
9 Harald Martner Frölunda OL 42:11 +22:13 16:32
10 Harald Roessner Kvillebyns SK 48:56 +28:58 19:11
  Wilhelm Karmetun OK Njudung ej godkänd    
  William Oksvold OK Kåre ej godkänd    

D12 Kort

2 080 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Erika Gjedebo Oppsal Orientering 36:35   17:35

D10

2 080 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Wilma Jonsson OK Tyr 37:34   18:03
2 Elina Christiansson Uddevalla OK 39:44 +2:10 19:06
3 Meja Pettersson OK Kullingshof 46:11 +8:37 22:12
4 Rebecca Eriksson OK Skärmen 48:13 +10:39 23:10
5 Edith Bergenfur Skattkärrs SOK 55:27 +17:53 26:39
  Helene Scheele Nydalens Skiklub ej godkänd    

H10

2 130 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Atle Kulstad Skåneslättens OL 19:11   9:00
2 Alfons Westerbergh Rasbo IK 20:11 +1:00 9:28
3 Ville Wingstedt Halden SK 20:56 +1:45 9:49
4 Algot Tersing OK Flundrehof 22:45 +3:34 10:40
5 Selmer Løken OK Moss 24:42 +5:31 11:35
6 Gabriel Hogedal Vänersborgs SK 31:34 +12:23 14:49
7 Nore Modén Vänersborgs SK 32:54 +13:43 15:26
8 Alfred Tersing OK Flundrehof 33:35 +14:24 15:46
9 Ulrik Olsson Tolered-Utby Ol-klubb 33:41 +14:30 15:48
10 Melker Ockborn Trollhättans SOK 35:30 +16:19 16:40
11 Viggo Näsman Lerums SOK 35:54 +16:43 16:51
12 Per Gustav Wedman Västerbergslagens OL 36:37 +17:26 17:11
13 Walter Oksvold OK Kåre 1:29:24 +1:10:13 41:58

D35

3 710 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Emelie Svalin Vänersborgs SK 48:53   13:10
2 Charlotte Thrane IFK Göteborg Orientering 49:37 +0:44 13:22
3 Anna Martner Frölunda OL 50:42 +1:49 13:39
4 Angelica Wikström OK Tyr 1:03:57 +15:04 17:14

H35

4 500 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Andreas Axelsson Tjällmo-Godegårds OK 37:39   8:22
2 Erik Jakobsen OK Moss 46:53 +9:14 10:25
3 Linus Iseborn Främmestads IK 51:01 +13:22 11:20
4 Michael Forslund Kristinehamns OK 1:14:36 +36:57 16:34

D40

3 740 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Malin Jonsson OK Tyr 41:55   11:12
2 Anna Nordelöf Mölndal Outdoor IF 43:16 +1:21 11:34
3 Therese Bergqvist Korsnäs IF OK 45:08 +3:13 12:04
4 Anja Wingstedt Halden SK 47:22 +5:27 12:39
5 Ann Hyvönen Skattkärrs SOK 50:34 +8:39 13:31
6 Lina Rööhs Skattkärrs SOK 50:52 +8:57 13:36
7 Linda Larsson Främmestads IK 52:00 +10:05 13:54
8 Marit Söderqvist OK Kåre 56:33 +14:38 15:07
9 Sofia Hjort Falköpings AIK OK 59:56 +18:01 16:01
10 Linda Sternö Tolered-Utby Ol-klubb 1:22:40 +40:45 22:06
11 Cecilia Karmetun OK Njudung 1:23:00 +41:05 22:11
  Hanna Rangert Kungälvs OK ej start    

H40

3 860 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Jonas Martner Frölunda OL 30:40   7:56
2 Anders Oksvold OK Kåre 36:35 +5:55 9:28
3 Torbjørn Kravdal Gjø-Vard OL 38:57 +8:17 10:05
4 Øyvind Løken OK Moss 45:27 +14:47 11:46
5 Jan Hjort Falköpings AIK OK 53:17 +22:37 13:48
6 Peter Olsson Tolered-Utby Ol-klubb 55:40 +25:00 14:25
7 Anders Nordelöf Mölndal Outdoor IF 56:18 +25:38 14:35
8 Max Larsson OK Tranan 1:00:29 +29:49 15:40
9 Jakob Wedman Västerbergslagens OL 1:06:24 +35:44 17:12
  Christian Johansson Helsingborgs SOK ej start    

