Resultater SM Nattorientering 2016



Resultater SM Nattorientering
Blekinge, Sverige - 15. april 2016

Arrangementstype: Orientering

D21

10 660 m, 28 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Anna Bachman IFK Lidingö SOK 1:25:05   7:58
2 Johanna Engström OK Hällen 1:27:48 +2:43 8:14
3 Lilian Forsgren OK Tisaren 1:27:50 +2:45 8:14
4 Johanna Öberg OK Hällen 1:30:30 +5:25 8:29
5 Frida Jönsson Hellstadius Södertälje-Nykvarn OF 1:33:50 +8:45 8:48
6 Kajsa Hammarström Linköpings OK 1:34:28 +9:23 8:51
7 Annika Björk OK Linné 1:35:01 +9:56 8:54
8 Josefine Klintberg OK Ravinen 1:35:33 +10:28 8:57
9 Ellinor Eriksson KFUM Örebro OK 1:35:46 +10:41 8:59
10 Lisa Andersson Ärla IF 1:37:46 +12:41 9:10
11 Sofia Törnqvist IFK Lidingö SOK 1:37:58 +12:53 9:11
12 Rebecka Nylin OK Tisaren 1:38:51 +13:46 9:16
13 Lovisa Persson OK Tisaren 1:39:59 +14:54 9:22
14 Sara Eskilsson Alfta-Ösa OK 1:41:46 +16:41 9:32
15 Elin Högstrand IFK Göteborg 1:43:42 +18:37 9:43
16 Filippa Johansson Jönköpings OK 1:43:55 +18:50 9:44
17 Jolanta Kolosinska OK Skogsfalken 1:45:23 +20:18 9:53
18 Julia Davidsson Ärla IF 1:46:48 +21:43 10:01
19 Sofia Adolfsson IFK Lidingö SOK 1:52:43 +27:38 10:34
20 Sofia Holmgård Kils OK 1:57:25 +32:20 11:00
21 Rebecka Hylander Nyköpings OK 1:57:34 +32:29 11:01
22 Kristin Hylander Nyköpings OK 1:58:24 +33:19 11:06
23 Linnéa Claesdotter OK Denseln 2:01:37 +36:32 11:24
24 Elin Classon OK Orinto 2:02:30 +37:25 11:29
25 Maria Elmelid Linköpings OK 2:07:57 +42:52 12:00
  Linda Lindkvist Leksands OK ej godkänd    
  Alice Hugosson IFK Lidingö SOK ej godkänd    
  Elsa Jansson Järla Orientering ej godkänd    
  Linn Axelsson Ärla IF återbud    
  Maria Björklund Leksands OK återbud    
  Maria Wester Ärla IF återbud    
  Frida Emanuelsson OK Pan-Kristianstad återbud    
  Helena Jansson OK Ravinen återbud    

