Resultater Bohuslunken 2019



Resultater Bohuslunken
Sverige - 21. april 2019

Arrangementstype: Orientering

D21 Elit

10 830 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Marika Teini Halden SK 1:31:51   8:28
2 Elena Roos Halden SK 1:35:04 +3:13 8:46
3 Sabine Hauswirth Halden SK 1:37:18 +5:27 8:59
4 Lilian Forsgren OK Tisaren 1:41:04 +9:13 9:19
5 Line Cederberg Göteborg-Majorna OK 1:41:17 +9:26 9:21
6 Moa Enmark Göteborg-Majorna OK 1:48:56 +17:05 10:03
7 Anna Dahlgren-Rosén Järla Orientering 1:55:51 +24:00 10:41
  Hilda Forsgren OK Linné ej godkänd    
  Ida Marie Bjørgul Halden SK ej start    
  Anna Wallin Göteborg-Majorna OK ej start    

H21 Elit

13 160 m, 22 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Eskil Kinneberg IFK Göteborg Orientering 1:26:11   6:32
2 Henrik Johannesson Stora Tuna OK 1:27:20 +1:09 6:38
3 Marcus Millegård Sävedalens AIK 1:30:18 +4:07 6:51
4 Fredrik Eliasson Halden SK 1:31:58 +5:47 6:59
5 Andreas Sølberg IFK Göteborg Orientering 1:32:19 +6:08 7:00
6 Jakob Enmark Södertälje-Nykvarn OF 1:34:38 +8:27 7:11
7 Björn Cederberg IFK Lidingö SOK 1:34:40 +8:29 7:11
8 David Bejbom Järla Orientering 1:36:08 +9:57 7:18
9 Søren Thrane Ødum IFK Göteborg Orientering 1:40:35 +14:24 7:38
10 Daniel Martinsson Göteborg-Majorna OK 1:42:16 +16:05 7:46
11 Tobias Ahnoff Göteborg-Majorna OK 1:43:14 +17:03 7:50
12 Magnus Carlstedt Sävedalens AIK 1:43:16 +17:05 7:50
13 Viktor Runnby Göteborg-Majorna OK 1:44:13 +18:02 7:55
14 Axel Wrådhe Attunda OK 1:51:27 +25:16 8:28
15 Oscar Vångell Ärla IF 1:52:13 +26:02 8:31
16 Dag Steinar Ragvin Bø OL 1:57:22 +31:11 8:55
17 Eva Jurenikova Halden SK 1:59:55 +33:44 9:06
18 Anton Berneving OK Gipen 2:11:16 +45:05 9:58
  Johan Högstrand IFK Göteborg Orientering ej godkänd    
  Jonas Gustafsson OK Kåre ej godkänd    
  Karl Fremstad Tyrving IL ej godkänd    
  Max Peter Bejmer IFK Göteborg Orientering ej godkänd    
  Olav Lundanes Halden SK ej start    
  Johan Hellman Vänersborgs SK ej start    
  Stian Bergersen Tyrving IL ej start    

D20 Elit

8 400 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ida Kristiansson Halden SK 1:26:59   10:21
2 Aurora Gjølsjø OK Moss 1:34:02 +7:03 11:11
3 Klara Axelsson Eksjö SOK 1:36:47 +9:48 11:31
4 Sofia Johansson OK Skärmen 1:38:41 +11:42 11:44
5 Linda Gammelsäter Kolbotn o Skimt OL 2:12:02 +45:03 15:43
  Lisa Börnstedt Kungälvs OK ej godkänd    
  Alva Sellgren Göteborg-Majorna OK ej godkänd    
  Synne Skjærstein Tyrving IL ej godkänd    
  Johanna Nilsson Kungälvs OK ej godkänd    

H20 Elit

9 580 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Sander Arntzen Asker SK 1:08:57   7:11
2 Lasse Falck Weber FarumTisvilde OK 1:28:56 +19:59 9:16
3 Jakob Schøier Kovsted Tisvilde Hegn OK 1:30:33 +21:36 9:27
4 Hampus Nyström IF Hagen 1:32:26 +23:29 9:38
5 Axel Halvarsson Göteborg-Majorna OK 1:38:18 +29:21 10:15
  Eskil Tryggö Trollhättans SOK ej godkänd    
  Felix Axelsson Markbygdens OK ej start    

D18 Elit

7 070 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Malin Kristiansson Trollhättans SOK 1:09:18   9:48
2 Oda Scheele Nydalens SK 1:11:20 +2:02 10:05
3 Sofia Wigle Södertälje-Nykvarn OF 1:26:56 +17:38 12:17
4 Isabella Aumo Kungälvs OK 1:28:48 +19:30 12:33
5 Elsa Aderstedt Althoff Kungälvs OK 1:30:21 +21:03 12:46
6 Ebba Lind OK Skärmen 1:33:59 +24:41 13:17
7 Marie Lindløv Jensen OK Moss 1:44:39 +35:21 14:48
8 Linnea Wedberg-Kilnäs Sjövalla FK 1:44:49 +35:31 14:49
9 Lovisa Moqvist Lerums SOK 1:58:57 +49:39 16:49
  Clara Johansson OK Skärmen ej godkänd    
  Nicolina Moberg OK Tyr ej godkänd    

H18 Elit

8 330 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Isak Jonsson Nydalens SK 1:04:20   7:43
2 Cornelius Bjørk Sandefjord OK 1:16:17 +11:57 9:09
3 Joar Tryggö Trollhättans SOK 1:18:07 +13:47 9:22
4 Eirik Blågestad Fredrikstad SK 1:22:21 +18:01 9:53
5 Simon Nordberg Göteborg-Majorna OK 1:25:11 +20:51 10:13
  Ådne Skjærstein Tyrving IL ej godkänd    
  Hugo Mandinger Trollhättans SOK ej start    
  Arvid Aronsson Göteborg-Majorna OK ej start    

D21

8 120 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Elvira Björklund Trollhättans SOK 1:25:38   10:32
2 Ida Willén Falköpings AIK OK 1:29:42 +4:04 11:02
3 Sara Ivarsson OK Kullingshof 1:39:11 +13:33 12:12
  Silje Arntzen NTNUI ej godkänd    
  Wilma Jansson Vänersborgs SK ej godkänd    

