Fanny Møller Endresen har hatt en fremgang flere bare kan drømme om

Fanny Møller Endresen virkelig imponert i Ski Classics denne sesongen som Pro Tour utøver. Det er ekstra imponerende da 29-åringen kombinerer satsningen med fulltidsjobb.

Fanny Møller Endresen virkelig imponert i Ski Classics denne sesongen som Pro Tour utøver. Det er ekstra imponerende da 29-åringen kombinerer satsningen med fulltidsjobb.

Dt finner fler helter i langløpssirkuset. Ikke bare de raskest og mest meritterte, men også de som overrasker med solide prestasjoner og personlige beste noteringer helg på helg. En av disse imponerende utøverne er Fanny Møller Endrsen, et medlem av Pro Teamet, Team Straye Flammekaster.

Ved siden av å jobbe fulltid ved siden av satsningen, har Møller Endresen markert seg med flere gode resultater denne sesongen. I løpet av sesongen har hun vunnet Challengers rennet Trysil Skimaraton. Hun også også blant annet gått inn til 15. plasser i både Marcialonga og Birkebeinerrennet – foran en rekke andre solide skiløpere.

Disse prestasjonene førte Team Straye Flammekaster-utøveren inn på en 37-plass i kampen om den gule sammenlagttrøya.

– Du fullførte på en 15. plass i din første utgave av Marcialonga. Hvordan var den opplevelsen?
– Marcialonga var veldig kult. Jeg hadde aldri gått det rennet før, men jeg så for meg at løypa var veldig morsom ved å gå gjennom små landsbyer, underganger, og blant flere publikummere som skapte en god atmosfære. Jeg følte meg veldig bra under rennet, men jeg brakk staven etter bare seks kilometer etter start. Det var litt uheldig. Heldigvis fikk jeg en ny stav etter bare to kilometer.

– Har du gjort noen spesifikke forberedelser før denne sesongen?
– Jeg har gått litt mer staking på trening. Før sesongen hadde jeg bare fullført ett renn uten feste før. En god prestasjon i Marcialonga var ett av hovedmålene.

– Hvordan kom du inn i langdistansemiljøet?
– I fjor fikk jeg muligheten til å bli en del av den gode gjengen i Team Straye Flammekaster, som har gitt meg muligheten til å delta i Ski Classics-sirkuset. Min opplevelse til nå har vært veldig bra, og jeg ser frem til å delta i flere renn. Jeg r langt fra en profesjonell utøver da jeg jobber fulltid ved siden av. Jeg gjør dette mest for moroa sin skyld.

Les også: Team Straye Flammekaster: -Vi er mosjonister med profflisens

Team Stray Flammekaster ble tilslutt det 29. beste Pro Teamet i Ski Classics Sesong XIV. Foto: Magnus östh/Ski Classics

– Jeg har gått på langrenn siden jeg var liten, og har alltid elsket å være ute på ski. Jeg gikk noen renn da jeg var rundt 14-15 år, men aldri profesjonelt. Etter det har jeg likevel alltid trent regelmessig, og da har langrenn vært hovedaktiviteten. Likevel har jeg nok vær mer dedikert de siste tre årene. Jeg har trent mye med guppa Team Driv Trening, og gått flere lokale renn i Norge.

Og dedikasjonen har gitt resultater. Framgangen til Møller Endresen er noe flere bare kan drømme om. I 2018 29-åringen nummer 123 i Birkebeinerrennet. Da brukt hun litt over fire timer på det 54 kilometer lange rennet.

Året etter hadde hun kuttet ned totaltiden med over en halv time, og gikk da inn til en 53. plass. I 2022 ble det en 24. plass, og i år altså en bunnsolid 15. plass.

Møller Endresen har virkelig lært oss at det er fullt mulig å delta i Ski Classics, selv med fulltidsjobb. Alle kan bli så gode d vil dersom de legger ned hardt arbeid, dedikasjon og engasjement for sporten.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 01.02.2026, Bedrichov, Czech Republic (CZE): Hanna Lodin (SWE), Anikken Gjerde Alnaes (NOR), (l-r) - Ski Classics Jizerska50 - Bedrichov (CZE). www.nordicfocus.com. © Reichert/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.
    1

    Norsk langrennsprofil legger opp

    by Ingeborg Scheve
    03.03.2026
  • 1

    Skistjernene bekrefter: – Vi flytter sammen

    by Ingeborg Scheve
    22.09.2026
  • 1

    TV-krise for langrenn: – Det blir et stort tap

    by Langrenn.com
    28.09.2026
  • 1

    OL-mesteren sjanseløs mot langløpsproffene

    by Ingeborg Scheve
    07.03.2026
  • 1

    Vraker verdenscupen etter OL-smellen: Vil ta revansj i Vasaloppet

    by Ingeborg Scheve
    24.02.2026

FlerE artikler

  • Trues med direkte disk og utestengelser på flere måneder

    Johan-Olav Botn slapp med skrekken forrige helg. Men gjør han det igjen blir det direkte disk. IBU truer med brutale sanksjoner kommende sesong.
    av Ingeborg Scheve
    26.10.2026
  • Skistjernen fra Dalsbygda til nytt privatlag

    av Leandro Lutz
    26.10.2026
  • Pål Golberg med kanonløp i Frankfurt: – Bøyer meg i støvet!

    av Langrenn.com
    25.10.2026
  • Northug: – Han er mannen som kunne ha knekt Klæbo, det vet alle

    av Ingeborg Scheve
    25.10.2026
  • Team Futura GTE Trentino sikter mot topp 10

    av Leandro Lutz
    25.10.2026