Nok en enorm etappe for Tour-debutanten i Uno-X

av Ingeborg Scheve • 22.07.2023
Tobias Johannessen leverer igjen på nest siste dag av årets Tour de France: 23-åringen fra Uno-X hylles av ekspertene etter nok en kruttsterk etappe.

Tobias Johannessen leverer igjen på nest siste dag av årets Tour de France: 23-åringen fra Uno-X hylles av ekspertene etter nok en kruttsterk etappe.

Den siste ordinære etappen i årets Tour de France ble et fyrverkeri over seks fjell og 133.5 kilometer, endte med et dramatisk spurtoppgjør mellom sammenlagtleder Jonas Vingeaard, erkerivalen Tadej Pogacar og Felix Gall, og nok en ellevill prestasjon fra Tobias Halland Johannessen fra Uno-X. 

Den 23 år gamle Tour-debutanten var det klart sterkeste kortet til det norske laget på en brutal fjelletappe som denne. Johannessen har tatt en tredjeplass, en femteplass og flere topp-ti plasseringer på liknende etapper tidligere i årets Tour de France.

Også i dag kjempet han seg inn til en topp-ti plassering: Etter flere tusen kilometer i beina i løpet av de siste tre ukene, hadde Johannessen fortsatt en spurt igjen i beina, og sikret seg niendeplassen. 

– Jeg kjørte det jeg hadde i den siste bakken, og det var en rask dag. Så jeg er fornøyd med topp-ti, sier Johannessen til TV2 etter målgang.

Han forteller om en heseblesende etappe der det var action fra start til mål. 

– Det gikk jo bånn gass hele veien, og det ble aldri helt brudd. Det bare ble satt med UAE i første bakke, og så tok Jumbo (-Visma) litt over, og så ble det bare bånn gass. Da bestemte vi oss bare for å spise og prøve i finalen med GC-gruppa, og det var gøy å kjøre på den måten også. Det er litt ekstra gøy å (bli topp 10) fra GC-gruppa. Da blir det litt mer på ordentlig. Det hadde vært gøy å gjøre det her igjen til neste år, sier Johannessen. 

Det norske profflaget Uno-X er ett av to spesielt inviterte lag til årets utgave av Tour de France. Det er første gang det er et norskeid profflag med i det prestisjetunge treukersrittet, og laget har definitivt grepet muligheten og invitasjonen med begge hender: De har vært med å prege Tour de France helt fra den første etappen. 

Er du overrasket over deg sjøl, at du er med å kjempe her? 
– Ja, både og. Man har jo trent og håpet at man har et nivå inne, og vi har gjort mye bra i forberedelsene. Vi begynner å bli et veldig godt lag, med gode folk rundt og gode på fueling, så vi hadde et håp om å være der oppe og kjempe. Da er det jo gøy å få det til litt. 

Hva er det viktigste du tar med deg, og det som skal løfte deg fra topp tre til seier? 
– Det er bare å få litt mer erfaring fra alle situasjoner. Første gang jeg var i brudd, det var nå i Touren. Så det er mye småting jeg må lære av. Vi gjør nok en evaluering og kan pynte på litt ting, og vi har nok enda litt mer å gå på. 

Gikk for hjemmeseier 
Ellevill jubel ble det også for Thibot Pinot. Franskmannen syklet sin siste ordinære etappe i sitt siste Tour de France, og 33-åringen fikk en enorm hyllest av sine landsmenn langs løypa på den 20. etappen. Den ble ikke mindre etter at den franske veteranen gikk solo på siste del av rittet. 

Med tre kilometer til toppen på den nest siste klatringen ledet Pinot med 1:15 til gruppa som jaget. Men litt opp i den siste motbakken, ble franskmannen tatt igjen, og Pinot endte på sjuendeplass et halvminutt bak vinneren. 

Topp 3, etappe 20, 133.5km fra Belfort til Le Markstein Fellering
1. Tadej Pogacar, UAE, 3:27:18
2. Felix Gall, AG2R,
3. Jonas Vingeaard, Jumbo-Visma,

9. Tobias Halland Johannessen, Uno-X, +0:50

Med seieren på den nest siste etappen, sikret Pogacar seg 10 bonussekunder, mens Vingegaard fikk fire bonussekunder. Men bonusen gjorde lite for å utjevne ledelsen til dansken i den gule trøya: Vingegaard startet etappen med sju minutter og 35 sekunder ned til sloveneren på andreplass. 