D45

3 070 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Else Kari Scheele Nydalens Skiklub 37:37   12:15
2 Arnhild Krogh Oppsal Orientering 41:57 +4:20 13:39
3 Eva Ode Västerås SOK 42:37 +5:00 13:52
4 Christina Südhoff Brattås CK 45:41 +8:04 14:52
5 Åsa Nordberg Göteborg-Majorna OK 46:07 +8:30 15:01
6 Katarina Rundström IFK Enskede 47:10 +9:33 15:21
7 Charlotte Drejmo OK Landehof 49:19 +11:42 16:03
8 Eva-Lill Bergenfur IK Vikings OK 50:41 +13:04 16:30
9 Anna-Karin Ryberg OK Klyftamo 51:49 +14:12 16:52
10 Vibeke Lamark Ganddal IL 53:31 +15:54 17:25
11 Ingela Eriksson Gävle OK 53:58 +16:21 17:34
12 Jenny Lind Öhgren Karlsbyhedens OK 55:48 +18:11 18:10
13 Anna Berggren Gävle OK 1:09:32 +31:55 22:38
14 Anna-Carin Steindahl Stenungsunds OK 1:09:48 +32:11 22:44

H45

3 860 m, 21 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Sven Olsson Korsnäs IF OK 31:27   8:08
2 Jussi Aumo Kungälvs OK 34:17 +2:50 8:52
3 Alain Berger ANCO 35:22 +3:55 9:09
4 Lars Öhgren Karlsbyhedens OK 35:43 +4:16 9:15
5 Knut Harald Hylleseth Sentrum OK 35:48 +4:21 9:16
6 Martin Öhman Gjø-Vard OL 36:22 +4:55 9:25
7 Mats Bergenfur IK Vikings OK 36:25 +4:58 9:26
8 Magnus Hedman Kungälvs OK 36:36 +5:09 9:28
9 Andre Jægtvik Konnerud IL 37:27 +6:00 9:42
10 Erik Aderstedt Kungälvs OK 38:24 +6:57 9:56
11 Jonas Bergenfur Skattkärrs SOK 40:25 +8:58 10:28
12 Johan Westerbergh Rasbo IK 41:08 +9:41 10:39
13 Anders Ling IK Hakarpspojkarna 41:55 +10:28 10:51
14 Joakim Karmetun OK Njudung 42:26 +10:59 10:59
15 Olof Martander Trollhättans SOK 43:03 +11:36 11:09
16 Mats Thulin Västerås SOK 46:47 +15:20 12:07
17 Daniel Fredriksson Frölunda OL 55:06 +23:39 14:16
18 Bo Kron OK Flundrehof 57:20 +25:53 14:51
19 Mikael Rööhs Skattkärrs SOK 57:58 +26:31 15:01
20 Pär Svensson Stenungsunds OK 1:05:53 +34:26 17:04
  Johan Wänström Finspångs SOK ej godkänd    
  Håkan Sonesson Falköpings AIK OK ej start    
  Henrik Pellmé Stenungsunds OK ej start    

D50

3 030 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Carina Svensson Bredaryds SOK 28:26   9:23
2 Elisabet Enmark Gävle OK 30:58 +2:32 10:13
3 Christina Halvarsson Göteborg-Majorna OK 34:46 +6:20 11:28
4 Helena Eriksson Eds SK 36:38 +8:12 12:05
5 Monica Tørnqvist Halden Nydalens Skiklub 37:35 +9:09 12:24
6 Annelie Johansson OK Skärmen 41:42 +13:16 13:45
7 Lena Petersson OK Alehof 45:37 +17:11 15:03
8 Nina Djerf Lerums SOK 53:30 +25:04 17:39
9 Karin Laurell OK Flundrehof 57:14 +28:48 18:53
10 Ann-Charlotte Solvang OK Skogsvargarna 1:03:20 +34:54 20:54
11 Anne Catherine Ekroll Raumar Orientering 1:03:59 +35:33 21:06
12 Teija Launis ASS Raisu Lumous 1:07:13 +38:47 22:11
13 Maria Ahlberg Norbergs OK 1:37:02 +1:08:36 32:01

