Resultater Kvillebyns klassiska 2016



Resultater Kvillebyns klassiska
Svinesund, Sverige - 3. april 2016

Arrangementstype: Orientering

Langdistanse

D21 Elit

9 580 m, 55 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Helena Jansson OK Ravinen 1:12:49   7:36  
2 Emily Kemp Angelniemen Ankkuri 1:14:02 +1:13 7:43  
3 Heidi Østlid Bagstevold Norges orienteringsforbund 1:16:52 +4:03 8:01  
4 Saila Kinni Tampereen Pyrintö 1:17:11 +4:22 8:03  
5 Judith Wyder Göteborg-Majorna OK 1:19:24 +6:35 8:17  
6 Julia Gross Stora Tuna OK 1:20:00 +7:11 8:21  
7 Anna Närhi IFK Göteborg 1:21:26 +8:37 8:30  
8 Lilian Forsgren OK Tisaren 1:21:28 +8:39 8:30  
9 Anni-Maija Fincke Halden SK 1:22:04 +9:15 8:33  
10 Sabine Hauswirth Halden SK 1:22:12 +9:23 8:34  
11 Hollie Orr Halden SK 1:23:01 +10:12 8:39  
12 Miri Thrane Ødum IFK Göteborg 1:23:43 +10:54 8:44  
13 Jo Shepherd Halden SK 1:23:56 +11:07 8:45  
14 Lisa Risby OK Kåre 1:24:10 +11:21 8:47  
15 Marttiina Joensuu SK Pohjantähti 1:25:28 +12:39 8:55  
16 Anastasia Denisova Sävedalens AIK 1:26:36 +13:47 9:02  
17 Kine Gulliksen Bækkelagets SK 1:27:49 +15:00 9:10  
18 Louise Oram Bækkelagets SK 1:27:53 +15:04 9:10  
19 Heini Wennman SK Pohjantähti 1:28:02 +15:13 9:11  
20 Tone Lye Nydalens SK 1:28:11 +15:22 9:12  
21 Alva Olsson Linköpings OK 1:28:23 +15:34 9:13  
22 Vendula Horčičková Södertälje-Nykvarn OF 1:29:41 +16:52 9:21  
23 Frida Bakkman IFK Lidingö SOK 1:30:12 +17:23 9:24  
24 Riina Kuuselo OK Linné 1:30:31 +17:42 9:26  
25 Sofie Johansson Løten o-lag 1:31:38 +18:49 9:33  
26 Bodil Helgerud Halden SK 1:32:06 +19:17 9:36  
27 Vendula Haldin Halden SK 1:32:22 +19:33 9:38  
28 Ingjerd Myhre Norges orienteringsforbund 1:32:42 +19:53 9:40  
29 Eveliina Hirvonen Paimion Rasti 1:33:18 +20:29 9:44  
30 Anja Arbter Eksjö SOK 1:33:35 +20:46 9:46  
31 Annika Björk OK Linné 1:34:10 +21:21 9:49  
32 Ursula Kadan OK Pan-Kristianstad 1:34:33 +21:44 9:52  
33 Jennie Andersson Göteborg-Majorna OK 1:35:02 +22:13 9:55  
34 Krystal Neumann Järla Orientering 1:35:49 +23:00 10:00  
35 Lizzie Ingham Halden SK 1:37:01 +24:12 10:07  
36 Lauriane Beauvisage OK Hällen 1:37:05 +24:16 10:08  
37 Anna Nilsson Simkovics Ulricehamns OK 1:37:06 +24:17 10:08  
38 Jana Knapová Södertälje-Nykvarn OF 1:37:19 +24:30 10:09  
39 Ida Marie Næss Bjørgul Norges orienteringsforbund 1:37:44 +24:55 10:12  
39 Elena Roos Halden SK 1:37:44 +24:55 10:12  
41 Samantha Saeger OK Linné 1:38:27 +25:38 10:16  
42 Christine Kirchlechner OK Kolmården 1:38:50 +26:01 10:18  
43 Anna Serrallonga IK Hakarpspojkarna 1:39:04 +26:15 10:20  
44 Lia Patscheider OK Pan-Kristianstad 1:43:02 +30:13 10:45  
45 Emma Johansson Norges orienteringsforbund 1:44:01 +31:12 10:51  
46 Inga Kazlauskaite OK Linné 1:46:04 +33:15 11:04  
47 Alexandra Jospe Cambridge Sports Union 1:54:17 +41:28 11:55  
48 Malin Eijsink Ås-NMBU Orientering 1:58:48 +45:59 12:24  
49 Lovisa Persson OK Tisaren 2:31:51 +1:19:02 15:51  
  Beata Falk Hagaby GoIF Örebro ej godkänd      
  Kate Morrison OK Linné ej godkänd      
  Carlotta Scalet OK Orion ej godkänd      
  Amilia Björklund Sävedalens AIK ej godkänd      
  Maria Magnusson Sävedalens AIK ej godkänd      
  Emilie Westli Andersen Løten o-lag ej godkänd      
  Gøril Rønning Sund Norges orienteringsforbund ej start      
  Anna Wallin Göteborg-Majorna OK ej start      
  Lina Strand Göteborg-Majorna OK ej start      
  Hanna Haugen Nordbrøden Halden SK ej start      
  Marika Teini SK Pohjantähti ej start      
  Isia Basset IFK Göteborg ej start      
  Silje Ekroll Jahren Norges orienteringsforbund ej start      
  Mari Fasting Norges orienteringsforbund ej start      
  Anne M Hausken Nordberg Norges orienteringsforbund ej start      
  Catherine Taylor OK Linné ej start      
  Tove Alexandersson Stora Tuna OK ej start      

