«The plot thickens» i kampen om en OL-billett.

av Øyvind Moen Fjeld • 29.12.2021
Spenningen stiger i kampen om de siste OL-billettene. Rennene i Lenzerheide ga ledelsen noen klare svar og noen flere grå hår.

Spenningen stiger i kampen om de siste OL-billettene. Rennene i Lenzerheide ga ledelsen noen klare svar og noen flere grå hår.

Da var årets to første Tour de Ski-etapper unnagjort. På kvinnesiden er det litt overraskende finske Kerttu Niskanen som er i ledelsen etter et meget sterkt klassiskrenn i snøværet i Lenzerheide. For guttene har Johannes Høsflot Klæbo kommandoen, men den største utfordreren, Alexander Bolshunov viste med sin andreplass på intervallstarten at han ikke har gitt opp kampen.

Med fire etapper igjen å gå er det fortsatt vidåpent i sammendraget. Men i det norske OL-uttaket er det kanskje ikke like åpent lengre. I Lenzerheide har det blitt arrangert renn i to OL-øvelser i høyden, altså renn som er meget like de vi kan få se i Beijing (kanskje bortsett fra føret som er forventet å være kaldt og trått i Kina).

Før vi kom til Lenzerheide hadde 12 av 16 plasser til OL allerede blitt delt ut:

Kvinner
Maiken Caspersen Falla, Strandbygda Idrettslag
Helene Fossesholm, Eiker Skiklubb
Therese Johaug, Idrettslaget Nansen
Heidi Weng, IL BUL
Lotta Udnes Weng, Nes Ski
Tiril Udnes Weng, Nes Ski

Menn
Johannes Høsflot Klæbo, Byåsen Idrettslag
Simen Hegstad Krüger, Lyn Ski
Håvard Solås Taugbøl, Lillehammer Skiklub
Hans Christer Holund, Lyn Ski
Emil Iversen, IL Varden Meråker
Erik Valnes, Bardufoss og Omegn Idrettsforening

Det er altså bare plass til to løpere til i hvert kjønn. De som i hovedsak kjemper om de siste plassene er Anne Kjersti Kalvå, Ragnhild Haga og Mathilde Myhrvold på kvinnesiden og Pål Golberg, Didrik Tønseth, Sjur Røthe, Even Northug, Harald Østberg Amundsen og Martin Løwstrøm Nyenget.

Flere klare svar
Etter rennene har Bjervig, Iversen og Nossum fått ganske mange svar. Med sin andreplass på sprinten kan Mathilde Myhrvold pakke kofferten og gjøre klar visumsøknaden til Kina, bortsett fra Johaug og Weng kan ingen norsk jente vise til en så god plassering i verdenscupen i år. Da står det mellom Anne Kjersti Kalvå og Ragnhild Haga om den siste plassen. Akkurat for øyeblikket har Anne Kjersti Kalvå taket på den. Hun ble vår beste løper under dagens renn og gjorde det bra på sprinten. Begge løpere har ganske liknende karakteristikker, men Haga er kanskje litt bedre i fri teknikk, mens Kalvå er best i klassisk. Her må lagledelsen avgjøre hva man trenger til for eksempel en stafettetappe. Men for øyeblikket må Ragnhild Haga få til et godt resultat under Tour de Ski, gjør hun ikke det går plassen til Kalvå.

På herresiden er det også en løper som har gått seg til OL. Pål Golberg, med finale på sprinten og pallplass på klassisken, har virkelig har vist seg fram og har skaffet seg flybillett til Beijing. Da er det en plass igjen å kjempe om. Didrik Tønseth gikk et middels renn i dag. Vi må ikke glemme at han tross alt ble nummer ti og er ikke håpløst langt bak. I Val di Fiemme er det et nytt klassisk renn der han kan vise seg fram, men han er kanskje avhengig av at de han kjemper mot ikke gjør det så bra. Martin Løwstrøm Nyenget går bra, men har ikke spisskompetansen i en OL-øvelse. Det er vanskelig å se hvordan han skal komme til OL nå. Even Northug vant ikke sprinten i Lenzerheide og blir dermed hjemme og går verdenscup. Harald Østberg Amundsen kan ved å gå gode renn mot slutten av Touren sikre seg plassen, men er kanskje avhengig av at en vossing ikke får det helt til.

Tøffe valg må tas
Sjur Røthe kolliderte med en spanjol og mistet ryggen til Alexander Bolshunov under dagens renn, var det OL-toget som sporet av? Kanskje, men jeg tror Røthe er landslagsledelsens foretrukne valg. Han har levert så godt i mesterskap etter mesterskap og kan være gull verdt på hvilket som helst distanserenn, for ikke å snakke om en stafett. Nossum vet hva Røthe står for og jeg tror han ønsker å ta med vossingen. Om ikke Østberg Amundsen, eller eventuelt Tønseth, får til noe stort mot slutten av Tour de Ski, tror jeg at Sjur Røthe tar den siste plassen til OL.

Det er trist å tenke på at en av de tre ikke kommer til OL. Alle er gullkandidater på sine beste dager. Samtidig er det et bilde på hvor ekstremt høyt nivået er blant våre beste herrer. Norsk langrenn kan klappe seg på skulderen for det.

I morgen er det hviledag i Tour de Ski før sirkuset fortsetter med fellesstart i Oberstdorf.

Program OL
Program Tour de Ski
Resultater Tour de Ski

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • 1

    OL-profilen vraket, legger opp tvert

    by Ingeborg Scheve
    05.05.2026
  • Edvin Anger of Sweden after competing in the men's 10 km free technique interval start during the FIS Cross-Country World Cup on December 14, 2025 in Davos.
    1

    Brudd etter fire år: – Det blir veldig personlig

    by Ingeborg Scheve
    17.05.2026
  • Victoria Carl of Germany Mathias Bergeld / BILDBYRÅN
    1

    Dopingtatt OL-stjerne tatt ut på elitelandslaget

    by Langrenn.com
    22.05.2026

FlerE artikler

  • Eiriks super-veivalg lurte alle i verdenscupfinalen

    – Jeg skrattet for meg selv da jeg så at ingen andre fulgte etter, sier Eirik Langedal Breivik. Nordmannen tok et super-veivalg i slutten av knockout-finalen i verdenscupen i Lidköping. Plutselig var han helt alene i teten og kunne juble over en litt overraskende seier.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    28.05.2026
  • Landslagsstjerne signerer med norsk privatlag

    av Ingeborg Scheve
    28.05.2026
  • Sikrer seg norsk juniorkomet

    av Ingeborg Scheve
    28.05.2026
  • Ingen vet hvem som skal sende Ski-VM: – Litt stressa nå

    av Langrenn.com
    28.05.2026
  • En måned etter ulykken: Nå kan hun endelig spise og smile igjen

    av Ingeborg Scheve
    28.05.2026