Sugen på en halv elg? 

av Ingeborg Scheve • 07.10.2022
Sjusjøen Super Criterium
Søndag 12. november kan du være med å kjempe om en halv elg: Sjusjøen og Ski Classics inviterer til en unik kickstart på langløpssesongen i forbindelse med den nasjonale sesongstarten i skiskyting.

Søndag 12. november kan du være med å kjempe om en halv elg: Sjusjøen og Ski Classics inviterer til en unik kickstart på langløpssesongen i forbindelse med den nasjonale sesongstarten i skiskyting.

I verdenscupen får vinnerne enorme ostebiter i premie; i Sjusjøen Super Criterium får raskeste mann og kvinne en halv elg hver. 

Det nye 30 kilometer lange klassiskrennet Sjusjøen Super Criterium kjøres i kriterium-format med fellesstart, der løperne går runde på runde i en løype på under fem kilometer. Hovedpremien i både dame- og herreklassen er altså en halv elg.

Hensikten med det nye langløpet er å gi langløperne en mulighet til å teste formen og teknikken og se hvordan de ligger an i forhold til konkurrentene i forkant av sesongen og i garantert gode snøforhold. 

– Å kunne åpne sesongen med vårt eget unike event allerede i november, er noe vi har jobbet med lenge. Vi ønsker å gi våre deltakere en mulighet til å treffes på sine premisser, og det å kunne gjøre det på Sjusjøen føles som en stor ære, sier David Nilsson, daglig leder i Ski Classics. 

– Sjusjøen er jo et av verdens mest kjente langrennsdestinasjoner, og vi er glad for at de og Norges skiskytterforbund er så positive til å inkludere oss i sin sesongåpning, sier han.  

Det nye langløpet arrangeres av Ski Classics i samarbeid med Sjusjøen og Norges Skiskytterforbund. Skiskytterne vil imidlertid konkurrere i egne løyper. 

Sjusjøen Super Criterium blir sendt på NRK TV, som produserer sendingen i samarbeid med arrangøren Ski Classics/W Sports Media. TV-sendingen vil også bli strømmet på SC PlayLangrenn.comLangd.seMaastohiihto.com og proXCskiing.com

Interessert i langløp? Her har vi samlet nyheter, features og artikler om langløp

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ulvang sikrer seg norsk superstjerne

    by Maja Eriksson og Ingeborg Scheve
    02.05.2026
  • 1

    Petter Northug blir disket fra pallen

    by Ingeborg Scheve
    30.01.2026
  • 1

    Northug røper: Hun måtte overtales

    by Ingeborg Scheve
    16.05.2026
  • 1

    Skrellseier i Tsjekkia – tidligere fotballproff slår verdenseliten

    by Ingeborg Scheve
    31.01.2026
  • 1

    Kalvå ferdig i Team Aker Dæhlie – bytter ut hele dametroppen

    by Langrenn.com
    27.05.2026

FlerE artikler

  • Klæbo-rivalen er blitt mangemillionær

    Han mistet VM i fjor og floppet i OL i vinter. Mens resultatene svikter, renner millionene inn. Nå snur han på alt før VM i Falun.
    av Ingeborg Scheve
    15.06.2026
  • Nå kan flere få trene som Stenshagen

    av Ingeborg Scheve
    15.06.2026
  • 23 år gammel langløper parkerte Klæbo

    av Ingeborg Scheve
    14.06.2026
  • Vraker verdenscupen i langrenn: – En katastrofe

    av Langrenn.com
    14.06.2026
  • Påmeldingen til Skinnarloppet 2027 åpner 21. juni

    av Leandro Lutz
    14.06.2026