 

H21 Elit 1

12 830 m, 48 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Eskil Kinneberg IFK Göteborg 1:16:09   5:56  
2 Gustav Bergman OK Ravinen 1:16:43 +0:34 5:58  
3 Thierry Gueorgiou Kalevan Rasti 1:17:54 +1:45 6:04  
4 Daniel Hubmann Koovee 1:18:27 +2:18 6:06  
5 Matthias Kyburz OK Tisaren 1:20:10 +4:01 6:14  
6 Fredrik Bakkman IFK Lidingö SOK 1:20:12 +4:03 6:15  
7 Carl Godager Kaas Norges orienteringsforbund 1:21:08 +4:59 6:19  
8 Magne Dæhli Norges orienteringsforbund 1:21:22 +5:13 6:20  
9 Jan Sedivy Kristiansand OK 1:21:50 +5:41 6:22  
10 Bjørn Ekeberg Norges orienteringsforbund 1:22:49 +6:40 6:27  
11 Andreas Kyburz Tullinge SK 1:22:57 +6:48 6:27  
12 Marcus Millegård Sävedalens AIK 1:23:56 +7:47 6:32  
13 Ulf Forseth Indgaard Frol IL 1:24:21 +8:12 6:34  
14 Jon Aukrust Osmoen Norges orienteringsforbund 1:24:28 +8:19 6:35  
15 Frédéric Tranchand Paimion Rasti 1:25:01 +8:52 6:37  
16 Hector Haines IFK Lidingö SOK 1:26:08 +9:59 6:42  
17 Jarkko Huovila Halden SK 1:26:18 +10:09 6:43  
18 Olli-Markus Taivainen Pellon Ponsi 1:26:24 +10:15 6:44  
19 Aleksei Alekseyonok IK Hakarpspojkarna 1:26:32 +10:23 6:44  
20 Gernot Kerschbaumer OK Pan-Kristianstad 1:26:35 +10:26 6:44  
21 Sergej Fedatsenka Sävedalens AIK 1:26:54 +10:45 6:46  
22 Raffael Huber Göteborg-Majorna OK 1:27:08 +10:59 6:47  
23 Hans Gunnar Omdal Norges orienteringsforbund 1:27:13 +11:04 6:47  
24 Bartosz Pawlak Södertälje-Nykvarn OF 1:27:50 +11:41 6:50  
25 Hannu Airila Kalevan Rasti 1:27:53 +11:44 6:50  
26 Thomas Natvig Årstad Norges orienteringsforbund 1:28:46 +12:37 6:55  
27 Martin Hubmann Kristiansand OK 1:30:31 +14:22 7:03  
28 Kent Ohlsson Södertälje-Nykvarn OF 1:30:34 +14:25 7:03  
29 Eric Börjeskog Södertälje-Nykvarn OF 1:30:37 +14:28 7:03  
30 Jo Forseth Indgaard Frol IL 1:30:49 +14:40 7:04  
31 Nicolas Simonin IFK Lidingö SOK 1:31:06 +14:57 7:06  
32 Davis Dislers IK Hakarpspojkarna 1:31:14 +15:05 7:06  
33 Miika Kirmula Angelniemen Ankkuri 1:31:58 +15:49 7:10  
34 Jussi Suna Turun Metsänkävijät 1:32:58 +16:49 7:14  
35 Fredrik Eliasson Halden SK 1:33:58 +17:49 7:19  
36 Sami Hämäläinen MS Parma 1:34:33 +18:24 7:22  
37 Andrey Salin Sävedalens AIK 1:34:58 +18:49 7:24  
38 Tobias Henriksson OK Trian 1:35:40 +19:31 7:27  
39 Otto Simosas OK Trian 1:35:53 +19:44 7:28  
40 Borger Melsom Fossum IF 1:37:25 +21:16 7:35  
41 Mikko Huhtinen Paimion Rasti 1:40:15 +24:06 7:48  
42 Erik Nilsson Simkovics Ulricehamns OK 1:42:11 +26:02 7:57  
43 Topi Penttinen OK Trian 1:43:42 +27:33 8:04  
  Liutauras Bilevicius OK Linné ej godkänd      
  Ivar Lundanes Södertälje-Nykvarn OF ej godkänd      
  Bryan Keely IFK Lidingö SOK ej godkänd      
  Torgeir Nørbech Norges orienteringsforbund ej godkänd      
  Martin Vister Norges orienteringsforbund ej godkänd      
  Emil Ahlbäck Norges orienteringsforbund ej start      
  Julian Dent IFK Lidingö SOK ej start      
  Håkon Jarvis Westergård Norges orienteringsforbund ej start      
  Robert Merl Lillomarka OL ej start      
  Gaute Hallan Steiwer Norges orienteringsforbund ej start      
  Jonas Leandersson Södertälje-Nykvarn OF ej start      
  Andreas Rüedlinger Halden SK ej start      
  Olav Lundanes Norges orienteringsforbund ej start      

 

