Ellevilt oppgjør om VM-gullet på 15-kilometeren

av Ingeborg Scheve • 01.03.2023
Simen Hegstad Krüger tok sitt andre strake VM-gull, trippel norsk og Johannes Høsflot Klæbo havnet utenfor pallen.

Simen Hegstad Krüger tok sitt andre strake VM-gull, trippel norsk og Johannes Høsflot Klæbo havnet utenfor pallen.

Simen Hegstad Krüger var suveren på 15-kilometeren i ski-VM i Planica. Men Harald Østberg Amundsen som startet sist av de norske gjorde at Krüger ikke kunne feire før Amundsens siste meter var unnagjort. 

– Jeg synes jeg gikk veldig bra, men så merket jeg at avslutningen var litt svakere enn det jeg hadde håpet på. Jeg fryktet Harald der. Han gikk ekstremt godt og det var noen nervepirrende minutter å vente på Harald i mål. Jeg var redd jeg hadde rotet det bort på slutten, sier Simen Hegstad Krüger etter seieren. 

Østberg Amundsen endte 5.3 sekunder bak Krüger, og forteller at han ikke hadde mer å gi til tross for at han tok inn flere sekunder på slutten. 

– Simen er utrolig rå. Jeg hadde ikke mer inne, jeg er ekstremt fornøyd, sier 24-åringen etter målgang, og forklarer at det kostet.

– Løypa er utrolig seig. Det er humper og svinger og det er stress over alt. Jeg måtte bare kaste bort rennplanen min, gå jevnt og holde farten til Simen. Og jeg går det jeg kan til mål. 

Tittelforsvarer fra VM 2021 Hans Christer Holund ble nummer tre, mens Johannes Høsflot Klæbo havnet på den sure fjerdeplassen. 

– Med det nivået jeg har nå så kjemper jeg om en pallplass det å ta en bronse i dag føles nesten som et gull, sier Holund etter bronsemedaljen. 

Topp 3 menn, 15km fristil
1. Simen Hegstad Krüger, Norge, 32:17.4
2. Harald Østberg Amundsen, Norge, +5.3
3. Hans Christer Holund, Norge, +24.6 

Fullstendige resultater

Saken oppdateres

Få med deg det beste innholdet fra VM og Vasaloppet: Bli medlem på Langrenn.com nå og sikre deg tilgang til den bredeste og dypeste dekningen av langrenn fra ski-VM i Planica og alt som skjer inn mot Vasaloppet 5. mars fra våre reportere på plass i Planica og langløpsmiljøet. Slå til på kampanjen og få medlemskap i Langrenn.com til halv pris nå. 

FAKTA VM 2023
Hvem:
 Uttatte eliteløpere 
Dette er Norges VM-tropp
Dette er Sveriges VM-tropp
Her ser du alle landslagstroppene i VM 2023
Hva: FIS verdensmesterskap i Nordiske grener
– Langrenn
– Hopp
– Kombinert
Hvor: Planica, Slovenia
Når: 21. februar til 5. mars 2023

VM 2023 hjemmesider

Verdenscuper og mesterskap i langrenn, langløp og skiskyting på TV: Hvilke kanaler sender hva? Langrenn.com har oversikten. 

Program langrenn VM 2023: 
22. februar: 5km/10km fristil individuell start, kvalifisering kvinner og menn
23. februar: sprint klassisk, kvinner og menn
24. februar: 30km skiathlon, menn
25. februar: 15km skiathlon, kvinner
26. februar: Teamsprint fristil, kvinner og menn
28. februar: 10km fristil individuell start, kvinner
1. mars: 15km fristil individuell start, menn
2. mars: 4x5km stafett, kvinner
3. mars: 4x10km stafett, menn
4. mars: 30km klassisk fellesstart, kvinner
5. mars: 50km klassisk fellesstart, menn

Se også: VM 2023 Komplett program dag til dag med alle tidspunkter for alle grener og øvelser

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026
  • 1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 23 år gammel

    by Ingeborg Scheve
    19.10.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • 250214 Kristine Stavås Skistad of Norway in the mixed zone after the Women's Sprint final during the FIS Cross-Country World Cup on February 14, 2025 in Falun. Photo: / kod SH / SH0584
    1

    Skistad snur: Gjør noe hun aldri har gjort før

    by Ingeborg Scheve
    01.10.2026
  • 12.03.2026, Drammen, Norway (NOR): Johannes Hoesflot Klaebo (NOR) - FIS world cup cross-country, individual sprint, Drammen (NOR).
    1

    Ny beskjed om Klæbo etter det dramatiske fallet

    by langrenn.com
    12.03.2026

FlerE artikler

  • Ny nedtur for skiskytterprofilen: – Tar visst lenger tid enn jeg skulle ønske

    26-åringen fra Geilo tvinges til å utsette comebackdrømmen, mister sesongåpningen, og er nok en gang usikker på når hun kan komme tilbake.
    av Ingeborg Scheve
    04.11.2026
  • Sundby fronter nytt terrengløp – over 500 påmeldt

    av Ingeborg Scheve
    03.11.2026
  • Medlemstilbud: 15 prosent rabatt på Kobberløpet

    av Langrenn.com
    03.11.2026
  • Vinterens stjerneskudd innlagt på sjukehus – ute på ubestemt tid

    av Ingeborg Scheve
    02.11.2026
  • Rett opp på pallen – sju måneder etter at hun fødte tvillinger

    av Ingeborg Scheve
    02.11.2026