TV2 melder at Flugstad Østberg ikke får fornyet tillit på landslaget

av Marthe Katrine Myhre • 23.03.2022
Etter snart tre år med helseproblemer ryker, etter det TV 2 erfarer, landslagsplassen for Ingvild Flugstad Østberg.

Etter snart tre år med helseproblemer ryker, etter det TV 2 erfarer, landslagsplassen for Ingvild Flugstad Østberg.

Langrennssjef Espen Bjervig vil ikke bekrefte dette overfor TV 2, men sier:

– Jeg skal ikke ta ut noe lag nå, men det som er sikkert er at Ingvild vil få et tilbud om at vi følger henne opp helsemessig i håp om å få henne tilbake i sporet.

Ingvild Flugstad Østberg har ikke fått godkjent helseattest for å gå renn og har selv forklart det med at regnestykket og trening og næring ikke har gått opp.

Offentligheten ble først kjent med 31-åringens helssproblemer i november 2019. Men før det hadde Flugstad Østberg et halvt års tid blitt nektet å gå rulleskirenn og delta på landslagets samlinger.

Og siden hun fikk startnekt i sesongåpningen på Beitostølen i 2019 har problemene ikke bedret seg – selv om hun innimellom har gått enkelte renn. Etter tre renn før jul fikk hun startnekt for resten av sesongen og mistet OL.

– Vi må bare erkjenne at vi ikke har lykkes med vårt arbeid med å få Ingvild tilbake i løypa, sier Bjervig.

Langrennssjefen har senest denne uka vært i møte med Flugstad Østberg uten at han vil si noe om hva som kom ut av samtalen.

– Er landslaget rette plassen for å bli frisk?

– Det er jo det spørsmålet vi stiller oss. De to siste årene har Ingvild vært litt til og litt fra grunnet helseproblemer, så vi må ta en totalvurdering. Vi vet jo at Ingvild kan gå fort dersom hun er frisk, forklarer Bjervig.

Langrennssjefen legger til at uansett om 31-åringen kommer på noe lag eller ikke så skal hun få helsemessig bistand fra Norges Skiforbund.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Johaug med ny avsløring: – Jeg har gruet meg til å si det

    by Ingeborg Scheve
    05.09.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026
  • 1

    Trekker seg fra verdenscupen bare timer før start

    by langrenn.com
    28.02.2026
  • 210117 Martin Johnsrud Sundby of Norway after the men’s cross-country skiing skiathlon during the Norwegian National Ski Championships on January 17, 2021 in Trondheim.
    1

    Sjokkbeskjed: Brudd etter 11 år

    by Ingeborg Scheve
    29.09.2026
  • 250214 Kristine Stavås Skistad of Norway in the mixed zone after the Women's Sprint final during the FIS Cross-Country World Cup on February 14, 2025 in Falun. Photo: / kod SH / SH0584
    1

    Skistad snur: Gjør noe hun aldri har gjort før

    by Ingeborg Scheve
    01.10.2026

FlerE artikler

  • Heidi Weng svarer kryptisk om ny kjæreste: – En hyggelig kar

    I fjor ble det slutt mellom Heidi Weng og kjæresten etter ni år. Nå er skistjernen kryptisk om noe nytt er i gjære.
    av Ingeborg Scheve
    05.10.2026
  • OL-stjernen bryter med landslaget, trekker seg fra alle samlinger

    av Ingeborg Scheve
    05.10.2026
  • Langrennstalentet begynte å sykle i fjor – nå er han europamester

    av Ingeborg Scheve
    05.10.2026
  • Reiseguide – Bardufoss-Finnsnes: Der arktiske fjell møter fjorden

    av Leandro Lutz
    05.10.2026
  • FIS avlyser neste sesongs VM – kutter premiepengene

    av Ingeborg Scheve
    04.10.2026