Søndag kan Harald Østberg Amundsen tjene nesten en million kroner
På toppen av monsterbakken ligger det nesten en million kroner i potten til sammenlagtvinneren av Tour de Ski. Harald Østberg Amundsen leder med over halvannet minutt.
I forkant av den siste etappen leder Harald Østberg Amundsen Tour de Ski sammenlagt med over halvannet minutt. Men 25-åringen fra Asker SK er langt fra sikker på totalseieren. Han har gått Tour de Ski en gang før og vet hva som venter på siste dag.
– Det er kjempeutgangspunkt, men jeg vet at det blir forferdelig tungt, så jeg må bare fokusere på det jeg skal gjøre. Håper jeg kan gå en skikkelig bra etappe i morgen. Må tørre å åpne i mitt eget tempo, men jeg er spent på de mellomeuropeiske O2-dyra der ute, sier Østberg Amundsen.
Se også:
Treneren om Tour-fenomenet: – Han er en potet
Se sammenlagtlistene i Tour de Ski lenger ned i saken
Etter seieren på lørdagens fellesstart ligger Erik Valnes nå på andreplass sammenlagt. Tar han den tjener han 730.000 kroner.
Les også: Valnes knuste konkurrentene
Henrik Dønnestad, som lå på andreplass sammenlagt før lørdagens etappe, gikk inn på 34. plass på lørdagens fellesstart. Han forteller om en blytung dag på jobben i det tette snøværet.
– Det var et fryktelig føre å gå på. Jeg prøvde litt å se litt Det var håpløst å Var uheldig og kom bak noen fall, sier han etter målgang. Dønnestad er også usikker på om det blir noe lettere på søndagens finaleetappe.
– Hvis dette føret forsetter… Den blir i hvert fall tung. Men jeg gleder meg til å prøve meg opp bakken, sier Tour de Ski-debutanten.
Les også:
Tour-debutanten: – Topp-10 sammenlagt burde være mulig
På tredjeplass ligger Martin Løwstrøm Nyenget. Beholder han den, tjener han 485.000 kroner.
Alt om poeng og premiepenger i Tour de Ski
Sammenlagtstillingen i TDS
Slik er sammenlagtstillingen i Tour de Ski i forkant av finaleetappen i Val di Fiemme opp monsterbakken Alpe Cermis.
Topp 3 menn, Tour de Ski sammenlagt etter fem av sju etapper
1. Harald Østberg Amundsen, Norge, 3:07:51
2. Erik Valnes, Norge, +1:34
3. Martin Løwstrøm Nyenget, Norge, +1:42
—
7. Henrik Dønnestad, Norge, +1:57
9. Pål Golberg, Norge, +3:12
11. Jan Thomas Jenssen, Norge, +3:42
24. Håvard Solås Taugbøl, Norge, +5:48
48. Matz William Jenssen, Norge, +15:27
50. Ansgar Evensen, Norge, +18:18
Topp 3 kvinner, Tour de Ski sammenlagt etter fem av sju etapper
1. Jessie Diggins, USA, 3:34:14
2. Jonna Sundling, Sverige, +0:43
3. Frida Karlsson, Sverige, +0:44
—
6. Heidi Weng, Norge, +1:03
15. Margrethe Bergane, Norge, +3:07
17. Kristin Austgulen Fosnæs, Norge, +4:13
25. Mathilde Myhrvold, Norge, +8:49
FAKTA Tour de Ski 2024
- Det er 18. gang Tour de Ski arrangeres.
- Årets utgave består av sju etapper fordelt på ni dager. Touren starter med skøytesprint i Toblach i Italia 30. desember og avslutter med monsterbakken i Val di Fiemme i Italia 7. januar.
- I fjor innførte FIS ny poengberegning og fetere premier i Tour de Ski årets. Hensikten var å gjøre Tour de Ski mer attraktiv og gi større konkurranse om sammenlagtseieren i verdenscupen. I år er premiepengene økt vesentlig igjen. Nå tjener sammenlagtvinneren nesten 1 million kroner. Les mer om premiepenger, poengfordeling og regler HER
- Vinnerne får 300 verdenscuppoeng for sammenlagtseier, samt 50 poeng for hver etappeseier og 15 poeng for bestetid i prologene, altså totalt maksimum 680 verdenscuppoeng dersom en vinner alle etappene.
- Alt om «monsterbakken» Alpe Cermis
- Alle tidligere vinnere i Tour de Ski fra 2007 til i dag










