Marcialonga første Grand Classics-renn i sesong XVII

av Kjell-Erik Kristiansen • 26.05.2025
Ski Classics Pro Tour fortsetter med sitt fjerde renn i sesong XVII: Marcialonga, sesongens første Grand Classics, søndag 25. januar 2026 i Italia.

Ski Classics Pro Tour fortsetter med sitt fjerde renn i sesong XVII: Marcialonga, sesongens første Grand Classics, søndag 25. januar 2026 i Italia.

Marcialonga går som vanlig i den 70 kilometer lange løypa fra Moena til Cavalese, og arrangeres i hjertet av Dolomittene og regnes som et av verdens mest prestisjefylte langdistanseløp. Den legendariske løypa klatrer til 1450 meter over havet og har en total høydeforskjell på 870 meter, som tester utholdenheten, taktikken og pågangsmotet til alle utøvere.

Et monument innen skiklassikere
Siden starten i 1971 har Marcialonga fengslet både skiløpere og fans med sin pulserende atmosfære og dramatiske løype som slynger seg gjennom sjarmerende italienske fjellandsbyer. Rennet har blitt kåret til Ski Classics «Årets arrangement» tre ganger, senest i sesong XV, noe som fremhever dets ikoniske status i sporten.

«Marcialonga er først av Grand Classics-rennene, som det er hver sesong, og det er et arrangement som skaper et høydepunkt for første del av sesongen. Jeg tror at alle utøvere ser frem litt ekstra til dette arrangementet. Hele veien fra Moena-starten, via Cascata-klatringen, til målet i Cavalese, er det en ekte folkefest. Siden OL bare er noen dager senere i samme dal denne vinteren, kan det bli noen mindre justeringer av løypa i Lago-området, men små justeringer», sier Ski Classics-direktør Oskar Svärd.

Marcialonga – Ski Classics Pro Tour Event 4 
Dato: Søndag 25. januar 2026 
Sted: Moena-Cavalese, Italia 
Distanse: 70 km klassisk teknikk 
Høyeste punkt: 1,450 m 
Stigning: 870 m 
Vinnere av siste utgave: Emilie Fleten (3:09:24,6) og Andreas Nygaard (2:39:34,7) 
SC-spill: Marcialonga

Mer informasjon om Marcialonga finner du HER.

Et viktig renn i sesongen
Marcialonga er den første av de fire Grand Classics-løpene. Enhver utøver som vinner alle fire i samme sesong, Marcialonga, Jizerská50, Vasaloppet og Birkebeinerrennet, oppnår den ettertraktede Grand Slam, en historisk bragd som ennå ikke er oppnådd i Ski Classics-historien.

ANDREAS NYGAARD kunne juble over seier etter en svært spennende avslutning i Marcialonga 2025. Foto: NORDIC FOCUS

Sosiale medier – følg Marcialonga

Instagram 


@marcialonga_/  
 

Facebook 


facebook.com/ScMarcialonga  

TREDOBBELT norsk i damenes Marcialonga 2025, fr v: Silje Øyre Slind, Emilie Fleten og Anikken Gjerde Alnæs. Foto: NORDIC FOCUS

Ski Classics Pro Tour sesong XVII (2025/2026) Kalenderlansering

  • Event 1: 13. desember 2025 – Bad Gastein Pro Team Tempo – Sportgastein, Østerrike, 7 km
  • Event 2: 14. desember 2025 – Bad Gastein Criterium – Sportgastein, Østerrike, 36 km
  • Event 3: 17. januar 2026 – Engadin La Diagonela – Pontresina-Zuoz, Sveits, 55 km
  • Event 4: 25.januar 2026 – Marcialonga – Val di Fassa/Val di Fiemme, Italia, 70 km

For flere oppdateringer og detaljert informasjon om Ski Classics Pro Tour, sørg for å besøke skiclassics.com.

Er du interessert i Ski Classics og langdistansekjøring? Klikk HER og les mer om det.
Som medlem av ProXCskiing.com får du full tilgang til alt innhold på nettstedet og direktestrømming av Ski Classics Pro Tour-arrangementer med engelsk kommentator.
Når du blir en del av et av verdens ledende langrennsskifellesskap, vil du motta mange eksklusive tilbud hele året.

BLI MEDLEM HER.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ulvang sikrer seg norsk superstjerne

    by Maja Eriksson og Ingeborg Scheve
    02.05.2026
  • 1

    Petter Northug blir disket fra pallen

    by Ingeborg Scheve
    30.01.2026
  • 1

    Northug røper: Hun måtte overtales

    by Ingeborg Scheve
    16.05.2026
  • 1

    Skrellseier i Tsjekkia – tidligere fotballproff slår verdenseliten

    by Ingeborg Scheve
    31.01.2026
  • 1

    Kalvå ferdig i Team Aker Dæhlie – bytter ut hele dametroppen

    by Langrenn.com
    27.05.2026

FlerE artikler

  • Kan Nydalens herrer vinne verdens største o-stafett?

    Nydalens herrer er blant de største favorittene i helgens Jukolan Viesti i Kotka i Finland – verdens største orienteringsstafett med 20.000 løpere. Men da må de bryte svenske Stora Tunas seiersrekke på 6 strake triumfer. Og de må slå de finske topplagene som tok dobbelt i Tiomila. Vi syner favorittene.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    13.06.2026
  • Skred av skiløpere i Birkebeinerløpet

    av Langrenn.com
    13.06.2026
  • 43-åringen gjør comeback på landslaget

    av Ingeborg Scheve
    12.06.2026
  • Dette er favorittene i lørdagens Venla-stafett i Finland

    av Kjell-Erik Kristiansen
    12.06.2026
  • Etter OL-suksessen: – Det går ikke så bra

    av Ingeborg Scheve
    12.06.2026