H21 Elit 2

12 830 m, 24 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Eirik Kamstrup Hovind Halden SK 1:28:58   6:56  
2 Pasi Ikonen Paimion Rasti 1:29:02 +0:04 6:56  
3 Markus Holter Halden SK 1:30:29 +1:31 7:03  
4 Arto Talvinen MS Parma 1:32:21 +3:23 7:11  
5 Andreas Sølberg IFK Göteborg 1:33:36 +4:38 7:17  
6 Andreas Jansson IK Hakarpspojkarna 1:34:49 +5:51 7:23  
7 Fredrik Edén IFK Göteborg 1:35:34 +6:36 7:26  
8 Niko Nissinen SK Pohjantähti 1:37:59 +9:01 7:38  
9 Gaute Friestad Kristiansand OK 1:40:28 +11:30 7:49  
10 Anders Felde Olaussen Halden SK 1:40:42 +11:44 7:50  
11 Joakim Hederskog IK Hakarpspojkarna 1:41:19 +12:21 7:53  
12 Øyvind Helgerud Halden SK 1:41:28 +12:30 7:54  
13 Sampo Rahko SK Pohjantähti 1:42:58 +14:00 8:01  
14 Iisak Helander SK Pohjantähti 1:42:59 +14:01 8:01  
15 Markus Hederskog IK Hakarpspojkarna 1:44:42 +15:44 8:09  
16 Brent Godman Gotlands Bro OK 1:45:50 +16:52 8:14  
17 Oskar Eklöf Rehns BK 1:46:30 +17:32 8:18  
18 Remi Dubois IFK Göteborg 1:46:35 +17:37 8:18  
19 Albin Pettersson OK Tisaren 1:48:47 +19:49 8:28  
20 Henrik Josef Sulz OLC Wienerwald 1:51:35 +22:37 8:41  
21 Fredrik Norman Leksands OK 1:57:02 +28:04 9:07  
22 Ross Smith OK Linné 2:00:08 +31:10 9:21  
  Brendan Shields Cambridge Sports Union ej godkänd      
  Sindre Sandven Fossum IF ej godkänd      
  Sami-Petteri Juopperi Pellon Ponsi ej start      
  Yngve Skogstad Norges orienteringsforbund ej start      
  Johan Wikström Sävedalens AIK ej start      
  Morten Jørgensen Kristiansand OK ej start      
  Erik Thorsson Turun Metsänkävijät ej start      

 

D20 Elit

6 720 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Cécile Foltzer OK Linné 1:08:25   10:10  
2 Ingvild Ramtvedt Næsset Sarpsborg OL 1:10:20 +1:55 10:27  
3 Nina Asheim Birkeland Halden SK 1:10:49 +2:24 10:32  
4 Anna Kindlundh Södertälje-Nykvarn OF 1:15:16 +6:51 11:12  
  Kaja Bråten løvald Asker SK ej godkänd      

 

H20 Elit

9 860 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Knut Aasheim Oppsal Orientering 1:15:42   7:40  
2 Joakim Andén Södertälje-Nykvarn OF 1:17:09 +1:27 7:49  
3 Dag Blandkjenn Kristiansand OK 1:18:01 +2:19 7:54  
4 Heino Ollin Sävedalens AIK 1:21:46 +6:04 8:17  
5 Riccardo Scalet Lillomarka OL 1:23:46 +8:04 8:29  
6 Are Wigaard Oppsal Orientering 1:38:12 +22:30 9:57  
7 Ludvig Rødnes Oppsal Orientering 1:47:46 +32:04 10:55  
  Vegard Jarvis Westergård Halden SK ej godkänd      
  Jesper Sjöblom Södertälje-Nykvarn OF ej godkänd      
  Nils Alexandersson Stora Tuna OK ej start      
  Johannes Bakke Aashamar Kristiansand OK ej start      
  Torkel Reinhartsen Kristiansand OK ej start      
  Amadeus Hansson Gotlands Bro OK ej start      

 

D18 Elit

5 840 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Idun Kristine Felde Olaussen Halden SK 1:01:04   10:27  
2 Erika Källvik Leufvén Åmåls OK 1:02:47 +1:43 10:45  
3 Synne Strand Asker SK 1:02:48 +1:44 10:45  
4 Mia Bekhus Fredrikstad SK 1:04:49 +3:45 11:05  
5 Nora Synnøve Woxholth Asker SK 1:05:35 +4:31 11:13  
6 Rikke Blakkestad Ingesen Fredrikstad SK 1:07:52 +6:48 11:37  
7 Maria Eriksson Eds SK 1:08:07 +7:03 11:39  
8 Johanna Källvik Leufvén Åmåls OK 1:10:59 +9:55 12:09  
9 Stina Eriksson Jönköpings OK 1:15:10 +14:06 12:52  
10 Sara Niva SK Pohjantähti 1:19:19 +18:15 13:34  
11 Henriikka Haapasalo SK Pohjantähti 1:23:28 +22:24 14:17  
12 Margrethe Wisløff Asker SK 1:24:03 +22:59 14:23  
  Tilla Farnes Hennum Asker SK ej godkänd      
  Fanni Jauhojärvi Markussen Asker SK ej start      

 