H21

9 950 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Matthieu Puech Halden SK 1:26:16   8:40
2 Mattias Nilsson Ärla IF 1:32:45 +6:29 9:19
3 Eirik Larsen Skien OK 1:47:04 +20:48 10:45
4 Martin Ankel OK Alehof 1:53:31 +27:15 11:24
5 Erik Skärberg Trollhättans SOK 1:53:50 +27:34 11:26
6 Geir Nilsen Viul OK 2:01:42 +35:26 12:13
7 Sveinung Syversen Oppsal Orientering 2:07:09 +40:53 12:46
  Hannes Welander OK Djerf ej godkänd    
  Mattias Kuosku Tolered-Utby Ol-klubb ej start    
  Thomas Ruud Oppsal Orientering ej start    
  Kristian Narbro Porath Tolered-Utby Ol-klubb ej start    
  Johan Wikström Sävedalens AIK ej start    

D21 Kort

4 830 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Linda Eriksson OK Skärmen 59:20   12:17
2 Silje Borge Hovi Skien OK 1:05:14 +5:54 13:30

H21 Kort

6 410 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Joakim Berglund Sävedalens AIK 55:11   8:36
2 Mattihas Kjell Främmestads IK 1:09:08 +13:57 10:47
  Erik Lund Stenungsunds OK ej godkänd    

H18

6 410 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 1:17:02   12:01
2 Elias Bergenfur IK Vikings OK 1:17:16 +0:14 12:03

D16

4 820 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Klara Åkerman Sjöström Västerås SOK 42:34   8:49
2 Alina Niggli O Jura 43:45 +1:11 9:04
3 Sabina Aumo Kungälvs OK 44:18 +1:44 9:11
4 Ida Bengtsson OK Alehof 47:08 +4:34 9:46
5 Vilde Margrethe Sæbbø Stavanger OK 48:05 +5:31 9:58
6 Elsa Sonesson Falköpings AIK OK 48:23 +5:49 10:02
7 Kristin Melby Jacobsen Lardal OL 49:10 +6:36 10:12
8 Ida Hänström Täby OK 54:27 +11:53 11:17
9 Frida Johansson OK Skärmen 58:11 +15:37 12:04
10 Agnes Kamfors OK Kullingshof 1:02:25 +19:51 12:56
11 Wilma Pettersson OK Kullingshof 1:03:28 +20:54 13:10
12 Linnea Solvang Stagg Trollhättans SOK 1:08:22 +25:48 14:11
13 Alma Appelgren Trollhättans SOK 1:10:02 +27:28 14:31
14 Disa Rangert Kungälvs OK 1:24:37 +42:03 17:33
  Emilia Sandin OK Skärmen ej godkänd    
  Lovisa Mases Stora Tuna OK ej start    
  Matilda Cederberg Vänersborgs SK ej start    

H16

5 560 m, 30 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Lukas Larsson OK Skogshjortarna 41:08   7:23
2 Viktor Jemth IF Thor 47:11 +6:03 8:29
3 David Almén Vänersborgs SK 47:26 +6:18 8:31
4 Willy Fjällborg Stenungsunds OK 50:24 +9:16 9:03
5 Gunnar Fovaeus Sävedalens AIK 52:06 +10:58 9:22
6 Vegard Ranestad Hamar OK 52:57 +11:49 9:31
7 Samuel Böke OK Skogshjortarna 54:05 +12:57 9:43
8 Hans Grønborg Nielsen Allerød OK 54:43 +13:35 9:50
9 Teodor Mo Hjelseth Nydalens SK 55:26 +14:18 9:58
10 Alfred Bjørnerød OK Moss 1:00:16 +19:08 10:50
11 Herman Lien Backstrøm Halden SK 1:03:15 +22:07 11:22
12 Elis Forsberg Rundström IFK Enskede 1:04:09 +23:01 11:32
13 Ludvig Hedström OK Skogshjortarna 1:04:57 +23:49 11:40
14 Arvid Ekström Stenungsunds OK 1:06:03 +24:55 11:52
15 Arvid Öhrvall OK Skogshjortarna 1:07:02 +25:54 12:03
16 Peder Haugaard Indre Østfold OK 1:07:56 +26:48 12:13
17 Hjalmar Olsson Uddevalla OK 1:08:21 +27:13 12:17
18 Melker Andersson Eds SK 1:08:39 +27:31 12:20
19 Johan Lund Stenungsunds OK 1:09:21 +28:13 12:28
20 Adam Skoglund Ulricehamns OK 1:09:50 +28:42 12:33
21 Axel Brönnestam OK Gipen 1:14:17 +33:09 13:21
22 David Hermansson Åmåls OK 1:15:32 +34:24 13:35
23 Øyvind Lamark Ganddal IL 1:20:32 +39:24 14:29
24 Melker Palm Järfälla OK 1:21:21 +40:13 14:37
25 Oscar Lundborg Kungälvs OK 1:22:07 +40:59 14:46
26 Peder Bryggen Halden SK 1:24:01 +42:53 15:06
27 Erik Persson Brattås CK 1:28:04 +46:56 15:50
  Theodor Bjørk Sandefjord OK ej godkänd    
  Fritjof Aderstedt Althoff Kungälvs OK ej godkänd    
  Elias Nordberg Göteborg-Majorna OK ej godkänd    

D16 Kort

3 990 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
  Sofie Gammelsäter Kolbotn o Skimt OL ej godkänd    

H16 Kort

3 990 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
  Alvin Rösehag Vänersborgs SK ej godkänd    

D14

3 990 m, 19 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Alva Björk Trollhättans SOK 37:47   9:28
2 Marie Scheele Nydalens SK 39:10 +1:23 9:48
3 Lisa Östensson OK Tranan 42:32 +4:45 10:39
4 Emma Christiansson Uddevalla OK 42:53 +5:06 10:44
5 Wilma Reinholdsson OK Alehof 43:35 +5:48 10:55
6 Malva Arvidsson Brattås CK 43:47 +6:00 10:58
7 Tilia Olsson Uddevalla OK 52:06 +14:19 13:03
8 Tove Wedberg-Kilnäs Sjövalla FK 57:57 +20:10 14:31
9 Isabella Baier Tolered-Utby Ol-klubb 59:19 +21:32 14:51
10 Klara Nilsson Hestra IF 1:03:18 +25:31 15:51
11 Hanna Nilsson Hestra IF 1:03:37 +25:50 15:56
12 Moa Holsten Hestra IF 1:10:58 +33:11 17:47
13 Elma Sagli Gudim Indre Østfold OK 1:14:34 +36:47 18:41
14 Linn Björneld Kalmar OK 1:18:20 +40:33 19:37
15 Alva Zakariasson Uddevalla OK 1:22:55 +45:08 20:46
16 Ingrid Johansen-Barli Oppsal Orientering 1:24:54 +47:07 21:16
  Elsa Moqvist Lerums SOK ej godkänd    
  Felicia Sandin OK Skärmen ej godkänd    
  Lina Ahlstedt Åmåls OK ej godkänd    
  Linnea Stenbaek OK Skogshjortarna ej start    

