Norges Skiforbund med uttalelse om konflikten mellom Ukraina og Russland

av SC community • 25.02.2022
Pressemelding fra Norges Skiforbund.

Pressemelding fra Norges Skiforbund.

I forbindelse med de forestående internasjonale skikonkurransene i Norge er det stilt spørsmål om hvordan den pågående militære konflikten mellom Russland og Ukraina påvirker arrangementene.

Idrettsforbundet skal arbeide for at alle mennesker gis mulighet til å utøve idrett ut fra sine ønsker og behov, og uten å bli utsatt for usaklig og uforholdsmessig forskjellsbehandling. Norges Skiforbunds verdiarbeid bygger på det samme verdifundamentet som Idrettsforbundet. Norges Skiforbund vil i samarbeid med Idrettsforbundet, og øvrige særforbund i Norge, diskutere norsk idretts holdning til den helt ekstraordinære situasjonen som har oppstått.

Hvem som får stille til start i internasjonale skikonkurranser avgjøres av det internasjonale skiforbundet (FIS). Norges Skiforbund er ansvarlig for gjennomføring av arrangementene i tråd med FIS sitt regelverk og i tett samarbeid med de lokale arrangørene. Det er også FIS som regulerer hvordan seremonier skal gjennomføres hva gjelder bruk av flagg og nasjonalsanger.

Det internasjonale skiforbundet (FIS) besluttet i dag at russiske utøvere får delta i internasjonale skikonkurranser, men at man hverken skal heise det russiske flagget eller spille den russiske nasjonalsangen på arrangementene.

Norges Skiforbund, og de lokale arrangørene, vil gjennomføre de kommende arrangementene i tråd med de føringer vi til enhver tid får fra FIS.  Skiforbundet hverken kan – eller vil – foreta sanksjoner med mindre det følger av en felles internasjonal beslutning tatt av FIS.

Samtidig fordømmer Norges Skiforbund på det sterkeste Russlands brudd på folkeretten gjennom sitt angrep på Ukraina og det ukrainske folk.

Når det gjelder innreise til Norge er dette utenfor idrettens kontroll og reguleres av norske myndigheter.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Johaug med ny avsløring: – Jeg har gruet meg til å si det

    by Ingeborg Scheve
    05.09.2026
  • 1

    Går for sitt sjette strake OL-gull – disse går OL-femmila for Norge

    by langrenn.com
    19.02.2026
  • 1

    Disse går OL-femmila for Norge

    by Ingeborg Scheve
    19.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra verdenscupen bare timer før start

    by langrenn.com
    28.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra resten av OL

    by Ingeborg Scheve
    15.02.2026

FlerE artikler

  • Det lille laget tok både verdenseliten og landslaget på senga – nå hylles treneren

    Suksesstreneren bak privatlaget alle snakker om får omsider formell anerkjennelse.
    av Ingeborg Scheve
    26.09.2026
  • Ut av skyggen og opp på pallen på spesialdistansen?

    av Kjell-Erik Kristiansen
    25.09.2026
  • Lokal 15-åring parkerer verdenscupstjernene i Trondheim

    av Ingeborg Scheve
    25.09.2026
  • Ny sykkelbragd for Tildheim Andersen

    av Langrenn.com
    25.09.2026
  • Bedřichov Heat Sprint åpner tsjekkisk helg i sesong XVIII

    av Leandro Lutz
    25.09.2026