Resultater SM Ultralangdistanse 2015



Resultater SM Ultralång / Ultralangdistanse
Sverige - 11. april 2015

Arrangementstype: Orientering

D21 Ultra SM

17 500 m, 32 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Tove Alexandersson Stora Tuna OK 1:53:27   6:28
2 Alva Olsson Linköpings OK 2:03:12 +9:45 7:02
3 Moa Enmark Göteborg-Majorna OK 2:09:57 +16:30 7:25
4 Frida Jönsson Hellstadius Södertälje-Nykvarn OF 2:11:08 +17:41 7:29
5 Josefin Tjernlund OK Vilse 87 2:11:51 +18:24 7:32
6 Ellinor Tjernlund OK Vilse 87 2:12:14 +18:47 7:33
7 Emma Bergman Göteborg-Majorna OK 2:13:50 +20:23 7:38
8 Fredrika Vångell Linköpings OK 2:16:16 +22:49 7:47
9 Linda Take OK Tyr 2:16:18 +22:51 7:47
10 Sofia Holmgård Kils OK 2:16:25 +22:58 7:47
11 Jannie Hagård OK Pan-Kristianstad 2:16:55 +23:28 7:49
12 Agnes Leo Göteborg-Majorna OK 2:17:01 +23:34 7:49
13 Maja Pettersson OK Dacke 2:18:07 +24:40 7:53
14 Louise Markstedt OK Södertörn 2:21:30 +28:03 8:05
15 Linda Hallberg Bredareds IF 2:23:41 +30:14 8:12
16 Frida Sandberg Säterbygdens OK 2:24:33 +31:06 8:15
17 Jolanta Kolosinska OK Skogsfalken 2:25:40 +32:13 8:19
18 Lovisa Persson OK Tisaren 2:27:13 +33:46 8:24
19 Christina Lövald Hellberg Täby OK 2:27:26 +33:59 8:25
20 Viktoria Ernstsson Göteborg-Majorna OK 2:27:46 +34:19 8:26
21 Sofia Grawé Ärla IF 2:33:32 +40:05 8:46
22 Kajsa Hammarström Linköpings OK 2:34:15 +40:48 8:48
23 Julia Davidsson OK Klemmingen 2:40:24 +46:57 9:09
24 Sofie Gustavsson OK Tyr 2:52:10 +58:43 9:50
25 Josefin Carlsson OK Pan-Kristianstad 2:57:29 +1:04:02 10:08
26 Anna Hellner Lunds OK 2:59:37 +1:06:10 10:15
27 Hanna Tjärnström Linköpings OK 3:05:51 +1:12:24 10:37
28 Sara Lundsten Sundsvalls OK 3:09:28 +1:16:01 10:49
29 Angelica Engström Skåneslättens OL 3:41:31 +1:48:04 12:39
  Elinor Lindelöw Härlövs IF ej godkänd    
  Johanna Lönnkvist Tullinge SK ej godkänd    
  Sofie Söderblom Falkenbergs OK ej godkänd    
  Anette Carlsson KFUM Örebro OK ej start    

H21 Ultra SM

24 100 m, 26 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Gustav Bergman OK Ravinen 2:14:42   5:35
2 William Lind Malungs OK Skogsmårdarna 2:16:06 +1:24 5:38
3 Emil Svensk Stora Tuna OK 2:26:35 +11:53 6:04
4 Oskar Andrén OK Tisaren 2:28:32 +13:50 6:09
5 Rasmus Elmelid Linköpings OK 2:28:40 +13:58 6:10
6 Robbin Kantarp Ärla IF 2:31:21 +16:39 6:16
7 Oscar Vångell Ärla IF 2:37:39 +22:57 6:32
8 Viktor Larsson Hagaby GOIF 2:37:55 +23:13 6:33
9 Mikael Eliasson Göteborg-Majorna OK 2:44:00 +29:18 6:48
10 Martin Ahlberger Hestra IF 2:44:54 +30:12 6:50
11 Björn Hellrup Helsingborgs SOK 2:47:57 +33:15 6:58
12 Patrik Lind Ärla IF 2:53:39 +38:57 7:12
13 Robin Pousette Långhundra IF 2:56:43 +42:01 7:19
14 Erik Lindgren KFUM Örebro OK 2:59:56 +45:14 7:27
15 Patrik Lindeberg Skåneslättens OL 3:00:03 +45:21 7:28
16 Andreas Bergander Eksjö SOK 3:00:22 +45:40 7:29
17 Niclas Tjernlund OK Vilse 87 3:00:23 +45:41 7:29
18 Fredrik Berntsson Skåneslättens OL 3:17:53 +1:03:11 8:12
19 David Sundström Söderhamns OK 3:18:27 +1:03:45 8:14
20 Joakim Axelsson Trollhättans SOK 3:20:07 +1:05:25 8:18
21 Johan Persson Hagaby GOIF 3:23:06 +1:08:24 8:25
22 Anders Hultgren Sundsvalls OK 3:26:28 +1:11:46 8:34
23 Mikael Nilsson Snättringe SK 3:27:01 +1:12:19 8:35
24 Rikard Seger Hjärnarps GH OL 3:42:55 +1:28:13 9:14
  Emil Andersson Ärla IF ej godkänd    
  Lars Lundström IF Hallby SOK ej godkänd    
  Fredrik Karlsson Göteborg-Majorna OK ej start    
  Joel Käll Karlsson Linköpings OK ej start    
  Martin Regborn Hagaby GOIF ej start    
  Peter Eriksson Linköpings OK återbud    
  Arne Jansson OK Klemmingen återbud    
  Jakob Löv Malungs OK Skogsmårdarna återbud    
  Johan Strand Göteborg-Majorna OK återbud    
  Anton Östlin Malungs OK Skogsmårdarna återbud    