H14

3 990 m, 22 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Liam Hogedal Vänersborgs SK 36:48   9:13
2 Isak Skoglund Ulricehamns OK 36:59 +0:11 9:16
3 Emil Lindblad Sävedalens AIK 37:27 +0:39 9:23
4 Albin Skott Åmåls OK 38:15 +1:27 9:35
5 Jakob Baier Tolered-Utby Ol-klubb 38:24 +1:36 9:37
6 Tim Martner Frölunda OL 39:21 +2:33 9:51
7 Edvin Ockborn Trollhättans SOK 40:01 +3:13 10:01
8 Marcus Lamm Frölunda OL 41:47 +4:59 10:28
9 Johan Eriksson Trollhättans SOK 41:55 +5:07 10:30
10 Viggo Wulff OK Gränsen 43:08 +6:20 10:48
11 Martin Bryggen Halden SK 53:19 +16:31 13:21
12 Otto Larsson OK Tranan 54:30 +17:42 13:39
13 William Oksvold OK Kåre 58:54 +22:06 14:45
14 Erik Grønborg Nielsen Allerød OK 1:00:51 +24:03 15:15
15 Olle Petersén OK Njudung 1:02:09 +25:21 15:34
16 Hugo Bergenfur IK Vikings OK 1:12:03 +35:15 18:03
17 Harald Roessner Kvillebyns SK 1:15:11 +38:23 18:50
18 Viktor Nilsson Stångenäs AIS 1:22:08 +45:20 20:35
19 Jakob A. Gjedebo Oppsal Orientering 1:25:13 +48:25 21:21
20 Tobias Lium IL Koll 1:30:36 +53:48 22:42
  Alexander Lännhult Eds SK ej godkänd    
  Karl Aderstedt Althoff Kungälvs OK ej godkänd    
  Eskil Brænden Lillomarka OL ej start    

D14 Kort

2 720 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Mari Ovidia Ranestad Hamar OK 31:44   11:39
2 Ebba Carlsson Uddevalla OK 1:13:25 +41:41 26:59
  Linnea Johansson Uddevalla OK ej start    

D12

2 720 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Helene Scheele Nydalens SK 28:56   10:38
2 Alva Olsson Åmåls OK 29:52 +0:56 10:58
3 Maja Mases Stora Tuna OK 33:42 +4:46 12:23
4 Emma Aune Jakobsen OK Moss 35:41 +6:45 13:07
5 Elin Noborn IFK Göteborg Orientering 36:43 +7:47 13:29
6 Ella Pettersson OK Kullingshof 37:42 +8:46 13:51
7 Vera Höglund Sjövalla FK 40:01 +11:05 14:42
8 Emilia Mellegård Lidköpings VSK 41:27 +12:31 15:14
9 Wilma Palmqvist OK Tranan 43:16 +14:20 15:54
10 Maja Nordelöf Mölndal Outdoor IF 47:48 +18:52 17:34
11 Evelina Lindgren Lidköpings VSK 47:57 +19:01 17:37
12 Edith Bergenfur Skattkärrs SOK 1:01:33 +32:37 22:37
13 Iben Johansen-Barli Oppsal Orientering 1:05:59 +37:03 24:15
14 Hilma Ekström Stenungsunds OK 1:09:01 +40:05 25:22
15 Frida Skoglund Ulricehamns OK 1:18:29 +49:33 28:51

H12

2 720 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Elvis Åberg Tolered-Utby Ol-klubb 25:34   9:23
2 Peter Sæbbø Stavanger OK 27:26 +1:52 10:05
3 Atle Kulstad Skåneslättens OL 28:18 +2:44 10:24
4 Eric Åhl Åmåls OK 28:48 +3:14 10:35
5 Miles Gerhardt Brattås CK 33:07 +7:33 12:10
6 Harald Martner Frölunda OL 34:18 +8:44 12:36
7 Vilgot Åhlund Vänersborgs SK 34:41 +9:07 12:45
8 Bruno Fovaeus Sävedalens AIK 34:55 +9:21 12:50
9 Ulrik Olsson Tolered-Utby Ol-klubb 35:06 +9:32 12:54
10 Nore Modén Vänersborgs SK 36:50 +11:16 13:32
11 Pontus Nilsson Åmåls OK 36:59 +11:25 13:35
12 Kasper Hellerström FK Friskus-Varberg 46:53 +21:19 17:14
13 Theander Hulthén Mölndal Outdoor IF 50:20 +24:46 18:30
14 Floyd Gerhardt Brattås CK 51:09 +25:35 18:48
15 Noah Olsson Stigsökarna 59:52 +34:18 22:00
16 William Lännhult Eds SK 1:04:00 +38:26 23:31
17 Melker Ockborn Trollhättans SOK 1:16:37 +51:03 28:10
  Walter Oksvold OK Kåre ej godkänd    
  Arvid Eriksson Åmåls OK ej start    
  Elias Josefsson Västvärmlands OK ej start    

D10

2 330 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Eira Olsson Åmåls OK 23:54   10:15
2 Moa Lindgren Sävedalens AIK 26:26 +2:32 11:20
3 Elvira Åhlund Vänersborgs SK 27:39 +3:45 11:52
4 Jonna Åhl Åmåls OK 29:05 +5:11 12:28
5 Elvira Buud IFK Mora OK 30:33 +6:39 13:06
6 Astrid Lindgren Lidköpings VSK 30:39 +6:45 13:09
7 Elina Christiansson Uddevalla OK 32:44 +8:50 14:02
8 Elsa Palmqvist OK Tranan 39:03 +15:09 16:45
9 Rebecca Eriksson OK Skärmen 1:43:58 +1:20:04 44:37
10 Jessica Eriksson OK Skärmen 1:55:59 +1:32:05 49:46
  Meja Pettersson OK Kullingshof ej godkänd    
  Lilly Bergenfur Skattkärrs SOK ej start    

