«5 km i heat» – Hva i all verden driver FIS med nå?

av Ingeborg Scheve • 13.05.2025
Johannes Høsflot Klæbo (NOR) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, mass men, Trondheim (NOR).
Et helt nytt og smått forvirrende rennformat har sneket seg inn på terminlista for OL-sesongen – og lanseres med brask og bram i Tour de Ski på selveste nyttårsaften.

Et helt nytt og smått forvirrende rennformat har sneket seg inn på terminlista for OL-sesongen – og lanseres med brask og bram i Tour de Ski på selveste nyttårsaften.

Da langrennskomiteen i FIS spikret verdenscupen 2025-26, var det med en helt ny øvelse på programmet: 5 km fristil i heat. Øvelsen er satt opp som en del av Tour de Ski, og skal kjøres i Toblach på Nyttårsaften. 

Etter det Langrenn.com erfarer, kom forslaget om å innføre øvelsen fra det sveitsiske skiforbundet med Jürg Capol i spissen. 

Den tidligere FIS-toppen var leder for skiskytter-VM i Lenzerheide i vinter, og det var han som sammen med Vegard Ulvang etablerte hele konseptet Tour de Ski. Den ikoniske konkurransen ble arrangert første gang vinteren 2006-07, og arrangeres kommende sesong for 20. gang. 

Capol leter konstant etter nye muligheter for å videreutvikle og forbedre langrenn, slik at sporten blir mer attraktiv og interessant. Og det er her den nye øvelsen 5 kilometer i heat kommer inn. 

Se også: FIS skroter stafett, innfører helt nytt format i verdenscupen

Dette er konseptet for den nye øvelsen

Det gjenstår fortsatt noen detaljer rundt den praktiske gjennomføringen, men i hovedtrekk er konseptet for øvelsen 5 kilometer i heat som følger: 

Utøverne fordeles på heat med 20 til 25 løpere hver. Hvem som stiller i de ulike heatene er basert på rankingen i verdenscupen. Men det skal være maks tre løpere fra samme nasjon i hvert heat. Nøyaktig hvor mange heat det blir, vil avhenge av hvor mange løpere som stiller til start. Men for en typisk verdenscup betyr det normalt mellom fire og seks heat.

Det er tida fra start til mål som teller i totalen for konkurransen. Så hvis en løper blir nummer ti i heat fire, og har tiende beste tid av alle, så blir den løperen nummer ti i rennet. Slik sett vil ikke taktikk spille noen avgjørende rolle. Å vinne et heat betyr bare at du er best av de som startet samtidig, men gir ikke nødvendigvis verdenscuppoeng. 

I herreklassen skal heatene starte hvert 15. eller 16. minutt, i dameklassen hvert 17. eller 18. minutt. 

Ny dimensjon av spenning? 

Ifølge initiativtakeren vil den nye øvelsen levere 60 til 70 minutter med action og spenning helt til siste heat er avgjort. Fordi de beste nasjonene har opp til ti løperne hver som vil spres mellom alle heatene, mener de at vil øvelsen gi langrennssporten en helt ny dimensjon, med tette oppgjør, taktikk, fart og spenning.

Om det faktisk blir slik i praksis, vil tida vise. Men flere, både løpere og eksperter, er skeptiske.

– Jeg har gått på ski ganske lenge, og når jeg ikke forstår opplegget så tenker jeg på TV-seerne og lurer på om de kommer til å forstå det, sier den svenske skistjernen William Poromaa til SVT.

Han får støtte fra ekspertkommentator Anders Blomqvist. 

– Iblant trenger man utvikling og nytenking, men her synes jeg de har tenkt helt feil. Jeg tror ikke dette vil være en morsom konkurranseform verken for løperne eller for dem som skal se på. For sporten som helhet synes jeg det er et blindspor, sier han. 

Endelige detaljer rundt formatet blir spikret på høstmøtet til FIS. Det er lov å håpe at det i hvert fall ikke vil skape for mye forvirring.

Se også:
Femmila i Kollen er tilbake: Slik blir OL, verdenscupen i langrenn og Tour de Ski 2026

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Johaug med ny avsløring: – Jeg har gruet meg til å si det

    by Ingeborg Scheve
    05.09.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026
  • 210117 Martin Johnsrud Sundby of Norway after the men’s cross-country skiing skiathlon during the Norwegian National Ski Championships on January 17, 2021 in Trondheim.
    1

    Sjokkbeskjed: Brudd etter 11 år

    by Ingeborg Scheve
    29.09.2026
  • 1

    Trekker seg fra verdenscupen bare timer før start

    by langrenn.com
    28.02.2026
  • 1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 23 år gammel

    by Ingeborg Scheve
    19.10.2026

FlerE artikler

  • Kan utfordre Klæbo & Co: Fem norske talenter på vei opp

    De har allerede slått verdensmestere, tatt internasjonale medaljer og vært på pallen i verdenscupen. Her er fem unge norske løpere som kan bli vinterens store snakkiser.
    av Ingeborg Scheve
    20.10.2026
  • The Youth Team — Pro Team-presentasjon Sesong XVIII

    av Leandro Lutz
    20.10.2026
  • Tilbake etter landslagsvrakingen: – Jeg vil ikke bare på pallen

    av Ingeborg Scheve
    19.10.2026
  • Diggins varsler comeback: – Jeg er supergira

    av Langrenn.com
    19.10.2026
  • Norsk verdensmester legger opp, bare 23 år gammel

    av Ingeborg Scheve
    19.10.2026