H21

14 230 m, 56 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Gustav Bergman OK Ravinen 1:25:39   6:01
2 Albin Ridefelt OK Linné 1:27:42 +2:03 6:09
3 Rassmus Andersson OK Linné 1:28:41 +3:02 6:13
4 Oskar Sjöberg OK Linné 1:30:06 +4:27 6:19
5 Olle Boström Järla Orientering 1:31:48 +6:09 6:27
6 Erik Classon OK Orinto 1:35:59 +10:20 6:44
7 Mathias Hallmén OK Denseln 1:36:14 +10:35 6:45
8 Thomas Carlsson Malungs OK Skogsmårdarna 1:36:24 +10:45 6:46
9 Kent Ohlsson Södertälje-Nykvarn OF 1:36:35 +10:56 6:47
10 Emil Andersson Ärla IF 1:37:16 +11:37 6:50
11 Niklas Aldén OK Linné 1:38:45 +13:06 6:56
12 Denys Shcherbakov Ronneby OK 1:39:40 +14:01 7:00
13 Ludvig Åhlund Malungs OK Skogsmårdarna 1:39:55 +14:16 7:01
14 Oskar Daniels Attunda OK 1:41:30 +15:51 7:07
15 Erik Pettersson OK Denseln 1:42:06 +16:27 7:10
16 Artem Panchenko IFK Mora OK 1:42:42 +17:03 7:13
17 Rasmus Elmelid Linköpings OK 1:45:01 +19:22 7:22
18 Robbin Kantarp Ärla IF 1:45:07 +19:28 7:23
19 Marcus Berggren Nyköpings OK 1:45:30 +19:51 7:24
20 Johan Lindberg IFK Mora OK 1:45:47 +20:08 7:26
21 Anders Hedberg Göteborg-Majorna OK 1:46:14 +20:35 7:27
22 Andreas Jansson IK Hakarpspojkarna 1:47:19 +21:40 7:32
23 Isak Bergman OK Skogsfalken 1:47:24 +21:45 7:32
24 Oskar Lundqvist OK Orion 1:49:24 +23:45 7:41
25 Emil Kalered OK Denseln 1:49:49 +24:10 7:43
26 Johan Törnroth Hestra IF 1:51:03 +25:24 7:48
27 Patrik Karlsson Växjö OK 1:51:21 +25:42 7:49
28 Oscar Björck Järla Orientering 1:51:59 +26:20 7:52
29 Karl Walheim Ärla IF 1:52:13 +26:34 7:53
30 Jesper Sjögren Hestra IF 1:52:45 +27:06 7:55
31 Martin Jansson OK Rodhen 1:53:22 +27:43 7:58
32 Ken Peeters Göteborg-Majorna OK 1:54:22 +28:43 8:02
33 Anders Axling Sundsvalls OK 1:55:17 +29:38 8:06
34 Simon Hedlund Ärla IF 1:58:36 +32:57 8:20
35 Nick Barrable OK Ravinen 2:00:02 +34:23 8:26
36 Kevin Ståhl OK Hammaren 2:01:58 +36:19 8:34
37 Gustaf Wennerberg OK Pan-Kristianstad 2:02:32 +36:53 8:36
38 Johannes Knutas Attunda OK 2:04:30 +38:51 8:44
39 Magnus Johansson IK Hakarpspojkarna 2:04:32 +38:53 8:45
40 Nils Nedfors OK Roxen 2:07:18 +41:39 8:56
41 Magnus Björk OK Rodhen 2:08:49 +43:10 9:03
42 Joakim Axelsson Trollhättans SOK 2:11:36 +45:57 9:14
43 Magnus Homann OK Orinto 2:15:01 +49:22 9:29
  Mattias Jacobsson Malmö OK ej godkänd    
  David Mellin Sundbybergs IK ej godkänd    
  Erik Toomingas Sundsvalls OK ej godkänd    
  Jonathan Rosendahl Ärla IF ej godkänd    
  Erik Lindgren KFUM Örebro OK ej godkänd    
  Gustaf Sparrevik IK Hakarpspojkarna ej godkänd    
  Martin Hederskog IFK Umeå ej godkänd    
  Gustav Hindér OK Tisaren ej godkänd    
  Markus Adolfsson Tullinge SK ej godkänd    
  Mattias Karlsson Växjö OK ej godkänd    
  Daniel Roos Attunda OK ej godkänd    
  Johan Söderlund Leksands OK ej godkänd    
  Henrik Jonsson OK Rodhen ej godkänd    
  Erik Björklund Leksands OK återbud    
  Andreas Holmqvist Hestra IF återbud    
  Richard Sjöholm OK Pan-Kristianstad återbud    
  Fredrik Nilsson OK Pan-Kristianstad återbud    
  Linus Rapp IFK Mora OK återbud    
  Ludwig Ljungqvist IK Hakarpspojkarna återbud    
  Daniel Attås OK Tisaren återbud    
  Joakim Hederskog IK Hakarpspojkarna återbud    
  Johan Högstrand IFK Göteborg återbud    
  Anton Sundgren Långhundra IF återbud    