H50

3 740 m, 23 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Jan Olm Kils OK 29:23   7:51
2 Helge Gisholt OK Skeidi 31:35 +2:12 8:26
3 Per Forsberg IFK Enskede 31:38 +2:15 8:27
4 Rune Scheele Nydalens Skiklub 31:50 +2:27 8:30
5 Lasse Jansson Gävle OK 32:41 +3:18 8:44
6 Rasmus Ødum IFK Göteborg Orientering 34:23 +5:00 9:11
7 Lars Karlsson Valbo AIF 35:12 +5:49 9:24
8 Peter Hambäck Långhundra IF 38:25 +9:02 10:16
9 Kjell Ottar Wiklund Nydalens Skiklub 39:06 +9:43 10:27
10 Mats Nylund Bredaryds SOK 40:16 +10:53 10:45
11 Jurg Niggli O Jura 40:48 +11:25 10:54
12 Øyvind Hylleseth Skien OK 40:52 +11:29 10:55
13 Vegard Halden Nydalens Skiklub 41:35 +12:12 11:07
14 Magnus Södervall IK Gandvik 43:31 +14:08 11:38
15 Anders Enmark Gävle OK 43:45 +14:22 11:41
16 Trond Lamark Ganddal IL 44:03 +14:40 11:46
17 Tomas Hermansson Åmåls OK 44:22 +14:59 11:51
18 Anders L Olsson Gävle OK 45:30 +16:07 12:09
19 Kennet Horvath Halmstad OK 52:16 +22:53 13:58
20 Stefan Eriksson OK Älgen 52:28 +23:05 14:01
21 Patrick Djerf Lerums SOK 58:45 +29:22 15:42
22 Kasperi Launis ASS Raisu Lumous 1:01:18 +31:55 16:23
  Björn Öberg Ryda SK ej godkänd    
  Ulrik Olsson Brattås CK ej start    
  Hans Nilsson Kungälvs OK ej start    
  Jan Hilding Hestra IF ej start    

D55

3 070 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Anne Solheim Haugerud Indre Østfold OK 38:46   12:37
2 May Bente Brurberg Ås-NMBU Orientering 42:23 +3:37 13:48
3 Pia Vångell Linköpings OK 45:39 +6:53 14:52
4 Christina Birath Stenungsunds OK 46:30 +7:44 15:08
5 Birgit Hansson Herrestads AIF 48:47 +10:01 15:53
6 Mona Olsson Brattås CK 59:34 +20:48 19:24
7 Lisbeth Bergagård Tolered-Utby Ol-klubb 1:00:59 +22:13 19:51

H55

3 710 m, 16 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Björnar Gammelsäter Kolbotn o Skimt OL 34:44   9:21
2 Jussi Silvennoinen Kalevan Rasti 35:23 +0:39 9:32
3 Jan Hansson Stenungsunds OK 35:29 +0:45 9:33
4 Mikael Backlund Dalaportens OL 38:30 +3:46 10:22
5 Lars Mattsson OK Kåre 39:41 +4:57 10:41
6 Lars Magnusson OK Landehof 40:17 +5:33 10:51
7 Andres Laas OK Skogshjortarna 40:22 +5:38 10:52
8 Anders Axelsson OK Skogsvargarna 40:54 +6:10 11:01
9 Sven Börjeson Göteborg-Majorna OK 44:16 +9:32 11:55
10 Mons Kr. Løvfald Nydalens Skiklub 48:16 +13:32 13:00
11 Knut Bjørkelo Kolbotn o Skimt OL 55:20 +20:36 14:54
12 Johan Karlsson Norbergs OK 57:50 +23:06 15:35
13 Ulf Hamrefors Västerås SOK 59:30 +24:46 16:02
14 Hans Lindgren OK Skogshjortarna 59:40 +24:56 16:04
15 Roy Johansson OK Skogsvargarna 1:00:15 +25:31 16:14
16 Martin Carlson Tolered-Utby Ol-klubb 1:20:09 +45:25 21:36
  Karl-Erik Engblom Valbo AIF ej start    
  Jörgen Batz Skarpnäcks OL ej start    