H18 Elit

7 320 m, 16 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Elias Ekvall Trollhättans SOK 58:05   7:56  
2 Vegard Gulbrandsen Asker SK 58:44 +0:39 8:01  
3 August Asheim  Birkeland Halden SK 1:01:52 +3:47 8:27  
4 Alex Carcas Halden SK 1:03:37 +5:32 8:41  
5 Erlend Brendstuen Halden SK 1:07:26 +9:21 9:12  
6 Eivind Øfsthus Gravir Asker SK 1:08:31 +10:26 9:21  
7 Olav Schmitt Gran Halden SK 1:08:34 +10:29 9:22  
8 Olof Skoglund Kils OK 1:13:33 +15:28 10:02  
9 Axel Hoveid Asker SK 1:13:56 +15:51 10:06  
10 Lukas Olm Kils OK 1:18:10 +20:05 10:40  
11 Johan Westly Asker SK 1:24:35 +26:30 11:33  
12 Axel Halvarsson Karlskrona SOK 1:25:11 +27:06 11:38  
13 Ole Martin Edstrøm Oppsal Orientering 1:26:17 +28:12 11:47  
14 Martin Lund Stenungsunds OK 1:31:31 +33:26 12:30  
15 Lavran Thorstensen Oppsal Orientering 1:33:32 +35:27 12:46  
  Bjørnar Løvli Asker SK ej godkänd      
  Jørgen Wulfsberg Nydalens SK ej start      
  Tim Olsson Brattås CK ej start      
  Alexander Skaug Ytterbøl Halden SK ej start      

 

D21

6 720 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Jenny Bengtsson Långhundra IF 1:05:55   9:48  
2 Christine Mikkelsen IK Grane Arendal Orientering 1:08:59 +3:04 10:15  
3 Elisabeth Hansson IFK Lidingö SOK 1:14:11 +8:16 11:02  
4 Aina Edgren Trollhättans SOK 1:16:58 +11:03 11:27  
5 Nina Smestad Løten o-lag 1:20:46 +14:51 12:01  
6 Karoline Andersen Asker SK 1:23:08 +17:13 12:22  
7 Charlotte Thrane CopenhagenO 1:26:20 +20:25 12:50  
8 Cristina Luis Nydalens SK 1:33:34 +27:39 13:55  
9 Marit Isachsen Asker SK 1:41:28 +35:33 15:05  
10 Marianne Dæhli Halden SK 1:53:49 +47:54 16:56  
11 Melinda Ymsén OK Pan-Kristianstad 2:24:24 +1:18:29 21:29  
  Lovisa Falk Hagaby GoIF Örebro ej godkänd      
  Mira Scheir HAMOK ej start      

 

H21

9 860 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Pål Skogedal Asker SK 1:28:04   8:55  
2 Henrik Håkansson Göteborg-Majorna OK 1:28:48 +0:44 9:00  
3 Per Wiréhn Asker SK 1:37:28 +9:24 9:53  
4 Geir Myhr Øien Ringsaker OK 1:40:36 +12:32 10:12  
5 Rasmus Ødum CopenhagenO 1:46:19 +18:15 10:46  
6 Markus Living IL Tyrving 2:21:31 +53:27 14:21  

 

D16

4 440 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lotte Jauhojärvi Markussen Asker SK 47:50   10:46  
2 Ane Sofie Krogh Oppsal Orientering 48:45 +0:55 10:58  
3 Sofia Johansson OK Skärmen 57:01 +9:11 12:50  
4 Marie Lindløv Jensen Sarpsborg OL 1:06:50 +19:00 15:03  
  Hanna Olsson Brattås CK ej godkänd      

 

H16

5 440 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Niels Christian Hellerud Halden SK 44:25   8:09  
2 Henrik Fredriksen Aas Asker SK 44:50 +0:25 8:14  
3 Søren Thrane Ødum CopenhagenO 48:25 +4:00 8:54  
4 Sander Arntzen Asker SK 51:03 +6:38 9:23  
5 Erik Lund Stenungsunds OK 1:01:30 +17:05 11:18  
6 Vegard Løvli Asker SK 1:01:46 +17:21 11:21  
7 Martin Skärlén Haninge SOK 1:28:57 +44:32 16:21  
  Bendik Eliassen Fredrikstad SK ej godkänd      
  Anton Wöhrer Stigsökarna ej start      
  Axel Blom Frölunda OL ej start      
  Oskar Carlsson Kvillebyns SK ej start      
  Samuel Eriksson Eds SK ej start      

 

D14

3 820 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Oda Scheele Nydalens SK 32:09   8:24  
2 Ina Martini Asker SK 38:29 +6:20 10:04  
3 Ebba Lind OK Skärmen 41:56 +9:47 10:58  
4 Clara Johansson OK Skärmen 41:59 +9:50 10:59  
5 Klara Johansson Västvärmlands OK 43:34 +11:25 11:24  
6 Frida Johansson OK Skärmen 52:11 +20:02 13:39  
7 Petra  Hoveid Asker SK 59:50 +27:41 15:39  
8 Adine Blakkestad Ingesen Sarpsborg OL 1:00:58 +28:49 15:57  
  Matilda Wöhrer Stigsökarna ej start      

 

H14

3 820 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Isak Olsson Stigsökarna 27:45   7:15  
2 Sondre Ytterbø Asker SK 29:09 +1:24 7:37  
3 Arvid Aronsson OK Kroppefjäll 30:24 +2:39 7:57  
4 Willy Fjällborg Stenungsunds OK 31:39 +3:54 8:17  
5 Frikk Alvaro Embergsrud Asker SK 35:50 +8:05 9:22  
6 Sigurd Saxe Sandvik Halden SK 37:03 +9:18 9:41  
7 Johan Lund Stenungsunds OK 38:16 +10:31 10:01  
8 Arvid Ekström Stenungsunds OK 39:55 +12:10 10:26  
9 Felix Finsrud Asker SK 40:44 +12:59 10:39  
10 Simen Aure Skogedal Asker SK 43:32 +15:47 11:23  
10 Melker Andersson Eds SK 43:32 +15:47 11:23  
12 Eilev Kvaale Asker SK 1:00:40 +32:55 15:52  

