Skjøt best av alle – Norge likevel utenfor pallen

av Kjell-Erik Kristiansen • 17.12.2025
Bare fire ekstraskudd på hele stafetten. Men likevel utenfor pallen. Det er sjelden Norge ikke kjemper i toppen når man er best på standplass. Men i onsdagens IBU-stafett i sveitiske Lenzerheide skjedde nettopp det.

Bare fire ekstraskudd på hele stafetten. Men likevel utenfor pallen. Det er sjelden Norge ikke kjemper i toppen når man er best på standplass. Men i onsdagens IBU-stafett i sveitiske Lenzerheide skjedde nettopp det.

Mixed-stafetten i forrige sesongs VM-løyper var lenge et triangeldrama mellom Norge, Tyskland og Italia. Men til slutt ble det en helt annen vinner.
Storfavoritten Frankrike fikk nemlig en strafferunde allerede på første etappe gjennom Emilien Claude. Men laget jobbet seg nærmere og nærmere de tre i teten, og på siste etappe gjorde raske Celia Henaff kort prosess.
Etter to pallplasser i Ridnaun forrige uke ga ikke 21-åringen de andre noen sjanse. Hun slog knockout på Tysklands Hanna Kebinger på sluttrunden og var 10,9 sekunder foran Italia i mål. Tyskland orket ikke hele veien og falt til tredje.

VETLE RYPE PAULSEN ga Norge ledelsen på 1.etappe. Foto: NORDIC FOCUS

Bommet på siste
Norge var med i tre fjerdedeler av stafetten. Både Vetle Rype Paulsen og Kasper Kalkenberg lot de andre dra i sporet, men de var sikre på standplass. Vetle ga Norge luke på første etappe.
Kasper fikk tidlig besøk av flere løpere, men han holdt Norge i tetkampen, og halvveis var det altså et triangeldrama der Tyskland, Italia og Norge byttet på å lede.
Søster Emilie Ågheim Kalkenberg skjøt også som en maskin, og hun hadde krefter hele veien, selv om Tyskland dro ifra litt på slutten. Etter tre etapper hadde Norge bare ett ekstraskudd og klar vinnersjanse.

Tre ekstraskudd for Skar
Men Siri Galtung Skar (bildet lengst oppe) måtte ta et ekstraskudd på liggende og mistet kontakten med Tyskland. Samtidig fosset Celia Henaff fram for Frankrike og passerte Norge. Og da Oslo-løperen Skar måtte lade om to ganger i stående var Norge ute av pallkampen.
Italia avsluttet sterkt og passerte Tyskland, mens Norge gikk andre veien. I mål var det norske laget 48,7 sekunder fra seieren, og det skilte 21,7 sekunder til pallen.
Senere i dag gås det single mixed stafett i Lenzerheide. Den starter kl 14,00, og det er Sverre Dalen Aspenes og Karoline Erdal som går for Norge.

Slått av Danmark, slo Mongolia

I den påfølgende sprintstafetten – eller single mixed som det kalles – gikk det galt direkte for Norge. Med en strafferunde på første liggende kom Sverre Dalen Aspenes på etterskudd. Karoline Erdal fikk heller ikke dreis på skytingen, og Norge var en stund bak Mongolia. Nå slo de mongolene, som ble tatt igjen med en runde. Men Danmark greide de ikke.

Norges sluttet på en bedrøvelig 11.plass, faktisk noe av det høyeste de var gjennom stafetten. Totalt ble det 3 strafferunder og 15 ekstraskudd. Og danskene var mye bedre med halvnorske Anne De Besche på laget. De tok en imponerende 6.plass, og ble slått i spurten av Sverige.

Frankrike vant også her. Nå overlegent foran Finland og Østerrike.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Trakk seg fra NM og la opp direkte

    by Ingeborg Scheve
    11.04.2026
  • 1

    Legger opp: 21. februar er karrieren over

    by Ingeborg Scheve
    29.01.2026
  • 1

    Legger opp etter karrierens beste sesong

    by Ingeborg Scheve
    08.04.2026
  • 1

    Eckhoff bryter tausheten om bruddet: – Jeg kastet ham ut

    by Ingeborg Scheve
    24.04.2026
  • 1

    Sturla Holm Lægreid tar pause

    by Langrenn.com
    18.04.2026

FlerE artikler

  • Sjokk for Frida Karlsson: Supertreneren bytter idrett

    Har vært personlig trener for Frida Karlsson helt siden hun var junior, er det nå brått helt uklart hva som skjer videre.
    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Klæbo styrker sitt eget satsingsteam

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Han fridde – og hun sa JA!

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Vraket fra landslaget: – Det motiverer meg

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Snapper til seg supersmøreren fra erkerivalene

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026