Her tar han sitt tredje strake NM-gull i sprint

Oskar Opstad Vike trener med et langsløpslag, men i sprint er han helt mesterlig. I NM-sammeheng har vestfoldingen en merittliste få kan matche.

Oskar Opstad Vike trener med et langsløpslag, men i sprint er han helt mesterlig. I NM-sammeheng har vestfoldingen en merittliste få kan matche.

For tredje år på rad vant Oskar Opstad Vike junior-NM-sprinten, og står nå med tre NM-gull av tre mulige. I hans første juniorsesong ble ikke sprinten arrangert på grunn av korona. 

Vike dominerte sprinten i Granåsen fra ende til annen. Han gikk hardt i prologen, fortsatt kontrollert i kvart- og semifinalen før han tok innersvingen på alle i den store finalen. 

Det imponerte flere, ikke minst juniorlandslagstreneren.

– Oskar viser ekstreme sprint-egenskaper og har en veldig teft, sier juniorlandslagstrener Kristian Dahl.

På andreplass kom Andreas Hermansen. Vang-løperen er av de yngste i klassen 19-20 år, og imponerte med å slå mange sisteårs-juniorer. 

Guttene gikk en 1390 meter lang sprintløype, dermed gikk de 171 meter lenger enn jentene. De som var med helt til hovedfinalen var igjennom den fire ganger. Samlet stigning var 48 meter. Største enkeltstigning hadde en høydeforskjell på 23 meter. 

Se også: 
Junior-NM: Disse tok NM-gull i sprint

Stang ut i junior-VM
Tidligere i vinter vestfoldingen i klar tet under Norgescup-sprinten på Lygna som også fungerte uttak til junior-VM. Til tross for at Vike felte seg selv rett før mål, kom han likevel med i VM-troppen. Selve mesterskapet ble imidlertid stang-ut. 

– Rett etter rennet på Lygna ble jeg forkjølet i fem-seks dager. Jeg fant ikke formen til junior-VM. Så det var ekstra godt å vise at jeg fortsatt kan gå bra sprinter med NM-seieren. 

Ingen rendyrket sprinter
Men selv om 20-åringen nå har tatt hattrick på NM-sprint, er det ikke slik at han rendyrker de egenskapene.  

Er det sånn at du spesialiserer deg på sprint eller trener mye sprint?
– Nei, jeg trener ganske tradisjonelt. Men det er på sprint jeg er best, sier Vike til Langrenn.com etter NM-gullet.

Vike er inne i sin andre sesong med langløpslaget Team Ragde Charge, og de legger heller ikke akkurat opp til mye sprinttrening. Men Vike mangler fortsatt en mesterskapsmedalje på distanse. 

Saken fortsetter under

Se RAW CUT intervjuet med Oskar Opstad Vike fra sportsdokumentaren Ski Classics Ski or Die

Vike Raw Cut

Runar-løperen satser foreløpig hjemmefra, og har ikke helt bestemt hvordan det skal satses mot seniortiden neste sesong. 

Blir du å se på langløp utover vinteren?
 – Jeg skal i hvert fall gå Birkebeinerrennet. 

Men denne helga er det Granåsen som gjelder. Mens konkurransen hadde NM-status fredag, er det norgescup lørdag og søndag. Lørdag er det distanserenn klassisk med intervallstart i Granåsen. Søndag er det fristil. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Federico Pellegrino (ITA) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, team sprint, Trondheim (NOR).
    1

    – Det er så respektløst!

    by Ingeborg Scheve
    06.03.2025
  • Therese Johaug (NOR) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, skiathlon women, Trondheim (NOR). Foto: Modica/Nordic Focus
    1

    Knusende dom: – Johaug svikter totalt

    by Ingeborg Scheve
    02.03.2025
  • Johannes Hoesflot Klaebo (NOR) and Federico Pellegrino (ITA). Photo: GEPA pictures/ Harald Steiner © Bildbyrån
    1

    Ski-VM 2025: Program, resultater og sendetider

    by Ingeborg Scheve
    09.05.2024
  • Tremila i OL 194: Bjørn Dæhlie tok sølv, Thomas Alsgaard, Norge tok gull og Mika Myllylä fra Finland tok bronse. Foto: Bildbyrån
    1

    Hevder Norge drev systematisk doping, henger ut navngitt trenerprofil

    by Ingeborg Scheve
    11.09.2025
  • Veronika Stepanova (ROC) - XXIV. Olympic Winter Games Beijing 2022, cross-country, 4x5km women, Beijing (CHN).
    1

    OL-stjernen er blitt mor, holder hemmelig hvem som er barnets far

    by Ingeborg Scheve
    26.02.2025

FlerE artikler

  • Mer kaos i Ski-VM: Styret går av – mot eiernes vilje

    Styret i Ski-VM har valgt å trekke seg, til tross for at eierne ber dem sluttføre. Men styret mener de har gjort sin jobb, og at andre får ta seg av innspurten.
    av Ingeborg Scheve
    01.10.2025
  • Mistenkt harepest etter Norgescup-finalene i Ås

    av Kjell-Erik Kristiansen
    01.10.2025
  • Northug bekrefter vinterens satsingplaner

    av Ingeborg Scheve
    01.10.2025
  • Nå har Aron fått en lillesøster

    av Kjell-Erik Kristiansen
    01.10.2025
  • Lægreid frustrert over IBUs obligatoriske OL-kickoff

    av Ingeborg Scheve
    01.10.2025