SLIK FUNGERER MONSTERBOLKENE TIL MIKAEL GUNNULFSEN & CO

av SC community • 31.07.2021

I sommer har Team Telemark lagt om periodiseringsstrukturen med bolker der de OL-aktuelle løperne trener femtimersøkter i flere dager. Det har allerede gitt positive resultater. 

I sommer har Team Telemark lagt om periodiseringsstrukturen med bolker der de OL-aktuelle løperne trener femtimersøkter i flere dager. Det har allerede gitt positive resultater. 

Inn mot OL-sesongen 2021-22 har tidligere landslagstrener Steinar Mundal lagt om periodiseringen og øktstrukturen til toppløperne i Team Telemark. De har nå bolker der de i flere dager trener monsterøkter på fire-fem timer. Til gjengjeld trener de kun en økt om dagen i disse bolkene. 

– Når kroppen brytes mer ned, slik som den gjør når du holder på lenger, men samtidig får tilstrekkelig tid til å bygge seg opp, så får du mer framgang med slike lange enkeltøkter enn ved å dele opp samme timeantall på to økter, forklarer den meritterte suksesstreneren til Langrenn Pluss. 

LES MER OM OPPLEGGET: STØRRE TRENINGSUTBYTTE OG BEDRE RESTITUSJON UTEN Å ØKE TOTALBELASTNINGEN

SER ALLEREDE RESULTATER AV OMLEGGINGEN

For Mikael Gunnulfsen har endringene i periodisering og innføring av flere dager med kun en lang økt så langt fungert godt. 

28-åringen seilte som kjent opp som en klar kandidat til VM-troppen i vinter etter en kanonstart med seier på 15 kilometer klassisk under sesongåpningen på Beitostølen og deretter fulgte opp med en rekke gode resultater helt til han brakk leggen under trening i slutten av januar. Da røk selvfølgelig muligheten for en plass på VM-landslaget, men nå jobber Gunnulfsen for å gå seg inn i diskusjonen om en plass til OL, der nettopp 15 kilometer klassisk står på programmet. 

BRUDD FOR MIKAEL GUNNULFSEN ETTER KOLLISJON: MÅ OPERERES 

Omleggingene rundt periodisering og strukturen på mengdeøkter er ett av grepene han har tatt denne sesongen, og Gunnulfsen merker allerede at dette gir ønsket effekt. 

Hvordan oppleves denne formen for periodisering? 

– Når jeg periodiserer mengdebolkene på færre dager, blir den tunge perioden litt kortere, noe som innebærer mindre nedbrytning og dermed mindre risiko for at totalbelastningen blir for stor. I tillegg får jeg nå to-tre dager i uka hvor jeg føler at jeg har litt «ferie», uten at det er noe annet enn positivt. 

Gunnulfsen forklarer videre at større variasjon i periodiseringsopplegget bidrar til å gi et enda bredere treningsgrunnlag.  

– Jeg synes periodene med de veldig lange øktene gir muskulaturen en litt annen form for stimuli enn du får ved å kjøre to økter for dagen i mengdebolkene. 

Hvordan fungerer det å kjøre flere dager med kun en lang økt for deg? 

– Jeg synes det fungerer veldig bra. Det blir lang restitusjonstid til neste økt dagen etter, og du slapper muligens enda bedre av når du først legger deg i sofaen etter endt økt kontra det og måtte mobilisere til en ny økt seinere på dagen.

Er det noen ulemper med å organisere treningen på denne måten? 

– Ulempene er at jeg tidligere har respondert veldig bra på å bryte ned kroppen over en lengre periode, gjerne 10 til 14 dager, og har derfor god erfaring med det. Men med skaden i beinet blir det muligens ikke like lett å variere bevegelsesform som tidligere, og dermed større totalbelastning. Og med de erfaringene jeg har med omleggingen nå i sommer, kommer jeg til å fortsette med dette framover mot sesongstart. 

Gunnulfsen trekker imidlertid fram at planlegging er viktig for å få maksimalt ut av slike økter og redusere risikoen for å bryte kroppen for langt ned. Det gjelder spesielt rundt næringsinntak og bevegelsesform. 

– En skal være påpasselig med væske og næring underveis i slike økter, men så lenge jeg har det på plass, har jeg gode erfaringer med det. Om jeg gjennomfører det som kombiøkt, så setter jeg alltid den bevegelsesformen som stiller størst krav teknisk som første bevegelsesform. Det betyr at jeg ofte avslutter med sykkel, løp eller padling, sier Mikael Gunnulfsen til Langrenn Pluss. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Ferdig etter bare to år

    Betalte dyrt for valget sitt – nå snur han på nytt.
    av Langrenn.com
    12.06.2026
  • Stjerneskuddet rømte landet da det stormet som verst

    av Kjell-Erik Kristiansen
    12.06.2026
  • Tapte valget med 1 stemme – FIS-presidenten går av

    av Kjell-Erik Kristiansen og Ingeborg Scheve
    11.06.2026
  • Bråstopp for skiskytterstjernen – sesongen kan være kjørt

    av Adéla Ročárková/ Ingeborg Scheve
    11.06.2026
  • Hevet seg 240 prosent på ett år

    av Ingeborg Scheve
    11.06.2026