 

D14 Kort

3 420 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ida Kristine  Nordvik Asker SK 32:27   9:29  
2 Hillevi Lind Kvillebyns SK 50:01 +17:34 14:37  

 

H14 Kort

3 420 m, 0 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
  Gustav Carlsson Kvillebyns SK ej start      

 

D12

3 420 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Marie Lien Backstrøm Halden SK 34:32   10:05  
2 Sara Martini Asker SK 35:30 +0:58 10:22  
3 Fiona Lindkvist OK Gipen 1:18:59 +44:27 23:05  
  Maren Henriksen Halden SK ej start      

 

H12

3 420 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Victor Hansson OK Löftan 21:34   6:18  
2 Herman Lien Backstrøm Halden SK 24:25 +2:51 7:08  
2 Jonas Krogh Oppsal Orientering 24:25 +2:51 7:08  
4 Liam Wingstedt Halden SK 25:56 +4:22 7:34  
5 Martin Johannessen Linnebo Asker SK 26:41 +5:07 7:48  
6 Tarje Espelin Asker SK 27:14 +5:40 7:57  
7 David Hermansson Åmåls OK 27:54 +6:20 8:09  
8 Axel Brönnestam OK Gipen 29:40 +8:06 8:40  
9 Axel Aalde Nydalens SK 29:57 +8:23 8:45  
10 Emil Ruud Fossheim Asker SK 31:39 +10:05 9:15  
11 Mathias Nyhaug Asker SK 40:54 +19:20 11:57  
  Jakob Backer-Tellnes Asker SK ej start      

 

H12 Kort

2 580 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Max Nyman OK Gipen 33:58   13:09  
2 Oscar Nyman OK Gipen 36:56 +2:58 14:18  

 

D10

2 580 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Emma Christiansson Uddevalla OK 26:29   10:15  
2 Minna Wingstedt Halden SK 31:04 +4:35 12:02  
3 Lola Nyman OK Gipen 1:03:18 +36:49 24:32  

 

H10

2 580 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Liam Hogedal Vänersborgs SK 20:48   8:03  
2 Filip Hansson OK Löftan 31:24 +10:36 12:10  
3 Christopher Andrén OK Gipen 33:36 +12:48 13:01  
4 Nils Johansson Västvärmlands OK 42:20 +21:32 16:24  
  Sverre Karenus Sandvik Halden SK ej godkänd      

 

D35

5 840 m, 0 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
  Jenny Ekström Stenungsunds OK ej start      

 

H35

7 930 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Martin Hogedal OK Alehof 1:04:29   8:07  

 

D45

4 560 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Arnhild Krogh Oppsal Orientering 48:06   10:32  
2 Else Kari Scheele Nydalens SK 55:11 +7:05 12:06  
3 Kristina Lind OK Skärmen 59:45 +11:39 13:06  
4 Tone Ingesen Sarpsborg OL 1:06:21 +18:15 14:33  
5 Annelie Johansson OK Skärmen 1:16:42 +28:36 16:49  

 

H45

6 340 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Jan Olm Kils OK 52:54   8:20  
2 Svein Nygård Lillomarka OL 53:01 +0:07 8:21  
3 Gunnar Elveljung IFK Göteborg 59:10 +6:16 9:19  
4 Tommy Johansson Västvärmlands OK 1:01:18 +8:24 9:40  
5 Pål Backstrøm Halden SK 1:05:55 +13:01 10:23  
6 Bjørn Martini Asker SK 1:07:08 +14:14 10:35  
7 Bjørn-Willy Arntzen Lierbygda O-lag 1:15:18 +22:24 11:52  
  Bjørn Idar Sætran IF Trauma ej start      

 

D50

3 870 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Hana Tichovska SK Praga 43:07   11:08  
2 Heli Marjomaa Stigsökarna 43:25 +0:18 11:13  
3 Helena Eriksson Eds SK 48:22 +5:15 12:29  
4 May Bente Brurberg Ås-NMBU Orientering 52:36 +9:29 13:35  
5 Gunilla Edgren Trollhättans SOK 57:21 +14:14 14:49  
6 Katarina Bengtsson Långhundra IF 59:31 +16:24 15:22  
7 Annie Edvardsen Göteborg-Majorna OK 1:08:58 +25:51 17:49  
8 Maria Persson Asker SK 1:30:27 +47:20 23:22  
  Marianne Arnesen Asker SK ej godkänd      
  Eva Wöhrer Stigsökarna ej start      
  Ingrid Alexandersson Stora Tuna OK ej start      
  Anita Davallius Uddevalla IS ej start      

 

