Her sikrer Skistad seg sesongens første pallplass

av Ingeborg Scheve • 24.11.2023
Kristine Stavås Skistad Jonna Sundling WC Ruka 2023
Kristine Stavås Skistad var avhengig av å bli lucky loser for å gå videre fra semifinalen, og det gjorde hun.

Kristine Stavås Skistad var avhengig av å bli lucky loser for å gå videre fra semifinalen, og det gjorde hun.

Fem av de seks norske løperne tok seg videre fra prologen. Bare en tok seg videre til finalen: Kristine Stavås Skistad. Der gikk hun rett opp på pallen.

Se fakta, detaljer og laguttak for sesongåpningen i langrenn nederst i saken 

Skistad var avhengig av å bli lucky loser for å gå videre fra semifinalen, og det gjorde hun. Det sammen gjorde Linn Svahn i den andre semifinalen. Dermed var det duket for en finale med fire selvsikre svensker mot hjemmefavoritten Jasmi Joensuu som vant prologen og Skistad. 

– Det var så godt man klarte i dag, man må være fornøyd med at man får ut det man har, sier Skistad til Viaplay etter tredjeplassen. 

Hva skulle til for å ta steget helt opp?
– Det var vel at man ikke hadde like mye Jeg er helt avhengig av å være helt i toppform for å slå svenskene i en så tøff løype, sier Skistad. 

Emma Ribom tok sin andre strake seier i sesongåpningen i Ruka. Det var også første gang hun har slått lagvenninnen Jonna Sundling i en verdenscupsprint.

– Det var så kult. Jeg kjente meg sterk hele dagen. I finalen gikk jeg bare og ventet på den siste bakken. Det er kjempegøy å gå på ski i dag, sier Emma Ribom til Viaplay etter seieren.

Finale kvinner, klassisk sprint
1. Emma Ribom, Sverige, 3:00.78
2. Jonna Sundling, Sverige, +0.85
3. Kristine Stavås Skistad, Norge, +1.81
4. Frida Karlsson, Sverige, +2.90
5. Linn Svahn, Sverige, +3.56
6. Jasmi Joensuu, Finland, +12,58

Fullstendige resultater

Saken oppdateres

Sprinten var første øvelse under verdenscupåpningen i Ruka. I morgen fortsetter den første verdenscuprunden med 10km klassisk med individuell start for kvinner og menn.

Ski på TV vinteren 2023/24
Også i år deles TV-rettighetene til verdenscuper, mesterskap og andre konkurranser i langrenn, langløp og skiskyting mellom flere kanaler. Hvilke kanaler sender hva på TV denne sesongen? Langrenn.com gir deg oversikten

FAKTA: Verdenscupåpning langrenn 2023
Hvem: Uttatte eliteløpere. Dette er Norges tropp
Hva: Verdenscupåpning langrenn
Hvor: Ruka, Finland
Når: 24. til 26 november, 2023

Se også: Slik blir verdenscupen i langrenn 2023/24

Program
Fredag 24. november

10:00: Sprint klassisk, prolog, kvinner og menn
12:30: Sprint klassisk, heat og finaler, kvinner og menn
Startlister og detaljer

Lørdag 25. november
10:00: 10km klassisk, individuell start, kvinner 
12:15: 10km klassisk, individuell start, menn
Startlister og detaljer

Søndag 26. november
10:00: 20km fristil, individuell start, kvinner 
12:35: 20km fristil, individuell start, menn
Startlister og detaljer

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026

FlerE artikler

  • Satte strek i mars – nå har Stina Nilsson tatt et valg

    I mars satte den svenske skistjernen strek for sesongen. Nå har hun tatt et valg om karrieren videre. 
    av Ingeborg Scheve
    28.04.2026
  • Forbundet henter inn treneren bak Heggen og Drivenes

    av Ingeborg Scheve
    28.04.2026
  • Rulleskiguiden 2026

    av Langrenn.com
    28.04.2026
  • – Jeg skal kanskje slå han ned

    av Ingeborg Scheve
    28.04.2026
  • Tyrving fikk plutselig en verdenscupvinner i klubben

    av Kjell-Erik Kristiansen
    28.04.2026