Tar sin fjerde strake seier i Birkebeinerrennet
Langløpskongen vinner Birkebeinerrennet med to tidels sekund etter maktoppvisning på oppløpet, tar sin fjerde strake seier og karrierens femte i klassikeren fra Rena til Lillehammer.
Etter 54 kilometer med både motvind og trått føre vinner Andreas Nygaard massespurten om Birkebeinerrennet 2025 på oppløpet. Han tar med det sin fjerde strake seier i Birkebeinerrennet, og dem femte for karrieren.
– Det er artig å se at det går an å vinne her selv om jeg ikke har levert de råeste tallene på trening i det siste, sier 34-åringen fra Team Ragde Charge lettet til Langrenn.com etter seieren.
I forkant av rennet var han nemlig usikker på om han ville være den sterkeste i år. Verken følelsen eller treningsdataene hans tydet på det.
– Birken er det største skirennet i Norge, så dette betyr mye, sier Nygaard.
Brødreduell
Bak Nygaard er det to brødre fra hvert sitt langløpslag som gjør opp om resten av pallen. Den kampen avgjør Amund Hoel i sin favør, med tre tidels margin til storebror Johan Hoel. I mål er de begge strålende fornøyde.
– Jeg har aldri vært på pallen i Birken før, så det var gøy, sier Amund Hoel om andreplassen.
Johan Hoel er langt fra bitter over tapet i brødreduellen.
– Jeg åpnet hardt, og etter 2-3 kilometer trodde jeg ikke at jeg skulle være i nærheten av pallen, så en tredjeplass her i dag er jeg veldig fornøyd med, sier 30-åringen fra Team Ragde Charge.
Sammenlagtleder Max Novak blir disket.
Birkebeinerrennet 2025 resultater
Topp 3 menn, Birkebeinerrennet
1. Andreas Nygaard, Team Ragde Charge, 2:20:15.2
2. Amund Hoel, Team Engcon, +0:0.2
3. Johan Hoel, Team Ragde Charge, +0:0.5
Saken oppdateres










