Lægreid mister landslagets opplegg

av Ingeborg Scheve • 04.09.2026
Når hele det norske landslaget stiller til start i helga, er det særlig ett fravær som vekker oppsikt.

Når hele det norske landslaget stiller til start i helga, er det særlig ett fravær som vekker oppsikt.

Når Vetle Sjåstad Christiansen, Johan-Olav Botn og resten av landslaget stiller til start i Estland i helga, er det en av Norges største profiler som mangler.

Skiskytterstjernen som tok fem medaljer under OL i vinter, er nemlig ikke med på samlingen i Otepää. Etter en åttendeplass, en andreplass og en tredjeplasser under Blink-festivalen, har 29-åringen i stor grad kjørt sitt eget opplegg. 

En annen hverdag

At Lægreid ikke deltar på opplegget i Estland, skyldes blant annet at han har begynt å studere fysikk og astronomi på Universitetet i Oslo. 

– Jeg har oppnådd det jeg ønsker å gjøre med idretten, sa Lægreid til NRK under Blink-festivalen. 

Han forklarer at han nå er i en situasjon der han trenger å fylle på med mer enn bare fulltids satsing på skiskyting. 

– Ikke at jeg skal bli mindre seriøs, men tillate flere ting i livet, sier han.

Får støtte

Landslagstrener Anders Øverby støtter Lægreids valg, og er foreløpig ikke bekymret, selv om stjernen velger å kjøre eget opplegg. 

– Jeg har litt tro på at folk må få gjøre det de har lyst til og trives med. Noen ganger er det studier, og andre ganger er det oppussing. Så lenge vi kan stole på at vi får nok skiskyting av han, og det føler vi oss trygg på, sier Øverby.

Viktig svar i Estland

Det er ikke tilfeldig at landslaget har lagt samlingen til Estland, og deltar på det estiske nasjonale mesterskapet. 

For det første blir det en ny sjanse til å teste formen mot flere av verdens beste. Men Otepää er også vertskap for VM kommende vinter, og beryktet for vanskelige vind-forhold. 

Norge stiller med nesten alle de største stjernene i det estiske nasjonale sommer-mesterskapet, samt Einar Hedegart som fikk et brutalt comeback til skiskyting på Blink-festivalen. Der ble han ikke bare slått av verdenseliten i skiskyting, men også parkert av 40 år gamle Petter Northug på fellesstarten. 

Se også: Northug knuser Hedegart, Heggen og nesten hele landslaget

Følgende løpere er påmeldt til sprinten i det nasjonale sommermesterskapet i Otepää

Sverre Dahlen Aspenes, rekruttlandslaget
Johan-Olav Botn, elitelandslaget
Vetle Sjåstad Christiansen, elitelandslaget
Johannes Dale-Skjevdal, elitelandslaget
Isak Frey, elitelandslaget
Sivert Gerhardsen, rekruttlandslaget
Einar Hedegart, rekruttlandslaget
Ole Tafjord Suhrke, rekruttlandslaget
Martin Uldal, elitelandslaget
Martin Nevland, rekruttlandslaget

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Snapper til seg Norges gulltrener

    by Ingeborg Scheve
    22.02.2026
  • 1

    Skal gifte seg med tidligere landslagskollega

    by Langrenn.com
    01.08.2026
  • 1

    Vraket igjen: Disse går fellesstarten

    by Ingeborg Scheve
    18.02.2026
  • 1

    Verdenscupvinneren legger opp på direkten

    by Ingeborg Scheve
    21.02.2026
  • 1

    Ny Bjørndalen herjer med verdensstjernene

    by Ingeborg Scheve
    07.08.2026

FlerE artikler

  • Startlister og starttider torsdag

    Torsdag starter årets rulleski-VM. Her er alt av program, startlister, resultater og detaljer for første dag av mesterskapet i Latvia.
    av Langrenn.com
    03.09.2026
  • FIS bekrefter: – Får ny sjanse

    av Ingeborg Scheve
    03.09.2026
  • Skistjernene rystes av kommentarene i sosiale medier

    av Kjell-Erik Kristiansen
    03.09.2026
  • Gikk av etter massiv misnøye – headhuntet rett inn i ny toppjobb

    av Ingeborg Scheve
    03.09.2026
  • Verdens beste utfordrer om NM-gullene i Enebakk

    av Kjell-Erik Kristiansen
    02.09.2026