D20

7 440 m, 27 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Pim Hedberg OK Pan-Kristianstad 1:02:26   8:23
2 Fanny Asketun OK Roxen 1:02:42 +0:16 8:25
3 Amanda Berggren Tullinge SK 1:04:27 +2:01 8:39
4 Hedwig Haas Sundsvalls OK 1:05:27 +3:01 8:47
4 Josefine Kristiansson Trollhättans SOK 1:05:27 +3:01 8:47
6 Hanna Lindström OK Tranan 1:06:38 +4:12 8:57
7 Jeanette Jönsson Hellstadius Södertälje-Nykvarn OF 1:07:24 +4:58 9:03
8 Anna Kindlundh Södertälje-Nykvarn OF 1:10:26 +8:00 9:28
9 Julia Hed OK Skogsfalken 1:11:33 +9:07 9:37
10 Magdalena Vande Voorde Tullinge SK 1:11:52 +9:26 9:39
11 Klara Yngvesson Umeå OK 1:14:09 +11:43 9:57
12 Anna Dahlgren-Rosén Järla Orientering 1:15:47 +13:21 10:11
13 Jutta Jussila IFK Lidingö SOK 1:15:59 +13:33 10:12
14 Agnes Westerberg Trollhättans SOK 1:17:41 +15:15 10:26
15 Märta Ransjö Zander OK Tyr 1:18:28 +16:02 10:32
16 Hanna Korhonen OK Ravinen 1:18:40 +16:14 10:34
17 Louise Lundgren Växjö OK 1:18:56 +16:30 10:36
18 Kajsa Johansson Jönköpings OK 1:20:29 +18:03 10:49
19 Anna Kristiansson Trollhättans SOK 1:25:13 +22:47 11:27
20 Moa Hedegård OK Kolmården 1:25:19 +22:53 11:28
21 Erica Eriksson Hjärnarps OL 1:27:36 +25:10 11:46
22 Petra Olejnik OK Skogsfalken 1:32:44 +30:18 12:27
23 Linnea Gustafsson OK Gynge 1:40:02 +37:36 13:26
24 Elin Lundqvist OK Orion 1:41:39 +39:13 13:39
  Moa Gustafsson Uddevalla OK ej godkänd    
  Johanna Henriksson OK Tisaren ej godkänd    
  Erica Edman Leksands OK ej godkänd    
  Signe Rosendahl OK Renen återbud    
  Maria Gustafsson Hagaby GoIF Örebro återbud    
  Sigrid Holmgren OK Renen återbud    
  Ronja Björklund OK Kåre återbud    
  Emma Bengtsson Årsunda IF återbud    
  Sara Kindlund OK Tranan återbud    
  Andrea Svensson OK Tisaren återbud    

H20

11 070 m, 44 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Filip Wadsten OK Landehof 1:13:51   6:40
2 Filip Jacobsson OK Tisaren 1:15:33 +1:42 6:49
3 Filip Grahn Hestra IF 1:15:49 +1:58 6:50
4 Oskar Leinonen OK Kolmården 1:21:44 +7:53 7:22
5 Niklas Sundqvist Tullinge SK 1:22:30 +8:39 7:27
6 Heino Ollin Sävedalens AIK 1:23:25 +9:34 7:32
7 Arvid Nord IK Hakarpspojkarna 1:23:37 +9:46 7:33
8 Olle Nilsson OK Linné 1:25:30 +11:39 7:43
9 Ville Johansson OK Kolmården 1:25:33 +11:42 7:43
10 Jonas Gustafsson OK Kåre 1:26:32 +12:41 7:49
11 Mattis Hallberg IK Uven 1:27:23 +13:32 7:53
12 Filip Ossiansson IK Hakarpspojkarna 1:27:31 +13:40 7:54
13 Lucas Sundblad Eksjö SOK 1:27:35 +13:44 7:54
14 Oskar Lind Eksjö SOK 1:28:07 +14:16 7:57
15 Gustaf Sundbüe OK Hällen 1:28:35 +14:44 8:00
16 Albin Lillieström OK Roxen 1:28:36 +14:45 8:00
17 Johannes Ridefelt OK Linné 1:29:08 +15:17 8:03
18 Edvin Smedberg OK Skogsfalken 1:29:32 +15:41 8:05
19 Emil Tellsén OK Roxen 1:29:37 +15:46 8:05
20 Johan Wennermark OK Orion 1:29:47 +15:56 8:06
21 Martin Djerf IK Hakarpspojkarna 1:31:14 +17:23 8:14
22 Tom Campbell Lustens OK 1:31:19 +17:28 8:14
23 Henrik Eklund Växjö OK 1:31:26 +17:35 8:15
24 Jonas Hammarskiöld OK Skogsfalken 1:32:18 +18:27 8:20
25 Simon Wikström OK Pan-Kristianstad 1:34:15 +20:24 8:30
26 Linus Landergren Hestra IF 1:35:19 +21:28 8:36
27 Karl Enges Attunda OK 1:35:29 +21:38 8:37
28 Anton Forsberg Långhundra IF 1:37:05 +23:14 8:46
29 Simon Runefors Växjö OK 1:39:03 +25:12 8:56
30 Philip Edvardsson Eksjö SOK 1:41:13 +27:22 9:08
31 Rasmus Arfwedson Frölunda OL 1:42:51 +29:00 9:17
32 Nils Wärnsberg Eksjö SOK 1:42:59 +29:08 9:18
33 Hampus Larsson FK Göingarna 1:43:43 +29:52 9:22
34 Jakob Fransson OK Milan 1:46:54 +33:03 9:39
35 Alexander Wiklund Finspångs SOK 1:49:04 +35:13 9:51
36 Nils Henriksson Bergnäsets AIK 1:52:10 +38:19 10:07
37 Noak Sanderberg Finspångs SOK 1:54:03 +40:12 10:18
38 Joakim Skärlén Haninge SOK 1:56:30 +42:39 10:31
39 Oliver Malmkvist Jönköpings OK 2:15:16 +1:01:25 12:13
  Filip Ivarsson OK Hammaren ej godkänd    
  Oskar Öqvist Bergnäsets AIK ej godkänd    
  Daniel Carlson Bjernald OK Linné ej godkänd    
  Erik Zeilon Skåneslättens OL ej godkänd    
  Per Lindman Finspångs SOK ej godkänd    
  André Andersson OK Kåre återbud    
  Simon Hector Snättringe SK återbud    
  Oskar Sandberg Malungs OK Skogsmårdarna återbud    

