Fire gullkandidater mister NM i sommerskiskyting

av Ingeborg Scheve • 14.09.2022
Når NM i sommerskiskyting arrangeres kommende helg, er det fire sentrale eliteutøvere som mangler på startstreken.

Når NM i sommerskiskyting arrangeres kommende helg, er det fire sentrale eliteutøvere som mangler på startstreken.

NM i sommerskiskyting arrangeres på Gautefall fra fredag 16. september til søndag 18. september. Men fire av de antatt sterkeste medaljekandidatene stiller ikke til start i år: Tiril Eckhoff, Marte Olsbu Røiseland, Tarjei Bø og Sivert Guttorm Bakken. 

– Beslutningen er tatt i samråd med landslagsledelsen, sier landslagssjef Per Arne Botnan.

Eckhoff har valgt å stå over landslagsaktiviteter den siste tiden. Hun gikk på en real smell i sommer, og jobber fortsatt med å komme seg til hektene etter en lang og koronapreget OL-sesong, samt en tøff koronainfeksjon på vårparten.

– Tiril trenger fortsatt hvile, men hun er motivert, trener og blir fulgt godt opp av trenerteamet. Sivert er veldig sulten på å konkurrere, men vi er nødt til å avvente til nivåene hans er der de skal være, sier Botnan.

Les også: Tiril Eckhoff var en hårsbredd fra å legge opp

Olsbu Røiseland har pådratt seg en mindre infeksjon og er snart klar for å trene igjen, men skal foreløpig ikke konkurrere hardt.

Bakken har en betennelse på hjerteposen og venter på klarsignal fra legene før han kan komme tilbake til konkurranser og tøff trening. 

Les også: Fikk hjertebetennelse av koronavaksinen

Bakken skal likevel være tilstede på NM i sommerskiskyting og deltar også på samlingen for herrelandslaget i etterkant av mesterskapet, til tross for at han ikke selv vil delta fullt ut. 

– Han vil få støtte særlig på skytingen når han ikke er i stand til å trene som normalt, sier landslagssjef Per Arne Botnan i en pressemelding.

Tarjei Bø skal snart bli far for første gang, og blir derfor hjemme.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • POKLJUKA,SLOVENIA,15.MAR.25 - BIATHLON - IBU World Cup, 12.5km mass start, ladies. Image shows the athletes. Photo: GEPA pictures/ Matic Klansek © Bildbyrån
    1

    Utestenges i ti år: – Gjenspeiler alvoret

    by Ingeborg Scheve
    20.07.2026
  • 1

    Bryter med landslaget: – Jeg er svært misfornøyd

    by Ingeborg Scheve
    17.06.2026
  • 1

    – Føler meg lurt: Disse går sprinten for Norge

    by Langrenn.com
    12.02.2026
  • Juni Arnekleiv (NOR) - IBU World Cup Biathlon, training, Oslo
    1

    Avslører ny kjæreste: – Kjekk og artig bygdegut

    by Ingeborg Scheve
    21.07.2026
  • 1

    Program for OL 2026: Langrenn og skiskyting dag for dag

    by langrenn.com
    30.09.2025

FlerE artikler

  • O-ringen: To norske pallplasser etter siste etappe

    De norske toppløperne beholdt sine to 3.plasser totalt i O-ringen femdagars utenfor Göteborg. Men to kvinnlige verdensmestere og et svensk brødrepar hindre Norge fra 1. eller 2.plass i verdens største o-løp.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    25.07.2026
  • Spurtslo Johaug – nå vil han gjøre det igjen i VM

    av Ingeborg Scheve
    25.07.2026
  • O-ringen: Best i verden på etappe 4

    av Kjell-Erik Kristiansen
    25.07.2026
  • Sveriges turbojunior ydmyker de norske stjernene – igjen

    av Ingeborg Scheve
    24.07.2026
  • Hjertet stoppet to ganger – nå er langrennsdrømmen over

    av Ingeborg Scheve
    24.07.2026