Dette er Norges medaljehåp på 10-kilometeren

av Ingeborg Scheve • 27.02.2023
Landslagstrener Stig Rune Kveen tror Norge kan ta medalje på 10-kilometeren i morgen. Det er spesielt en løper han trekker fram.

Landslagstrener Stig Rune Kveen tror Norge kan ta medalje på 10-kilometeren i morgen. Det er spesielt en løper han trekker fram.

Så langt har de svenskene damene dominert ski-VM i Planica. De tok hele pallen og alle de fire første plassene på sprinten på torsdag, gull og sølv på skiathlon på lørdag, og seieren på lagsprinten på søndag. De er også favoritter til tirsdagens 10-kilometer fristil med individuell start. 

Dette er Norges lag til 10km fristil

Nå ser svenskene selv for seg at de kan ta alle gullene årets ski-VM. Med de resultatene som svenskene har levert så langt, er det ikke urealistisk. 

Men Norges landslagstrener Stig Rune Kveen tror de norske løperne har gode muligheter til å utfordre svenskene på 10-kilometeren på tirsdag. 

Han trekker spesifikt fram Anne Kjersti Kalvå. Hun var uheldig under skibyttet på 15km skiathlon på lørdag, men var med helt oppe i teten fram til da. 

– Kroppslig ser hun piggere ut nå. Hun har vært på et høydeopphold like før VM, og normalt skal hun få en fin stigning utover i mesterskapet. Det stemmer godt overens med planene vi har lagt, sier Kveen til Langrenn.com etter søndagens lagsprint der hun tok sølv sammen med Tiril Udnes Weng.

Nå tror Kveen at Kalvå kan være Norges medaljehåp på 10-kilometeren på tirsdag. Den går i fristil med individuell start.  

– På en maksdag på skøyterennet så kan hun være med å kjempe om medalje. Det har hun bevist i verdenscupen, og det er mulig her også hvis hun får ytterligere et lite løft, sier han til Langrenn.com. 

Kveen er også optimistisk til at Kalvå kan være med helt i toppen på tremila kommende lørdag. Den går i klassisk med fellesstart.

– Begge de distansene er to løp som passer henne veldig bra, både 10-kilometeren og 30-kilometeren, sier han. 

Få med deg det beste innholdet fra VM og Vasaloppet: Bli medlem på Langrenn.com nå og sikre deg tilgang til den bredeste og dypeste dekningen av langrenn fra ski-VM i Planica og alt som skjer inn mot Vasaloppet 5. mars fra våre reportere på plass i Planica og langløpsmiljøet. Slå til på kampanjen og få medlemskap i Langrenn.com til halv pris nå

FAKTA VM 2023
Hvem:
 Uttatte eliteløpere 
Dette er Norges VM-tropp
Dette er Sveriges VM-tropp
Her ser du alle landslagstroppene i VM 2023
Hva: FIS verdensmesterskap i Nordiske grener
– Langrenn
– Hopp
– Kombinert
Hvor: Planica, Slovenia
Når: 21. februar til 5. mars 2023

VM 2023 hjemmesider

Verdenscuper og mesterskap i langrenn, langløp og skiskyting på TV: Hvilke kanaler sender hva? Langrenn.com har oversikten

Program langrenn VM 2023: 
22. februar: 5km/10km fristil individuell start, kvalifisering kvinner og menn
23. februar: sprint klassisk, kvinner og menn
24. februar: 30km skiathlon, menn
25. februar: 15km skiathlon, kvinner
26. februar: Teamsprint fristil, kvinner og menn
28. februar: 10km fristil individuell start, kvinner
1. mars: 15km fristil individuell start, menn
2. mars: 4x5km stafett, kvinner
3. mars: 4x10km stafett, menn
4. mars: 30km klassisk fellesstart, kvinner
5. mars: 50km klassisk fellesstart, menn

Se også: VM 2023 Komplett program dag til dag med alle tidspunkter for alle grener og øvelser

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026

FlerE artikler

  • Forbundet henter inn treneren bak Heggen og Drivenes

    Henter inn suksesstreneren bak flere av Norges unge stjerneskudd til regionlaget Innlandet.
    av Ingeborg Scheve
    28.04.2026
  • Rulleskiguiden 2026

    av Langrenn.com
    28.04.2026
  • – Jeg skal kanskje slå han ned

    av Ingeborg Scheve
    28.04.2026
  • Tyrving fikk plutselig en verdenscupvinner i klubben

    av Kjell-Erik Kristiansen
    28.04.2026
  • Aukland: – Ingen tør å trosse dem hvis de ikke heter Klæbo

    av Ingeborg Scheve
    28.04.2026