D18

6 050 m, 37 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Myrra Carlsson OK Orion 50:08   8:17
2 Hanna Hänström Täby OK 54:07 +3:59 8:56
3 Lisa Berggren OK Kolmården 56:28 +6:20 9:20
4 Hanna Mårtensson OK Skogsstjärnan 57:01 +6:53 9:25
5 Jonna Jungåker Korsnäs IF OK 57:33 +7:25 9:30
5 Tone Albrektsson OK Ravinen 57:33 +7:25 9:30
7 Tilde Backlund OK Södertörn 58:17 +8:09 9:38
8 Emma Hagrot Täby OK 59:07 +8:59 9:46
9 Lisa Johansson OK Tranan 59:46 +9:38 9:52
10 Elin Granstedt IK Hakarpspojkarna 1:01:16 +11:08 10:07
11 Jonna Fors Västerås SOK 1:01:39 +11:31 10:11
12 Irmalinn Nilsson Härlövs IF 1:04:11 +14:03 10:36
13 Elsa Holmgård Kils OK 1:04:13 +14:05 10:36
14 Sofia Westin Vittjärvs IK 1:04:59 +14:51 10:44
15 Astrid Simonsson Sundbybergs IK 1:05:02 +14:54 10:44
16 Vilma Von Krusenstierna OK Kåre 1:05:21 +15:13 10:48
17 Lova Eveborn OK Roxen 1:05:46 +15:38 10:52
18 Maria Jansson OK Linné 1:05:56 +15:48 10:53
19 Klara Axelsson Markbygdens OK 1:06:07 +15:59 10:55
20 Elise Josefsson OK Pan-Kristianstad 1:06:56 +16:48 11:03
21 Alice Svensson Finndahl IK Hakarpspojkarna 1:07:33 +17:25 11:09
22 Frida Andersson Tolered-Utby Ol-klubb 1:07:49 +17:41 11:12
23 Fanny Sundblad Eksjö SOK 1:09:55 +19:47 11:33
24 Victoria Asketun OK Roxen 1:10:00 +19:52 11:34
25 Saga Sander OK Milan 1:12:15 +22:07 11:56
26 Sofie Josefsson OK Pan-Kristianstad 1:14:03 +23:55 12:14
27 Hanna Boquist IK Uven 1:14:05 +23:57 12:14
28 Lisa Jonsson-Nordin Skåneslättens OL 1:14:18 +24:10 12:16
29 Ida Kristiansson Trollhättans SOK 1:15:05 +24:57 12:24
30 Elin Posch Jönköpings OK 1:15:55 +25:47 12:32
31 Elin Wihlborg OK Gynge 1:24:51 +34:43 14:01
32 Elsa Andersson Bredaryds SOK 1:27:09 +37:01 14:24
33 Stina Eriksson Jönköpings OK 1:46:09 +56:01 17:32
  Emelie Karlsson OK Landehof ej godkänd    
  Klara Andersson OK Pan-Kristianstad ej godkänd    
  Jenny Wegebro Umeå OK ej godkänd    
  Hanna Hugosson Sundsvalls OK ej godkänd    
  Anna Hallmén OK Tisaren återbud    
  Tova Olsson IK Hakarpspojkarna återbud    
  Stina Nordin Sundsvalls OK återbud    
  Emma Pettersson OK Roxen återbud    
  Moa Westblad OK Ravinen återbud    

