Skipresidenten inn i FIS Council: – Viktig mulighet til å påvirke internasjonalt

av Ingeborg Scheve • 05.06.2024
For første gang er en norsk kvinne valgt inn i styret i det internasjonale ski- og snowboardforbundet (FIS).

For første gang er en norsk kvinne valgt inn i styret i det internasjonale ski- og snowboardforbundet (FIS).

Tove Moe Dyrhaug blir historisk: Den norske skipresidenten er som første norske kvinne valgt inn i styret i det internasjonale ski- og snowboardforbundet (FIS Council).

Se liste over alle styremedlemmer i FIS Council lenger ned i saken

FIS Council er det øverste organet i det internasjonale ski- og snowboardforbundet. Det var 23 kandidater til de totalt 18 plassene som styremedlemmer. Fra og med 2024 har FIS vedtatt at det skal være en kvinneandel på minst 30 prosent i FIS Council. 

Tove Moe Dyrhaug fikk 102 av maksimalt oppnåelig 128 stemmer under valget på delegater tirsdag. Sverige og Danmark fikk også inn en representant i det nye styret, henholdsvis Karin Mattsson og Anna Harboe Falkenberg.

– Jeg er veldig takknemlig for at jeg fikk stemmer av over 100 personer, og fra så mange nasjoner. Samtidig veldig motivert for å gjøre en jobb internasjonalt. Vi er en stor skinasjon, og i enkelte grener er vi dominerende. I FIS Council har vi muligheter til å påvirke internasjonale skipolitiske saker, og fortsette utviklingen av skiidretten. Jeg ser også frem til å samarbeide tett med mine nordiske kollegaer, Anna Harboe Falkenberg (Danmark), Martti Uusitalo (Finland) og Karin Mattsson (Sverige), sier Moe Dyrhaug i en pressemelding.

Røste ut av FIS Council
Tidligere i vinter kunngjorde Erik Røste at han ikke ville stille til gjenvalg på årets FIS-kongress, som foregår i Reykjavik på Island denne uka. 

Røste gratulerer Tove Moe Dyrhaug med valget, og ønsker henne lykke til.

– FIS står foran mange viktige avgjørelser i tiden som kommer og det er derfor bra at Norge som en stor og viktig skinasjon, er representert med skipresidenten, sier han i en pressemelding.

Tove Moe Dyrhaug ble valgt til skipresident i 2022. Også det vervet tok hun over etter Erik Røste. 

Saken fortsetter under

Erik Røste - Tove Moe Dyrhaug - 2024 FIS Council
Erik Røste og Tove Moe Dyrhaug etter valget på representanter til FIS Council.

Rivende utvikling og to VM til Norge
Røste satt i FIS Council siden 2018, da han tok over etter Sverre Seeberg.

I løpet av de seks åra han satt i FIS Council har det skjedd mye, men for den avtroppende delegaten har det å kunne bidra til å sikre Norge to VM vært høydepunktene. Det siste, VM i alpint 2029 i Narvik, ble klart i går. 

– I denne perioden har det vært en stor utvikling i FIS. Norge Skiforbund har bidratt på flere områder, blant annet til en langt bedre kjønnsbalanse i FIS, ikke bare på sportssiden med utviklingen av kvinnehopp og kombinert, men også i komiteer og Council. Der er det tatt et langt steg i riktig retning, selv om det fortsatt er en vei å gå, sier Røste, og fortsetter:

– Det var svært gledelig å være med å tildele VM i alpint til Narvik i 2029 på mitt siste møte. Det var en intens prosess de siste timene, men som vi etter godt arbeid fra mange, rodde i land i første runde. Det har vært en spennende reise å jobbe med teamet fra Narvik. Nå har jeg vært med på å tildele to mesterskap til Norge. Først VM til Trondheim i 2025 og nå VM i alpint til Narvik. Det er en helt spesielt å få oppleve det.

FIS Council 2024
Michael Huber (AUT) – ny 
Tzeko Minev (BUL) – gjenvalgt 
Deidra Dionne (CAN) – gjenvalgt 
Anna Harboe Falkenberg (DEN) – ny
Martti Uusitalo (FIN) – gjenvalgt
Fabien Saguez (FRA) – ny
Franz Steinle (GER) – gjenvalgt
Flavio Roda (ITA) – gjenvalgt
Aki Murasato (JPN) – gjenvalgt
Freddy Keirouz (LBN) – ny
Alexander Ospelt (LIE) – ny
Fiona Stevens (NZL) – gjenvalgt 
Tove Moe Dyrhaug (NOR) – ny
Enzo Smrekar (SLO) – gjenvalgt
José María “May” Peus España (ESP) – ny
Karin Mattsson (SWE) – ny
Jean-Philippe Rochat (SUI) – ny
Dexter Paine (USA) – ny 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • Erik Valnes of the Norwegian national cross-country skiing team at a press meet during day 3 of Tour de Ski on December 30, 2025 in Cavalese. Photo: Maxim Thoré / BILDBYRÅN
    1

    Valnes med klar melding: – Vi trenger han i OL

    by Ingeborg Scheve
    19.01.2026
  • 1

    – Føler at jeg har stjålet en OL-plass

    by Ingeborg Scheve
    21.01.2026
  • Foto: Jon Olav Nesvold / BILDBYRÅN /
    1

    Hedegart vant igjen

    by langrenn.com
    11.04.2026

FlerE artikler

  • Weng lover å legge opp etter Falun – avslører ny idrettsplan

    Vurderte å sette strek etter OL. Nå har 34-åringen lagt en plan for resten av karrieren.
    av Ingeborg Scheve
    12.05.2026
  • Sterkt norskt lag til neste verdenscup i Sverige

    av Kjell-Erik Kristiansen
    12.05.2026
  • Medlemstilbud: Få rabatt på Südtirol Moonlight Classic

    av Langrenn.com
    12.05.2026
  • På pallen med Klæbo i april – én av fem utvalgte til regionlaget

    av Langrenn.com
    12.05.2026
  • To skiskytterstjerner til 71 grader nord: – Tar det som ferie

    av Ingeborg Scheve
    12.05.2026