Skistjernen blir reality-stjerne 

av Ingeborg Scheve • 06.09.2024
Klar for reality-serie: – Jeg er kjempespent. Det kommer til å bli veldig spesielt.

Klar for reality-serie: – Jeg er kjempespent. Det kommer til å bli veldig spesielt.

Sveriges langrennsdronning blir reality-stjerne: 37-åringen er en av ni tidligere utøvere som er klare for Sveriges versjon av reality-serien «Mesternes Mester».

Charlotte Kalla, som la opp etter OL-sesongen 2022, var egentlig invitert til å delta i reality-serien for to år siden. Da måtte hun takke nei på grunn av skader. 

– Det var veldig surt den gangen for to år siden, da jeg ble tvunget til å kaste inn håndkleet i siste minutt på grunn av skader. Nå er jeg utrolig glad for at vi snart er klare for avreise, og komme i gang, sier Kalla til SVT Sport

Hun har selv fulgt med på serien i mange år, og er spent på å treffe de andre deltakerne i programmet. 

– Det jeg gleder meg mest til, er å treffe de andre deltakerne, og spesielt tilbakeblikkene. Det er ikke så ofte jeg tar meg tid til å se tilbake, og når man selv sitter og følger Mesternes Mester hjemme, så blir det mye følelser, sier Kalla. 

Kan bli første kvinnelige langrennsløper
At hun nå kan bli den første kvinnelige langrennsløperen til å vinne «Mesternes Mester» på SVT, tenker hun ikke så mye på. 

– Akkurat nå har jeg ikke tenkt så mye på hvor langt jeg kommer til å gå. Nå er det så lenge siden jeg har hatt på meg startnummer, at jeg vet ikke helt hvordan jeg kommer til å håndtere konkurranseinstinktet, sier Kalla.  

Innspillingen av neste sesong, som er den 17. i rekka på SVT, vil foregå i Nord-Spania denne høsten. 

Det var for øvrig Anja Pärson som vant den siste sesongen. 

Enorm karriere
Charlotte Kalla er en av de aller mest meritterte svenske skiløperne gjennom tidene med tre gull og seks sølv i OL og tre gull, seks sølv og fire bronsemedaljer i VM. Hun vant også Tour de Ski i 2008 og har 12 verdenscupseire. 

OL 2022 var hennes siste internasjonale mesterskap, og de svenske mesterskapene i slutten av mars 2022 markerte enden på hennes aktive langrennskarriere

Etter at Kalla la opp, har hun vært involvert i flere prosjekter for det svenske skiforbundet. Hun er også ambassadør for ski-VM 2027 i Falun. I fjor slapp hun selvbiografien «Skam den som ger sig», et modig og åpenhjertig innsyn i både oppturer og nedturer, og intern uro i det svenske skiforbundet

Dette er konkurrentene til Kalla:
Emma Dahlström, freeski
Johan Elmander, fotball
Nilla Fischer, fotball
Thomas Heiderup, kickboksing
Tobias Karlsson, håndball
Kalis Loyd, basketball
Marcus Nilsson, volleyball
Markus Oscarsson, kano

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • Erik Valnes of the Norwegian national cross-country skiing team at a press meet during day 3 of Tour de Ski on December 30, 2025 in Cavalese. Photo: Maxim Thoré / BILDBYRÅN
    1

    Valnes med klar melding: – Vi trenger han i OL

    by Ingeborg Scheve
    19.01.2026
  • 1

    – Føler at jeg har stjålet en OL-plass

    by Ingeborg Scheve
    21.01.2026
  • Foto: Jon Olav Nesvold / BILDBYRÅN /
    1

    Hedegart vant igjen

    by langrenn.com
    11.04.2026

FlerE artikler

  • Vraker verdenscupvinner etter åtte år

    Vant verdenscupen sammenlagt i 2023, nå er hun vraket - etter åtte år. Disse mister landslagsplassen.
    av Langrenn.com
    29.04.2026
  • Raser etter Klæbo-bragd: – Han er dopet

    av Ingeborg Scheve
    29.04.2026
  • En tilbake etter vraking, dobbelt verdensmester vraket: Dette er skiskytterlandslaget

    av Langrenn.com
    29.04.2026
  • Si ja, eller bli hjemme: – Det har vært kjedelig

    av Ingeborg Scheve
    29.04.2026
  • – Han har noen ekstreme spissegenskaper

    av Ingeborg Scheve
    29.04.2026