H50

5 840 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ulrik Olsson Brattås CK 51:00   8:43  
2 Bjørn Gulbrandsen Asker SK 54:35 +3:35 9:20  
3 Hans Melin Göteborg-Majorna OK 57:26 +6:26 9:50  
4 Kim Farnes Hansen Lierbygda O-lag 58:57 +7:57 10:05  
5 Fredrik Barrulf OK Tyr 59:18 +8:18 10:09  
6 Jim Olaussen Halden SK 1:02:57 +11:57 10:46  
7 Tomas Hermansson Åmåls OK 1:03:18 +12:18 10:50  
8 Bjørn Henning Grandal IL Tyrving 1:03:36 +12:36 10:53  
9 Øistein Jensen Sarpsborg OL 1:06:30 +15:30 11:23  
10 Ole Ingesen Sarpsborg OL 1:08:52 +17:52 11:47  
11 Per Källvik Åmåls OK 1:09:49 +18:49 11:57  
12 Øyvind Johannessen Linnebo Asker SK 1:16:54 +25:54 13:10  
13 Karl Eriksson Uddevalla OK 1:17:30 +26:30 13:16  
14 Roar Pedersen Oppsal Orientering 1:17:54 +26:54 13:20  
15 Jan Arild Johnsen Fossum IF 1:22:17 +31:17 14:05  
16 Bengt Zetterberg OK Skärmen 1:28:57 +37:57 15:13  
17 Gunnar Skärlén Haninge SOK 2:02:55 +1:11:55 21:02  

 

D55

3 870 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Tone Hollowell OK Tyr 48:24   12:30  
2 Berit Danielsen IL Tyrving 49:35 +1:11 12:48  
3 Anne Elisabeth Ramtvedt Sarpsborg OL 52:08 +3:44 13:28  
4 Christina Birath Stenungsunds OK 52:10 +3:46 13:28  
5 Bente Line Indre Østfold OK 53:37 +5:13 13:51  
6 Nina Bejbom Uddevalla OK 55:04 +6:40 14:13  
7 Birgit Hansson Herrestads AIF 57:07 +8:43 14:45  
8 Britt-Marie Forsgren OK Tisaren 1:00:48 +12:24 15:42  
9 Gunilla Axelsson Sävedalens AIK 1:04:09 +15:45 16:34  
10 Anna Weckner Westlund OK Tyr 1:07:14 +18:50 17:22  
11 Ingrid Kensby OK Tyr 1:07:52 +19:28 17:32  
12 Hanne Jensen Eds SK 1:12:37 +24:13 18:45  
13 Jane Melin Göteborg-Majorna OK 1:28:01 +39:37 22:44  
  Märit Gustafsson Eds SK ej godkänd      
  Mona Olsson Brattås CK ej start      

 

H55

5 440 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Sten Gustafsson Eds SK 47:49   8:47  
2 Per Gustavsson Göteborg-Majorna OK 51:35 +3:46 9:28  
3 Arild Kirkerød Sarpsborg OL 54:40 +6:51 10:02  
4 Maths Carlsson Tolered-Utby Ol-klubb 56:22 +8:33 10:21  
5 Stefan Sjöblom Frölunda OL 58:16 +10:27 10:42  
6 Asgeir Edvardsen Göteborg-Majorna OK 58:58 +11:09 10:50  
7 Martin Tichovsky SK Praga 1:04:03 +16:14 11:46  
8 Jan Hansson Stenungsunds OK 1:05:41 +17:52 12:04  
9 Örjan Wängdahl OK Gipen 1:07:00 +19:11 12:18  
10 Håkan Wåhlander Frölunda OL 1:13:46 +25:57 13:33 Ladda ner rutt i gpx-format
11 Mats Kensby OK Tyr 1:18:53 +31:04 14:30  
12 Roy Gjerding OK Moss 1:24:55 +37:06 15:36  
13 Pål Hellerud Halden SK 2:06:23 +1:18:34 23:13  
  Per Arne Arnesen Kolbotn & Skimt OL ej godkänd      
  Bengt Nilsson Göteborg-Majorna OK ej start      

 

D60

3 550 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ing-Marie Brander Strand Göteborg-Majorna OK 42:05   11:51  
2 Elisabeth Öström OK Tyr 43:14 +1:09 12:10  
3 Lisa Annersand OK Tyr 50:51 +8:46 14:19  
4 Birgitta Billstam Järfälla OK 50:57 +8:52 14:21  
5 Gunilla Hogedal Vänersborgs SK 53:03 +10:58 14:56  
6 Solveig Hedenblom Sjövalla FK 53:11 +11:06 14:58  
7 Eva Karlsson Uddevalla OK 56:36 +14:31 15:56  
8 Kerstin Haugen Lund Stenungsunds OK 1:08:13 +26:08 19:12  
9 Tove Skiri Wahlgren Sarpsborg OL 1:34:34 +52:29 26:38  
  Lis Dæhli Løten o-lag ej godkänd      
  Evamarie Lundahl IF Hagen ej start      
  Unni Strand Karlsen Fredrikstad SK ej start      

 

H60

4 870 m, 21 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Sixten Westlund OK Tyr 41:24   8:30  
2 Torgeir Strandhagen Røyken O-lag 47:39 +6:15 9:47  
3 Per Kristian Ekeberg IL Tyrving 49:37 +8:13 10:11  
4 Urban Larsson OK Gipen 52:43 +11:19 10:49  
5 Øyvind Sørlie Hadeland OL 53:25 +12:01 10:58  
6 Bent Galborgen Indre Østfold OK 54:34 +13:10 11:12  
7 Anders Eriksson IF Hagen 58:03 +16:39 11:55  
8 Olov Öström OK Tyr 58:28 +17:04 12:00  
9 Bjørn Åstorp Sarpsborg OL 1:00:13 +18:49 12:21  
10 Tor Ragnar Andersen Halden SK 1:07:10 +25:46 13:47  
11 Kjell Magne Nordvi Grue IL 1:07:40 +26:16 13:53  
12 Erik Lindström Modum O-lag 1:07:44 +26:20 13:54  
13 Reine Spetz Stenungsunds OK 1:12:41 +31:17 14:55  
14 Gunnar Bejbom Uddevalla OK 1:12:47 +31:23 14:56  
15 Hans-Erik Ringström Håby IF 1:14:40 +33:16 15:19  
16 Bengt Lingegård OK Gipen 1:15:20 +33:56 15:28  
17 Bernt Andersson IF Rigor 1:17:56 +36:32 16:00  
18 Lennart Smedenmark Ronneby OK 1:18:35 +37:11 16:08  
19 Juha Haajanen SK Pohjantähti 1:23:41 +42:17 17:11  
20 Thord Ekström Trollhättans SOK 1:35:50 +54:26 19:40  
21 Christer Forsgren OK Tisaren 2:04:21 +1:22:57 25:32  
  Sigurd Dæhli Løten o-lag ej start      