D20 Ultra SM

13 800 m, 24 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Andrea Svensson OK Tisaren 1:46:26   7:42
2 Tilda Johansson OK Orion 1:46:37 +0:11 7:43
3 Elin Carlsson OK Pan-Kristianstad 1:50:16 +3:50 7:59
4 Malin Widén Uddevalla OK 1:57:35 +11:09 8:31
5 Nelly Carlsson OK Pan-Kristianstad 2:00:03 +13:37 8:41
6 Moa Pettersson OK Dacke 2:00:09 +13:43 8:42
7 Stina Nilsson Umeå OK 2:00:21 +13:55 8:43
8 Elin Lindberg OK Djerf 2:00:48 +14:22 8:45
9 Hanna Gustavsson OK Tyr 2:05:44 +19:18 9:06
10 Ellinor Eriksson KFUM Örebro OK 2:05:48 +19:22 9:06
11 Filippa Johansson Jönköpings OK 2:06:21 +19:55 9:09
12 Louise Lundgren Växjö OK 2:06:43 +20:17 9:10
13 Hedwig Haas Sundsvalls OK 2:07:00 +20:34 9:12
14 Emma Beskow Falkenbergs OK 2:08:33 +22:07 9:18
15 Klara Pålsson Sävedalens AIK 2:13:23 +26:57 9:39
16 Caroline Lindelöw Härlövs IF 2:13:28 +27:02 9:40
17 Matilda Martinsson Falkenbergs OK 2:13:52 +27:26 9:42
18 Elin Klasson OK Orinto 2:17:30 +31:04 9:57
19 Josefine Höög Hagaby GOIF 2:17:37 +31:11 9:58
20 Ebba Ekman OK Tyr 2:17:44 +31:18 9:58
21 Maja Enges Leksands OK 2:25:52 +39:26 10:34
22 Rebecca Mårtensson Köping-Kolsva OK 2:40:08 +53:42 11:36
  Jessica Nilsson OK Tyr ej godkänd    
  Sophie Nilsson Hjärnarps GH OL ej godkänd    
  Karin Björnlinger IK Hakarpspojkarna ej start    
  Lisa Elmblad Bredaryds SOK ej start    
  Pim Hedberg OK Skogsfalken ej start    

