Fet og Geilo arrangerer viktige renn for juniorløperne som vil til VM.

av SC community • 22.01.2022
Sindre Pettersen og Ida Emilie Herfoss tok hver sin seier i norgescupen for senior

Sindre Pettersen og Ida Emilie Herfoss tok hver sin seier i norgescupen for senior

Helgens norgescup i skiskyting er igjen delt mellom to arrangørklubber. Geilo IL har rennene for senior og eldre junior, 20-22 år. Mens det var Fet Sk som arrangerte for yngre junior opp til 19 år.

For juniorløperne er dette også siste helg med uttaksrenn til VM som skal gå i Solidier Hollow i USA i slutten av februar. Skiskytterforbundet har oversikt oven hvilke utøvere som til nå har prestert best etter to helger med norgescup. Det er jevnt i flere klasser, og forbundet skriver på sine hjemmesider hvem av utøverne som har prestert best til nå.

Kvinner ungdom:
Her er det Guro Femsteinevik som leder, foran Maren Hjelmeset Kirkeide. Videre følger Emilie Flo Stavik og Ragna Fodstad. Forbundet skriver videre at sterkeste motstander til de fire er Synne Mæland-Herheim, som kan utfordre med gode resultater under rennene på Fet.

Kvinner junior:
Her er det Maren Bakken som leder kvalifiseringen, foran Gro Njolstad Randby og Frida Tormodsgard Dokken. De sterkeste motstanderne i denne klassen er Anne Bunemann De Besche og Synne Owern.

Menn ungdom:
Her er det Isak Leksnes Frey som leder foran Sivert Bjørndalen og Stian Fedreheim. Av de seks uttaksrennene utøverne skal gå, kan to av dem strykes. I menn ungdom er det dersom kamp om plassene, siden to av rennene skal strykes til slutt. De sterkeste utfordrerne her er foreløpig Casper Jacobsen Forum og Sivert Silsand Gerhardsen.

Menn junior:
I menn junior har alle løperne foreløpig gått fire av fire renn før de to siste på Geilo denne helgen. Martin Uldal leder foran Jørgen Solhaug Søter. Videre føler Vetle Rype Paulsen, som forrige uke imponerte ved å ta sin flrste seier i IBU-cupen allerede i vinter. Nedover på lista finner vi også Mats Øverby, Trym Silsand Gerhardsen og Martin Nevland som er med å kjempe om plassene til junior-VM.

Skiskytterforbundet skal ta ut inntil 5 kvinner og 5 menn i junior (20-22år) og inntil 4 kvinner og 4 menn i ungdom (18-19år).

Topp 3 kvinner ungdom (18-19 år), 6km sprint:
1.Guro Ytterhus 17.41 (0-0)
2.Emilie Flo Stavik +0.6 (0-1)
3.Ragna Fodstad  +0.6 (0-1)

Topp 3 kvinner junior (20-22år), 7,5km sprint:
1.Gro Njølstad Randby 21.03 (0-1)
2.Linnea Winsvold +11 (0-0)
3.Synne Owern +13 (1-1)

Topp 3 menn ungdom (18-19år), 7,5km sprint:
1.Andreas Aas 17.58 (0-1)
2.Jakob Lundby +30 (0-2)
3.Stian Fedreheim +34 (2-0)

Topp 3 menn junior (20-22år), 10km sprint:
1.Mats Øverby 22.52 (0-0)
2.Vetle Rype Paulsen +13 (1-0)
3.Jørgen Solhaug Sæter +17 (0-1)

Blant seniorene var det herrene som var ført ute med sin sprint på Geilo. Her var det Sindre Pettersen som vant, og tar med det sin tredje seier denne sesongen. Han leder nå også norgescupen sammenlagt. Pettersen vant hele 50 sekunder foran Vegar Horneberg Sælnes. På tredjeplass kom Sivert Bekken. Alle de tre på pallen skøyt feilfritt.

På kvinnenes sprint var det Ida Emilie Herfoss som vant knepent foran Kjersti Kvistad Dengerud. Ida leder med det nå norgescupen for senior. Gunhild Viljugrein Stølen ble nummer tre.

Topp 3 menn, 10 km sprint:
1.Sindre Pettersen 22.11 (0-0)
2.Vergar Horneberg Selnæs +50 (0-0)
3.Sivert Bekken +51 (0-0)

Topp 3 kvinner, 7,5 km sprint:
1.Ida Emilie Herfoss 20.55 (0-1)
2.Kjersti Kvistad Dengerud +0.1 (0-0)
3.Gunhild Viljugrein Stølen +14 (0-0)

I morgen fortsetter norgescupen med kort normal for alle klasser. Dette blir siste uttaksrenn for juniorene før avreise til VM.

Komplette resultater junior

Komplette resultater senior og 20-22

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Vebjørn Sørum (NOR), Endre Strømsheim WC Ruhpolding 2025
    1

    Ute for resten året – reiser hjem tvert

    by Langrenn.com
    15.12.2025
  • 1

    Raser etter stafetten i Oberhof: – Burde vært disket!

    by Ingeborg Scheve
    12.01.2026
  • Vetle Sjaastad Christiansen (NOR) - IBU World Cup Biathlon, sprint men, Annecy-Le Grand Bornand (FRA).
    1

    Holdt på å besvime i mål: – Fikk ikke puste

    by Ingeborg Scheve
    19.12.2025
  • Ingrid Landmark Tandrevold of Norway during zeroing ahead of women's 10 km pursuit during the IBU World Cup on March 22, 2025 in Oslo. Foto: Mathias Bergeld / BILDBYRÅN
    1

    Brutal beskjed: Nektes å gå fellesstarten

    by Ingeborg Scheve
    22.03.2025
  • Isak Leknes Frey (NOR) - IBU World Cup Biathlon, mass men, Annecy-Le Grand Bornand (FRA).
    1

    Vraket fra verdenscupen for andre gang

    by Ingeborg Scheve
    22.12.2025

FlerE artikler

  • Kjæresteparet tok NM-gull en uke før OL-uttaket: – Helt uvirkelig

    20-åringene debuterte i seniorklassen for knappe to måneder siden. Nå fikk de drømmedag i Steinkjer – og er umulige å komme utenom i OL-uttaket.
    av Ingeborg Scheve
    14.01.2026
  • Fortviler etter ny nedtur: – Det er nesten flaut å møte folk

    av Ingeborg Scheve
    14.01.2026
  • – Jeg angrer som faen

    av Ingeborg Scheve
    14.01.2026
  • Den ”umulige” opphentingen av verdens beste ankerkvinne

    av Kjell-Erik Kristiansen
    14.01.2026
  • – Deilig å kunne kose seg litt på oppløpet

    av Ingeborg Scheve
    14.01.2026