Sjokkmelding: Verdenscupvinneren legger opp
FIS-topp avslører: Sammenlagtvinneren av verdenscupen i langrenn i vinter skal ha bestemt seg for å legge opp.
Jessie Diggins er ferdig på verdenscupnivå etter OL-sesongen 2025-26. 34-åringen fra USA vil legge opp etter verdenscupen på hjemmebane i Lake Placid til våren.
Det fortalte renndirektøren i det internasjonale ski- og snowboardforbundet Simon Caprini i podcasten Nouvelles Traces,nærmest i en bisetning i eposiden der han går igjennom terminlista for verdenscupen kommende sesong. Den avslutter med en runde i Lake Placid i USA, en perfekt mulighet for den amerikanske veteranen til å avslutte karrieren med en fest på hjemmebane.
– Det var nesten en tilfeldighet, en bonus, sier Caprini til Fondo Italia.
På spørsmål om han hadde iscenesatt denne avsløringen som en gest til en utøver som har gitt så mye til sporten i en årrekke, svarer han dette.
– Den fantastiske atmosfæren under verdenscupen i Minneapolis i vinter imponerte så mange at vi nesten umiddelbart fikk spørsmål om flere renn der borte. For å være ærlig, så er det veldig krevende med logistikken, men vi ser en interesse fra de lokale skimiljøene som vi ikke kan ignorere. Så verdenscupen vil komme tilbake dit fra tid til annen, sier Caprini.
Se også: Slik blir verdenscupen, OL og Tour de Ski 2026
Saken fortsetter under

Må bekrefte
Diggins har ikke selv bekreftet nyheten som Caprini framførte i podcasten, men hennes opptreden i New York tidligere har fått insidere til å spekulere i om dette faktisk blir Diggins siste sesong.
Men OL i Val di Fiemme, der Diggins allerede har tatt to sammenlagtseire i Tour de Ski blir da hennes siste sjanse til å utvide den allerede omfattende samlingen av mesterskapsmedaljer.
Hun har fra før tre OL-medaljer, inkludert ett gull (team sprint 2018).
Fra VM har hun sju medaljer, derav to gull. Det første tok hun i Val di Fiemme i 2013 da hun vant teamsprinten sammen med Kikkan Randall. Det andre tok hun i Planica ti år senere, på 10 kilometer fristil.
Saken fortsetter under

Betaler en skyhøy pris for suksessen
Jessie Diggins har konkurrert på verdenscupen i over 15 år, og har flere ganger fortalt at reisingen og det å være borte fra familien halve året, er det tyngste for henne.
Hun har i flere perioder slitt med spiseforstyrrelser, noe hun selv har vært åpen om.
Se også: Diggins betaler en skyhøy pris for suksessen
I vinter var Diggins også plaget av skader.
Det gjorde at hun måtte stå over flere verdenscuprenn, og ikke fikk den VM-opplevelsen hun ønsket seg i Trondheim. Etter at hun ble nummer 23 på sprinten, som var første øvelse i mesterskapet, fryktet hun at resten av VM ville ryke. Men Diggins gikk alt unntatt ett renn, og tok sølv på teamsprinten.
En måned senere vant hun verdenscupen sammenlagt, for tredje gang.
Se også:
Verdenscuplederen frykter for resten av VM: – Noe er helt feil
Saken fortsetter under

Etterlater seg et tomrom
Den sprudlende amerikaneren vil etterlate seg et stort tomrom. Det er ingen i verdenscupen som konkurrerer like mye som Diggins. Og i motsetning til mange av konkurrentene, har Diggins aldri stått over verdenscuprunder for å forberede seg til mesterskap.
Verdenscupfinalen i Lake Placid i mars 2026 kan altså blir hennes siste.