Therese Johaug om andreplassen i Birken

av Ingeborg Scheve • 19.03.2022
Therese Johaug slått på målstreken etter heftig spurtoppgjør, tapte med ett sekund til Astrid Øyre Slind i Birkebeinerrennet.

Therese Johaug slått på målstreken etter heftig spurtoppgjør, tapte med ett sekund til Astrid Øyre Slind i Birkebeinerrennet.

OL-dronninga går alltid for seier i skirenn. Men Therese Johaug opplevde likevel ikke andreplassen i Birkebeinerrennet som noe nederlag. 

– Jeg er kjempefornøyd. Astrid er jo bare rå i sporet. Det var et fair løp og en fair seier til Astrid, sier Johaug etter målgang. 

Astrid Øyre Slind slo Johaug med ett sekund.

– Jeg er skikkelig fornøyd med løpet og det jeg fikk til i dag. Jeg klarte å være med i dag og hang med hele veien, sier hun. 

Johaug har aldri staket fem mil over to fjell, eller lagt ned mye spesifikk langløpstrening. Hun vurderte i det lengste om hun skulle satse på blanke ski eller gå med festesmøring. Den endelige avgjørelsen tok hun fredag kveld. Det angret hun ikke på. – Hadde jeg gått med feste, hadde jeg ikke hatt sjans i dag, sier Johaug. 

Nå skal Johaug gå Reistadløpet om to uker. 

– Men i Reistadløpet skal jeg gå med feste, heldigvis. 

Topp 3 kvinner elite, Birkebeinerrennet
1. Astrid Øyre Slind, Team Koteng-Eidissen, 2:47:23
2. Therese Johaug, Team Ragde Charge, 2:47:24
3. Emilie Fleten, Team XPND-Fuel, 2:47:49

Fullstendige resultater

I menn elite var det Andreas Nygaard som vant. Også der var det et heftig spurtoppgjør in seieren. 

I går ble det gjennomført fire ulike Birken-arrangementer: SkøyteBirken og TurBirken 54 fra Rena til Lillehammer, TurBirken 28 fra Sjusjøen til Lillehammer, samt StafettBirken på 4×7.5km på Birkebeineren Skistadion på Lillehammer. 

I morgen avsluttes Birken Skifestival med UngdomsBirken 

Totalt er det over 8200 påmeldte til de ulike arrangementene under Birken Skifestival, derav nesten 1500 på UngdomsBirken. 

Detaljer, historikk, startlister, liveresultater og resultater finner du her. 

FAKTA: Birkebeinerrennet
Hvem:
 Pluss-minus 6000 deltakere
Hva: 54km turrenn, inngår i Visma Ski Classics
Hvor: Rena til Lillehammer
Når: 19. mars, 2022
Løyperekorder: 
Petter Eliassen, 2:19:28.3 (2015)
Therese Johaug, 2:41:46.6 (2015)
Birkebeinerrennets hjemmeside

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 01.02.2026, Bedrichov, Czech Republic (CZE): Hanna Lodin (SWE), Anikken Gjerde Alnaes (NOR), (l-r) - Ski Classics Jizerska50 - Bedrichov (CZE). www.nordicfocus.com. © Reichert/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.
    1

    Norsk langrennsprofil legger opp

    by Ingeborg Scheve
    03.03.2026
  • 1

    Slutter på topp i skiskyting – vil gå Ski Classics

    by Adéla Ročárková/Kjell-Erik Kristiansen
    11.03.2026
  • 1

    OL-mesteren sjanseløs mot langløpsproffene

    by Ingeborg Scheve
    07.03.2026
  • 1

    – Så jævlig urettferdig!

    by Ingeborg Scheve
    08.03.2026
  • 1

    Hedegart herjer videre – nå også i langløp

    by Ingeborg Scheve
    08.03.2026

FlerE artikler

  • Ny nedtur for skiskytterprofilen: – Tar visst lenger tid enn jeg skulle ønske

    26-åringen fra Geilo tvinges til å utsette comebackdrømmen, mister sesongåpningen, og er nok en gang usikker på når hun kan komme tilbake.
    av Ingeborg Scheve
    04.11.2026
  • Sundby fronter nytt terrengløp – over 500 påmeldt

    av Ingeborg Scheve
    03.11.2026
  • Medlemstilbud: 15 prosent rabatt på Kobberløpet

    av Langrenn.com
    03.11.2026
  • Vinterens stjerneskudd innlagt på sjukehus – ute på ubestemt tid

    av Ingeborg Scheve
    02.11.2026
  • Rett opp på pallen – sju måneder etter at hun fødte tvillinger

    av Ingeborg Scheve
    02.11.2026