Delte ut 100 000 kroner til satsingstiltak for unge
Overtoppen støtter tidligere toppløper Tore Bjonviken sitt satsingstiltak for unge utøvere i Groruddalen med solid tilskudd.
Klubben Overtoppen har også i år delt ut 100 000 kroner til langrennsmiljøet, denne gang i form av et tilskudd til rekrutterings- og breddetiltaket Team GLA i Groruddalen i Oslo.
Hvert år gir klubbens samarbeidspartner Baker Hansen 100 000 kroner til Overtoppen, som klubben i sin tur deler ut til formål de støtter. I år er det rekrutterings- og breddetiltaket Team GLA i Groruddalen i Oslo som får pengene.
– I samarbeid med vår sponsor Baker Hansen har vi i år valgt å tildele 100 000 kroner til Team GLA (Groruddalen Langrenn), sier Ole Petter Knoph i Overtoppen.
Team GLA er et samarbeidsprosjekt mellom Lillomarka Skiklubb, Årvoll IL Langrenn og Høybråten & Stovner Langrenn. Team GLA ledes av tidligere toppløper Tore Bjonviken, som også er trener i Årvoll IL Langrenn.
GLA ble etablert høsten 2019, og bakgrunnen var at skiklubbene i Groruddalen så at frafallet av utøvere i de lokalene skiklubbene var så stort at det ble svært utfordrende å etablere gode treningsmiljøer fra 13-14 år og oppover.Hovedmålet er å kunne skape en arena hvor alle er velkomne, og hvor den overordnede ambisjonen er å få med flest mulig, lengst mulig.
Det er et formål og et tiltak som Overtoppen ønsker å støtte opp om, og derfor bidrar klubben nå med et tilskudd på 100 000 kroner.
– Dette initiativet står for samhold og utvikling, og gir unge langrennsløpere fra 13 år og oppover et fellesskap der de kan blomstre, enten de sikter mot toppen eller vil nyte sporten på deres egne premisser, sier Ole Petter Knoph i Overtoppen.
Inspirasjon og rekruttering
Overtoppen er også opptatt av at Team GLA både gir unge utøvere muligheter til å satse, samtidig som teamet også bidrar til å styrke idrettsmiljøet lokalt.
– Det at utøvere som ønsker å satse kan bli i sine lokale klubber noen ekstra år er en vesentlig faktor for å kunne bygge opp et inspirerende lokalt idrettsmiljø. Disse utøverne kan da være forbilder for andre utøvere og gi inspirasjon og motivasjon for å få med andre utøvere litt lenger frem mot junior alder, sier Knoph, og utyper:
– Overtoppens medlemmer ser med bekymring på at rekruttering til langrennssporten for mange skiklubber oppleves svært utfordrende. Det er selvfølgelig sammensatte årsaker til dette. Men vi ser en trend der utfordrende barrierer kan dempe interessen for langrennssporten. Gjennom Baker Hansen sitt bidrag ønsker vi å inspirere til at skiidretten kan bli en lettere tilgjengelig fritidsaktivitet i det lokale idrettsmiljø i Groruddalen, sier Knoph.
I fjor delte Overtoppen ut 100 000 kroner i form at fem treningsstipender á 10 000 kroner til unge langrennsløpere i Oslo og Akershus Skikretser.
Dette er Overtoppen
Overtoppen er klubb som er startet av en kompisgjeng bestående av tidligere langrennsløpere og mosjonister som møtes til felles trening to ganger i uka hele året.
Klubben ble etablert i 1990 og har et tak på 50 medlemmer. Samtlige medlemmer er entusiastiske langrennsmosjonister. Overtoppen er også opptatt av å bidra tilbake til miljøet og samfunnsnyttige formål på ulike måter.