H10

2 330 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Sixten Åberg Tolered-Utby Ol-klubb 21:47   9:20
2 Anton Arvidsson Brattås CK 23:26 +1:39 10:03
3 Malte Andersson Trollhättans SOK 31:53 +10:06 13:41
4 Hilding Martinsson Lerums SOK 33:04 +11:17 14:11
5 Arvid Johansson Helsingborgs SOK 35:22 +13:35 15:10
6 Einar Roessner Kvillebyns SK 41:57 +20:10 18:00
7 Oscar Ahlstedt Åmåls OK 42:23 +20:36 18:11
8 Jon Forsberg Rundström IFK Enskede 44:36 +22:49 19:08
9 Elias Ohlsson Brattås CK 44:59 +23:12 19:18
10 Sixten Buud IFK Mora OK 48:50 +27:03 20:57
11 Alvin Irhage IK Gandvik 49:50 +28:03 21:23
  Simon Skott Åmåls OK ej start    

D35

5 880 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
  Jenny Ekström Stenungsunds OK ej godkänd    
  Jenny Gullqvist Västvärmlands OK ej start    

H35

8 120 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tobias Noborn IFK Göteborg Orientering 55:23   6:49
2 Haakon Ingvaldsen Kamrat och IF KIF 1:07:51 +12:28 8:21
3 Fredrik Karlsson Göteborg-Majorna OK 1:10:07 +14:44 8:38
4 Anders Jansson Täby OK 1:15:01 +19:38 9:14
5 Erik Lindgren Sävedalens AIK 1:17:40 +22:17 9:33
6 Erik Jakobsen OK Moss 1:23:19 +27:56 10:15
7 Kristoffer Edshage Centrum OK 1:29:45 +34:22 11:03
8 Cristoffer Stockman OK Tisaren 1:34:42 +39:19 11:39
9 Erik Hulthén Mölndal Outdoor IF 1:35:44 +40:21 11:47
10 Lars-Henrik Galborgen Eds SK 2:46:06 +1:50:43 20:27
  Nick Taylor MDOC ej godkänd    

D40

4 830 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Annika Östman Domnarvets GOIF 46:47   9:41
2 Karin Fägerlind Centrum OK 52:54 +6:07 10:57
3 Anna Nordelöf Mölndal Outdoor IF 55:12 +8:25 11:25
4 Heidi Tronbøl Fet OL 56:07 +9:20 11:37
5 Anna Martner Frölunda OL 56:42 +9:55 11:44
6 Guro Bryggen Halden SK 59:40 +12:53 12:21
7 Ann Hyvönen Skattkärrs SOK 1:05:30 +18:43 13:33
8 Johanna Karlsson OK Pan-Kristianstad 1:06:34 +19:47 13:46
9 Daria Niggli O Jura 1:07:14 +20:27 13:55
10 Jessica Åberg Tolered-Utby Ol-klubb 1:09:07 +22:20 14:18
11 Kristina Åhlund Vänersborgs SK 1:14:21 +27:34 15:23
12 Maria Höglund Sjövalla FK 1:18:08 +31:21 16:10
13 Lea Niiniskorpi Tolered-Utby Ol-klubb 1:47:08 +1:00:21 22:10
14 Annika Lännhult Eds SK 1:52:20 +1:05:33 23:15

H40

7 380 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Anders Axenborg Göteborg-Majorna OK 55:04   7:27
2 Jonas Martner Frölunda OL 59:42 +4:38 8:05
3 Fredrik Noborn IFK Göteborg Orientering 1:07:29 +12:25 9:08
3 Niklas Åberg Tolered-Utby Ol-klubb 1:07:29 +12:25 9:08
5 Rune Scheele Nydalens SK 1:09:20 +14:16 9:23
6 Johan Axenborg Göteborg-Majorna OK 1:10:41 +15:37 9:34
7 Tomas Johansson Åmåls OK 1:13:35 +18:31 9:58
8 Henning Bratland Carlsen OK Moss 1:15:05 +20:01 10:10
9 Peter Olsson Tolered-Utby Ol-klubb 1:17:47 +22:43 10:32
10 David Hellerström FK Friskus-Varberg 1:21:59 +26:55 11:06
11 Erik Bengtsson OK Brunnen 1:25:42 +30:38 11:36
12 Max Larsson OK Tranan 1:34:05 +39:01 12:44
13 Martin Sjöberg OK Pan-Kristianstad 1:45:52 +50:48 14:20
14 Linus Lännhult Eds SK 1:47:32 +52:28 14:34
15 Mikael Mellegård Lidköpings VSK 1:48:17 +53:13 14:40
16 Henrik Hellborg Centrum OK 1:53:51 +58:47 15:25
17 Tobias Höglund Sjövalla FK 1:54:07 +59:03 15:27
18 Anders Nordelöf Mölndal Outdoor IF 1:54:54 +59:50 15:34

D45

4 300 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Runa Lien Backstrøm Halden SK 43:54   10:12
2 Åsa Nordberg Göteborg-Majorna OK 46:29 +2:35 10:48
3 Else Kari Scheele Nydalens SK 50:01 +6:07 11:37
4 Hanna Rangert Kungälvs OK 51:41 +7:47 12:01
5 Marina Axelsson Markbygdens OK 58:27 +14:33 13:35
6 Eva-Lill Bergenfur IK Vikings OK 1:02:55 +19:01 14:37
7 Vibeke Lamark Ganddal IL 1:14:11 +30:17 17:15
8 Karin Rahm Björneld Kalmar OK 1:17:59 +34:05 18:08
9 Angélique Grønborg Rasmussen Allerød OK 1:18:42 +34:48 18:18
10 Lenka Westin Porsgrunn OL 1:22:25 +38:31 19:10
11 Anita Sælevik Torvastad Idrettslag 1:31:42 +47:48 21:19
  Anne Nilsen Ås-NMBU Orientering ej godkänd    
  Wenche M. Sæbbø Stavanger OK ej start    
  Anna-Carin Steindahl Stenungsunds OK ej start    

