Legger ned rekrutt- og juniorlandslagene

av Ingeborg Scheve • 29.01.2025
Håvard Moseby of Norway competes in the Men's 15 km Classic Technique Pursuit during day five of Tour de Ski on January 1, 2025 in Toblach.
Skiforbundets sponsorkrise får enorme konsekvenser: Fra neste sesong er det over og ut for rekrutt- og juniorlandslagene i langrenn.

Skiforbundets sponsorkrise får enorme konsekvenser: Fra neste sesong er det over og ut for rekrutt- og juniorlandslagene i langrenn.

Over og ut for rekrutt- og juniorlandslagene: Rekruttlandslaget har i år levert to unge medaljekandidater til den norske VM-troppen: Nora Sanness og Andreas Fjorden Ree. Fra kommende sesong skal rekruttlandslaget legges ned. Skiforbundet har ikke råd. Det samme gjelder juniorlandslaget.

Det bekrefter daglig leder i Skiforbundet langrenn Cathrine Instebø onsdag kveld. 

– Vi har hatt økte kostnader og sist høst fikk vi beskjed om at Equinor går ut som sponsor. Da fikk vi en annen økonomisk virkelighet og ønsket en ny vurdering av hvordan vi bør organisere satsingen. Vi har hatt en arbeidsgruppe som har jobbet med hvordan vi skal drive norsk langrenn mot 2030. En av anbefalingene deres er at vi skal legge ned rekrutt- og juniorlandslaget – og det har vi valgt, sier Instebø til VG. 

Arbeidsgruppa som Instebø henviser til i sin uttalelse, har jobbet med å se på nye modeller for hvordan forbundet skal drive og drifte toppidretten. Denne gruppa består av landslagssjeg Ulf Morten Aune, landslagstrenerne Eirik Myhr Nossum og Marit Bjørgen, samt tidligere landslagsløper og markedsansatt i Norges Skiforbund, Sjur Røthe.  

Nedleggelsen av rekruttlandslaget og juniorlandslaget ble vedtatt i langrennskomitéens møte denne uka, og skikretsene ble informert onsdag. 

– Et selvfølgelig valg
Skiforbundet har altså besluttet å legge ned to av de viktige rekrutteringstilbudene, lag som har utviklet nesten alle av dagens elitelandslagløpere.

– Når vi ikke har finansieringen til junior- og rekruttlandslag så var det ikke et enkelt, men et selvfølgelig valg. Og den beslutningen måtte tas nå, forklarer landslagssjef Ulf Morten Aune ovefor VG.

At de gjør det nå, bare uker før VM på hjemmebane i Trondheim, skal være for å gi de som rammes av nedleggelsen tid til å finne alternativer.

– Det handler om hensynet til ansatte, til de utøverne som er der i dag. Hadde vi ventet til etter VM, hadde det vært for kort tid igjen til våren, sier Aune.

Han tar til orde for omfattende omorganisering.  

– Vi ønsker å tilføre regionlagene mer økonomi. Så må vi i sportslig ledelse gå i en diskusjon med dem og stake ut en kurs. Hvordan skal lagene se ut, hvor mange utøvere skal de være, hvor mange samlinger i året, og så videre. Regionlagene er eid av skikretsene, vi må gjøre dette sammen med dem, sier Aune.

På tide og på overtid
Nettopp en slik desentralisert og regionbasert modell er en type endring som flere eksperter utenfor forbundet har etterlyst i flere år allerede. Langrennsekspert Petter Soleng Skinstad mener Skiforbundets juniorlandslag og rekruttlandslag er bortkastede ressurser og ikke er den beste måten for å få utvikle norsk langrenn.

– Det er som å spille lotto å gjette hvilke 17-åringer som blir gode når de er 25 år, sier Skinstad til Langrenn.com.

Lrs mer:
Jubler over nedleggelsen: – Bortkastede penger

Dramatisk sponsorflukt
I løpet av det siste halve året har Skiforbundet mistet to av sine største sponsorer: Både Equinor og Sparebank1 trekker seg etter VM i Trondheim. Det utgjør 17 millioner kroner av et totalbudsjett på 83 millioner kroner, altså cirka 20 prosent.

Landslagene har måttet stramme inn kraftig de siste årene, på alle nivåer fra elite til junior. 

I forkant av sesongen 2023/24 ble elitelandslagene for kvinner og menn kuttet fra 12 til 10 utøvere hver, da NorEngros ikke ønsket å fornye sin sponsoravtale med Skiforbundet. Det samme skjedde med rekruttlandslaget og juniorlandslaget, som begge da måtte kutte ned fra seks menn og seks kvinner til fem av hvert kjønn. Nå legges altså de to utviklingslandslagene ned etter inneværende sesong. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Johaug med ny avsløring: – Jeg har gruet meg til å si det

    by Ingeborg Scheve
    05.09.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026
  • 1

    Trekker seg fra verdenscupen bare timer før start

    by langrenn.com
    28.02.2026
  • 210117 Martin Johnsrud Sundby of Norway after the men’s cross-country skiing skiathlon during the Norwegian National Ski Championships on January 17, 2021 in Trondheim.
    1

    Sjokkbeskjed: Brudd etter 11 år

    by Ingeborg Scheve
    29.09.2026
  • 250214 Kristine Stavås Skistad of Norway in the mixed zone after the Women's Sprint final during the FIS Cross-Country World Cup on February 14, 2025 in Falun. Photo: / kod SH / SH0584
    1

    Skistad snur: Gjør noe hun aldri har gjort før

    by Ingeborg Scheve
    01.10.2026

FlerE artikler

  • Ny beskjed: Skistad trekker seg

    Planen var klar. Nå, bare ett døgn før landslagssamlingen starter, har 27-åringen tatt en ny beslutning.
    av Langrenn.com
    04.10.2026
  • Landslaget tilbake der Bakken døde – moren er med

    av Ingeborg Scheve
    04.10.2026
  • Verdens beste skiskytter rømte til Norge: – Jeg kommer til å gjøre det igjen

    av Ingeborg Scheve
    04.10.2026
  • Grand Finale Summit 2 Senja avslutter Ski Classics Sesongen 2026-27

    av Leandro Lutz
    04.10.2026
  • Verdenscupdøra er allerede lukket for flere stjerner

    av Ingeborg Scheve
    03.10.2026