H18

9 160 m, 55 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Isac von Krusenstierna OK Kåre 1:07:29   7:22
2 Oliwer Lundberg OK Bävern 1:08:37 +1:08 7:29
3 Simon Imark Tullinge SK 1:09:04 +1:35 7:32
4 Hugo Lillieström OK Roxen 1:09:28 +1:59 7:35
5 Victor Imark Tullinge SK 1:09:36 +2:07 7:35
6 Andreas Uller Kils OK 1:11:34 +4:05 7:48
7 Felix Axelsson Markbygdens OK 1:12:23 +4:54 7:54
8 Jesper Svensk Stora Tuna OK 1:13:02 +5:33 7:58
9 Elias Ekvall Trollhättans SOK 1:14:14 +6:45 8:06
10 Emil Karlsson Hestra IF 1:14:26 +6:57 8:07
11 Simon Schuster IFK Lidingö SOK 1:14:52 +7:23 8:10
12 Fredrik Johansson OK Nackhe 1:15:19 +7:50 8:13
13 Waldemar Andersson Långhundra IF 1:15:58 +8:29 8:17
14 Arvid Claesson Jönköpings OK 1:17:01 +9:32 8:24
15 Filip Trofast Bredaryds SOK 1:17:20 +9:51 8:26
16 August Mollén OK Denseln 1:17:23 +9:54 8:26
17 Oskar Edvardsson Järfälla OK 1:17:38 +10:09 8:28
18 Carl Carlsson Nyköpings OK 1:18:02 +10:33 8:31
19 Niklas Carlsson Sundbybergs IK 1:18:28 +10:59 8:33
20 Hugo Eriksson OK Nolaskogsarna 1:19:21 +11:52 8:39
21 Rickard Djerf Tibro OK 1:19:54 +12:25 8:43
22 Isak Hertin Västerviks OK 1:20:12 +12:43 8:45
23 Rasmus Wickbom Vittjärvs IK 1:21:53 +14:24 8:56
24 Linus Backlund OK Södertörn 1:24:51 +17:22 9:15
25 Viktor Ossiansson IK Hakarpspojkarna 1:26:23 +18:54 9:25
26 Lukas Lundgren Växjö OK 1:26:25 +18:56 9:26
27 Hannes Svahn OK Ravinen 1:26:54 +19:25 9:29
28 Lukas Hellgren OK Ravinen 1:26:56 +19:27 9:29
29 Andreas Gustafsson IK Hakarpspojkarna 1:27:33 +20:04 9:33
30 Hampus Nyström IF Hagen 1:28:30 +21:01 9:39
31 Johan Persson Attunda OK 1:30:48 +23:19 9:54
32 Olle Sörqvist Markbygdens OK 1:33:26 +25:57 10:12
33 Tuve Möller OK Linné 1:36:41 +29:12 10:33
34 Christian Redtzer Attunda OK 1:36:42 +29:13 10:33
35 Rasmus Möller Arboga OK 1:36:49 +29:20 10:34
36 Jonatan Ståhl Sundbybergs IK 1:38:16 +30:47 10:43
37 Carl Ekbring Kexholms SK 1:42:08 +34:39 11:08
38 Robin Salén Bergnäsets AIK 1:42:24 +34:55 11:10
39 Carl Holmberg IF Hagen 1:44:46 +37:17 11:26
40 Fritjof Axelsson FK Göingarna 1:45:40 +38:11 11:32
41 Simon Dahlberg OK Nolaskogsarna 1:54:44 +47:15 12:31
42 Felix Lindell Öhman OK Måsen 1:55:14 +47:45 12:34
43 Albin Andersson OK Ravinen 1:56:24 +48:55 12:42
44 Christopher Wilestedt Attunda OK 2:00:18 +52:49 13:07
45 Alexander Graad Ronneby OK 2:04:25 +56:56 13:34
46 Martin Storkamp Sundsvalls OK 2:11:16 +1:03:47 14:19
47 Lucas Norrman Attunda OK 2:12:16 +1:04:47 14:26
  Adam Segerslätt Skåneslättens OL ej godkänd    
  Tim Olsson Brattås CK ej godkänd    
  Victor Helgesson Hestra IF ej godkänd    
  Benjamin Sturek SOK Viljan ej godkänd    
  Nils Grip Kalmar OK ej godkänd    
  Olle Josarp FK Friskus-Varberg ej godkänd    
  Axel Granqvist OK Ravinen ej godkänd    
  Henrik Johannesson Ronneby OK ej godkänd    
  Axel Halvarsson Karlskrona SOK återbud    
  Johan Olson IK Uven återbud    
  Andreas Jonsson OK Orion återbud    
  Per Karlsson OK Tylöskog återbud    
  Ludvig Ek Nyköpings OK återbud    
  Erik Herne OK Ravinen återbud    
  Emil Björnlinger IK Hakarpspojkarna återbud    
  Viktor Wassén Vänersborgs SK återbud    
  Jason Bransome OK Ravinen återbud    
  Georg Eklöw OK Södertörn återbud    
  Kristoffer Tengroth Sundbybergs IK återbud


* Langrenn Pluss (+): Trening, teknikk, utstyr + +