Skipresidenten reagerer kraftig: Fikk vite om møteavlysning via pushvarsel

av Ingeborg Scheve • 02.07.2025
ove Moe Dyrhaug, president of the Norwegian Ski Federation, after the Men's Cross Country Skiing 20 km mass start free technique during the FIS Cross-Country World Cup on December 16, 2023 in Trondheim.
Skipresident Tove Moe Dyrhaug langer ut mot selskapet bak Ski-VM i Trondheim: – Fremstår ikke profesjonelle.

Skipresident Tove Moe Dyrhaug langer ut mot selskapet bak Ski-VM i Trondheim: – Fremstår ikke profesjonelle.

Det ble tidligere i vår kjent at Ski-VM styrer mot et større underskudd, til tross for det opprinnelige målet om et overskudd på 20 millioner kroner som skulle gå tilbake til idretten, og at selskapet er i reell konkursfare.

Nå reagerer skipresident Tove Moe Dyrhaug kraftig. I onsdagens episode av podkasten «Stavrum og Eikeland» er hun kritisk til hvordan kommunikasjonen har vært fra selskapet bak VM i Trondheim om den økonomiske situasjonen.

Se også: – Det blir deilig å finne ut når ski-VM fant ut at dette gikk galt

Fikk beskjed via mediene

Dyrhaug sier at hun tidligere denne uken fikk beskjed gjennom mediene om at eiermøtet som opprinnelig som var planlagt onsdag, var utsatt.

– Jeg fikk et pushvarsel i Adresseavisen i går om at det ikke var klart igjen til eiermøte i morgen. Så vi fremstår jo ikke profesjonell på det her, sier Dyrhaug i podkasten.

Skipresidenten sikter til tallene som skulle presenteres som løsningsforslag for kreditorene.

VM-sjef Åge Skinstad avviser kritikken fra Dyrhaug.

– Vi bruker all vår tid og fokus på å finne best mulig løsning for våre kreditorer, skriver Skinstad til NRK.

Se også: Her er alle inkassokravene mot Ski-VM

Frykter konkurs

Arrangørselskapet bak ski-VM er eid av Norges Skiforbund (60 prosent), Sør-Trøndelag skikrets (30 prosent) og Trondheim kommune (10 prosent). 

Slik det står nå har eierselskapet krav på 134 millioner kroner hengende over seg. En rekke av disse kravene er nå sendt til inkasso. 

Selv mener de at de har 85 millioner tilgjengelig. Men nesten 50 millioner av dette er utestående, altså penger som Ski-VM har til gode fra andre.

Se også:
Ski-VM utsetter løsningsforslag til kreditorene: – Svekker tilliten

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • Erik Valnes of the Norwegian national cross-country skiing team at a press meet during day 3 of Tour de Ski on December 30, 2025 in Cavalese. Photo: Maxim Thoré / BILDBYRÅN
    1

    Valnes med klar melding: – Vi trenger han i OL

    by Ingeborg Scheve
    19.01.2026
  • 1

    – Føler at jeg har stjålet en OL-plass

    by Ingeborg Scheve
    21.01.2026
  • Foto: Jon Olav Nesvold / BILDBYRÅN /
    1

    Hedegart vant igjen

    by langrenn.com
    11.04.2026

FlerE artikler

  • Sterkt norskt lag til neste verdenscup i Sverige

    Norge har tatt ledelsen i nasjonskonkurransen, og de vant sprintstafetten i verdenscupåpningen i Locarno. Derfor er det med stor optimisme man nå satser mot neste verdenscuprunde i Sverige 28.-31.mai. Likevel slipper landslagssjefen Janne Salmi til noen nye navn.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    12.05.2026
  • Medlemstilbud: Få rabatt på Südtirol Moonlight Classic

    av Langrenn.com
    12.05.2026
  • På pallen med Klæbo i april – én av fem utvalgte til regionlaget

    av Langrenn.com
    12.05.2026
  • To skiskytterstjerner til 71 grader nord: – Tar det som ferie

    av Ingeborg Scheve
    12.05.2026
  • Slik mestrer du dobbelttak med fraspark – tips til bedre rulleskiteknik

    av Langrenn.com
    12.05.2026