H45

6 410 m, 24 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Jonas Buud IFK Mora OK 53:29   8:20
2 Jussi Aumo Kungälvs OK 57:05 +3:36 8:54
3 Anders Oksvold OK Kåre 58:01 +4:32 9:03
4 Gunnar Elveljung Stångenäs AIS 59:01 +5:32 9:12
5 Jörgen Åhl Åmåls OK 59:33 +6:04 9:17
6 Tom Bergan Fet OL 1:01:49 +8:20 9:38
7 Erik Aderstedt Kungälvs OK 1:04:44 +11:15 10:05
8 Mats Bergenfur IK Vikings OK 1:05:52 +12:23 10:16
9 Olle Björneld Kalmar OK 1:07:34 +14:05 10:32
10 Asgeir Lium Fet OL 1:07:35 +14:06 10:32
11 Rune Blågestad Indre Østfold OK 1:08:36 +15:07 10:42
12 Asle Sagli Gudim Indre Østfold OK 1:12:06 +18:37 11:14
13 Jonas Bergenfur Skattkärrs SOK 1:12:14 +18:45 11:16
14 Kyrre Gran Fet OL 1:13:14 +19:45 11:25
15 Sven-Olof Hermansson Tolered-Utby Ol-klubb 1:16:14 +22:45 11:53
16 Per Baier Tolered-Utby Ol-klubb 1:17:18 +23:49 12:03
17 Pär Svensson Stenungsunds OK 1:18:40 +25:11 12:16
18 Jörgen Johansson Karlskrona SOK 1:20:51 +27:22 12:36
19 Johan Wänström Finspångs SOK 1:21:21 +27:52 12:41
20 Niels-Peter Vest Nielsen Allerød OK 1:22:36 +29:07 12:53
21 Jone Sæbbø Stavanger OK 1:28:34 +35:05 13:49
22 Espen  Feyling Kolbotn o Skimt OL 1:31:15 +37:46 14:14
  Gary Larsson OK Skogshjortarna ej godkänd    
  Magnus Hedman Kungälvs OK ej godkänd    
  Magnus Arvidsson Brattås CK ej start    
  Thomas Ljung OK Kullingshof ej start    
  Johan Hansson OK Löftan ej start    

D50

3 690 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Maria Kleijn Södertälje-Nykvarn OF 32:39   8:50
2 Maria Jonsson Nydalens SK 35:47 +3:08 9:41
3 Kirsti Kringhaug Ringerike OL 41:32 +8:53 11:15
4 Lena Mases Stora Tuna OK 45:40 +13:01 12:22
5 Christina Halvarsson Göteborg-Majorna OK 45:51 +13:12 12:25
6 Kristina Lind OK Skärmen 50:51 +18:12 13:46
7 Ann-Charlotte Solvang OK Skogsvargarna 51:18 +18:39 13:54
8 Wenche Lindløv Sarpsborg OL 52:22 +19:43 14:11
9 Katarina Rundström IFK Enskede 52:26 +19:47 14:12
10 Helena Bengtsson Sävedalens AIK 54:26 +21:47 14:45
11 Marianne Myklebust Hamar OK 54:33 +21:54 14:46
12 Monica  Feyling Kolbotn o Skimt OL 55:17 +22:38 14:58
13 Hanne Narvestad Halden SK 1:11:04 +38:25 19:15
14 Eva Nilsson Kungälvs OK 1:12:04 +39:25 19:31
15 Teija Launis ASS Raisu Lumous 1:12:53 +40:14 19:45
  Elisabet Enmark Gävle OK ej start    

H50

5 880 m, 24 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tore Bjørnerød OK Moss 47:25   8:03
2 Ulrik Olsson Brattås CK 47:41 +0:16 8:06
3 Jurg Niggli O Jura 53:23 +5:58 9:04
4 Are Kristiansen Tyrving IL 53:33 +6:08 9:06
5 Pär Ericson Nyköpings OK 54:32 +7:07 9:16
6 Per Forsberg IFK Enskede 54:46 +7:21 9:18
7 Jan Tore Henriksen Nydalens SK 56:48 +9:23 9:39
8 Pär Moqvist Lerums SOK 1:00:00 +12:35 10:12
9 Bjørn-Willy Arntzen Lierbygda O-lag 1:04:11 +16:46 10:54
10 Magnus Sterner Strängnäs-Malmby OL 1:05:19 +17:54 11:06
11 Tomas Hermansson Åmåls OK 1:06:17 +18:52 11:16
12 Hans Nilsson Kungälvs OK 1:09:24 +21:59 11:48
13 Trond Lamark Ganddal IL 1:10:06 +22:41 11:55
14 Per-Anders Axelsson Markbygdens OK 1:13:58 +26:33 12:34
15 Kennet Horvath Halmstad OK 1:18:31 +31:06 13:21
16 Magnus Emanuelsson OK Skogsvargarna 1:21:33 +34:08 13:52
17 Håkan Jansson Vänersborgs SK 1:22:33 +35:08 14:02
18 Tony Gustavsen Istrums SK 1:24:01 +36:36 14:17
19 Kasperi Launis ASS Raisu Lumous 1:28:06 +40:41 14:58
20 Anders Mases Stora Tuna OK 1:31:07 +43:42 15:29
21 Per Myhre Torvastad Idrettslag 1:41:12 +53:47 17:12
22 Fredrik Nilsson Stångenäs AIS 1:50:43 +1:03:18 18:49
  Nils Gustavsson Lidköpings VSK ej godkänd    
  Gert Andersson Eds SK ej godkänd    
  Magne Brænden Lillomarka OL ej start    

D55

3 690 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Eva Hägnander Lidköpings VSK 45:02   12:12
2 Tove Strand Måren OK 50:00 +4:58 13:33
3 Anita Davallius Uddevalla IS 51:47 +6:45 14:02
4 Christina Birath Stenungsunds OK 56:22 +11:20 15:16
5 Christina Gabrielsson Västvärmlands OK 59:07 +14:05 16:01
6 Helena Pepa Hagaby GoIF Örebro 59:46 +14:44 16:11
7 Birgit Hansson Herrestads AIF 1:02:04 +17:02 16:49
8 Kerstin Larsson Hagaby GoIF Örebro 1:03:53 +18:51 17:18
9 Anne Catherine Ekroll Raumar Orientering 1:11:00 +25:58 19:14
10 Mona Olsson Brattås CK 1:16:24 +31:22 20:42
11 Ingrid Kensby OK Tyr 1:16:55 +31:53 20:50