D60

2 500 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Lena Larsson Sala OK 35:27   14:10
2 Kerstin Burman Kvillebyns SK 39:30 +4:03 15:48
3 Ann Warma Laas OK Skogshjortarna 41:17 +5:50 16:30
4 Mona Åkerman Valbo AIF 44:50 +9:23 17:56
5 Monika Nilsson OK Alehof 49:01 +13:34 19:36
6 Marie Malmberg Kvarnsvedens GOIF OK 51:36 +16:09 20:38
7 Kerstin Haugen Lund Stenungsunds OK 1:16:32 +41:05 30:36
  Lis Dæhli Løten o-lag ej godkänd    
  Anne Sørum Indre Østfold OK ej godkänd    
  Wenche Bjørnstad Ringsaker OK ej godkänd    
  Monika Larsson Skarpnäcks OL ej start    

H60

3 700 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Sture Ottesen Indre Østfold OK 38:06   10:17
2 Carl-Göran Struts Eds SK 39:36 +1:30 10:42
3 Bengt-Åke Jansson Främmestads IK 41:37 +3:31 11:14
4 Örjan Wängdahl OK Gipen 43:57 +5:51 11:52
5 Håkan Larsson Ljungskile FK 45:50 +7:44 12:23
6 Christer Bergagård Tolered-Utby Ol-klubb 47:22 +9:16 12:48
7 Ulf Björkdahl Herrestads AIF 50:48 +12:42 13:43
8 Roger Gustafsson Idefjordens SK 52:06 +14:00 14:04
9 Mats Strandhagen Göteborg-Majorna OK 53:14 +15:08 14:23
10 Arne Lund Stenungsunds OK 53:29 +15:23 14:27
11 Asle Jahren Raumar Orientering 54:01 +15:55 14:35
12 Jan Lundgren Linköpings OK 1:00:24 +22:18 16:19
13 Roy Gjerding OK Moss 1:04:02 +25:56 17:18

D65

2 500 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Eva Pettersson Växjö OK 55:04   22:01
2 Maud Göthe Lundgren Linköpings OK 1:00:14 +5:10 24:05
3 Monica Ivarsson OK Skogshjortarna 1:07:41 +12:37 27:04
  Solveig Hedenblom Sjövalla FK ej godkänd    

H65

3 030 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Göran Olsson Idefjordens SK 30:35   10:05
2 Conny Jidetoft Stångenäs AIS 33:04 +2:29 10:54
3 Dan Widercrantz OK Skärmen 36:20 +5:45 11:59
4 Anders Malmberg Kvarnsvedens GOIF OK 36:23 +5:48 12:00
5 Stefan Millegård Sävedalens AIK 39:17 +8:42 12:57
6 Arvid Galborgen Eds SK 40:30 +9:55 13:21
7 Göran Larsson Sala OK 40:42 +10:07 13:25
8 Lars Grankvist Täby OK 42:02 +11:27 13:52
9 Roalh Kleveland Kvillebyns SK 47:18 +16:43 15:36
10 Juergen Ziesche LOK Berlin 54:14 +23:39 17:53
  Ludwig Genderjahn LOK Berlin ej godkänd    
  Hans Huseby Sarpsborg OL ej start    
  Yngve Nilsson OK Gipen ej start    

