Astrid Øyre Slind imponerte med beste langrennstid under skiskytternes sesongåpning

av Øyvind Moen Fjeld • 13.11.2021
Astrid Øyre Slind viste seg frem under sesongstarten i skiskyting da hun på sprinten gikk inn til beste langrennstid blant damene. Astrid som egentlig er å se mest under langløpene under Visma Ski Classics markerte seg nå ved å gå 11 sekunder og 27 sekunder fortere enn de neste to på lista, Marthe Olsbu Røyseland…

Astrid Øyre Slind viste seg frem under sesongstarten i skiskyting da hun på sprinten gikk inn til beste langrennstid blant damene. Astrid som egentlig er å se mest under langløpene under Visma Ski Classics markerte seg nå ved å gå 11 sekunder og 27 sekunder fortere enn de neste to på lista, Marthe Olsbu Røyseland…

Astrid Øyre Slind viste seg frem under sesongstarten i skiskyting da hun på sprinten gikk inn til beste langrennstid blant damene. Astrid som egentlig er å se mest under langløpene under Visma Ski Classics markerte seg nå ved å gå 11 sekunder og 27 sekunder fortere enn de neste to på lista, Marthe Olsbu Røyseland og Tiril Eckhoff i sporet. Med 5 bom på standplass endte til slutt Øyre Slind på en 27. plass.

– Det var veldig gøy å prøve seg på et skiskytterrenn. Etter en litt tung fjorårssesong så startet jeg å skyte litt i mars bare for å ha noe annet å tenke på. Derfor bestemte jeg meg for at det ville være et morsomt renn å gå før langløpssesongen starter i desember, forteller Astrid.

Fikk nerver etter første skyting
– På første skyting fikk jeg kun én bom. Jeg skjønte da at dette egentlig kunne gå ganske bra. Derfor ble stående skytingen noe verre da tankene kom.

– Jeg pleier vanligvis å gå alt jeg har fra start til mål i skirenn fra langrenn, og det er klart det er noe uvandt her da jeg må disponere løpet mer rundt skytingen. Dette kan også ha hatt noe påvirkning på at det ble litt for mange bom på siste skyting.

Den fysiske formen lover bra for langløpssesongen
– Formen er veldig god. Jeg har merket veldig bra fremgang i hele sommer og høst. Det lover veldig bra for resten av sesongen, når jeg skal ut å konkurrere i Visma ski Classics.

Astrid forteller videre at sesongens store mål blir de tre store langløpene: Marcialogna, Birkeberinerrennet og Vasaloppet. Vi spør da om hun også har ambisjoner om å gå noen flere renn i skiskyting:

– Nei, jeg har ikke lagt noen plan for det. Målet i år vil i hovedsak å gå for den gule trøya i Visma Ski Classics, og jeg er redd det da ikke blir tid til å konkurrere så mye mer enn dette. Jeg har heller ikke meldt meg på fellesstarten i morgen rett og slett fordi jeg ikke trodde jeg ville klare å kvalifisere meg blant de 40 beste som får gå. Det angrer jeg jo på nå, sier Astrid og ler.

– Men jeg har også planer om å gå sesongåpningen for langrenn på Beitostølen til neste helg, så da blir det nye sjanser. Planen er å både å gå 10 km klassisk på lørdag og 10 km skøyting på søndag. Da venter nye sjanser.

Chris Jespersen skuffet over gjennomføringen
Også lagkamerat i Team Koteng Eidissen, Chris Jespersen konkurrerte under sesongåpningen lørdag. Langløperen endte til slutt på en 43.plass med fire bom og 2.11 minutt opp til vinneren Sivert Guttorm Bakken.

– Jeg er skuffet over gjennomføringen. Jeg følte nok under løpet litt på stundens alvor. Da klaffet ikke skytingen, sier Jespersen i etterkant av sitt renn.

– Nå blir det fullt fokus mot langløpssesongen igjen som starter for fullt i desember.  Likevel tenker jeg å gå rennet i fristil på Beitostølen til helga før det.

Sesongen for langløpene starter med Visma Ski Classics-rennet i svenske Orsa Grönklitt helga 18-19. desember. Da med lag-tempo og individuell prolog på programmet.

* Resultater skiskytteråpningen på Sjusjøen

* Terminliste Visma Ski Classics

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 01.02.2026, Bedrichov, Czech Republic (CZE): Hanna Lodin (SWE), Anikken Gjerde Alnaes (NOR), (l-r) - Ski Classics Jizerska50 - Bedrichov (CZE). www.nordicfocus.com. © Reichert/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.
    1

    Norsk langrennsprofil legger opp

    by Ingeborg Scheve
    03.03.2026
  • 1

    Skistjernene bekrefter: – Vi flytter sammen

    by Ingeborg Scheve
    22.09.2026
  • 1

    TV-krise for langrenn: – Det blir et stort tap

    by Langrenn.com
    28.09.2026
  • 1

    OL-mesteren sjanseløs mot langløpsproffene

    by Ingeborg Scheve
    07.03.2026
  • 1

    Vraker verdenscupen etter OL-smellen: Vil ta revansj i Vasaloppet

    by Ingeborg Scheve
    24.02.2026

FlerE artikler

  • Pål Golberg med kanonløp i Frankfurt: – Bøyer meg i støvet!

    La opp skikarrieren for halvannet år siden, nå kliner den tidligere OL- og VM-stjernen til med kanonprestasjon i Frankfurt Maraton.
    av Langrenn.com
    25.10.2026
  • Northug: – Han er mannen som kunne ha knekt Klæbo, det vet alle

    av Ingeborg Scheve
    25.10.2026
  • Team Futura GTE Trentino sikter mot topp 10

    av Leandro Lutz
    25.10.2026
  • Supertalent truer med å legge opp

    av Ingeborg Scheve
    24.10.2026
  • Ski Team Göhlins — Presentasjon av Pro Team Sesong XVIII

    av Leandro Lutz
    24.10.2026