– I dag følte jeg meg endelig som meg selv igjen. Etter å ha slitt i mange dager kjennes det godt å klare å ta etappeseieren på målstreken, sier Pogacar etter målgang. 

I starten av den tredje uka hadde sloveneren bare ti sekunder opp til dansken. Men etter to beintøffe dager for Pogacar på tirsdag og onsdag, økte Vingegaard ledelsen først til ett minutt og 38 sekunder på tempoetappen på tirsdag og deretter med ytterligere 5:45 etter kongeetappen på onsdag. Dermed var kampen om sammenlagtseieren i praksis avgjort.    

I forkant av sjarmøretappen til Paris i morgen, leder Vingegaard nå med sju minutter og 29 sekunder sammenlagt.  

Pogacar leder kampen om ungdomstrøya med fem minutter og 28 sekunder til neste rytter på lista. 

Drøyt halvveis på dagens etappe hadde Giulio Ciccone sikret seg klatretrøya: Selv om morgendagens etappe har to små klatringer, er det matematisk ingen som kan ta fra han sammenlagtseieren i klatrekonkurransen. Det samme er tilfellet for sprinttrøya: Jasper Philipsen står med 377 poeng, leder med 119 poeng, og trenger bare å fullføre sjarmøretappen for å ta hjem den grønne trøya. 

Søndagens sjarmøretappe fra Saint-Quentin-en-Yvelines til Paris Champs-Élysées er på 115 kilometer, har en innlagt spurt og en liten klatring av kategori 4, men er ellers nesten padde flat. 

FAKTA: Tour de France 2023
Når:
 1. juli til 23. juli (menn) og 23. juli til 30.juli (kvinner)
Hvem: UCI World Tour og profflag, 22 lag med åtte ryttere hver
Hva: Etapperitt over 21 etapper på 24 dager (menn) og åtte etapper på åtte dager (kvinner)
Hvor: Hovedsakelig i Frankrike, men har ofte innslag av etapper i andre land. I år starter herrenes Tour de France i Bilbao i Baskerland (Spania).
Distanse: 3 404 kilometer (menn) og 956 kilometer (kvinner)
Etablert: 1903
Eier: ASO
Hjemmesider: www.letour.fr

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Rulleskiguiden 2026

    by Langrenn.com
    28.04.2026
  • Lisa Vittozzi (ITA), Mirco Romanin (ITA), coach Team Italy, (l-r) - Biathlon summer training, Lavaze (ITA).
    1

    Hvilke trafikkregler gjelder for rulleski?

    by Ingeborg Scheve
    18.05.2026
  • Gina Del Rio (AND) - Cross-Country summer training, Font-Romeu (FRA).
    1

    Tre grep for tryggere rulleskitrening

    by Ingeborg Scheve
    11.05.2026
  • BLINK blir en viktig del av det nye konseptet til den internasjonale juniorsamlingen til Skiforbundet.
    1

    Blink 2023: Komplett program

    by Ingeborg Scheve
    19.06.2023
  • 1

    De beste øktene på stakemaskin 

    by Ingeborg Scheve
    13.10.2022

FlerE artikler

  • Ser kollegaene slutte: – Det skremmer meg

    Ebba Andersson satser mot OL 2030. Men når stadig flere klubbkamerater og landslagskollegaer slutter, kjenner hun på uroen over sin egen framtid.
    av Ingeborg Scheve
    21.05.2026
  • Vraker verdenscupen for Vasaloppet

    av Langrenn.com
    21.05.2026
  • Simen Hegstad Krüger med kanonløp i Grefsenkollen Opp

    av Ingeborg Scheve
    21.05.2026
  • Slik behersker du padling – teknikken for motbakker i skøyting

    av Langrenn.com
    21.05.2026
  • Hva skjedde med stjerneskuddet fra Skien?

    av Ingeborg Scheve
    20.05.2026