D70

2 540 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ingrid Lome-Hagman Kolbotn o Skimt OL 54:21   21:23
2 Tordis Rytter Jakobsen OK Moss 1:17:26 +23:05 30:29
3 Hjørdis Øvreås Botne Skiklubb Orientering 1:30:15 +35:54 35:31
  Eva-Britt Martner Tolered-Utby Ol-klubb ej godkänd    

H70

3 050 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Willy Grønstad Gimle IF 33:30   10:59
2 Leif Bokerød Idd SPK 36:36 +3:06 12:00
3 Helge Revhaug Ringerike OL 37:19 +3:49 12:14
4 Lennart Korén OK Branten 45:36 +12:06 14:57
5 Lennart Hermansson Stångenäs AIS 45:42 +12:12 14:59
6 Leif Löf Trollhättans SOK 46:37 +13:07 15:17
7 Lars-Evan Pettersson Kolbotn o Skimt OL 46:38 +13:08 15:17
8 Rolf Gjølberg Larvik OK 47:52 +14:22 15:41
9 Per-Arne Johansson Vänersborgs SK 49:39 +16:09 16:16
10 Sören Svensson Sjövalla FK 54:40 +21:10 17:55
11 Roar Bjordal Oppsal Orientering 58:09 +24:39 19:03
12 Rolf Hagman Kolbotn o Skimt OL 1:17:35 +44:05 25:26
13 Jan Martner Tolered-Utby Ol-klubb 1:19:09 +45:39 25:57
  Bengt-Olof Johansson Stångenäs AIS ej start    

D75

1 980 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Birgitta Stenström Vänersborgs SK 35:56   18:08
2 Inger Lise Bjordal Oppsal Orientering 1:08:41 +32:45 34:41
3 Lillemor Hallin OK Landehof 1:34:14 +58:18 47:35
  Ulla Lindhe IK Stern ej start    

H75

3 050 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Magnar Øvreås Botne Skiklubb Orientering 59:08   19:23
2 Harald Wibye OK Moss 1:06:21 +7:13 21:45
3 Gunnar Persson Svanesunds GIF 1:07:53 +8:45 22:15
4 Christer Westberg IFK Göteborg Orientering 1:21:42 +22:34 26:47

Inskolning

1 600 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
  Elmer Lilleeng Kungälvs OK 30:16   18:55
  Simen Kjenseth Glendrange Nittedal OL 28:57   18:05
  Melker Jansson Främmestads IK 38:30   24:03
  Sixten Sand Halden SK 32:12   20:07
  Ida Gjedebo Oppsal Orientering 33:46   21:06
  Frans Olsson Tolered-Utby Ol-klubb 48:27   30:16
  Oliver Weibeit Tolered-Utby Ol-klubb 48:20   30:12
  Tarjei Hausken Nordberg Nydalens Skiklub 21:55   13:41
  Hannes Modén Vänersborgs SK ej godkänd    

U1

2 110 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Trym Gjedebo Oppsal Orientering 26:00   12:19
2 Eskil Wallebäck Ljungskile FK 33:05 +7:05 15:40
3 Elias Ohlsson Brattås CK 37:14 +11:14 17:38
4 Ester Ohlsson Brattås CK 38:29 +12:29 18:14
5 Lilly Bergenfur Skattkärrs SOK 39:18 +13:18 18:37
6 Joel Björkman Kungälvs OK 41:22 +15:22 19:36
7 Love Modén Frölunda OL 42:36 +16:36 20:11
8 Einar Roessner Kvillebyns SK 42:47 +16:47 20:16
9 Jessica Eriksson OK Skärmen 46:17 +20:17 21:56
10 Patricia Eriksson OK Skärmen 46:58 +20:58 22:15
11 Alva Rööhs Skattkärrs SOK 50:25 +24:25 23:53
12 Solan Løken OK Moss 59:34 +33:34 28:13
13 Arvid Johansson Helsingborgs SOK 1:12:36 +46:36 34:24
14 Harry Johansson Helsingborgs SOK 1:12:48 +46:48 34:30
  Lovisa Kristiansson Trollhättans SOK ej start    