H55

5 620 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Björnar Gammesäter Kolbotn o Skimt OL 53:15   9:28
2 Anders Enmark Gävle OK 53:48 +0:33 9:34
3 Hans Wedberg Sjövalla FK 1:02:12 +8:57 11:04
4 Öystein Kildahl Östmarka OK 1:04:32 +11:17 11:28
5 Øystein Jensen Sarpsborg OL 1:04:41 +11:26 11:30
6 Pär Lundkvist Sundbybergs IK 1:12:39 +19:24 12:55
7 Mikael Johansson OK Skärmen 1:15:25 +22:10 13:25
8 Mats Lindström OK Skärmen 1:19:34 +26:19 14:09
9 Ulf Holsten Hestra IF 1:19:41 +26:26 14:10
10 Mats Kensby OK Tyr 1:22:43 +29:28 14:43
11 Martin Carlson Tolered-Utby Ol-klubb 1:47:30 +54:15 19:07
  Per Arne Karlsen Østmarka OK ej godkänd    
  Niclas Moberg OK Tyr ej godkänd    
  Knut Bjørkelo Kolbotn o Skimt OL ej start    
  Peter Cederberg Vänersborgs SK ej start    

D60

3 550 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Berit Danielsen Tyrving IL 46:35   13:07
2 Grete Synnøve Borge Hovi Skien OK 47:10 +0:35 13:17
3 Birgitta Andersson Främmestads IK 47:11 +0:36 13:17
4 Elisabeth Öström OK Tyr 49:25 +2:50 13:55
5 Maria Eriksson Åmåls OK 50:04 +3:29 14:06
6 Kerstin Burman Kvillebyns SK 55:48 +9:13 15:43
7 Gunn Astrid Jakobsen Fredrikstad SK 56:33 +9:58 15:55
8 Monika Nilsson OK Alehof 1:07:05 +20:30 18:53
9 Eva Emanuelsson Helsingborgs SOK 1:08:00 +21:25 19:09
10 Kerstin Haugen Lund Stenungsunds OK 1:12:40 +26:05 20:28
11 Anne Sørum Indre Østfold OK 1:16:24 +29:49 21:31
12 Gunilla Holmberg Herrestads AIF 1:18:14 +31:39 22:02
  Wenche Bjørnstad Ringsaker OK ej godkänd    

H60

4 830 m, 26 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Sören Jonsson Nydalens SK 48:30   10:02
2 Harald Hovi Skien OK 49:24 +0:54 10:13
3 Sture Ottesen Indre Østfold OK 50:25 +1:55 10:26
4 Anders Larsson Hagaby GoIF Örebro 50:27 +1:57 10:26
5 Leif Thingsrud Østmarka OK 50:45 +2:15 10:30
6 Kjell Westin Porsgrunn OL 52:59 +4:29 10:58
7 Göran Olsson Idefjordens SK 54:28 +5:58 11:16
8 Pierre Karlsson OK Alehof 54:52 +6:22 11:21
9 Johan Berglund Sävedalens AIK 55:12 +6:42 11:25
10 Johan Lindgren IF Hagen 55:40 +7:10 11:31
11 Lars Elfving OK Gipen 56:46 +8:16 11:45
12 Ulf Björkdahl Herrestads AIF 57:00 +8:30 11:48
13 Thomas Gabrielsson Västvärmlands OK 57:56 +9:26 11:59
14 Rune Kristiansen Idefjordens SK 59:23 +10:53 12:17
15 Anders Axelsson OK Skogsvargarna 1:00:12 +11:42 12:27
16 Per Kristian Ekeberg Tyrving IL 1:00:55 +12:25 12:36
17 Knut-Anders Löken Fossum IF 1:01:45 +13:15 12:47
18 Christer Klint Göteborg-Majorna OK 1:02:22 +13:52 12:54
19 Leif Bergersen Asker SK 1:02:28 +13:58 12:55
20 Urban Larsson OK Gipen 1:04:23 +15:53 13:19
21 Bengt-Åke Jansson Främmestads IK 1:04:58 +16:28 13:27
22 Asle Jahren Raumar Orientering 1:05:08 +16:38 13:29
23 Christer Eriksson Åmåls OK 1:11:41 +23:11 14:50
24 Arne Lund Stenungsunds OK 1:14:37 +26:07 15:26
25 Roy Gjerding OK Moss 1:22:50 +34:20 17:08
26 Sven-Åke Emanuelsson Helsingborgs SOK 1:26:46 +38:16 17:57

D65

3 550 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Gabriella Axelsson Idefjordens SK 45:02   12:41
2 Susanne Berglund Sävedalens AIK 50:22 +5:20 14:11
3 Unni Strand Karlsen Fredrikstad SK 53:11 +8:09 14:58
4 Gunilla Hogedal Vänersborgs SK 54:49 +9:47 15:26
5 May Christoffersen Asker SK 56:21 +11:19 15:52
6 Solveig Hedenblom Sjövalla FK 57:19 +12:17 16:08
7 Gunnel Turpeinen Kvillebyns SK 58:07 +13:05 16:22
8 Lis Dæhli Løten o-lag 1:08:09 +23:07 19:11
9 Eva Pettersson Växjö OK 1:10:21 +25:19 19:49
10 Evamarie Lundahl IF Hagen 1:16:19 +31:17 21:29

H65

4 300 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Svein S Jacobsen Tyrving IL 48:24   11:15
2 Stefan Millegård Sävedalens AIK 53:11 +4:47 12:22
3 Olov Öström OK Tyr 53:20 +4:56 12:24
4 Yngve Nilsson OK Gipen 54:57 +6:33 12:46
5 Anders Eriksson IF Hagen 59:21 +10:57 13:48
6 Uno Magnusson IF Hagen 1:04:02 +15:38 14:53
7 Arvid Galborgen Eds SK 1:07:19 +18:55 15:39
8 Roalh Kleveland Kvillebyns SK 1:08:45 +20:21 15:59
9 Dan Widercrantz OK Skärmen 1:10:14 +21:50 16:20
10 Jan-Erik Pålsson Uddevalla IS 1:12:10 +23:46 16:46
11 Thomas Palmqvist OK Tranan 1:36:09 +47:45 22:21
  Roland Mattsson OK Skärmen ej start    
  Sven Larsson Särna SK ej start    
  Lennart Lennevi Idefjordens SK ej start    

D70

2 840 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Eva-Britt Martner Tolered-Utby Ol-klubb 1:06:27   23:23
2 Tordis Rytter Jakobsen OK Moss 1:10:20 +3:53 24:45
3 Ann-Britt Johansson IK Stern 1:12:41 +6:14 25:35
  Margareta Noborn Sundsvalls OK ej start    