 

H65

4 560 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lars Hogedal Vänersborgs SK 48:38   10:39  
2 Leif Bokerød Idd SPK 53:29 +4:51 11:43  
3 Willy Grønstad Gimle IF 58:13 +9:35 12:46  
4 Arvid Galborgen Eds SK 59:24 +10:46 13:01  
5 Sören Svensson Sjövalla FK 1:03:06 +14:28 13:50  
6 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 1:07:39 +19:01 14:50  
7 Øyvind Hoveid Asker SK 1:10:27 +21:49 15:26  
8 Lars-Evan Pettersson Kolbotn & Skimt OL 1:15:04 +26:26 16:27  
9 Johnny Karlsson Uddevalla OK 1:15:05 +26:27 16:27  
  Conny Jidetoft Stångenäs AIS ej start      

 

H70

3 460 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Anders Axelsson Sävedalens AIK 49:04   14:10  
2 Tom Wahlgren Sarpsborg OL 50:14 +1:10 14:31  
3 Bengt-Olof Johansson Stångenäs AIS 53:21 +4:17 15:25  
4 Lars Jonasson Järfälla OK 56:22 +7:18 16:17  
  Bertil Hermansson Stenungsunds OK ej start      

 

D75

3 020 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Eivor Steen-Olsson Kungälvs OK 53:09   17:35  

 

H75

3 460 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Svein Bakken Stigsökarna 56:47   16:24  
2 Trygve Fosse Gimle IF 1:01:09 +4:22 17:40  

 

H80

3 020 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ove Kilborn Uddevalla IS 1:07:16   22:16  

 

Inskolning

1 440 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
  Nils Ekström Stenungsunds OK fullföljt      
  Alvin Hogedal OK Alehof fullföljt      
  Astrid Linnarsson OK Gipen fullföljt      
  Aksel Johan Sandvik Halden SK fullföljt      
  Gustav Sjöberg OK Gipen fullföljt      
  Harry Sjöberg OK Gipen fullföljt      
  Alice Linnarsson OK Gipen ej start      

 

U1

2 440 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ville Wingstedt Halden SK 30:58   12:41  
2 Ane Kristine  Eid Asker SK 31:31 +0:33 12:55  
3 Hugo Lindman OK Gipen 32:02 +1:04 13:07  
4 Hampus Lindman OK Gipen 32:05 +1:07 13:08  
5 Elina Christiansson Uddevalla OK 33:25 +2:27 13:41  
6 Linnea Andrén OK Gipen 34:48 +3:50 14:15  
7 Emma Larsson OK Gipen 42:41 +11:43 17:29  
8 Vilhelm Svaröd Idd SPK 43:34 +12:36 17:51  
9 Tuva Espelin Asker SK 56:37 +25:39 23:12  
10 Rasmus Lindén Uddevalla OK 58:17 +27:19 23:53  

 

U2

2 580 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Sigrid Schnitt Grar Halden SK 27:23   10:36  
2 Gabriel Hogedal Vänersborgs SK 29:26 +2:03 11:24  
3 Martha Wisløff Asker SK 37:42 +10:19 14:36  
4 Astrid Juli Ytterbø Asker SK 39:42 +12:19 15:23  
5 Silje Ruud Fossheim Asker SK 39:51 +12:28 15:26  
6 Tor Lindén Uddevalla OK 52:41 +25:18 20:25  
7 Hilma Ekström Stenungsunds OK 53:37 +26:14 20:46  
8 Nellie Erlandsson Stigsökarna 1:10:28 +43:05 27:18  

 

Öppen motion 1

2 580 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Elvy Fredin Stigsökarna 56:23   21:51  

 

Öppen motion 2

4 080 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Karl-erik Kivistö OK Gipen 40:37   9:57  
2 Gunilla Kivistö OK Gipen 43:56 +3:19 10:46  

 

Öppen motion 3

3 420 m, 16 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Richard Linnarsson OK Gipen 30:28   8:54  
2 Emanuel Andrén OK Gipen 32:08 +1:40 9:23  
3 Sonja Andrén OK Gipen 33:51 +3:23 9:53  
4 Johanna Ronnede OK Gipen 33:52 +3:24 9:54  
5 Eva Lingegård OK Gipen 34:48 +4:20 10:10  
6 Viktor Lindman OK Gipen 35:06 +4:38 10:15  
7 Alexandra Lindman OK Gipen 35:09 +4:41 10:16  
8 Madelene Hansson OK Löftan 35:12 +4:44 10:17  
9 Annika Gustafsson OK Gipen 38:03 +7:35 11:07  
10 Heidi Sjöberg OK Gipen 41:10 +10:42 12:02  
11 Monica Brönnestam OK Gipen 52:13 +21:45 15:16  
11 Birgit Ljung OK Gipen 52:13 +21:45 15:16  
13 Liv simonsson OK Øst 54:56 +24:28 16:03  
14 Tor Simonsson OK Øst 1:02:30 +32:02 18:16  
15 Liv Lind OK Skärmen 1:03:20 +32:52 18:31  
  Wilma Furufors Idefjordens SK ej godkänd      