H20 Ultra SM

16 700 m, 33 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Algirdas Bartkevicius OK Denseln 1:40:54   6:02
2 Jens Rönnols Täby OK 1:42:50 +1:56 6:09
3 Oskar Leinonen OK Kolmården 1:42:52 +1:58 6:09
4 Heino Ollin Sävedalens AIK 1:42:59 +2:05 6:10
5 Martin Nilsson Malungs OK Skogsmårdarna 1:43:02 +2:08 6:10
6 Erik Berzell Järla Orientering 1:43:43 +2:49 6:12
7 Markus Larsson Hestra IF 1:47:28 +6:34 6:26
8 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 1:47:53 +6:59 6:27
9 Gustaf Sparrevik IK Hakarpspojkarna 1:47:55 +7:01 6:27
10 Martin Djerf IK Hakarpspojkarna 1:48:00 +7:06 6:28
11 Johannes Eklöf IF Hallby SOK 1:48:09 +7:15 6:28
12 William Pommer Stora Tuna OK 1:48:31 +7:37 6:29
13 Joakim Andén Södertälje-Nykvarn OF 1:48:58 +8:04 6:31
14 Oskar Lindqvist Sävedalens AIK 1:49:00 +8:06 6:31
15 Gustav Hindér OK Tisaren 1:49:05 +8:11 6:31
16 Henrik Eklund Växjö OK 1:49:37 +8:43 6:33
17 Filip Ossiansson IK Hakarpspojkarna 1:50:54 +10:00 6:38
18 Fredrik Wigertz Långhundra IF 1:53:18 +12:24 6:47
19 Anton Hansson IK Hakarpspojkarna 1:53:38 +12:44 6:48
20 David Svensson Skåneslättens OL 1:57:01 +16:07 7:00
21 Linus Landergren Hestra IF 1:57:28 +16:34 7:02
22 Filip Ivarsson OK Hammaren 1:58:04 +17:10 7:04
23 Oskar Sondén Malmö OK 1:58:40 +17:46 7:06
24 Philip Persson OK Orion 2:01:07 +20:13 7:15
25 Markus Grätsch Ärla IF 2:01:43 +20:49 7:17
26 Carl Näslund Västerås SOK 2:03:08 +22:14 7:22
27 Sebastian Agerhäll OK Tisaren 2:07:38 +26:44 7:38
28 Sven Engström Linköpings OK 2:14:05 +33:11 8:01
29 Johan Söderlund Leksands OK 2:26:18 +45:24 8:45
30 Martin Norrbom Sala OK 2:26:41 +45:47 8:47
31 Felix Persson OK Skogsfalken 2:32:49 +51:55 9:09
32 Johan Larsson OK Skogshjortarna 2:33:03 +52:09 9:09
  Henrik Håkansson OK Kolmården ej godkänd    
  Per Lindman Finspångs SOK ej start    
  Anton Nilsson OK Tranan ej start    
  Henning Ottmer OK Pan-Kristianstad ej start    
  Carl Rämmal Lunds OK ej start    
  Kevin Ståhl OK Hammaren återbud    

D18 Ultra SM

11 340 m, 40 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Tove Rönnbäck Visborgs OK 1:23:53   7:23
2 Sanna Fast Eksjö SOK 1:24:17 +0:24 7:25
3 Amanda Berggren Tullinge SK 1:25:49 +1:56 7:34
4 Myrra Carlsson OK Orion 1:26:02 +2:09 7:35
5 Sophia Björnlinger IK Hakarpspojkarna 1:27:17 +3:24 7:41
6 Tova Olsson IK Hakarpspojkarna 1:27:19 +3:26 7:41
7 Gabriella Gustafsson IK Hakarpspojkarna 1:27:23 +3:30 7:42
8 Lisa Johansson OK Tranan 1:27:25 +3:32 7:42
9 Hanna Hänström Täby OK 1:27:29 +3:36 7:42
10 Gabriella Bergander Eksjö SOK 1:27:40 +3:47 7:43
11 Emma Hagrot Täby OK 1:27:43 +3:50 7:44
12 Alice Axelsson IK Hakarpspojkarna 1:27:47 +3:54 7:44
13 Lisa Jonsson-Nordin Skåneslättens OL 1:28:11 +4:18 7:46
14 Tone Albrektsson OK Ravinen 1:29:12 +5:19 7:51
15 Linnéa Golsäter Eksjö SOK 1:31:22 +7:29 8:03
16 Emma Helmersson Västerås SOK 1:31:23 +7:30 8:03
17 Elin Granstedt IK Hakarpspojkarna 1:31:29 +7:36 8:04
18 Emma Bengtsson Årsunda IF 1:31:38 +7:45 8:04
19 Elin Ransjö Zander OK Tyr 1:32:28 +8:35 8:09
20 Line Cederberg Vänersborgs SK 1:39:15 +15:22 8:45
21 Erica Edman Leksands OK 1:39:21 +15:28 8:45
22 Sara Kindlund OK Tranan 1:39:27 +15:34 8:46
23 Stina Nordin Sundsvalls OK 1:40:32 +16:39 8:51
24 Saga Backteman Lerums SOK 1:40:39 +16:46 8:52
25 Lovisa Martinsson OK Tyr 1:43:13 +19:20 9:06
26 Stina Eriksson Jönköpings OK 1:43:16 +19:23 9:06
27 Mirjam Dalén Sala OK 1:43:17 +19:24 9:06
28 Mimmi Dahlberg Bredaryds SOK 1:43:30 +19:37 9:07
29 Frida Junegard Tullinge SK 1:43:36 +19:43 9:08
30 Amanda Rangert IK Hakarpspojkarna 1:44:45 +20:52 9:14
31 Moa Hansson Bredaryds SOK 1:45:55 +22:02 9:20
32 Lovisa Torstensson Emmaboda Verda OK 1:48:09 +24:16 9:32
33 Emma Kindbom IF Hagen 1:51:33 +27:40 9:50
34 Erica Eriksson Hjärnarps GH OL 1:52:08 +28:15 9:53
35 Elin Lundqvist Nybro OK 1:56:27 +32:34 10:16
36 Agnes Lundqvist Järfälla OK 1:57:04 +33:11 10:19
37 Linnea Gustafsson OK Gynge 1:59:09 +35:16 10:30
38 Klara Elmblad Bredaryds SOK 2:03:27 +39:34 10:53
  Elsa Holmgård Kils OK ej godkänd    
  Norna Molin OK Klemmingen ej godkänd    
  Hanna Hugosson Sundsvalls OK ej start    
  Emma Nilsson OK Tranan ej start    
  Sandra Näslund Västerås SOK ej start    
  Elin Pettersson IFK Göteborg ej start    
  Emma Pettersson OK Roxen ej start    
  Annie Önsten IK Hakarpspojkarna ej start    
  Elvira Björklund Trollhättans SOK återbud    