H70

3 830 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Helge Revhaug Ringerike OL 44:18   11:33
2 Lennart Hermansson Stångenäs AIS 45:45 +1:27 11:56
3 Willy Grønstad Gimle IF 47:21 +3:03 12:21
4 Bertil Karlsson Hjobygdens OK 47:56 +3:38 12:30
5 Leif Bokerød Idd SPK 49:06 +4:48 12:49
6 Jonas Larsson OK Kullingshof 50:30 +6:12 13:11
7 Geir Trøan Kolbotn o Skimt OL 56:42 +12:24 14:48
8 Conny Jidetoft Stångenäs AIS 58:23 +14:05 15:14
9 Anders Johan Krosby Fredrikstad SK 59:00 +14:42 15:24
10 Lennart Korén OK Branten 1:01:27 +17:09 16:02
11 Lars-Evan Pettersson Kolbotn o Skimt OL 1:11:02 +26:44 18:32
12 Allan Wikström Stångenäs AIS 1:13:39 +29:21 19:13
13 Jan Martner Tolered-Utby Ol-klubb 1:21:16 +36:58 21:13
14 Rolf Hagman Kolbotn o Skimt OL 1:35:34 +51:16 24:57
  Oskar Johansson Stångenäs AIS ej start    
  Bengt-Olof Johansson Stångenäs AIS ej start    
  Jens Egil Rostad OL Toten-Troll ej start    

D75

2 840 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ingrid Lome-Hagman Kolbotn o Skimt OL 1:03:31   22:21
2 Inger Lise Bjordal Oppsal Orientering 1:19:52 +16:21 28:07
3 Hjørdis Øvreås Botne SK Orientering 1:38:00 +34:29 34:30

H75

3 830 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Lars Johansson OK Skogshjortarna 52:40   13:45
2 Roar Bjordal Oppsal Orientering 55:27 +2:47 14:28
3 Ingemar Lindblom OK Orinto 58:46 +6:06 15:20
4 Lars Martin Gjein Stokke IL 1:13:03 +20:23 19:04
5 Bengt Börjesson OK Alehof 1:15:08 +22:28 19:37
6 Henry Sundsetvik OL Trollelg 1:18:50 +26:10 20:34
7 Kuno Ekdahl OK P4 1:48:51 +56:11 28:25
  Magnar Øvreås Botne SK Orientering ej godkänd    
  Gunnar Persson Svanesunds GIF ej godkänd    

D80

2 470 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Inger E. Vamnes Hamar OK 1:00:16   24:23

H85

2 470 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 John Larsson Västvärmlands OK 1:26:58   35:12

Inskolning

1 370 m, 21 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
  Tor Abrahamsson Brattås CK fullföljt    
  Josefine Björk Sandefjord OK fullföljt    
  Erlend Bråtenberge IL Koll fullföljt    
  Knut Davidsson Uddevalla OK fullföljt    
  Eivind Fägerlind Centrum OK fullföljt    
  Arthur Höög Uddevalla OK fullföljt    
  Gilbert Irhage IK Gandvik fullföljt    
  Ruben Irhage IK Gandvik fullföljt    
  Assar Löwegren IFK Göteborg Orientering fullföljt    
  Cherokee Myhren Domnarvets GOIF fullföljt    
  Melker Nordelöf Mölndal Outdoor IF fullföljt    
  Molly Nordelöf Mölndal Outdoor IF fullföljt    
  Ida Nyström Brattås CK fullföljt    
  Petter Nyström Brattås CK fullföljt    
  Sofia Roessner Kvillebyns SK fullföljt    
  Anton Sagberg Tyrving IL fullföljt    
  Axel Sagberg Tyrving IL fullföljt    
  Assar Sand Halden SK fullföljt    
  Meja Östberg Domnarvets GOIF fullföljt    
  Tuva Östberg Domnarvets GOIF fullföljt    
  Sverre Glendrange Nittedal OL ej godkänd    

U1

1 870 m, 16 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Sixten Sand Halden SK 22:18   11:55
2 Hjalmar Åberg Tolered-Utby Ol-klubb 24:02 +1:44 12:51
3 Melker Jansson Främmestads IK 24:21 +2:03 13:01
4 Hannes Modén Vänersborgs SK 24:37 +2:19 13:09
5 Elsa Wikström Stångenäs AIS 25:39 +3:21 13:42
6 Ville Abrahamsson Brattås CK 26:46 +4:28 14:18
7 Elias Christiansson Uddevalla OK 27:57 +5:39 14:56
8 Ester Ohlsson Brattås CK 28:11 +5:53 15:04
9 Elin Wikström Stångenäs AIS 32:38 +10:20 17:27
10 Elmer Lilleeng Herrestads AIF 33:06 +10:48 17:42
11 Björn Althoff Kungälvs OK 36:06 +13:48 19:18
12 Wilmer Axenborg Göteborg-Majorna OK 36:54 +14:36 19:43
13 Haldan Lovander Uddevalla OK 40:35 +18:17 21:42
14 Alvin Köster Kungälvs OK 1:01:06 +38:48 32:40
15 Frans Olsson Tolered-Utby Ol-klubb 1:10:40 +48:22 37:47
  Ludvig Axenborg Göteborg-Majorna OK ej godkänd    

U2

2 330 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Oskar Olsson Åmåls OK 28:04   12:02
2 Håkon Bryggen Halden SK 30:11 +2:07 12:57
3 Jesper Nilsson Kungälvs OK 32:11 +4:07 13:48
4 Alexander Johansson OK Gipen 39:49 +11:45 17:05
5 Jakob Sterner Strängnäs-Malmby OL 42:04 +14:00 18:03
6 Karl Hedman Kungälvs OK 42:16 +14:12 18:08
7 Frederik Hulthén Mölndal Outdoor IF 43:03 +14:59 18:28
8 Patricia Eriksson OK Skärmen 43:20 +15:16 18:35
9 Hanna Larsson OK Gipen 47:13 +19:09 20:15
10 Nils Nyström Brattås CK 50:28 +22:24 21:39
11 Vilgot Nilsson Stenungsunds OK 51:55 +23:51 22:16
12 Julia Johansson Eds SK 53:41 +25:37 23:02
13 Oskar Galle Eds SK 53:42 +25:38 23:02
14 Axel Hofflander Göteborg-Majorna OK 58:12 +30:08 24:58
15 Nils Ekström Stenungsunds OK 58:42 +30:38 25:11
16 Amanda Johansson Eds SK 1:04:30 +36:26 27:40
17 Klara Galle Eds SK 1:04:32 +36:28 27:41