U2

2 490 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Malva Jarl Kungälvs OK 30:38   12:18
2 Evelina Björkman Kungälvs OK 31:24 +0:46 12:36
3 Robin Hilding Hestra IF 34:07 +3:29 13:42
4 Olivia Bjelke Uddevalla OK 44:41 +14:03 17:56
5 Alrik Wikström OK Tyr 45:08 +14:30 18:07
6 Nils Ekström Stenungsunds OK 47:25 +16:47 19:02
7 Alma Olsson Uddevalla OK 48:58 +18:20 19:39
8 Selma Martander Trollhättans SOK 51:51 +21:13 20:49
9 Lea Haug Ås-NMBU Orientering 52:05 +21:27 20:55
10 Svea Pellmé Stenungsunds OK 54:30 +23:52 21:53
11 Vilda Kulstad Skåneslättens OL 55:19 +24:41 22:12
12 Alexander Thulin Västerås SOK 56:52 +26:14 22:50
13 Malte Andersson Trollhättans SOK 1:25:41 +55:03 34:24
  Jon Forsberg Rundström IFK Enskede ej start    

Öppen motion 1

2 490 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Annika Wessmark OK Flundrehof 52:37   21:07
2 William Göransson Klubblös 58:29 +5:52 23:29
3 Signe Nyman Uddevalla IS 1:01:34 +8:57 24:43
  Alexander Göransson Klublös ej godkänd    

Öppen motion 3

2 830 m, 23 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Majken Mo Nydalens Skiklub 33:37   11:52
2 Jan Uhrberg Brattås CK 35:01 +1:24 12:22
3 Åsa Pettersson OK Kullingshof 36:45 +3:08 12:59
4 Annika Hilding Klubblös 38:22 +4:45 13:33
5 Vera Uhrberg Brattås CK 38:39 +5:02 13:39
6 Axel Wiberg Ryda sk 39:29 +5:52 13:57
7 Felicia Gustafsson OK Skogsmunken 48:33 +14:56 17:09
8 Elin Brekke Lillomarka OL 53:22 +19:45 18:51
9 Lovisa Birath Stenungsunds OK 53:27 +19:50 18:53
10 Elisabeth  Jakobsen OK Moss 54:38 +21:01 19:18
11 Marie-Louise Stridh Hestra IF 57:08 +23:31 20:11
12 Carina Dahlström Åmåls OK 57:29 +23:52 20:18
13 Anna Okvold OK Kåre 1:01:07 +27:30 21:35
14 Dan Erik Kalleson Oppsal Orientering 1:03:52 +30:15 22:34
15 Lena Carlsson Tell IF Hagen 1:07:41 +34:04 23:54
16 Kajsa Martander Trollhättans SOK 1:08:35 +34:58 24:14
17 Elias Ohlsson Brattås CK 1:08:54 +35:17 24:20
18 Eva Hagrot Täby OK 1:12:06 +38:29 25:28
19 Jari Riihinen Klubblös 1:12:25 +38:48 25:35
20 Louise Modén Vänersborgs SK 1:13:21 +39:44 25:55
21 Bibbi Gustafsson OK Gipen 1:30:16 +56:39 31:53
22 Alice Einarsson Brattås CK 1:30:40 +57:03 32:02
  Hanna Thulin Västerås SOK ej godkänd    
  Maria Einarsson Brattås CK ej start    
  Liv Lind OK Skärmen ej start    