 

Öppen motion 5

3 820 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lene Sandvik Halden SK 38:49   10:09  
2 Rolf Andersson Västvärmlands OK 40:17 +1:28 10:32  
3 Per Olaf Klemsdal Varteig OL 48:16 +9:27 12:38  
4 Arild Nyhaug Asker SK 51:26 +12:37 13:27  
5 Eva Lindkvist OK Gipen 52:23 +13:34 13:42  
6 Per Anders Ytterbø Asker SK 1:02:15 +23:26 16:17  
7 Oddvar Gravingen Grue IL 1:03:53 +25:04 16:43  

 

Öppen motion 6

5 770 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Stig Carlson Strandhagen Røyken O-lag 1:07:09   11:38  
2 Pål Martin Eid Asker SK 1:15:02 +7:53 13:00  
3 Öivind Berget Sarpsborg OL 1:47:14 +40:05 18:35  
  Bjorn Nordvik Kolbotn & Skimt OL ej start      

 

Öppen motion 7

3 020 m, 16 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Karianne Hauge Halden SK 30:52   10:13  
2 Tormod Jensen Sarpsborg OL 31:34 +0:42 10:27  
3 Lars Elfving OK Gipen 32:58 +2:06 10:54  
4 Helena Axelsson Nydalens SK 33:45 +2:53 11:10  
5 Johan Nyman OK Gipen 35:52 +5:00 11:52  
6 Yngve Nilsson OK Gipen 38:43 +7:51 12:49  
7 Claes-Göran Strand Göteborg-Majorna OK 40:22 +9:30 13:21  
8 Mikael Johansson OK Skärmen 41:31 +10:39 13:44  
9 Malin Christiansson Uddevalla OK 49:51 +18:59 16:30  
10 Jens-Henrik Simonsen OK Øst 50:13 +19:21 16:37  
11 Petter Andersson Stenungsunds OK 51:42 +20:50 17:07  
12 Jonny Kitteröd Gimle IF 51:52 +21:00 17:10  
13 Ulf Skoglund Kils OK 52:40 +21:48 17:26  
14 Charlotte Skoglund Kils OK 54:09 +23:17 17:55  
15 Mårten Svensson OK Gipen 1:01:39 +30:47 20:24  
16 Jenny Olsson Stigsökarna 1:03:59 +33:07 21:11  

 

Öppen motion 8

4 560 m, 23 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Marius Öie Løten o-lag 36:00   7:53  
2 Marianne Andersen Kristiansand OK 40:22 +4:22 8:51  
3 Magnus Hansson OK Löftan 41:52 +5:52 9:10  
4 Tarjei Nicolaisen Norges orienteringsforbund 46:38 +10:38 10:13  
5 Berit Sofie Wiklund Nydalens SK 49:09 +13:09 10:46  
6 Håkan Lindén Uddevalla OK 49:16 +13:16 10:48  
7 Jorun Ruud Asker SK 51:18 +15:18 11:15  
8 Terje Melsom Fossum IF 53:09 +17:09 11:39  
9 Lennart Ekvall Trollhättans SOK 54:02 +18:02 11:50  
10 Frank Svaröd Idd SPK 55:25 +19:25 12:09  
11 Bruno Nazário Kristiansand OK 56:41 +20:41 12:25  
12 Jo Wiklund Nydalens SK 57:41 +21:41 12:38  
13 Britt-Marie Erlandsson Stigsökarna 57:43 +21:43 12:39  
14 Håvard Espelin Asker SK 58:43 +22:43 12:52  
15 Anders Wassblad Vänersborgs SK 58:57 +22:57 12:55  
16 Agneta Eriksson Uddevalla IS 1:01:07 +25:07 13:24  
17 Trond Brevik Fossum IF 1:04:27 +28:27 14:08  
18 Håvar Brevik Østmarka OK 1:06:08 +30:08 14:30  
19 Ole Öivind Norsted Halden SK 1:13:04 +37:04 16:01  
20 Claus Norsted Halden SK 1:13:15 +37:15 16:03  
21 Vincent Eijsink Ås-NMBU Orientering 1:20:59 +44:59 17:45  
  Bengt Karlsson Idefjordens SK ej godkänd      
  Arne Fossheim Asker SK ej godkänd      

 

Öppen motion 9

7 320 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Emil Wingstedt Halden SK 52:44   7:12  
2 Simo Martoomaa Kalevan Rasti 56:48 +4:04 7:45  
3 Tore Sandvik Halden SK 58:29 +5:45 7:59  
4 Matthieu Puech IFK Göteborg 1:00:18 +7:34 8:14  
5 Joakim Berglund Sävedalens AIK 1:04:00 +11:16 8:44  
6 Ragne Wiklund Nydalens SK 1:21:12 +28:28 11:05  
7 Gabriel Lombriser OLG Basel 1:29:50 +37:06 12:16


* Langrenn Pluss (+): Trening, teknikk, utstyr + +