Öppen 1

2 330 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Elida Sagli Gudim Indre Østfold OK 45:59   19:44
2 Filip Håkansson Uddevalla OK 51:28 +5:29 22:05
3 Jorun Krosby Fredrikstad SK 56:15 +10:16 24:08
4 Annica Holsten Hestra IF 1:17:04 +31:05 33:04

Öppen 3

2 720 m, 22 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Stefan Abrahamsson Brattås CK 34:41   12:45
2 Silje G. Narvestad Halden SK 38:20 +3:39 14:05
3 Lovisa Birath Centrum OK 44:23 +9:42 16:19
4 Mathias Bergan Fet OL 45:19 +10:38 16:39
5 Louise Modén Vänersborgs SK 45:58 +11:17 16:53
6 Johanna Hulthén Mölndal Outdoor IF 46:27 +11:46 17:04
7 Tommy Dahlbom Klubblös 48:06 +13:25 17:41
8 Klara Martinsson Lerums SOK 48:54 +14:13 17:58
9 Björn-Wiggo Husebye Fredrikstad SK 49:11 +14:30 18:04
9 Caroline Ohlsson Brattås CK 49:11 +14:30 18:04
11 Ina Kristin Blågestad Indre Østfold OK 51:02 +16:21 18:45
12 Johanna Börjesson Främmestads IK 51:20 +16:39 18:52
13 Hans Gøran Bjørk Sandefjord OK 51:31 +16:50 18:56
14 Pernilla Nilsson Hestra IF 55:37 +20:56 20:26
15 Filip Thor Tolered-Utby Ol-klubb 57:38 +22:57 21:11
16 Jenny Palmqvist OK Tranan 57:46 +23:05 21:14
17 Liv Lind OK Skärmen 1:02:59 +28:18 23:09
18 Karin B. Andersson  IF Hagen 1:03:45 +29:04 23:26
19 Marie Irhage IK Gandvik 1:07:18 +32:37 24:44
20 Niklas Baerveldt Halmstad OK 1:16:34 +41:53 28:08
21 Jörgen Andersson Klubblös 1:16:40 +41:59 28:11
22 Emilia Hedman Kungälvs OK 1:29:27 +54:46 32:53

Öppen 4

4 580 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Erika Jensen Åmåls OK 50:23   11:00
2 Klara Pettersson Åmåls OK 57:47 +7:24 12:36
3 Luba Nilsson Kungälvs OK 1:26:16 +35:53 18:50
4 Zandra Buud IFK Mora OK 1:31:59 +41:36 20:05
5 Erika Wikström Stångenäs AIS 1:44:24 +54:01 22:47
  Elving Lomander Uddevalla OK ej godkänd    

Öppen 5

3 990 m, 42 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Fredrika Vångell Linköpings OK 37:46   9:27
2 Eirik Ramtvedt Oslostudenternas Idrettsklubb 43:49 +6:03 10:58
3 Martin Baerveldt Halmstad OK 49:52 +12:06 12:29
4 Patrik Johansson Lerums SOK 50:53 +13:07 12:45
5 Julia Lindblad Sävedalens AIK 51:36 +13:50 12:55
6 Björn Lindblad Sävedalens AIK 52:16 +14:30 13:05
7 Anna Mattsson OK Norrvirdarna 52:45 +14:59 13:13
8 Anders Hänström Täby OK 54:49 +17:03 13:44
9 Pia Vångell Linköpings OK 55:25 +17:39 13:53
10 Nina Pettersson Åmåls OK 57:25 +19:39 14:23
11 Ylva Blom Frölunda OL 1:00:13 +22:27 15:05
12 Sara Lindgren Lidköpings VSK 1:02:58 +25:12 15:46
13 Carolina Larsson Åmåls OK 1:03:32 +25:46 15:55
14 Eva Larsson Åmåls OK 1:03:51 +26:05 16:00
15 Åsa Pettersson OK Kullingshof 1:05:02 +27:16 16:17
16 Arvid Nygren Klubblös 1:05:11 +27:25 16:20
17 Mats Ohlsson Brattås CK 1:06:55 +29:09 16:46
18 Isac Andersson OK Norrvirdarna 1:07:40 +29:54 16:57
19 Frida van Megen Oppsal Orientering 1:08:08 +30:22 17:04
20 Stefan Mellgren Uddevalla SK 1:13:32 +35:46 18:25
21 Niklas Kamfors OK Kullingshof 1:16:23 +38:37 19:08
22 Annie Kamfors OK Kullingshof 1:18:12 +40:26 19:35
23 Silvana Lilleeng Herrestads AIF 1:20:26 +42:40 20:09
24 Linda Gerhardt Brattås CK 1:22:11 +44:25 20:35
25 Lena Johansson Helsingborgs SOK 1:28:37 +50:51 22:12
26 Christian Johansson Helsingborgs SOK 1:28:41 +50:55 22:13
27 Yvonne Hung MDOC 1:31:08 +53:22 22:50
27 Anna Oksvold OK Kåre 1:31:08 +53:22 22:50
29 Hanna Bayard Klubblös 1:34:22 +56:36 23:39
30 Emil Blom Frölunda OL 1:34:27 +56:41 23:40
31 Eva Kilnäs Sjövalla FK 1:45:10 +1:07:24 26:21
32 Elisabeth Aune Jakobsen OK Moss 1:46:50 +1:09:04 26:46
33 Jari Riihinen Stenungsunds OK 1:48:27 +1:10:41 27:10
34 Carl Sjölund Klubblös 1:49:15 +1:11:29 27:22
35 Ann-Sofie Berg OK Tisaren 2:12:47 +1:35:01 33:16
  Annika Hilding Klubblös ej godkänd    
  Göran Larsson OK Kroppefjäll ej godkänd    
  Birgitta Carlson Tolered-Utby Ol-klubb ej godkänd    
  Eva Roessner Kvillebyns SK ej godkänd    
  Svein Tore G. Narvestad Halden SK ej godkänd    
  Jenny Arvidsson Brattås CK ej godkänd    
  Ane Ramtvedt IL Tyrving ej godkänd    
  Tony Gullqvist Västvärmlands OK ej start    
  Hans Kulstad Skåneslättens OL ej start    

Öppen 6

6 100 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Christer Borg Göteborg-Majorna OK 1:06:51   10:57
2 Öyvind Glendrange Nittedal OL 1:14:29 +7:38 12:12
3 Morgan Nilsson Hestra IF 1:43:49 +36:58 17:01
4 John Harald Johans