Öppen motion 5

3 760 m, 30 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tim Olsson Brattås CK 33:50   8:59
2 Sverre Vikström OK Tyr 35:39 +1:49 9:28
3 Kent Skärberg Vänersborgs SK 41:52 +8:02 11:08
4 Maja Andersson Trollhättans SOK 47:30 +13:40 12:37
5 Clyde Persson Ljungskile FK 50:28 +16:38 13:25
6 Torbjörn Pettersson OK Kullingshof 54:12 +20:22 14:24
7 Mikael Nilsson Åmåls OK 54:18 +20:28 14:26
8 Andreas Näsman Lerums SOK 56:56 +23:06 15:08
9 Sissi Carlsson Uddevalla OK 58:43 +24:53 15:36
10 Eva Nilsson Kungälvs OK 58:59 +25:09 15:41
11 Tomas Petersén OK Njudung 59:07 +25:17 15:43
12 Silvana Lilleeng Herrestads AIF 1:00:16 +26:26 16:01
13 Hans Bernhardsson OK Skärmen 1:01:26 +27:36 16:20
14 Nicklas Moberg OK Tyr 1:02:04 +28:14 16:30
15 Micael Elmblad Bredaryds SOK 1:03:13 +29:23 16:48
16 Annie Kamfors OK Kullingshof 1:04:18 +30:28 17:06
17 Tommy Hartikka OK Skogsvargarna 1:04:53 +31:03 17:15
18 Susanne Hartikka OK Skogsvargarna 1:05:21 +31:31 17:22
19 Christer Nordberg Göteborg-Majorna OK 1:05:35 +31:45 17:26
20 Helena Sonesson Falköpings AIK OK 1:10:31 +36:41 18:45
21 Lotta Wedman Västerbergslagens OL 1:30:45 +56:55 24:08
22 Birgitta Carlson Tolered-Utby Ol-klubb 1:43:50 +1:10:00 27:36
23 Mattias Modén Vänersborgs SK 2:04:25 +1:30:35 33:05
  Erica Jonsson Domnarvets GOIF ej godkänd    
  Per Einarsson Brattås CK ej godkänd    
  Birgitta Mattsson OK Kåre ej godkänd    
  Felicia Sandin OK Skärmen ej godkänd    
  Emilia Sandin OK Skärmen ej godkänd    
  Magnus Arvidsson Brattås CK ej godkänd    
  Niklas Kamfors OK Kullingshof ej godkänd    
  Isak Einarsson Brattås CK ej start    

Öppen motion 7

3 050 m, 35 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Adam Karlsson Hagaby GoIF Örebro 31:37   10:21
2 Johan Östberg Stora Tuna OK 32:01 +0:24 10:29
3 Anne Ramtvet Sarpsborg OL 32:23 +0:46 10:37
4 Erik N Ramtvedt Oslostudentens Ik 32:45 +1:08 10:44
5 Ingvin Nesse NTNUI 33:43 +2:06 11:03
6 Lovisa Falk Hagaby GoIF Örebro 41:09 +9:32 13:29
7 Anne Nilsen Ås-NMBU Orientering 44:24 +12:47 14:33
8 Sofia Samuelsson OK Gipen 49:03 +17:26 16:04
9 Anders Runander Trosabygdens OK 49:26 +17:49 16:12
10 Helena Pepa Hagaby GoIF Örebro 51:08 +19:31 16:45
11 Per A Arnesen Kolbotn o Skimt OL 51:28 +19:51 16:52
12 Stefan L Johansson Kungälvs OK 52:04 +20:27 17:04
13 Ane N Ramtvedt IL Tyrving 52:23 +20:46 17:10
14 Tilda Wiklund Falköpings AIK OK 52:58 +21:21 17:21
15 Stefan Isaksson OK Kullingshof 53:26 +21:49 17:31
16 Therese Alfredsson Sävedalens AIK 58:01 +26:24 19:01
17 Frida Kjellman Lidköpings VSK 1:01:38 +30:01 20:12
18 Lena Hermansson Göteborg-Majorna OK 1:02:09 +30:32 20:22
19 Lennart Sibeck Falköpings AIK OK 1:02:13 +30:36 20:23
20 Nils-Erik Gunnarsson OK Gipen 1:03:47 +32:10 20:54
21 Kent Ivarsson OK Skogshjortarna 1:04:00 +32:23 20:59
22 Sara Holmdell Göteborg-Majorna OK 1:04:31 +32:54 21:09
23 Stefan Håkansson IK Ymer 1:04:47 +33:10 21:14
24 Bo Hermansson Göteborg-Majorna OK 1:07:57 +36:20 22:16
25 Inger Johansson NAIS Orienteringsklubb 1:10:23 +38:46 23:04
26 Karin Cederlöf KFUM Örebro OK 1:13:39 +42:02 24:08
27 Niclas Kjellman Lidköpings VSK 1:14:39 +43:02 24:28
28 Lena Kollén IF Marin Väst 1:18:06 +46:29 25:36
29 Cecilia Janzon OK Måsen 1:30:08 +58:31 29:33
30 Yvonne Galborgen Eds SK 1:34:45 +1:03:08 31:03
31 Bo Cederlöf KFUM Örebro OK 1:43:40 +1:12:03 33:59
  Gunvor Jonsson Vänersborgs SK ej godkänd    
  Anna Eriksson OK Älgen ej godkänd    
  Lars Renberg AstraZeneca IF Mölndal ej godkänd    
  Cristina Luis Nydalens Skiklub ej godkänd    

