Richard Jouve vant sprinten på Beitostølen: – Jeg er ikke på maks ennå

av Ingeborg Scheve • 09.12.2022
Richard Jouve (FRA), vant sprinten på Beitostølen 2022
Richard Jouve vant sprinten under verdenscupen på Beitostølen, Pål Golberg beste norske på fjerdeplass.

Richard Jouve vant sprinten under verdenscupen på Beitostølen, Pål Golberg beste norske på fjerdeplass.

Richard Jouve vant sprinten under verdenscupen på Beitostølen fredag ettermiddag. Og dette er bare starten på hva vi kan forvente i vinter, ifølge franskmannen som vant sprintverdenscupen sammenlagt i vinter. 

– Jeg tror ikke jeg er på maks ennå. Jeg er ikke i toppform ennå, og det er fortsatt en del ting jeg må forbedre. Men det er også planen. Vi legger opp til å være på topp til VM i Planica i februar. Så vi skal fortsette å prestere godt som oppkjøring for sesongens hovedmål, sier Jouve til Nordic Mag etter sprintseieren. 

Like bak Jouve fulgte dagens sensasjon: italieneren Simone Mocellini tok andreplassen etter en vanvittig opphenting inne på oppløpet. 24-åringen tok med det sin første pallplass i verdenscupen. 

Svenske Calle Halfvarsson sikret seg den siste pallplassen i sprinten, sin første for sesongen. Golberg, som falt halvveis i finalen, tok fjerdeplassen. Han fortsetter i den gule trøya som sammenlagtleder av verdenscupen. 

Topp 6 menn, sprint klassisk
1. Richard Jouve, Frankrike, 2:36.37
2. Simone Mocellini, Italia, 2:36.67
3. Calle Halfvarsson, Sverige, 2:36.88
4. Pål Golberg, Norge, 2:37.27
5. Joni Mäki, Finland, 2:37.61
6. Lucas Chanavat, Frankrike, 2:44.81

Fullstendige resultater

Damene gikk sin sprintfinale like før gutta. Der var det Nadine Fähndrich fra Sveits som vant.

Ekstremt viktig for sporten
Etter at langrennskommentatorene har beklaget seg over norsk dominans i herrelangrenn siden verdenscupen startet, ble det noe helt annet i sprinten på Beitostølen fredag. Det var ikke en eneste norsk løper på pallen, og kun en nordmann i finalen. 

Riktignok manglet Johannes Høsflot Klæbo, som er ute med sjukdom denne helga, i dagens startfelt. Men med 12 løpere til start, var det forventet at nordmennene ville dominere også denne helga. 

Men slik ble det ikke, heldigvis. Av de 12 startende, var det åtte som tok seg til kvartfinalene. Men bare to gikk videre til semifinalen, og i finalen var det bare en mann igjen: verdenscuplederen Pål Golberg. 

Det er naturligvis moro for nordmenn at de norske løperne tapetserer pallen og dominerer topp-10-listene. Men at flere nasjoner er med å kjempe om pallen og toppplasseringer er ekstremt viktig for interessen for internasjonalt langrenn og framtida til sporten. I den sammenheng er dagens resultatliste oppløftende lesing. 

Se også: 
Klæbo må stå over Beitostølen
Dette er Norges tropp til verdenscupen på Beitostølen

I morgen fortsetter verdenscupen på Beitostølen med 10km klassisk med individuell start for både kvinner og menn. 

FAKTA Verdenscup Beitostølen
Når: Fredag 9. desember til søndag 11. desember
Hvem: uttatte eliteløpere
Hvor: Beitostølen
Hva: Den andre av to verdenscuprunder på rad i Norge. Verdenscupen på Beitostølen kommende helg er en helt ny verdenscuprunde denne sesongen. Den er også nest siste runde i verdenscupen før Tour de Ski.  
I potten: Uttaksgrunnlag for videre verdenscuprunder, samt at alle resultater i verdenscupen vektlegges i uttaket til VM 2023 i Planica i månedsskiftet februar/mars. 
Program: 
Fredag 9. desember: sprint klassisk
– 09:30: Sprint prolog, kvinner og menn (NRK1)
– 12:00: Sprint heat og finaler, kvinner og menn (NRK1) 
Alt av detaljer, startlister og resultater

Lørdag 10. desember: 10km klassisk, individuell start
-11:00: Langrenn 10km, kvinner (NRK1)
– 12:45: Langrenn 10km, menn (NRK1)
Alt av detaljer, startlister og resultater

Søndag 11. desember: mixed stafett
– 13:00: Langrenn mixed stafett, kvinner og menn (NRK1)
Alt av detaljer, startlister og resultater

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026

FlerE artikler

  • Forbundet kvitter seg med gulltrener – nå er spillet i gang

    Lørdag var han ferdig som landslagstrener etter ti år i stillingen. Nå står gulltreneren uten jobb, men tilbudene renner inn.
    av Ingeborg Scheve
    14.04.2026
  • LISTE: Skred av skiskyttere legger opp

    av Ingeborg Scheve
    14.04.2026
  • Hedegart møter tidenes startfelt i Skarverennet

    av Ingeborg Scheve
    14.04.2026
  • Tidligere norgesmester på ski hardt kvestet i Paris-Roubaix

    av Kjell-Erik Kristiansen
    13.04.2026
  • Kjempeløp i Drammen – nå er hun blant Norges 15 beste noensinne

    av Ingeborg Scheve
    13.04.2026