Outsiderens elleville seier: – Jeg tror jeg er første fra Vinje som vinner Marcialonga

av Ingeborg Scheve • 28.01.2024
Stayeren fra Lager 157 Ski Team gikk i brudd med to og en halv mil til mål, holdt unna helt inn, vant Marcialonga – karrierens første seier.

Stayeren fra Lager 157 Ski Team gikk i brudd med to og en halv mil til mål, holdt unna helt inn, vant Marcialonga – karrierens første seier.

Endelig fikk han full uttelling: Runar Skaug Mathisen sa takk for følget ved Predazzo, gikk fra samtlige av de antatte favorittene og vant Marcialonga. 

– Det gikk fort gjennom sprinten, og kjente jeg hadde gode ski, så da smalt jeg til. Jeg fikk litt overraskende luke der, og så var det bare å kjøre derifra. Jeg fikk høre at jeg hadde over et halvt minutt, og så 45 sekunder og ett minutt, og da trudde jeg på det, sier Mathisen på direkten etter seieren, som var hans første i Ski Classics. 

Inn på oppløpet hadde den jagende gruppa med alle forhåndsfavorittene kommet på skuddhold, men ingen klarte å ta igjen Mathisen. Teamkollega og tittelforsvarer Emil Persson var nærmest, og sørget for dobbeltseier til Lager 157 Ski Team, mens Johan Hoel fra Team Ragde Charge sikret seg den siste pallplassen.

– Den siste bakken var helt grusom. De kom fort på slutten, men tusen takk til Emil som klarte å bremse feltet nok, sier Mathisen. 

– Jeg tror jeg er første fra Vinje som vinner Marcialonga. Jeg har drømt om dette i mange år. Dette har vært det råeste rennet i rennet i Ski Classics, så jeg har drømt om en pallplass, sier han til NRK. 

Se intervjuet med Runar Skaug Mathisen fra dokumentarserien «Ski Classics – Ski or Die» på SC Play

Sammenlagtleder Kasper Stadaas fra Team Ragde Charge gikk inn til femteplass, 16 sekunder bak vinneren, men beholder likevel sammenlagtledelsen. 

– Jeg gjør det, Det er en mager trøst i dag. Jeg hadde byttet bort gul trøye mot krans i dag alle dager, sier Stadaas etter målgang, og fortsetter: 

– Vi ble rett og slett slått av et sterkere lag. Det er bare innse nederlaget. Dette har vært ett av mine store mål for sesongen. Så å se det glapp ut av Predazzo var som å leve i et mareritt. 

Petter Northug ble nummer 29. Han klokket inn på 2:39:41.7, og var 3:48.1 bak Runar Skaug Mathisen.

Topp 3 menn, Marcialonga
1. Runar Skaug Mathisen, Lager 157 Ski Team, 2:35:53.6
2. Emil Persson, Lager 157 Ski Team, +4.9
3. Johan Hoel, Team Ragde Charge, +5.5

Fullstendige resultater

Alvar Myhlback lå i jagergruppa, men gikk ned på kne i den siste motbakken, og dermed mistet 17-åringen muligheten til storeslem for Lager 157 Ski Team. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ulvang sikrer seg norsk superstjerne

    by Maja Eriksson og Ingeborg Scheve
    02.05.2026
  • 1

    Petter Northug blir disket fra pallen

    by Ingeborg Scheve
    30.01.2026
  • 1

    Northug røper: Hun måtte overtales

    by Ingeborg Scheve
    16.05.2026
  • 1

    Skrellseier i Tsjekkia – tidligere fotballproff slår verdenseliten

    by Ingeborg Scheve
    31.01.2026
  • 1

    Kalvå ferdig i Team Aker Dæhlie – bytter ut hele dametroppen

    by Langrenn.com
    27.05.2026

FlerE artikler

  • Terminlista for sesongen 2026-27: – Alt står og faller på fire helger

    Årets Pro Team Director deler sine tanker om terminlista for Ski Classics World Championship Season XVIII. – Marcialonga er hellig, og alt står og faller på fire helger.
    av Leandro Lutz/Ingeborg Scheve
    04.06.2026
  • Granskingen slakter Ski-VM: Kjøpte uten regler, risiko uten kontroll

    av Langrenn.com
    04.06.2026
  • Kan Norge ”reise kjerringa” i junior-VM? Se det her

    av Kjell-Erik Kristiansen
    04.06.2026
  • Skiforbundet starter nytt lag for løperne utenfor landslaget

    av Ingeborg Scheve
    03.06.2026
  • Tok 4 VM-gull – nå skal han hjelpe de rike

    av Kjell-Erik Kristiansen
    03.06.2026