Kniven på strupen – men NM-gullet var viktigst

av Kjell-Erik Kristiansen • 29.03.2026
Han har av mange allerede blitt satt ut av landslaget neste sesong. Da svarte Oslo-løperen med å ta NM-gullet på ei blytung femmil på Lygna. – Det var det jeg tenkte på i dag!

Han har av mange allerede blitt satt ut av landslaget neste sesong. Da svarte Oslo-løperen med å ta NM-gullet på ei blytung femmil på Lygna. – Det var det jeg tenkte på i dag!

Iver Tildheim Andersen hadde aldri vunnet NM, men han var den som stod distansen best og ikke en gang Andreas Fjorden Ree og Einar Hedegart hadde sjansen til å følge Rustads mann.

– Dette er stort, det er det største jeg har gjort som skiløper, sier fristilsspesialisten, som også har vunnet i verdenscupen.
– Sesongen har jo ikke gått slik som jeg ønsker, så dette var en bra avslutning. For meg var tankene på rennet og ikke på en mulig landslagsplass neste år.

Iver Tildheim Andersen vant til slutt med 23,8 sekunder til Fjorden Ree, som ledet en god stund. Men trønderen fikk det tyngre på slutten og da dro Tildheim Andersen ifra. Simen Hegstad Krüger er også i en vanskelig situasjon med tanke på landslaget neste år. Han tok teten fra start, men ble sliten og falt tilbake til en 5.plass i mål.
– Det var fryktelig tungt, sier Krüger, som også ble passert av Einar Hedegart og Simon Hjelmeset Kirkeeide. To tidligere Norgesmestere i skiskyting.

PALLEN på NM-femmila, fr v: Andreas Fjorden Ree, Iver Tildheim Andersen og Einar Hedegart. Foto: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/kekstock.com

Kirkeeide hang på med Tildheim Andersen i store deler av løpet, men han fikk slippe på slutten. Da gikk Hedegart et veldisponert løp, selv om han var et minutt og 44 sekunder fra seieren.
– Jeg har mest ligget på sofaen de siste ukene. Har bare hatt tre hardøkter: Femmila i Holmenkollen, fellesstarten i Lake Placid og nå, sier OL-vinneren, som skal gå NM i skiskyting i vinter.

Kasper Andersson Herland tapte helt på slutten etter å ha vært oppe på 3.plass underveis. Han ble nummer 7, men slo veteranen Finn-Hågen Krogh som overrasket med en 8.plass.
– Jeg er veldig fornøyd, det var bedre enn jeg trodde, sier stafetthelten fra VM i Lahti 2017.
Mattis Stenshagen ble nummer 9, mens Mathias Holbæk var beste U23-løper på 10.plass.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026

FlerE artikler

  • Fullstendig overlegen – tar sitt fjerde strake gull

    Knuser OL-mesteren og tar sitt fjerde gull på fem dager etter ny maktoppvisning - parkerer konkurrentene i Klæbo-stil.
    av Ingeborg Scheve
    29.03.2026
  • Tok OL-gull i vinter – nå signerer han for Tour de France-lag

    av Ingeborg Scheve
    29.03.2026
  • Gjorde som samboeren og vant NM-gull på Lygna

    av Kjell-Erik Kristiansen
    29.03.2026
  • Avslutter karrieren med forrykende soloseier

    av Ingeborg Scheve
    29.03.2026
  • Tar alt på oppløpet – fullfører maktdemonstrasjonen

    av Ingeborg Scheve
    29.03.2026