Klæbo investerer: Får inn 100 millioner

av Langrenn.com • 13.04.2026
Skistjernen gjør som flere andre idrettsprofiler – investerer stort i norsk selskap.

Skistjernen gjør som flere andre idrettsprofiler – investerer stort i norsk selskap.

Fra før har blant annet Erling Braut Haaland investert i Norway Chess AS. Selskapet har hentet inn 100 millioner kroner fra profilerte investorer, inkludert Johannes Høsflot Klæbo.

Midlene skal bidra til å utvikle Total Chess, en ny VM-tour som skal gjøre sjakken mer publikumsvennlig. Kapitalinnhentingen verdsetter Norway Chess til 350 millioner kroner. 

Har tro på konseptet

Skistjernen ser prosjektet som en interessant investereing

– Sjakk er en langsiktig og spennende investering for min del. Jeg har stor tro på konseptet – og jeg ser at jeg, sammen med mange andre kan bidra til å skape verdier i en bred og svært internasjonal sport, sier Klæbo i en pressemelding. 

Grunde Eriksen, Carl Erik Krefting, Bjørn Maaseide, Petter Bakken og Thor Hushovd kommer også inn som nye aksjonærer i Norway Chess AS. 

Kjell Madland, gründer og CEO i Norway Chess og Total Chess, er svært fornøyd med de nye investorene, og erfaringen de bringer til bordet når et nytt og publikumsvennlig turneringsformat skal utvikles.

Se også: Tredoblet inntektene – har aldri tjent mer

Sammenlikner med Formel-1

– Total Chess Tour kan sammenlignes med Formel 1-sirkuset, hvor utvalgte verdensbyer får arrangere sine turneringer, som i seg selv blir store begivenheter. Så kåres det en sammenlagtvinner til slutt, på tvers av de ulike sjakkdisiplinene. Dette blir en publikumsvennlig verdensturnering med de største profilene og blant de største pengepremiene, sier Madland.

– Formel 1 ble enormt stort da Netflix gjorde oss bedre kjent med profilene i motorsporten. Vi tror at også sjakk har et enormt potensial, og forhandler nå om visningsrettigheter til den nye turneringen. Vi snakker om summer som aldri tidligere har vært på bordet når det gjelder sjakk-rettigheter, sier han.

Enormt potensial 

Madland trekker fram at sjakksporten har et enormt potensial.

– Det finnes rundt 800 millioner sjakkspillere i verden, og over 250 millioner er registrert på Chess.com. Nå er det på tide at sjakken blir formidlet slik den fortjener. I verdenstoppen er det profiler, rivaler og spenning som skaper magiske øyeblikk ved brettet. Nå skal vi vise fram alle disse øyeblikkene slik de aldri tidligere har blitt vist, sier Madland.

En «club deal»

Det er Arctic Securities som har lagt til rette for kapitalinnhentingen, der emisjonen er gjort som en «club deal». 

Norway Chess AS ønsket en gruppe investorer med langsiktig kapital og kunnskap til å støtte selskapets satsing. De tre største tegnerne i emisjonen er Ugland Sandvik AS, Sanden AS og Auctus AS.  

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026

FlerE artikler

  • Topp verdensnivå på juniorklassene i Norgescupen 2025/2026

    Det er ingn grunn til bekymring for framtiden i norsk langrenn. I Norgescupen for junior var det topp verdensnivå, og det var juniorverdensmestere av året som ikke kom blant de tre beste i totalen. Dessuten var antallet i de forskjellige klassene gledelig med nesten 200 i fellesstart for den eldste herreklassen under finalen på Lygna.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    13.04.2026
  • Valnes signerer for 4. divisjonslag etter trøblete sesong

    av Ingeborg Scheve
    13.04.2026
  • Superveteranen røper planen: – 80 prosent sikker

    av Ingeborg Scheve
    13.04.2026
  • Langløper knuser verdenscupstjernene

    av Langrenn.com
    12.04.2026
  • Fullstendig overlegen – tar seks gull av seks mulige

    av Ingeborg Scheve
    12.04.2026