Öppen motion 8

4 500 m, 35 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Kjell Arild Karlsen Fredrikstad SK 37:28   8:19
2 Victor Axbom OK Landehof 38:27 +0:59 8:32
3 Christian Holmqvist Hestra IF 39:00 +1:32 8:40
4 Petter Haraldsson Kamrat och IF KIF 44:02 +6:34 9:47
5 Heidi Østlid Bagstevold Fredrikstad SK 46:42 +9:14 10:22
6 Marcus Faruga Karldén Kvillebyns SK 48:57 +11:29 10:52
7 Niklas Wansölin OK Ravinen 49:31 +12:03 11:00
8 Karl Jansson Främmestads IK 52:26 +14:58 11:39
9 Patrik Lilleeng OK Gipen 55:55 +18:27 12:25
10 Roar Pedersen Oppsal Orientering 56:08 +18:40 12:28
11 Anders Larsson Hagaby GoIF Örebro 56:43 +19:15 12:36
12 Per Jemth IF Thor 56:45 +19:17 12:36
13 Kerstin Larsson Hagaby GoIF Örebro 56:55 +19:27 12:38
14 Öyvind Glendrange Nittedal OL 57:53 +20:25 12:51
15 Jakob Laurell OK Flundrehof 1:00:51 +23:23 13:31
16 Erik Lunnari Åmåls OK 1:03:03 +25:35 14:00
17 Åsa Franzen Tyrving 1:03:47 +26:19 14:10
17 Sara Ivarsson OK Kullingshof 1:03:47 +26:19 14:10
19 Alix Young Vik Nydalens Skiklub 1:03:49 +26:21 14:10
20 Petter Andersson Stenungsunds OK 1:04:16 +26:48 14:16
21 Claes-Håkan Svensson OK Klyftamo 1:05:18 +27:50 14:30
22 Lina Carlsson Uddevalla OK 1:07:56 +30:28 15:05
23 Tomas Fridén OK Gränsen 1:08:42 +31:14 15:16
24 Elin Kalleson Oppsal Orientering 1:09:41 +32:13 15:29
25 Ane Hansen Kjenseth Nittedal OL 1:09:50 +32:22 15:31
26 Kristofer Drejmo OK Landehof 1:15:08 +37:40 16:41
27 Stefan Jonsson Domnarvets GOIF 1:15:19 +37:51 16:44
28 Agnes Jonsson Domnarvets GOIF 1:15:20 +37:52 16:44
29 Martin Lund Stenungsunds OK 1:15:34 +38:06 16:47
30 Hanna Djerf Lerums SOK 1:19:42 +42:14 17:42
31 Ragnhild Bråten Slevik 1:21:43 +44:15 18:09
32 Vincent Eijsink Ås-NMBU Orientering 1:39:46 +1:02:18 22:10
33 Tom Dahlberg Skåneslättens OL 1:48:13 +1:10:45 24:02
34 Niclas Nygren Frölunda OL 1:52:00 +1:14:32 24:53
  Daniel Holmdell Klubblös ej godkänd