Har friplass i VM – men på ”feil” distanser

av Kjell-Erik Kristiansen • 29.09.2024
Han har friplass på to distanser i VM i Trondheim. Men det er ikke på den distansen han helst vil vinne. For Simen Hegstad Krüger, 33, har målet helt klart foran vinterens store mesterskap: – Jeg vil vinne femmila!

Han har friplass på to distanser i VM i Trondheim. Men det er ikke på den distansen han helst vil vinne. For Simen Hegstad Krüger, 33, har målet helt klart foran vinterens store mesterskap: – Jeg vil vinne femmila!

– Det er helt klart den distansen jeg har de største forhåpningene på, sier Lyn-løperen, som også vil ha revansje for den merkelige laguttagningen på VM i Planica 2023.
Da ble han vraket til femmilen etter tre (!) VM-gull i mesterskapet.
En vrakning som det nok bare var landslagstrener Eirik Myhr Nossum som forstod.
– Vi snakket ut om det etterpå, og det er det jeg liker med Eirik: At vi kan diskutere dette direkte istedet for gjennom andre, sier Krüger, som dog fortsatt ikke forstår hvorfor han ikke fikk gå.

Medalje-grossist
Simen Hegstad Krüger er mannen for de store anledningene. Han har startet fire ganger i OL og har vært på pallen alle gangene. På 7 VM-starter har han 6 pallplasser!
– Jeg er flink til å skjerpe meg når det virkelig gjelder. Derfor kan jeg være litt ukonsentrert og gjøre litt dårlige resultat i perioder da det ikke er så viktige renn, sier han og tenker sikkert på starten av den forrige sesongen da han var blant de siste i åpningsrennet.
– At jeg allerede er VM-klar gir ro i oppladningen. Jeg vet at jeg ikke behøver å være i form så tidlig på sesongen, og jeg kan fordrøye formtoppen til VM. Men jeg har tenkt å være med på så mye som mulig i World Cup under sesongen. Jeg synes det å konkurrere er blant den beste treningen man kan få, sier Krüger som også har planlagt å gå Tour de Ski.

VM-KONGE i Planica 2023. Her etter 15 km fristil med Harald Østberg Amundsen og Hans Christer Holund. Foto: BILDBYRÅN

To friplasser, men ikke der han vil
Nå har han friplass til 10 km klassisk og 20 km skiathlon, men det er femmilen i fristil med fellesstart hvor han anser seg ha den beste sjansen.
– Jeg vet at jeg må gå ifra hvis jeg skal vinne. Det er ikke lett å bli kvitt Klæbo & co, men på femmilen tror jeg at det er mulig. Jeg liker jo ikke at skiathlon er 20 km istedet for 30 km som tidligere, da blir det mindre tid å rykke ifra på, sier løperen som har både OL- og VM-gull på akkurat den distansen da det var 30 km.
Simen har også friplass på 10 km, men det er ikke til hans fordel at den går i klassisk stil, han vant 15 km fristil i Planica og det er jo noe annet.

Les mer: Krüger fikk VM-medalj etter Klæbo-disk

STAFETT-GULD i Planica 2023 med Hans Christer Holund, Pål Golberg og Johannes Høsflot Klæbo. Foto: BILDBYRÅN

Spesiell femmils-historie
Femmilen er også lite spesiell for Oslo-løperen. Han fikk sjansen i sitt første VM i Seefeld 2019 da han ble nummer 5. Bronsemedaljen fra VM i Oberstdorf 2021 har jo en litt annen smak. Den fikk Krüger da Klæbo ble disket etter krasjen med Bolshunov på oppløpet. Og i Planica 2023 ble han altså vraket etter tre VM-gull i samme mesterskap.
Det ble en imponerende OL-bronse i Beijing 2022 dit Krüger kom direkte etter å ha vært isolert med covid i Italia og misset resten av mesterskapet.

Les mer: Krüger vant også femmila i Holmenkollen

Nygift og nytt hus
– Jeg kommer ikke til å være i høyden foran VM. Det blir oppladning som vanlig, det er noe jeg stoler på etter bra resultater tidligere. Det blir nok på Sjusjøen.
Ellers har det skjedd mye i 33-åringens liv etter den forrige sesongen. Han har giftet seg og paret har kjøpt hus i Holmenkollåsen. Dessuten har Simen Hegstad Krüger hatt covid for tredje gangen, men nå er han igang for fullt igen og håper på toppform i VM nok en gang.

VM-KONGE for to år siden. Blir han det også i Trondheim? Foto: BILDBYRÅN

SIMEN HEGSTAD KRÜGER, OL- og VM-resultater

3/50 kmFM OL Beijing 2022
1/4×10 km OL PyeongChang 2018
2/15 kmF OL PyeongChang 2018
1/Skiathlon OL PyeongChang 2018

1 4×10 km VM Planica 2023
1/15 kmF VM Planica 2023
1/Skiathlon VM Planica 2023
3/50 kmCM VM Oberstdorf 2021
2/15 kmF VM Oberstdorf 2021
2/Skiathlon VM Oberstdorf 2021
5/50 kmFM VM Seefeld 2019

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Rulleskiguiden 2026

    by Langrenn.com
    28.04.2026
  • Lisa Vittozzi (ITA), Mirco Romanin (ITA), coach Team Italy, (l-r) - Biathlon summer training, Lavaze (ITA).
    1

    Hvilke trafikkregler gjelder for rulleski?

    by Ingeborg Scheve
    18.05.2026
  • Gina Del Rio (AND) - Cross-Country summer training, Font-Romeu (FRA).
    1

    Tre grep for tryggere rulleskitrening

    by Ingeborg Scheve
    11.05.2026
  • BLINK blir en viktig del av det nye konseptet til den internasjonale juniorsamlingen til Skiforbundet.
    1

    Blink 2023: Komplett program

    by Ingeborg Scheve
    19.06.2023
  • 1

    De beste øktene på stakemaskin 

    by Ingeborg Scheve
    13.10.2022

FlerE artikler

  • KRONIKK: Hva kommer etter fem år med indre «krig» i NSF?

    Etter fem år med konflikter, maktkamp og organisatorisk uro holder det ikke lenger med generelle formuleringer om samling, energi og samarbeid. Grasrota trenger svar.
    av Audun Høisæther, styreleder Foreningen Skirasrota
    21.05.2026
  • Ser kollegaene slutte: – Det skremmer meg

    av Ingeborg Scheve
    21.05.2026
  • Vraker verdenscupen for Vasaloppet

    av Langrenn.com
    21.05.2026
  • Simen Hegstad Krüger med kanonløp i Grefsenkollen Opp

    av Ingeborg Scheve
    21.05.2026
  • Slik behersker du padling – teknikken for motbakker i skøyting

    av Langrenn.com
    21.05.2026