49-åringen vant Norgescupen totalt!
Ingen av de to lederne fra Nydalen, Pia Young Vik og Isak Jonsson, stilte opp i helgens Norgescup-finale i orientering i Ås. Men Nydalens SK reddet likevel totalseieren i dameklassen. 49-åringen som aldri gir seg gikk helt til topps!
Flere av landslagsløperne sparte seg foran denne ukas verdenscupfinale med tre sprintløp i Sveits. De sender vi live og eksklusivt her på langrenn.com.
En av disse var den tidligere lederen Pia Young Vik, som dermed tapte kampen om totalseieren.
Landslagskollega Victoria Hæstad Bjørnstad løp fredagens spring i Ås sentrum, der hun viste lovende form foran verdenscupen i sveitsiske Ulster. Victoria, som vant EM i sprintstafett i Belgia, vant også NC-sprinten i Follo.
Her ser du fredagens verdenscup fra Sveits
Men søndagens damepall etter en tøff jaktstart i vått terreng ved Ålemyra skytebane på grensen mellom Akershus og Østfold var svært uvanlig. For tre D40-løpere stod på pallen, og lengst opp stod altså 49-årige Anne Margrethe Hausken Nordberg.
Trebarnsmora fra Nydalens SK vant dermed cupen totalt etter å ha slått klubbkameraten Tone Bergerud Lye i avslutningen.
– Når det blir en slik avslutning som i dag, så vet jeg hva jeg skal gjøre, sa Hausken Nordberg – etter å ha avgjort kampen om seieren mot Bergerud Lye.
– Jeg ganske klar på hvordan jeg skulle løse avslutningen. I tillegg er jeg nok også best fysisk, sier Hausken Nordberg, som i januar fyller 50 år.
Tredje dame var en annen veteran: Den tidligere VM-løperen Marianne Andersen fra Kristiansands OK. Foruten totalseier til Anne Margrethe Hausken Nordberg ble det 2.plass i cupen til Ane Dyrkorn, NTNUI som også passerte Pia Young Vik.

Verdensmesteren vant igjen
I herreklassen behøvde ikke verdensmesteren Eirik Langedal Breivik å løpe søndagens jaktstart. Han vant både fredagens sprint og lørdagens individuelle løp. Dermed hadde han passert Isak Jonsson, som ikke stilte, og avgjort cupen til sin fordel med klar margin.
Vår andre individuelle verdensmester, Kasper Harlem Fosser, sparte seg også til ukas verdenscupfinaler, der han fortsatt har en mulighet til å vinne verdenscupen totalt.
Tredjemann på gullaget fra VM-stafetten i Kuopio, Jørgen Baklid fra Oppsal, vant jaktstarten i Ås etter å ha spurtet ifra Hans Petter Mathisen fra Porsgrunn.
– Jeg skal vinne i en slik jaktstart i kamp mot bare skogsløpere, sa skiO-kongen Jørgen Baklid etter seieren.
Da hadde han startet som nummer 6 i jakttarten og etter den 10 km lange løypa var det bare Mathisen som fortsatt holdt følge med Baklid.
– På vei til nest siste følte jeg at klyngen løp skjevt, og da jeg så Hans Petter (Mathisen) med en bedre retning, ble jeg med ham inn i posten.
Der fikk denne duoen noen sekunder til resten av tetklyngen, og selv om Baklid stemplet noen meter bak Mathisen på sistepost – var det aldri noen tvil på oppløpet:
– Jeg følte jeg hadde god kontroll, sa Baklid selv. Nå er han også klar for verdenscupen i Sveits. Han tok Norges eneste individuelle medalje på sprint-VM i Skottland ifjor da han fikk sølv på knockoutsprinten.
langrenn.com sender som sagt verdenscupfinalene fredag, lørdag og søndag. Arena er byen Uster utenfor Zürich.
Sluttstillingen i Norgescupen finner du her.