Marte og Kristin mot tøff motstand i ”Mesternes mester”

av Kjell-Erik Kristiansen • 22.08.2025
To kvinner skal forsvare langrenn og skiskyting i den kommende sesongen av ”Mesternes mester”. Men hvordan er formen til de tidligere verdensmesterne som ikke har hatt på seg startnummer på lang tid? De kan bli den tredje kvinnen som vinner programmet når det sendes for 17.gang.

To kvinner skal forsvare langrenn og skiskyting i den kommende sesongen av ”Mesternes mester”. Men hvordan er formen til de tidligere verdensmesterne som ikke har hatt på seg startnummer på lang tid? De kan bli den tredje kvinnen som vinner programmet når det sendes for 17.gang.

Kristin Størmer Steira (bildet ovenfor) har blitt 44 år og tilhørte den gylne langrennsgenerasjonen der Marit Bjørgen var den store ledestjernen. Nå har det vært stille rundt den tidligere finnmarkingen under ganske lang tid.
Men Steira dukker opp i ”Mesternes mester”, som skal spilles inn i nord-Spania i september. Programmet går på lufta 1.nyttårsdag.
– Jeg er spent på konkurransene og på egen form, sier Kristin, som la opp for ti år siden og nå er eldst av deltakerne.

MARTE OLSBU RØISELAND blir skiskytternes håp i neste omgang av «Mesternes mester». Foto: MARCELA HAVLOVA/kekstock.com

For Marte Olsbu Røiseland med tre OL- og 13 VM-gull på merittlista er karrieren betydelig nærmere. Hun la opp etter 2022/2023-sesongen, men mye har skjedd etter det. Hun har fått barn, jobber i TV og mannen Sverre er trener for det tyske landslaget.

– Det blir spennende å se om konkurransedyret våkner til liv igjen etter lang tid uten
konkurranser. Med så mange sterke profiler vet jeg at det blir tøffe, men morsomme
utfordringer, sier Røiseland.
Skisporten er godt representert. Den nylig pensjonerte kombinertstjernen Jarl Magnus Riiber kommer jo mer eller mindre direkte fra sin aktive karriere. Skihopperen Daniel Andé Tande er også med, mens sykkelproffen Edvald Boasson-Hagen heller ikke har mer enn ett år siden han var aktiv.
Dette er første gang siden 2019 som ”Mesternes mester” spilles inn i utlandet. Aksel Lund Svindal fortsetter som programleder for NRK-programmet. I fjor var det 49-årige Hedda Berntsen som vant. Den tidligere alpint og skicross-utøveren ble dermed andre kvinne som vant ”Mesternes mester”.

Dette er årets deltakere:
Isabelle Pedersen (33), hekkeløp
Kristin Steira (44), langrenn
Marte Olsbu Røiseland (34), skiskyting
Ayla Ågren (32), racing
Isabell Herlovsen (37), fotball
Jarl Magnus Riiber (27), kombinert
Edvald Boasson-Hagen (38), sykling
Mushaga Bakenga (33), fotball
Emil Lybekk (32), dødsing
Daniel André Tande (31), skihopp

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Bråstopp for skiskytterstjernen – sesongen kan være kjørt

    OL-stjernen stygt skadet.
    av Adéla Ročárková/ Ingeborg Scheve
    11.06.2026
  • Hevet seg 240 prosent på ett år

    av Ingeborg Scheve
    11.06.2026
  • Klæbo: – Mitt neste store mål

    av Ingeborg Scheve
    11.06.2026
  • Derfor vil de avsette FIS-president Johan Eliasch

    av langrenn.com
    10.06.2026
  • Enda en stjerne bryter med landslaget

    av Ingeborg Scheve
    10.06.2026