Klatrepartneren åpner opp: – Ble kastet mot fjellveggen

av Langrenn.com • 31.07.2025
Laura Dahlmeier (GER) - IBU world cup biathlon, sprint women, Oslo (NOR).
Laura Dahlmeiers klatrepartner Marina Krauss er sterkt preget av den dramatiske klatreulykken som kostet skiskytterstjernen livet. Nå forteller hun om marerittet i fjellet.

Laura Dahlmeiers klatrepartner Marina Krauss er sterkt preget av den dramatiske klatreulykken som kostet skiskytterstjernen livet. Nå forteller hun om marerittet i fjellet.

Mandag ble tidligere OL- og verdensmester i skiskyting Laura Dahlmeier tatt av et steinras på et svært avsidesliggende område Karakorum-fjellene i Pakistan. der 31-årigen var på klatretur. På grunn av dårlig vær og framkommelighet har det tatt tid før letemannskaper har kunnet søke etter henne. Onsdag ble hun funnet omkommet.

Skiskytterstjernen og klatrepartneren Marina Krauss skulle bestige fjellet Laila Peak på 6069 meter, men hadde bestemt seg for å snu og avbryte forsøket på å bestige fjellet. De to var på vei ned da Dahlmeier ble tatt av et steinras på 5700 meters høyde. Krauss slapp unna.   

Nå forteller hun om marerittet i fjellet. 

– Jeg så på mens en stor stein traff Laura, og deretter ble hun kastet mot fjellveggen, sier Krauss til  Bayerischer Rundfunk..

Hun forteller at steinblokken traff Dahlmeier i hodet.  

– Og fra det øyeblikket rørte hun seg ikke lenger. Og det var ikke mulig for meg å komme meg dit hun var trygt, sier Krauss.

Hun klarte ikke å få kontakt med Dahlmeier, og ringte umiddelbart etter hjelp.

– Jeg ropte til henne, men det kom ingen respons, sier Krauss.

Se også: – Ufattelig trist

Blir ikke reddet ut

Letemannskapene har ikke klart å komme fram til Dahlmeier, men har sett kroppen hennes og konkludert med at hun er omkommet.

Torsdag melder nyhetsbyrået DPA at letemannskapene ikke vil gjøre nye forsøk på å hente ut Dahlmeier. Hennes siste ønske var at ingen skulle risikere livet for å redde henne.

Les også: Skiskytterstjernen hardt skadet i klatreulykke

En av historiens beste

Laura Dahlmeier har to OL-gull i skiskyting fra vinterlekene i PyeongChang i 2018, en rekke VM-gull. Dahlmeier imponerte og under VM i Hochfilzen i 2017 tok hun fem gull og ett sølv på de seks løpene hun gikk. 

Dahlmeier debuterte i verdenscupen i Holmenkollen i mars 2013, og gikk sitt siste verdenscuprenn samme sted i mars 2019. Da var hun bare 25 år gammel.  

Etter at Dahlmeier la opp, har hun blant annet vært ekspertkommentator for den tyske kanalen ZDF. Da hun la opp i 2019, var det blant annet for å dyrke sin interesse for fjellklatring, og hun var en sertifisert fjellfører. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • POKLJUKA,SLOVENIA,15.MAR.25 - BIATHLON - IBU World Cup, 12.5km mass start, ladies. Image shows the athletes. Photo: GEPA pictures/ Matic Klansek © Bildbyrån
    1

    Utestenges i ti år: – Gjenspeiler alvoret

    by Ingeborg Scheve
    20.07.2026
  • 1

    Bryter med landslaget: – Jeg er svært misfornøyd

    by Ingeborg Scheve
    17.06.2026
  • 1

    – Føler meg lurt: Disse går sprinten for Norge

    by Langrenn.com
    12.02.2026
  • Juni Arnekleiv (NOR) - IBU World Cup Biathlon, training, Oslo
    1

    Avslører ny kjæreste: – Kjekk og artig bygdegut

    by Ingeborg Scheve
    21.07.2026
  • 1

    Program for OL 2026: Langrenn og skiskyting dag for dag

    by langrenn.com
    30.09.2025

FlerE artikler

  • Sveriges turbojunior ydmyker de norske stjernene – igjen

    For tredje år på rad er de norske OL- og VM-stjernene sjanseløse mot den svenske unggutten i prestisjesprinten i Trysil.
    av Ingeborg Scheve
    24.07.2026
  • Hjertet stoppet to ganger – nå er langrennsdrømmen over

    av Ingeborg Scheve
    24.07.2026
  • Ny utfordring: Mamma Klæbo ansatt som teaterdirektør

    av Kjell-Erik Kristiansen
    24.07.2026
  • Alexander Bolshunov har fått gull igjen

    av Kjell-Erik Kristiansen
    23.07.2026
  • Enda en norsk trenerprofil headhuntet til utlandet

    av Langrenn.com
    23.07.2026