H18 Ultra SM

14 500 m, 45 startande
Plac Namn Klubb Tid Diff Km-tid
1 Simon Imark Tullinge SK 1:27:49   6:03
2 Lucas Sundblad Eksjö SOK 1:30:13 +2:24 6:13
3 Jesper Svensk Stora Tuna OK 1:30:26 +2:37 6:14
4 Henrik Johannesson Ronneby OK 1:30:57 +3:08 6:16
5 Ville Johansson OK Kolmården 1:32:05 +4:16 6:21
6 Andreas Uller Kils OK 1:32:10 +4:21 6:21
7 August Mollén OK Denseln 1:32:11 +4:22 6:21
8 Anton Forsberg Långhundra IF 1:32:20 +4:31 6:22
9 Amadeus Hansson Gotlands Bro OK 1:32:33 +4:44 6:22
10 Jesper Sjöblom Södertälje-Nykvarn OF 1:32:34 +4:45 6:23
11 Martin Särnbrink OK Tisaren 1:32:40 +4:51 6:23
12 Isac von Krusenstierna OK Kåre 1:32:43 +4:54 6:23
13 André Andersson Västerbergslagens OL 1:34:05 +6:16 6:29
14 Filip Jakobsson Degerfors OK 1:36:54 +9:05 6:40
15 Victor Imark Tullinge SK 1:38:31 +10:42 6:47
16 Arvid Nord IK Hakarpspojkarna 1:38:41 +10:52 6:48
17 Isak Prellner Skåneslättens OL 1:39:16 +11:27 6:50
18 Simon Larsson OK Hällen 1:39:33 +11:44 6:51
19 Nils Wärnsberg Eksjö SOK 1:39:55 +12:06 6:53
20 Simon Schuster Vallentuna-Össeby OL 1:40:04 +12:15 6:54
21 Fredrik Johansson OK Nackhe 1:40:29 +12:40 6:55
22 Oliwer Lundberg OK Bävern 1:41:35 +13:46 7:00
23 Oskar Lind Eksjö SOK 1:41:45 +13:56 7:01
24 Olle Andersson Tullinge SK 1:42:20 +14:31 7:03
25 Ola Andersson Stigmännen Karlshamns OK 1:43:45 +15:56 7:09
26 Philip Edvardsson Eksjö SOK 1:44:52 +17:03 7:13
27 Jonas Hammarskiöld OK Skogsfalken 1:44:55 +17:06 7:14
28 Oscar Johansson OK Dacke 1:45:41 +17:52 7:17
29 Arvid Claesson Jönköpings OK 1:46:41 +18:52 7:21
30 Johan Wennermark OK Skogsfalken 1:47:12 +19:23 7:23
31 Nils Grip Kalmar OK 1:55:38 +27:49 7:58
32 Johan Hagströmer OK Klemmingen 1:55:46 +27:57 7:59
33 Lukas Lundgren Växjö OK 1:56:08 +28:19 8:00
34 Rasmus Möller Arboga OK 1:56:17 +28:28 8:01
35 Jakob Höst Hjärnarps GH OL 1:59:03 +31:14 8:12
36 Jesper Lindström IF Hagen 2:03:10 +35:21 8:29
37 Waldemar Andersson OK Roslagen 2:03:14 +35:25 8:29
38 Christian Redtzer Attunda OK 2:08:23 +40:34 8:51
39 Oscar Sundlöf Sundsvalls OK 2:17:54 +50:05 9:30
40 Hampus Larsson FK Göingarna 2:20:44 +52:55 9:42
  Jakob Fransson OK Milan ej godkänd    
  Olle Josarp FK Friskus-Varberg ej godkänd    
  Filip Karlsson IF Hagen ej godkänd    
  Anton Källström Sala OK ej godkänd    
  Ludvig Sandahl Järla Orientering ej godkänd    
  Loke Agmarken Halmstad OK återbud    
  Samuel Plumppu Hestra IF återbud


* Langrenn Pluss (+): Trening, teknikk, utstyr + +