TOTALT FLUORFORBUD VEDTATT AV FIS – HÅPER Å UNNGÅ SVART MARKED

av SC community • 23.11.2019

Det internasjonale skiforbundet har lørdag vedtatt totalforbud mot fluor i alle grener.

Det internasjonale skiforbundet har lørdag vedtatt totalforbud mot fluor i alle grener.

Fra sesongen 2020/2021 har styret i Det internasjonale skiforbundet vedtatt totalforbud mot fluor i alle grener. Det kom fram etter et FIS-møte lørdag.

Norges Skiforbund innførte i fjor forbud mot bruk av fluorholdige produkter, som brukes for å forbedre gliden i langrennssporet, for utøvere opp til 16 år. Forbudet ble begrunnet med smørernes helse, kostnader og selve miljøaspektet.

Etter innspill fra Norges Skiforbund har nå FIS-styret vedtatt at forbudet skal gjelde alle grener fra og med neste sesong. Det ble klart på et møte i tyske Konstanz.

– Vi har vedtatt et totalforbud fra sesongen 2020/2021. Dette gjelder ikke bare såkalt C8-karbonering, men alle typer fluor. Forbudet gjelder ikke bare langrenn, men alle grener innen FIS, sier FIS’s styremedlem Erik Røste til NTB.

Helsefarlig

Det var skipresident Røste og Norges Skiforbund som tidligere i høst fremmet forslag om et totalforbud.

– Vi gjør dette av tre årsaker. Det er et klart signal fra FIS om at vi ikke ønsker å bruke produkter som viser seg å være helsefarlige. Dagens vedtak vil også redusere kostnadene for skisporten vesentlig. Hensyn til miljøet er også en del av begrunnelsen, sier Røste.

EU har varslet at det kommer et forbud mot bruk av fluor i deres medlemsland.

Også Vegard Ulvang, leder i langrennskomiteen i FIS, er fornøyd.

– Jeg ser på dette som en gledens dag for hele skisporten, sier han til Dagbladet.

Avisen har i lang tid dekket problemstillingen med bruk av fluor, noe Ulvang også takket dem for.

Testmetode

– Med dette generelle FIS-forbudet håper vi å unngå fremveksten av et svart marked for fluor, sier Røste.

På bakgrunn av vedtaket er det satt ned en arbeidsgruppe som sammen med industrien skal arbeide mot å finne en testmetode som avdekker bruk av fluor.

– Jeg sitter i denne arbeidsgruppen. Det er blir sikkert mange spørsmål knyttet opp mot forbudet og hvordan det skal håndheves. Det blir arbeidsgruppens ansvar å finne fram til en sikker testmetode, sier Røste til NTB.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Erik Valnes of the Norwegian national cross-country skiing team at a press meet during day 3 of Tour de Ski on December 30, 2025 in Cavalese. Photo: Maxim Thoré / BILDBYRÅN
    1

    Valnes med klar melding: – Vi trenger han i OL

    by Ingeborg Scheve
    19.01.2026
  • 1

    – Føler at jeg har stjålet en OL-plass

    by Ingeborg Scheve
    21.01.2026

FlerE artikler

  • Tidligere OL-stjerne blir ny landslagssjef

    Nå er det klar hvem som tar over rollen som sjef for langrennslandslaget.
    av Maja Eriksson/ Ingeborg Scheve
    15.05.2026
  • Velg riktige hjul til rulleskiene – slik påvirker det teknikk og treningsutbytte

    av Langrenn.com
    15.05.2026
  • De fikk Lægreid til å bomme

    av Kjell-Erik Kristiansen
    14.05.2026
  • Norsk trenerlegende tar på seg tidenes snuoperasjon

    av Ingeborg Scheve
    14.05.2026
  • Bjørndalen kan bli IBU-president, russerne jubler

    av Ingeborg Scheve
    14.05.2026